Pred prvnim vystrelem ?

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

GEORGE73
Příspěvky: 2
Registrován: 16 srp 2011 17:22

Před prvním výstřelem ?

Příspěvek od GEORGE73 » 30 srp 2011 10:26

Jelikož je má první vzduchovka teprve na cestě (S641),obracím se na vás,jakožto spřízněné duše se žádostí o radu.Jak nejlépe připravit novou zbrań před první střelbou? Byl bych rád,aby by mi nějaký pátek vydržela,a nerad bych udělal nějaké bolestivé chyby hned na začátku.Děkuji za vaše náměty a postřehy.


Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 3504
Registrován: 27 srp 2008 15:18
Bydliště: Müglitz
Kontaktovat uživatele:

Re: Před prvním výstřelem ?

Příspěvek od kesi » 30 srp 2011 11:17

Ahoj :) , začal bych od návodu přiloženého ke vzduchovce:
http://www.czub.cz/zbrojovka/cz-navod/N ... 30-631.pdf

Vzduchovku je dobré skladovat při pokojové teplotě a v suchém prostředí, tedy nejlépe doma. Nejlepší střelivo jsou kvalitní diabolky JSB.
Exact 0,547 g
Exact Express 0,51 g (mám S630 a používám právě tyhle)
Exact RS 0,475 g

Pokud budeš střílet i přes zimu, pak při přechodu ze zimy do tepla se ti zbraň orosí. Nech ji vždy řádně vyschnout! Já ji po každém střílení zlehka přetřu hadříkem navlhčeným olejem WD 40.

Edit: před prvním výstřelem se doporučuje vystřelit párkrát naprázdno, snad aby se z hlavně dostaly konzervační látky. Jinak naprázdno nikdy nestřílet!!
Naposledy upravil(a) kesi dne 30 srp 2011 12:00, celkem upraveno 1 x.
AA TX200 HC 5,5 FAC & EO HELIX 6-24X50 SFP APR-1C MRAD
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Re: Před prvním výstřelem ?

Příspěvek od Kubajzz » 30 srp 2011 12:00

Naprázdno v žádném případě. To vzduchovkám škodí - ničí se těsnění pístu a pružina.
Jestli je v hlavni mastnota, tak to stejně nepomůže, ta vyjde až s diabolkou.
Doporučuju před prvním výstřelem radši nedělat nic.
Osobně, kdybych chtěl být hodně akurátní, tak bych to celé rozebral, kouknul jestli tam nezbyly nějaké špony nebo jiný bordel, vytřel dosucha a promazal to kolem pružiny v pístu a kolem čepu hlavně. Hlavně nemazat prostor před pístem, kde dochází ke stlačování vzduchu (kdyžtak použít něco co nehoří, nějaký molykote nebo něco na ten způsob), jinak dojde k dieselingu a po pár ranách je pružina v háji.
Rozdíl mezi Nedělat nic a Vrtat se v tom je minimální. Oba postupy mají svá úskalí.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 3504
Registrován: 27 srp 2008 15:18
Bydliště: Müglitz
Kontaktovat uživatele:

Re: Před prvním výstřelem ?

Příspěvek od kesi » 30 srp 2011 12:10

Tak, máš pravdu, střílení naprázdno se u pístové vzduchovky nedoporučuje a každý snad ví, že to neprospívá pružině ani těsnění, ale pokud si dobře pamatuju, tak jsem postupoval dle návodu a z hlavně skutečně cosi za špínu při prvním výstřelu naprázdno vylítlo.
Návod:
"UPOZORNĚNÍ:
Vývrt hlavně a vnitřní prostor vzduchového válce jsou chráněny konzervačním prostředkem. Před prvním použitím jej odstraňte několika výstřely naprázdno."
AA TX200 HC 5,5 FAC & EO HELIX 6-24X50 SFP APR-1C MRAD
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Re: Před prvním výstřelem ?

Příspěvek od Kubajzz » 30 srp 2011 17:47

No když vystřelíš naprázdno, tak jako nemusí se stát nic a většinou se taky nic nestane. Ale taky se může zkřivit nebo dokonce prasknout pružina, případně se poškodí těsnění. Prostě tam chybí ten dojezd na polštář stlačeného vzduchu.
Pokud je tam v hlavni přilepená nějaká konzervace, tak stejně při výstřelu naprázdno ven nevyjde, klidně bych to řešil diabolkou. No a pokud by tam v hlavni byl nějaký extrazatuhlý bordel, tak bych to vytřel hadříkem. Klasicky - měděný drát nebo silon, na konci udělat očko, zastrčit kousek hadříku a protáhnout to směrem od komory k ústí hlavně. Kdo to čištění moc neprožívá a má boresnake (jako já), tak to může udělat tím.
Takhle by se to mělo udělat správně, ale u Slávie je to asi stejně jedno.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
KOLOMAN
Příspěvky: 21
Registrován: 15 srp 2011 01:29

Re: Před prvním výstřelem ?

