Altaros M24

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
B/ONE
Příspěvky: 293
Registrován: 11 črc 2009 22:12

Altaros M24

Příspěvek od B/ONE » 28 led 2022 00:03

A je to tady. Konečně jsme se po letech čekání dočkali. První M24 od Altarose už jsou u zákazníků. I já už jednu zkoumám. Takže rychlé postřehy:

- kartuše je okolo hlavně, jestli nebude tlak v ní opravdu ovlivňovat střední polohu zásahu ukáže čas
- pažba je plastová, taková dost základní, jestli jde vyměnit za lepší šasi jsem se zapomněl zeptat :D
- hlavně samotné jsou LW, nechybí závit na moderátor
- ladění výkonu lze provést imbusem na závěru, musí se přesně dodržet postup podle návodu.

Více o víkendu.


B 96, TAU 7, TAU MK 300, Crosman 1720T
Uživatelský avatar
LSoft
Příspěvky: 190
Registrován: 25 úno 2015 06:24

Re: Altaros M24

Příspěvek od LSoft » 30 led 2022 05:37

Hmmmmm, gratuluji k účasti na nulté sérii. Nicméně na e-shopu je M24 pořád ve fázi "připravujeme" a bez udané ceny... Takže "hurá konečně je venku" asi nebude platit pro všechny.
strelec01
Příspěvky: 23
Registrován: 10 srp 2021 14:07
Bydliště: Slaný

Re: Altaros M24

Příspěvek od strelec01 » 30 led 2022 12:29

Ti co se registrovali e-mailem jsou osloveni v pořadníku přednostně. Až bude rozprodána první série, druhá už by se snad měla ofiko nabídnout přes jejich web. Cena 25.000,- :wink:
B/ONE
Příspěvky: 293
Registrován: 11 črc 2009 22:12

Re: Altaros M24

Příspěvek od B/ONE » 30 led 2022 19:09

Originální puška M24 byla zavedena v USMC a jedná se o Remington řady 700 a dlouhém závěrovém systému. Puška Altaros M24 využívá její podobu, ale co nejdokonaleji ji nekopíruje, ostatně to ani u PCP zbraně není možné.

Pažba: jedná se zřejmě o plastovou pažbu na airsoftovou kopii (snow wolf?), kus který je na fotkách má evokovat pocit hrubě stříkané barvy, kdy barva dopadá na povrch v chuchvalcích a tam zasychá. Botka je stavitelná masivní maticí, lícnice nikoliv a její lomení vybízí k požití textilní nebo kožené cheekpiece jako u originálu. Pojistka chybí, nicméně v pažbě otvor je. Největší odklon od originální zbraně je okénko na spodní straně předpažbí kde vidíme manometr regulátoru, těleso regulátoru, seřizovací matici regulátoru a částečně i manometr kartuše. To považuji za uživatelsky nepřívětivé, manometr není moc dobře vidět a starší majitelé se bez dobrého světla a brýlí asi neobejdou. Navíc jsou oba manometry, resp. jejich stupnice černé a i mě to dělalo problémy a stálo to hodně směrování pušky ke světlu. Rovněž prostor okolo hlavně je větší, hlaveň je válcová, originál má tuším contour heavy palma. Dále nechybí poutka na řemen a šroub na harrisky, což ovšem dnes působí jako anachronismus. Botka mi úplně nesedí, ale možná je originál stejný.

Hlaveň: Ta je ukryta uvnitř ocelové válcové trubky tvořící vnější obal a zároveň kartuši na tlakový vzduch. Na konci je dlouhý závit samec 1/2 UNF krytý maticí bez rýhování. Jak jsem již psal, tvar hlavně nesedí tak úplně do pažby, ale použití oceli kvituji. Samotná duše hlavně má být výrobek fy Lothar Walther s chokem. Délka cca 600 mm.

