Uzkon AS-46

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

plingr2
Příspěvky: 147
Registrován: 16 dub 2011 15:18

Re: Uzkon AS-46

Příspěvek od plingr2 » 22 říj 2016 17:50

No mít "jen" chlupatej náběh do komory mi přijde jako solidní problém. Tuhle část bych chtěl mít z kovu. Jinak se mi líbí tvůj přístup. Znám plno lidí, kteří by si takovou DODO zbraň vůbec nekoupili.


GP K100,Gazela 58,Beretta 70/71,ZKM456
Pajik_CZ
Příspěvky: 189
Registrován: 04 pro 2015 21:34

Re: Uzkon AS-46

Příspěvek od Pajik_CZ » 22 říj 2016 19:08

plingr2 píše:No mít "jen" chlupatej náběh do komory mi přijde jako solidní problém. Tuhle část bych chtěl mít z kovu. Jinak se mi líbí tvůj přístup. Znám plno lidí, kteří by si takovou DODO zbraň vůbec nekoupili.
Souhlasím, že náběh do komory mohl být kovový, ale on se ho náboj stejně nedotkne, než k němu dojde, zásobník ho nakopne podavačem nahoru před závěr ke komoře. A DODO zbraň mi nevadí, stejně jsem takovej šťoura, co chce znát princip a mechaniku věci, takže jestli něco tu a tam musím dopilovat, dobrousit, nebo předělat mi tolik nevadí. Jsem zvyklý z RC modelů, málokterý výrobce levnějších autíček umí udělat auto tak, aby jezdilo, jak může :) Prostě poměr cena / výkon si jisté zásahy žádá. U tohohle Turka je to naprosto stejné :)

Vyřešil jsem 5-ti ranový zásobník z BR-99, udělal jsem nový podavač z plechu. Není to hezký, ale je to plně funkční, nezasekává se závěr a podává spolehlivě. Příští týden podrobím testování, ale pájel jsem to poctivě, nevěřím, že to povolí. Podavač jsem krom jiného úhlu náběhu udělal i delší, takže se nekejklá v těle zásobníku, jako ten původní.
DSC_0576.JPG
DSC_0583.jpg
DSC_0585.jpg
Dnes jsem byl ráno na střelnici ale bylo zavřeno - střelnice pronajmutá jistému spolku sypačů olova, pro veřejnost až od 13 hod.... Já domů cestu 30km, zajištěné hlídání potomstva na dopoledne a plány na odpoledne, takže už to vypadalo hodně bledě. Naštěstí pomohl známý, který zajistil privátní soukromou střelnici v místě, kde jsem vůbec netušil, že něco takového je... :D No, nevypráskal jsem toho moc, ale asi 40 nábojů zbraní prošlo. Poznatky jsou celkem překvapivé - nic neupadlo, všechno šlapalo, olovo lítalo dopředu.... :D Jen asi 2 náboje nechtěly ze zásobníku, musel jsem předpažbí táhnout opravdu silou kupředu. Zatím to přikládám neochozenosti a novotě. A jsem MOC spokojený :) Vlastně ne, nejsem. Kolimátor, který jsem koupil se zbraní a u kterého se prodejce dušoval, že ráži ustojí, přestal na používaný bod svítit... Takže ho příští týden odvezu prodejci omlátit o hlavu... Toť jediný problém :) Hezký večer

P.S.: A ještě jsem kultivoval chod originál 10 ranového zásobníku zahlazením třecích ploch na podavači i těle zásobníku a namazáním, už mi nechce ukousnout prst, chodí relativně hladce a podává spolehlivě. Jen je pořád moc velkej, ale s tím asi nehnu... :D
IvanGS
Příspěvky: 33
Registrován: 16 črc 2015 11:45

Re: Uzkon AS-46

Příspěvek od IvanGS » 22 říj 2016 23:24

Zajímavé čtení i fotky, díky. Ale zeptám se - koupil jsi novou zbraň a doladil ji, aniž bys vystřelil, je to tak? Píšeš o DODO zbrani a mně by zajímalo, jak by zbraň střílela bez úprav, předpokládám, že většina majitelů koupí a střílí... Nemám nic proti DODO, ale kvůli porovnání by mne zajímalo, jak zbraň střílí před úpravami a po nich.