Příspěvek od KOLOMAN » 30 srp 2011 21:31

Pístový vzduchovky Slavia

- striktně se držet návodu výrobce a ne rádobyzkušeností rozumbradů z fora
- pokud mi z návodu něco není jasný, kontaktovat zbrojovku a ptát se tam
- čistit vývrt píst. vzduchovky boresnakem je totální pitomost (nikdy netáhneš v ose a kurvíš ústí hlavně), BS není určen pro vývrty vzduchovek, bacha na to
- po pár prvních výstřelech nebýt zklamanej, že to nelítá kam má, je nutný nastřelit si podle sebe, naučit se dokonale ovládat manipulaci s hledím otev. mířidel
- vědět, že rozptyl pístovky (Slávky 630...634, apod.) na 10 m se pohybuje max. kolem 20 mm ops (dle střeliva) a nechtít od toho zázraky, náraz pístu udělá s přesností svý
- pár ran naprázdno neudělá tý vzduchně nic, žádnej strach, pružina nepraskne, těsnění se nerozplácne a ani strašák nevyletí, klídek
GEORGE73
Příspěvky: 2
Registrován: 16 srp 2011 17:22

Re: Před prvním výstřelem ?

Příspěvek od GEORGE73 » 30 srp 2011 23:44

Díky chlapi,tak nějak jsem to ,,plánoval".Naprázdno to práskat nebudu,spíše to trošku ,,vyčistím" ,ale zas takovou ,,vědu" z toho dělat nebudu.Mám objednané JSB ,několik druhů,takže pak ,,to začne" :) Takže ještě jednou dík,a až zase budu potřebovat něco probrat,obrátím se na vás.
milius
Příspěvky: 3134
Registrován: 19 črc 2006 09:05

Re: Před prvním výstřelem ?

Příspěvek od milius » 31 srp 2011 12:31

Vystřel vatovou tyčinku.To stačí.
Narazit na špatný kus se stane.... ,ale je to určité procento blížící se pravděpodobnosti......
Uživatelský avatar
PEPAN
Příspěvky: 1695
Registrován: 11 říj 2009 22:19
Bydliště: z5 na 9

Re: Před prvním výstřelem ?

Příspěvek od PEPAN » 31 srp 2011 20:19

KOLOMAN píše:Pístový vzduchovky Slavia

- striktně se držet návodu výrobce a ne rádobyzkušeností rozumbradů z fora
- pokud mi z návodu něco není jasný, kontaktovat zbrojovku a ptát se tam
- čistit vývrt píst. vzduchovky boresnakem je totální pitomost (nikdy netáhneš v ose a kurvíš ústí hlavně), BS není určen pro vývrty vzduchovek, bacha na to
- po pár prvních výstřelech nebýt zklamanej, že to nelítá kam má, je nutný nastřelit si podle sebe, naučit se dokonale ovládat manipulaci s hledím otev. mířidel
- vědět, že rozptyl pístovky (Slávky 630...634, apod.) na 10 m se pohybuje max. kolem 20 mm ops (dle střeliva) a nechtít od toho zázraky, náraz pístu udělá s přesností svý
- pár ran naprázdno neudělá tý vzduchně nic, žádnej strach, pružina nepraskne, těsnění se nerozplácne a ani strašák nevyletí, klídek
Jasný že se nejspíš nic nestane když naprázdno vystřelíš, nic to ale nemění na tom že je to kokotina, já myslim že stačí udělat to co při koupi z 2. ruky, příp před střílením vůbec- mrknout do hlavně zda není ucpaná, nabít, střílet.
ty manuály jsou poslední zoufalá možnost se něco dozvědět(u vzduchovky)
Nejde!Prostě NNe
Uživatelský avatar
drát
Příspěvky: 1669
Registrován: 28 zář 2008 20:35
Bydliště: Dudákov

Re: Před prvním výstřelem ?

Příspěvek od drát » 31 srp 2011 20:37

KOLOMAN píše: - čistit vývrt píst. vzduchovky boresnakem je totální pitomost (nikdy netáhneš v ose a kurvíš ústí hlavně), BS není určen pro vývrty vzduchovek, bacha na to
http://www.alliancze.cz/bore-snake-rifl ... n/d-69514/
CZ200 .177 , SPA M16 .25 , Hatsan Invader auto .25
DU-10 Condor, HDR 50 , Chiappa SAA , rev.Rex L 4", Alfa 441,Slavia 631
Walther Sportmodell,H.S.model 21F, Buck Trail Flint 48
prak s gumou č.6
KOLOMAN
Příspěvky: 21
Registrován: 15 srp 2011 01:29

Re: Před prvním výstřelem ?

Příspěvek od KOLOMAN » 31 srp 2011 21:48

to Drát:

OK, odkaz na web obchodníka, kterýho prioritou je prodat, kdo jim věří, pánbůch s ním - ještě zázračný hrnce nebo deky by tam mohli mít.