Závěr: Ten je z hliníkové slitiny a to i jeho pouzdro. Ovládá se podobně jako u originální M24, ale pracovní délka je jen cca 40mm. To stačí na otevření závěru a napnutí bicího mechanismu, vzhledem k tomu, že nad závěrem zůstal můstek spojující kameny weaver listy, není vkládání střel úplně jednoduché a chce to cvik, podle výrobce nemusíte střelu zatlačovat do hlavně prstem, ale vložíte jí do žlábku půlkruhu závěru (ano, tady je to od originálu hodně daleko). A tady pozor: protože je závěr z hliníkové slitiny, není úplně blbuvzdorný a vyplatí se ho ovládat s citem a s úchytem poblíž os pohybu. Takže cestou k sobě tahejte závěr za kliku co nejvíce u závěru a cestou zpět dotlačujte hlavici závěru palcem a pohyb kliky zbylými prsty. Vím co píši.

Spouštění: jazýček spouště je poměrně úzký, přirovnal bych ho tvarem ke spoušti S 631 který asi každý zná. Nepříjemně mě překvapil vakl do strany a mrtvý chod namáčknutí. Samotné spuštění je bodové, klika sebou malinko trhne, ale není cítit žádný pohyb těžkých hmot a akce mechanizmu je opravdu blesková, což je pro přesnou střelbu podle mě opravdu zásadní.

Dnes jsem i ladil a naladil, ale o tom až v týdnu, když půjdou vložit fotky, vložím.
B 96, TAU 7, TAU MK 300, Crosman 1720T
B/ONE
Příspěvky: 293
Registrován: 11 črc 2009 22:12

Re: Altaros M24

Příspěvek od B/ONE » 30 led 2022 20:44

20220130_143901.jpg
20220130_142507.jpg
B 96, TAU 7, TAU MK 300, Crosman 1720T
B/ONE
Příspěvky: 293
Registrován: 11 črc 2009 22:12

Re: Altaros M24

Příspěvek od B/ONE » 30 led 2022 20:53

20220130_142808.jpg
B 96, TAU 7, TAU MK 300, Crosman 1720T
Uživatelský avatar
Altaros
Příspěvky: 839
Registrován: 08 dub 2006 22:24
Bydliště: Jičín, Liberec

Re: Altaros M24

Příspěvek od Altaros » 04 úno 2022 17:14

Přidávám jen informaci, že M24 puška je již možné volně zakoupit na našem druhém webu: https://www.militaryairgun.com/cs/pcp-p ... s-m24.html

Pušku prozatím zasíláme jen po EU, jelikož mimo EU je problém s dopravou vzduchovek obecně, což je důvod proč proti původními plánu bylo možné nabídnout určité množství pušek do volného prodeje i z první série.

P.S. informace na webu budeme postupně doplňovat a upřesňovat, dneska se to dělalo trochu ve spěchu a finální korektůra se nestihla.
B/ONE
Příspěvky: 293
Registrován: 11 črc 2009 22:12

Re: Altaros M24

Příspěvek od B/ONE » 04 úno 2022 21:39

@Detail okénka manometrů
20220130_142800.jpg
B 96, TAU 7, TAU MK 300, Crosman 1720T
B/ONE
Příspěvky: 293
Registrován: 11 črc 2009 22:12

Re: Altaros M24

Příspěvek od B/ONE » 04 úno 2022 23:34

Ladění: Výkon a konzistenci výstřelů zbraně lze nastavovat dvěma způsoby.

Prvním z nich je šroub bicí pružiny, lze ho ovládat 3mm šestihranným nástrčným klíčem. Zbraň přišla s výkonem dosti pod svým maximem a nevalnou konzistencí, potočením šroubu o dvě otáčky zbraň ukázala svůj potenciál a posílala JSB Exact Jumbo Monster 1,645 g do terče rychlostí 293 m/s s odchylkou do 0,5ms, někdy dokonce v řádu setin. Tolik jsme nepotřebovali a po vystřílení vzduchu naprázdno, což mimochodem stálo mnohem více než výrobcem uváděných deset ran (výkon 70 J), jsme přistoupili k ladění druhým způsobem.