Mně stačí pumpa s trubicovým zásobníkem. Od března mám povolení k nákupu a sháněl jsem Uzkon AS-42. Bohužel nebyly a než se stačily naskladnit, v Turecku došlo k pokusu o puč a dodávky se zastavily. Začal jsem shánět i jiný typ a teprve včera přivezl Derya SPX-101. Proti Norinco Hawk PD-18 nebo Uzkonu mnohem lepší zpracování, zatím jsem ji nerozebíral, ale vše funguje hladce a od pohledu nemám důvod cokoliv upravovat. Spíš mne čekají doplňky, mj. pažba, tu tento typ nemá, ale při pohledu na pažbu na Tvém Uzkonu mne napadá, že by šla s úpravou použít. Mohu se zeptat, jak je uchycena? Díky.
Dále bude svítilna, stačí ji namontovat, mám Fenix PD35 TAC + montáž + dálkové ovládání, pořídil jsem to na CZ858, ale tam to není tak aktuální. Druhým doplňkem bude malý průhledový kolimátor, ale nejdřív se musím zorientovat v nabídce.
Pajik_CZ
Příspěvky: 189
Registrován: 04 pro 2015 21:34

Re: Uzkon AS-46

Příspěvek od Pajik_CZ » 23 říj 2016 01:48

částečně máš a částečně nemáš pravdu :)
Jediné 2 úpravy na zbrani bylo zlepšení chodu záchytu zásobníku a samotného zásobníku, aby chodil lehčeji. Plnit ho totiž byla šílenost o prsty. Na tyhle úpravy střílet nemusíš, cítíš jak to chodí jen při sušení.
Odstranění otřepů na plastu nepočítám jako funkční úpravu, ale pouze jako kosmetiku...

Zbraň bez úprav by střílela naprosto stejně - předpažbí chodí od začátku perfektně, spoušť taky, víc netřeba :)

Jediná větší úprava byl ten 5ti ranový zásobník a výroba nového podavače, ale to, že to nešlape zase zjistíš při sušení, na střelnici nemusíš. A kdyby jsi tam šel s tím zásobníkem v originál stavu, vystřelil by jsi první náboj a potom rozkládal co se dá, aby jsi dostal ven zásobník a ten druhý náboj, co se šprajcnul se závěrem :) Proto jsem to preventivně okukoval s předstihem :)

Pažba drží ve zbrani jen na jeden čep, na který když zatlačíš, tak jde potom vytáhnout ven :)

Z pohledu funkčnosti by bylo ASI lepší a jednodušší koupit verzi s trubicovou nábojovou schránkou, ono člověk zásobníkem moc času při přebíjení neušetří, protože ho taky musí plnit. Ale mě se prostě líbí ta zbraň takhle, se zásobníčkem :)

Tenhle topic vznikl na základě toho, že když jsem hledal informace o té zbrani, tak jsem nic moc nenašel... Proto jsem se snažil udělat i fotky vnitřku, popsat problémy, úpravy atd... :)

Když mi pošleš do SZ mail, nafotím ti uložení pažby i s nějakým měřidlem.
1100xx
Příspěvky: 8
Registrován: 25 říj 2016 08:35

Re: Uzkon AS-46

Příspěvek od 1100xx » 25 říj 2016 08:41

Diky za tohle tema, skoda, ze tu nebylo drive:)
Mam 46-para cca 1/4 roku, naprosto stejne veci k reseni.
Mam k tomu jen origo 10 ranny zasobnik, ten byl z vyroby omezen na 2 naboje prolisem - upilovano. Brouseni a mazani vnitrku zasobniku mam take za sebou, stejne tak vyhlazeni podavaci rampy ve zbrani.
Stale me ale trapi podavani naboju - uz jsem prihybaval vrch zasobniku, ale stejne to neni prilis spolehlive. Zrejme se mne tam sesla tolerance vyroby a silna pruzina - jak naladuju do zasobniku 10 ran, tak bud drapkem rozcisnu prvni naboj, nebo se ni pri nabirani do komory sekne spolu s nabojem pod nim - dost neprijemne.

