Benjamin Discovery - strileni, presnost

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
ichtyl
Příspěvky: 138
Registrován: 03 črc 2009 20:07
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Benjamin Discovery - střílení, přesnost

Příspěvek od ichtyl » 13 úno 2010 13:31

Benjamin Discovery – (vyrábí Crossman, proto mu prostě říkám jen Benjamin)
Na Benjaminu je zajímavá netypická délka hlavně 60cm. Je to o 10 cm více než je nejčastěji běžné. Píšu to na prvním místě jako zajímavost, protože byste to nehádali. Celkovou délkou vč. pažby je to totiž větrovka spíše krátká. Je to způsobeno tím, že nabíjecí systém nepotřebuje moc místa. Díky tomu dobrá skladnost a manipulace v hustém porostu.

Nejsem expert přes zbraně, takže nebudu rozebírat jaké je zpracování, opracování, použitý materiál ani nedovedu zhodnotit jaká je optika bla. bla.. Dovedu zhodnotit jak se s Benjaminem střílí – bezvadně.

Dřív jsem střílel nejvyššími modely - pružinovými lamačkami Slavia a Gamo, před koupí Benjamina jsem 10 let nevystřelil. Hned při druhé příležitosti s Benjaminem jsem nastřílel to co nikdy. Když se s Benjaminem sžiješ, dovede věci, které bych nikdy nevěřil že dovedu.
Na zahraničních fórech je někomu spoušť tvrdá. Já říkám naprostá pohoda. O NPSSku jsem napsal, že spoušť je tvrdá! I Hunter měl spoušť tvrdší. Pro někoho kdo závodně střílí s nějakou kosmickou spouští možná není to co by chtěl.. asi tak.

Demontáž a údržba: je to bezúdržbovka. Samozřejmě nenechat zreznout, očistit otisky potu. Po pár stech výstřelů přešplíchnout silikonem o-kroužek na nabíjecím trnu. Das ist alles.
Větrovku jsem demontoval a smontoval bez problému za použití běžného nářadí s výjimkou jednoho snad 0,5mm imbusu. Konstrukce je to velmi jednoduchá a funkční. Není co by se pokazilo. O kroužky v kartuši jsou napevno, tudíž se neopotřebovávají pokud nestřílíš COčkem, ale jen vzduchem.
Něčí obrázky rozborky: http://www.airgunfix.com/blog/airguns-a ... bly-guide/

Pro představu o proporcích (shora NPSS, Benjamin, Benjamin)
Přílohy
vzduchovky3.jpg
vzduchovky2.jpg
vzduchovky.jpg


Uživatelský avatar
ichtyl
Příspěvky: 138
Registrován: 03 črc 2009 20:07
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Benjamin Discovery - střílení, přesnost

Příspěvek od ichtyl » 13 úno 2010 14:09

Cena: Když vezmeš nejhorší variantu, že zaplatíš prostě úplně všechno (clo DPH, drahé poštovné, celního deklaranta na JSD, poplatek za přeshraniční platbu a provizi za konverzi, telefony, skladné, další náklady, notáře..) Tak při kurzu CZK/USD 18/1 holý Benjamin 6500,- optika 2000,-, pumpa 3500,- v Kč. Já věřím, že na druhý pokus se to dá udělat levněji. Jenom by to chtělo, aby sakra USD přestal růst.

Plnění: Láhev za 5.000Kč a více asi ne. Ta se může hodit při hromadných setkáních pro více střelců. Pumpa dodávaná k Benjaminu 3500,- s daní a vším všudy. Pokud je i to moc, mohla by zafungovat paintballová lahev z druhé ruky. Otázka 1000,- plus možná nějaký servis. COčkem ji naplní v paintballových gunshopech (Benjamin dá 100! ran na 1 naplnění kartuše na zbrani COčkem) a vzduchem snad v potápěčských potřebách a co já vím kde jinde. Sám mám pumpu.

Plnící ventil – klasický paintballový. Snadné jak facka. Důležitá věc je však vzdochový filtr hned za ventilem uvnitř kartuše. COčko totiž nebývá úplně čisté a může se tam dostat bordel, rez.. což bez filtru by bylo dost blbé.

Pumpa: když je Benjamin vystřílený do oranžové zóny = další výstřely už by byly slabší, vezme to 40 pumpnutí dostat ho zpět na maximum. U mě platí rovnice: 1pumpnutí na 1 výstřel

Pružinka kladívka: Je snadno přístupná, takže si můžete hrát. Stačí sejmout pažbu, což vyžaduje jeden šroub a vyšťouchnutí pojistky spouště. Pak jste dvěma dalšími šrouby u cíle.