Druhý způsob je nastavení tlaku v regulátoru, ten se provádí plochým klíčem na matici (nebo šroubu?) jež je vidět v okénku mezi plnícím pinem a špatně viditelným manometrem kartuše. Při zmenšování výkonu a tudíž i tlaku je nutné dodržet zásadu nastavovat vždy vyšší tlak, než je tlak v kartuši a v regulátoru. Polopaticky napsáno, nikdy nemačkejte tlak v regulátoru snižováním jeho hodnoty, jinak hrozí (rozuměj dojde) k poškození zbraně a ztrátě konzistence úsťové rychlosti. V návodu je to jasně napsáno a na fakt, že děláte něco hodně špatně vás upozorní i citelný nárůst odporu pohybu klíče.

Na citlivé ovládání závěru jsem upozorňoval z dobrého důvodu. Při střelbě došlo totiž dvakrát k samovolnému spuštění. Otevírání závěru i pohyb vzad se zdál v pořádku, nicméně při pohybu vpřed závěr 3 mm před koncem dráhy narazil na jakousi překážku a po opatrném zvyšování tlaku došlo k výstřelu. Po konzultaci s výrobcem jsme raději volili jemnější přístup a závada se již nevyskytla. Zřejmě zůstala zachycena spoušť. Nicméně tento fakt dosti otřásl mou důvěrou.

Tímto bych chtěl poděkovat majiteli M.L. za zapůjčení zbraně.
Oprava mého minulého příspěvku: M24 byla zavedena u US ARMY, ne USMC.
B 96, TAU 7, TAU MK 300, Crosman 1720T
strelec01
Příspěvky: 23
Registrován: 10 srp 2021 14:07
Bydliště: Slaný

Re: Altaros M24

Příspěvek od strelec01 » 05 úno 2022 17:03

Díky za postřehy. Budou také nějaké testy střelby? Majitel nezkoušel zakoupit jejich soustružené ATP střelivo, které by mi k této zbrani více pasovalo?
B/ONE
Příspěvky: 293
Registrován: 11 črc 2009 22:12

Re: Altaros M24

Příspěvek od B/ONE » 05 úno 2022 22:52

Soustružené střely má, i velký pozemek, ale dnes značně foukalo.

Ještě jsem zapomněl dodat, že zbraň je dosti tichá i při vysokém výkonu, první komoru moderátoru totiž najdeme už na zbrani. Jak je velká, to jsem neměřil, ale na ladění jsme použili moderátor od Josefa 1000 a vydržel to, ale dlouhodobě to samozřejmě nemohu doporučit. Chod závěru bych označil za vše jiné než hladký, ve srovnání s palnou zbraní je to nesrovnatelné.
B 96, TAU 7, TAU MK 300, Crosman 1720T
B/ONE
Příspěvky: 293
Registrován: 11 črc 2009 22:12

Re: Altaros M24

Příspěvek od B/ONE » 03 črc 2023 11:51

Uz je venku i verze se zasobnikem, ma ji nekdo? Jde zaver porad tak straslive?

https://www.altaros.cz/cs/pcp-pusky/119 ... s-m24.html
B 96, TAU 7, TAU MK 300, Crosman 1720T
Uživatelský avatar
Altaros
Příspěvky: 839
Registrován: 08 dub 2006 22:24
Bydliště: Jičín, Liberec

Re: Altaros M24

Příspěvek od Altaros » 07 črc 2023 20:15

Závěr vyžaduje cvik a grip, nic víc, pak ho bezproblému natahují i 8 leté děti, vyzkoušeno před pár týdny na střeleckém dnu, který jsem pořádal. Nevím, zda máš konkrétní u té své nějaký problém, případně zkontrolovat techniku nátahu popsanou v návodu (kam umístit palec atd. obecně není vhodné používat návyky z kulovnice)
Jinak pár lidí ji v ČR má a část šla do zahraničí, ale nemyslím si že při aktuální návštěvnosti fora sem někdo ze zákazníku chodil, ale třeba někdo překvapí.
Odpovědět