Můj protiargument (www.czub.cz):
Čistění a konzervace hlavně
Vývrt hlavně vytírejte suchým hadříkem navlečeným do vytěráku. Hadříky vyměňujte tak dlouho, až bude poslední kousek čistý.
Pokud je vývrt silně znečištěn, čistěte jej kartáčkem namočeným do čistícího roztoku nebo do oleje. Vysušte vývrt čistým hadříkem a
zkontrolujte, zda byly všechny zbytky olova odstraněny (olovo je matnější a tmavší než ocelový povrch).
Vytěrák i kartáček zasouvejte do hlavně od komory, abyste nepoškodili ústí hlavně. Kartáček protlačujte celou hlavní než změníte
úhel pohybu. Pokud byste změnili směr pohybu s kartáčkem v hlavni, mohl by se kartáček vzpříčit. Nakonec nakonzervujte vývrt a kovové
části zbraně hadříkem zvlhčeným v oleji nebo použijte olej ve spreji.

UPOZORNĚNÍ:
Vývrt hlavně a vnitřní prostor vzduchového válce jsou chráněny konzervačním prostředkem. Před prvním použitím jej odstraňte
několika výstřely naprázdno.

Nikde nic o boresnake. Vono je to asi tak, že buď dělám věci (i čištění) pořádně jak se má anebo nedělám raděj nic a nevymejšlím ptákoviny :-)
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Re: Před prvním výstřelem ?

Příspěvek od Kubajzz » 31 srp 2011 22:21

To by ty hlavně musely být pěkné bláto, aby je poškodil boresnake. :lol:
Kromě toho u tak špatné hlavně, která na 10m dělá zoufalý rozptyl 20mm je to úplně jedno. Možná pomůže výplach svěcenou vodou, jinak nevím.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
KOLOMAN
Příspěvky: 21
Registrován: 15 srp 2011 01:29

Re: Před prvním výstřelem ?

Příspěvek od KOLOMAN » 31 srp 2011 22:45

to Kubajzz:

Člověče, Kubajz, tady je řeč o Slávce (flintě, ne třídní krásce) a na Slávku s otevř. mířidlama je rozptyl 20 mm ops/10m velice slušnej parametr, co bys od toho chtěl, neblázni :-)))
Jasně, že jsou lepší kvéry (za podstatně jiný prachy), o tom žádná.
K tomu BS: mluvil jsem o ústí hlavně, ne o vývrtu, nemá cenu slovíčkařit, všichni víme, o co jde.
Pro mě za mě, čisti si to třeba špagátem na prádlo, já jsem blbej a pro nás blbý jsou tu manuály a těch se držíme ...howgh, domluvil jsem :-)
Uživatelský avatar
PEPAN
Příspěvky: 1695
Registrován: 11 říj 2009 22:19
Bydliště: z5 na 9

Re: Před prvním výstřelem ?

Příspěvek od PEPAN » 31 srp 2011 23:02

je to klaun
287687623.GIF
287687623.GIF (1.95 KiB) Zobrazeno 3509 x
Naposledy upravil(a) PEPAN dne 31 srp 2011 23:09, celkem upraveno 1 x.
Nejde!Prostě NNe
Sharpshooter CZ200 S
Příspěvky: 268
Registrován: 15 zář 2010 23:16
Bydliště: Kousek od Brna, okres Blansko

Re: Před prvním výstřelem ?

Příspěvek od Sharpshooter CZ200 S » 31 srp 2011 23:09

KOLOMAN píše:Nikde nic o boresnake. Vono je to asi tak, že buď dělám věci (i čištění) pořádně jak se má anebo nedělám raděj nic a nevymejšlím ptákoviny :-)
A nebo se říká: "Co není zakázáno je povoleno" :wink: (Samozřejmě nutno používat i hlavu, aby jsme nedopadli jak v USA)

Ač se nepovažuji zrovna za znalce, tak si IMHO myslím že boresnake je jen jakousi alternativou klasického vytěráku. A konec konců jak píše Kubajzz, tak Slávia není natolik fajnová a přesná, že by jí boresnake měl nějak uškodit. Nakonec když přežije ďábelky z Kovošrotu Příbram, tak ji boresnake nemůže rozházet :lol:

Když teď tak nad tím přemejšlím - v návodu k mé CZ 200 S se nepíše nic o tom, že by se do pažby směla dělat díra na adaptér k dvojnožce, natož že by se nějaká dvojnožka směla na větrovku instalovat - neudělal jsme teda něco blbě :?:
Dopřej mi,Pane,abych v boji,který jde životem,našel odvahu udeřit a mám-li vyhrát,dej,aby to bylo podle zákonů a aby se pravda a čest udržely vysoko a mám-li prohrát,abych našel sílu a odvahu postavit se u cesty a pozdravit vítěze,když půjde kolem.Amen.
Odpovědět