Info ohledna zasobniku z baraka potesilo, nejaky poridim, ten zasobnik na 10 ram je fakt dost velkej.
Pajik_CZ
Příspěvky: 189
Registrován: 04 pro 2015 21:34

Re: Uzkon AS-46

Příspěvek od Pajik_CZ » 26 říj 2016 08:15

trosku si nedokazu predstavit, proc by zasobnik omezovali prolisem na 2 naboje - muzes to nafotit?
Co se tyce podavani naboju - uz jsem cetl o vice verzich zasobniku, ale nemuze se stat, ze by jsi to spatne ladoval a okraj horniho naboje zaskoci za okraj naboje pod nim? pak by se sprajcovali vzajemne...
Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 347
Registrován: 14 úno 2006 12:07

Re: Uzkon AS-46

Příspěvek od Igrlik » 26 říj 2016 11:00

Obmedzovanie - pre to isté, prečo do pumpy dávajú obmedzujúcu vložku - poľovníci a ich legislatíva.
1100xx
Příspěvky: 8
Registrován: 25 říj 2016 08:35

Re: Uzkon AS-46

Příspěvek od 1100xx » 26 říj 2016 14:45

Popravde do zasobniku sel vtlacit jen jeden...druhy by se musel dat primo do komory.
Fotky mam, ale kvuli limitu velikosti prilohy nema smysl je sem cpat, pri jeho dodrzeni bys tam nic nevidel.
Posli mne SZ email adresu, poslu Ti to primo mailem.

To ladovani me taky napadlo, ale na to si davam pozor a deje se to furt.
zatim jsem do toho cpal jen turecky buckshoty, co jsem koupil se zbrani, maji dost maly rantl na kovani, takze tim by to snad byt nemelo.
Fakt mam podezreni na kombinaci silne pruziny a ukonceni zasobniku....ta pruzina proste tlaci tak, ze pri podani naboje povyskoci i ten dalsi...

Nekdy zkusim neco od SB, treba je to jen mlsne na strelivo.
IvanGS
Příspěvky: 33
Registrován: 16 črc 2015 11:45

Re: Uzkon AS-46

Příspěvek od IvanGS » 26 říj 2016 17:58

Jak píše Igrlik - asi legislativa. Když jsem kupoval Deryu, upozornili mne, že do zásobníku půjdou dát možná jen 2 náboje, ať vyndám omezovač. Naštěstí tam šly 4 jak to má být. Vlastně - na hlavni je napsáno, že použít lze 12-ky náboje o délce 2,75 a 3", čili 70 a 76 mm. Já si se zbraní koupil i 2 krabice nábojů a jak jsem následně zjistil, byly to 70 mm. A napadlo mne, že když jsem nabíjel 76-ky, vešly se 4 v pohodě a pátému chyběl jen malý kousek. Tak jsem zkusil nabít 70 mm a v pohodě se jich vešlo 5. Takže mám 5+1...

Pajik_cz - mně se klasický zásobník líbí také, kapacita je navíc větší, ale mám už CZ858 a u brokovnice jsem dal přednost klasické pumpě s trubicí. Kapacita je pro mne dostačující a zbraň je kompaktní. Posílám SZ s mailem, kvůli pažbě. Díky.
Svan
Příspěvky: 4
Registrován: 27 srp 2016 13:25

Re: Uzkon AS-46

Příspěvek od Svan » 26 říj 2016 19:39

P1030032.jpeg
P1020548.jpeg
P1030005.jpeg
Nedalo mi to a dnes jsem zkoušel navzájem prohodit zásobníky mezi Uzkon AS 46, Barak BR 99 a Torun Taygir. Navenek vypadají všechny stejně… Mám tady dva 10 rané (koupeno 1 s Uzkon a druhý s Torun) a 4 pětirané ( 3xBarak a 1x Torun).
Výsledek - Barak BR 99 bere bez problémů všechny zásobníky a ani když s nimi "vergluji" do stran, nemá problém.
Torun Taygir - má z nich nejpřesnější zásobníkovou šachtu-všechny zásobníky v ní sedí přesně a bez vůle - ale asi i díky tomu jeden ze dvou 10r do ní nejde vůbec dorazit a je v ní nepoužitelný. Všechny ostatní jdou použít.
Uzkon AS 46 - má největší vůli zásobníku v zás.šachtě-díky tomu stačí malý pohyb zaraženého zásobníku směrem k sobě a podavač prvního náboje nejde na náboj ale na stěnu zásobníku (děje se tak víceméně u všech mých zásobníků). Navíc (už v prodejně mě upozornili, že nejde dorážet plný zásobník při zavřeném závěru…? Kupodivu mi to šlo ač trochu silou-nicméně,jak jsem právě zjistil, přitom dochází k tomu. že první náboj přeskočí přes spodní a závěr nelze ani silou zavřít…Jediná pomoc je skutečně narážet plný zásobník při rukou otevřeném závěru. Právě zkouším vymezit vůli (vakl) zásobníku na ústí šachty v Uzkonu vlepením nějaké klínové mini-vložky..Zdá se, že by pak fungovaly všechny zásobníky aniž bych musel dávat pozor v jaké poloze se právě nacházejí…
Omlouvám se za laické vysvětlení, mých dnešních experimentů, ale nejsem žádný technik…
Mám ještě trubkový Fabarm SDASS a Hatsan Luxano-nevypadají sice tak "cool" ale na podávání nábojů jsou spolehlivější...
1100xx
Příspěvky: 8
Registrován: 25 říj 2016 08:35