Jetště bych podotkl zajímavou věc. Otvor v koncovce u bicí pružinky je opatřen závitem.
Přílohy
velocity.jpg
Naposledy upravil(a) ichtyl dne 17 úno 2010 11:04, celkem upraveno 1 x.
palong74
Příspěvky: 1315
Registrován: 08 zář 2009 22:08
Bydliště: Doma

Re: Benjamin Discovery - střílení, přesnost

Příspěvek od palong74 » 13 úno 2010 14:17

a co nejaky nastrel by nebyl?
Prosport .22-Delta Titanium 4-16x42...u ceho jsem zacinal u toho koncim
Uživatelský avatar
drát
Příspěvky: 1669
Registrován: 28 zář 2008 20:35
Bydliště: Dudákov

Re: Benjamin Discovery - střílení, přesnost

Příspěvek od drát » 13 úno 2010 14:45

CZ200 .177 , SPA M16 .25 , Hatsan Invader auto .25
DU-10 Condor, HDR 50 , Chiappa SAA , rev.Rex L 4", Alfa 441,Slavia 631
Walther Sportmodell,H.S.model 21F, Buck Trail Flint 48
prak s gumou č.6
Uživatelský avatar
ichtyl
Příspěvky: 138
Registrován: 03 črc 2009 20:07
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Benjamin Discovery - střílení, přesnost

Příspěvek od ichtyl » 13 úno 2010 19:02

tady je ta paintballová lahev co mám v úmyslu zprovoznit
Přílohy
lahev.jpg
Naposledy upravil(a) ichtyl dne 14 úno 2010 15:23, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
ichtyl
Příspěvky: 138
Registrován: 03 črc 2009 20:07
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Benjamin Discovery - střílení, přesnost

Příspěvek od ichtyl » 14 úno 2010 15:01

Střelba na 30m, v sedě, s oporou o kolena (platí i na 74m). Obrys desetikoruny, což je 2,6cm. Vždy 10 ran. "=10" zamená prvních deset z plné kartuše, =20 znamená druhá desítka z kartuše atd.. Benjamin umí 40 ran.

Přešrtnuté křížkem neplatí, ty jsem udělal, kyž jsem testoval jak budou průstřely vidět na dálku.

První zleva je rozstřelování se. Další už jsou naostro. Šipky ještě napovídají jak šla střelba po sobě.
Jak račte vidět, nejlépe vycházejí výstřely od 20-tého do 30tého (v reálu možná od 15 do 35, ale můj rozlišovací dílek byl v tuto chvíli 10 ran) - tehdy dovede Benjamin dávat nejstabilnější tlak..
Přílohy
30m best.jpg
30m best2.jpg
30m.jpg
Uživatelský avatar
ichtyl
Příspěvky: 138
Registrován: 03 črc 2009 20:07
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Benjamin Discovery - střílení, přesnost

Příspěvek od ichtyl » 14 úno 2010 15:12

střelba na 74m za stejných podmínek. Větší kružnice, je obrys JSB krabičky od diabolek 500ks.

První střelba je z kartuše, ze které už bylo 10x vystřeleno. Je to ale zase adaptace a zastřelování se, takže s rezervou.

Druhá střelba - zkorigoval jsem zanášení doprava.

Poslední střelba nemá napsaný tlak. Natlakoval jsem totiž lehce nad doporučené maximum. Asi tak 7 výstřelů nad tlak 2000psi. Crossmani nekecali, je vidět co to dělá, takže nemá smysl s tlakem přehánět.

Podotknu, že nejsem čarostřelec a dovedu si představit, že v rukou zkušenějšího by to mohlo vypadat lépe. Abych byl upřímný, už druhý víkend to na tuhle vzdálenost začalo lítat o dalších 7cm níž, (proto je to mino kružnici), takže asi přitáhnu pružinku, nebo pročistím hlaveň. Má někdo nápad?
Přílohy
74m 1st.jpg
74m zbytek.jpg
74m komplet.jpg
Uživatelský avatar
regis24
Příspěvky: 710
Registrován: 19 lis 2008 17:37
Bydliště: Holetín
Kontaktovat uživatele:

Re: Benjamin Discovery - střílení, přesnost

Příspěvek od regis24 » 14 úno 2010 16:16

ichtyl píše:tady je ta paintballová lahev co mám v úmyslu zprovoznit
To budes strilet s pripojenou hadici?Ze na te lahvi mas regulator?
Uživatelský avatar
undead
Příspěvky: 552
Registrován: 17 bře 2008 23:36