Re: Uzkon AS-46

Příspěvek od 1100xx » 28 říj 2016 15:13

Poznatek ohledne plneho zasobniku a zaveru je zajimavy, vyzkousim.
Pajik_CZ
Příspěvky: 189
Registrován: 04 pro 2015 21:34

Re: Uzkon AS-46

Příspěvek od Pajik_CZ » 29 říj 2016 18:40

Mě to problémy nedělá. Plný zásobník dorazím do zbraně, přetáhnu závěr a střílím... :) Nicméně ten 10ranový je fakt moc velký hovado, používám 5-ti ranový. Ještě jich pár přikoupím... :)
IvanGS
Příspěvky: 33
Registrován: 16 črc 2015 11:45

Re: Uzkon AS-46

Příspěvek od IvanGS » 04 lis 2016 09:59

Omlouvám se za plevelení obecným dotazem týkajícím se taktických brokovnic, ale jiné vlákno o nich nemáme -máte někdo praktickou zkušenost, zda lze svítilnu namontovanou na zbraň použít i jako určitou formu mířidel? Tj., kam svítí, tam se strefuju? Vzhledem k tomu, že u Derye nemám - zatím - pažbu a při předpokladu, že teoretické ostré nasazení by se mohlo odehrávat v noci, přijde mi to jako zajímavé. Pokud s tím máte zkušenost, do jaké vzdálenosti to funguje? Děkuji.
Přílohy
CHR8.jpg
CHR7.jpg
Pajik_CZ
Příspěvky: 189
Registrován: 04 pro 2015 21:34

Re: Uzkon AS-46

Příspěvek od Pajik_CZ » 05 lis 2016 10:22

Chce to zkusit. Záleží, jak je lišta souose s hlavní. Mám svítilnu se štělovatelným kuželem, a co jsem letmo zkusil, tak nastřelený kolimátor ukazoval do místa, kam to svítí (s trochou dobré vůle se to dalo brát +- jako střed světelného kuželu) . V baráku 100% ( vzdálenost do 8 metrů ) dál jsem nezkoušel střelbou, ale jen porovnání kolimátor/světlo. A obecně při rozptylu brokovnice bych do nějakých 50 metrů určitě nechtěl stát v místě, kam "míří" svítilna :D Potom už to chce vysledovat pokles broků vzhledem k jejich velikosti, navážce a požadované účinnosti / průbojnosti.

Já jsem ale kolimátorový, takže budu mířit stejně přes něj :)
IvanGS
Příspěvky: 33
Registrován: 16 črc 2015 11:45

Re: Uzkon AS-46

Příspěvek od IvanGS » 07 lis 2016 09:38

Souhlasím, kolimátor je kolimátor a třeba u CZ858 bych o "míření" světlem neuvažoval, ale u brokovnice s jejím rozptylem, určené pro ochranu domu a okolí, kdy se může předpokládat použití v noci, na vzdálenost několika metrů až desítek metrů, světlo myslím stačí. A navíc - nepotřebuji pažbu, takže zbraň je lehčí a kompaktní, nemusím lícit ani brokovnici zvedat, abych viděl skrz kolimátor. Se svítilnou místo mířidel je použití jednodušší a variabilnější a když už tam kvůli použití ve tmě je...
Odpovědět