Re: Benjamin Discovery - střílení, přesnost

Příspěvek od undead » 14 úno 2010 18:40

na 74m do terčíka 2,6 cm je to fajn, hlavne za cenu tej pušky. hm, zaujímalo by ma porovnanie s cz 200 od toho istého strelca.
páčia sa mi to "Otvor v koncovce u bicí pružinky je opatřen závitem." teda sa pomerne ľahko dá štelovať výkon, tak?
Uživatelský avatar
drát
Příspěvky: 1669
Registrován: 28 zář 2008 20:35
Bydliště: Dudákov

Re: Benjamin Discovery - střílení, přesnost

Příspěvek od drát » 14 úno 2010 19:30

CZ200 .177 , SPA M16 .25 , Hatsan Invader auto .25
DU-10 Condor, HDR 50 , Chiappa SAA , rev.Rex L 4", Alfa 441,Slavia 631
Walther Sportmodell,H.S.model 21F, Buck Trail Flint 48
prak s gumou č.6
Uživatelský avatar
ichtyl
Příspěvky: 138
Registrován: 03 črc 2009 20:07
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Benjamin Discovery - střílení, přesnost

Příspěvek od ichtyl » 14 úno 2010 23:17

regis24: nn, pouze na naplnění kartuše. Regulátor je tam právě z paintballu na 800psi což je málo. Ale čistě teoreticky mít regulaci na tlak, pri kterým Benjamin dával nejpřesnější zásahy.. I když nevím jak dloho by to při té velikosti láhve fungovalo.

undead: Cz 200 jsem bohužel nikdy neměl v ruce. Když mi ji dodáš, není problém :) Ad závit, ano ano regulace jednoduše a bez náročnějšího zásahu do pušky.

drát: koukám, že objevuju Ameriku co už předemnou objevili :lol:
Uživatelský avatar
regis24
Příspěvky: 710
Registrován: 19 lis 2008 17:37
Bydliště: Holetín
Kontaktovat uživatele:

Re: Benjamin Discovery - střílení, přesnost

Příspěvek od regis24 » 14 úno 2010 23:49

Takze jsi to myslel jako tlakovou lahev na zasobu vzduchu?Tak to jsem zvedavej,jednak lahvejak ty pises za 1000,-Kc jsou jen na 3000psi,maji maly objem,budes muset vyresit ten regulator(proste ho nejak vykuchat) a naplni ti ho jen v paintball shopu a to jen nekterym.Na plneni u potapecu muzes zapomenout,nebudou vedet jak.To je jedno,stejne pisu o necem ceho se toto tema tolik netyka,takze pardon.
Uživatelský avatar
ichtyl
Příspěvky: 138
Registrován: 03 črc 2009 20:07
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Benjamin Discovery - střílení, přesnost

Příspěvek od ichtyl » 15 úno 2010 09:42

tvoje připomínky beru. Ale 3000psi mi musí stačit bohatě, když Benjamin tlakuješ max! na 2000psi
Uživatelský avatar
regis24
Příspěvky: 710
Registrován: 19 lis 2008 17:37
Bydliště: Holetín
Kontaktovat uživatele:

Re: Benjamin Discovery - střílení, přesnost

Příspěvek od regis24 » 15 úno 2010 10:15

Uvidis ze ne.U toho Benjamina to predpokladam funguje nejak takhle - naplnis na 2000psi,strilis cca 40 vystrelu do 800psi(zhruba) tam zacne klesat ustovka-znova plnis.Tak toto by jsi z paintball lahve kterou mas na fotce doplnil tak 2x nebo 3x,pak uz by jsi v ni mel mene nez ty 2000psi.Tyhle lahve jsou vetsinou do objemu 1,5l to je trochu malo.Nekde jsem i videl tabulku jak klesa tlak pri prepoustenich,ale to neni tak dulezite.
Nevis kde by se dal najit rozkres dilu,chtel bych neco vic videt z vnitrnosti.
Uživatelský avatar
ichtyl
Příspěvky: 138
Registrován: 03 črc 2009 20:07
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Benjamin Discovery - střílení, přesnost

Příspěvek od ichtyl » 15 úno 2010 10:22

Tady je takový můj amatérský rozkres, co jsem viděl uvnitř :)
Přílohy
NÁKRES KARTUŠE mini.jpg
Naposledy upravil(a) ichtyl dne 16 úno 2010 21:50, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět