Ultrapresna strelba

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Ultrapřesná střelba

Příspěvek od Vaskent » 21 dub 2010 14:24

Harpe, ta silná je za mnou, vzduchovka :D maloražku jsem neměl dost příležitostí kvalitního treninku.... Ale věřím že na to tam někde je :) myslim že to zle nevypadalo na treninku, tak uvidime, a zda jsem na to přišel? to se taky pozná při závodě, ted těžko soudit no :) rozhodně diky za duvěru ;)


Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Re: Ultrapřesná střelba

Příspěvek od Sidewinder » 21 dub 2010 20:58

Zpet k tematu .. dlouha leta jsem strilel Suhl150 a mam odzkouseno, ze pri jakekoli zmene je opravdu dobre vycistit, jak pise Harp .. a popisovane "premazani", nebo dost podobne "zajeti" ciste hlavne byla vzdy otazka nekolika desitek ran. Jedna krabicka nekdy nestacila.

V soucasne dobe strilim s Anschutz a ejhle, je to uplne jinak .. lauf je zajety a nebo premazany po deseti ranach - i kdyz i zde jsem presvedceny o nutnosti cisteni pri zmene streliva.

Tento rozdil prisuzuji vnitrnimu prumeru hlavne. Anschutz ma znatelne tesnejsi komoru i hlaven, coz je krasne poznat pri cisteni, kdy stejny vyterak projizdi hlavni u Anschutz s temer dvojnasobnym odporem, nez hlavni Suhl.

Proto se asi tezko da pausalizovat nejaka pravidla ohledne cisteni a mazani - co hlaven to original.
gunnar
Příspěvky: 20
Registrován: 03 dub 2010 21:18

Re: Ultrapřesná střelba

Příspěvek od gunnar » 22 dub 2010 22:51

Ja si dovolím podotknout, že toto tvrzení, založené na něčím pocitu je dost zavádějící. Tím samozřejmě nechci nikterak schazovat něčí zkušenosti. Ale každý zkušený střelec veme pár střel a protlačí je hlavní, už jen z principu, aby věděl jaký ten jeho lauf je. ty kousky olova pak změří mikrometrem a ví.
Všeobecně známo je, ze Suhl hlavně mají poměr polí a drážek a rovněž hloubku, velice optimální, rovněž je známo, že Anschutz hlavně nejsou nijak kvalitni, teda co se týče Ultra přesné střelby. A proto ti kdo Anschutz závěry používají, tak si hlavně mění a to za hlavně americké. Většinou od Lilja barrels, který (stejně tak jako několik jiných výrobců) nabízí hlavně se std. vývrtem a těsnějším vývrtem (.2170" oproti .2150"). Hlavně jsou ručně dolapovány a proto i těsnější vývrt se při čištění může zdát stejně těsný jako obyč hlaveň od Anschutz.
Rovněž Suhl hlaveň jež byla střílena mnoho let, je vylapována mnoha tisíci výstřely o proti nove Anschutz hlavni. Pokud si vzpomenu, tak se podívám do manuálu k mé Anschutz, kolik ran trvá než se hlaveň zastřílí. Ale bylo to mylím 10.000 ran, upřesním, jak se k materialu dostanu.
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Ultrapřesná střelba

Příspěvek od Vaskent » 23 dub 2010 10:16

notno jen k tomu podotknout že neni pravda že Anschutz neumí kvalitní hlavně, to bysme jim křivdily, jen je to jedna z "x" kusů..... Na ty je nahoda když se narazí ale najdou se.... A pak samozřejmě si sedaj po čase střílení, takže defakto nikdo neví co si koupil dokud neni ta zbraň nějakou dobu používaná.... Jinak s výše přidanym přízpěvkem plně souhlasim. Jo a i Liljy si sedaj ;) i když ne tolik jako anschutzky ;)
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Re: Ultrapřesná střelba

Příspěvek od Sidewinder » 23 dub 2010 13:23

gunnar píše:...Ale každý zkušený střelec veme pár střel a protlačí je hlavní, už jen z principu, aby věděl jaký ten jeho lauf je. ty kousky olova pak změří mikrometrem a ví...
A vi co? .. vysledny rozmer (drazky a pole) je pekna vec, ale sam o sobe je k nicemu. Muzeme podle nej maximalne tak porovnat dve konkretni hlavne vuci sobe, ale nic vic ten rozmer nerekne.

Protazeni strely je dobre pro zjisteni pripadne vady hlavne ..
gunnar
Příspěvky: 20
Registrován: 03 dub 2010 21:18

Re: Ultrapřesná střelba

Příspěvek od gunnar » 24 dub 2010 21:12

2 Vaskent
Nenapsal jsem, že Anschutz dělá špatné hlavně (ani nevím jestli vlastní dělá, nebo hlavňovinu kupuje). Ale protože se vlákno jmenuje "Ultrapřesná střelba" tak Anschutz hlavně prostě dostatečně přesné nemá (Střelci ISSF udělají větší chybu než je chyba hlavně od Anschutz). Takhle je to lepší? :)
Našel jsem u originálu hlavně, že je potřeba důkladně čistit hlaveň prvních 10.000 ran (nerezová hlaveň) minimálně každých 1.000 ran. (1.000 ran je hodně, většinou je potřeba čistit dříve). Nicméně to znamená, že si hlaveň "sedá" 10.000 ran.

Jak jsem již uvedl, vlákno jmenuje "Ultrapřesná střelba" a tak se nejedná ani o olympijské sporty ani o MaO apd. Takže chápu, že většině střelců na tomto fóru je protlačování a měření hlavně jedno.
Nicméně pro ultrapřesnou střelbu a majitele nové zbraně v ceně řádu desetitisíců většinou byvá zvykem vědět co mám a jestli jsem dostal tak kvalitní produkt jaký jsem si za své peníze koupil.
Protlačením zjistím uniformitu vlastniho vývrtu, jinymi slovy, jak moc mam vývrt šišatý. Zároveň zjistím, jestli opravdu mám vývrt nejtěsnější na ústí apd. Pro mne (a většinu střelců investujících vysoké částky do svého koníčka) jsou tyto informace cenné. A i kdyby mi to nezajímalo, tak bych alespoň mohl napsat, že hlaveň mých Suhlek ma vývrt o tolik a tolik větší než u mé nové Anschutz. Protože se mi zdálo, že při čištění Anschutz to jde ztuha.
Změřením ověřím svůj dojem, lehčí průchod vytěráku může být opravdu tím, že vyvrt je větší, ale jak jsem napsal v minulém přispěvku, může být způsoben střelbou vylapovanou hlavní.

Ale samozřejmě, je to na každém jedinci co je pro něho důležité. Já předpokládám, že u ultrapřesné střelby je to právě maximální přesnost a k tomu musím zjistit jaké přesnosti je moje zbraň schopna dosáhnout. Nebudu přeci ztrácet čas hledáním vhodných nábojů abych pak zjistil že hlaveň má takové nebo onaké nectnosti.
Naposledy upravil(a) gunnar dne 25 dub 2010 00:17, celkem upraveno 1 x.
Shindel
Příspěvky: 127
Registrován: 03 dub 2010 13:32

Re: Ultrapřesná střelba

Příspěvek od Shindel » 24 dub 2010 23:32

S faktem, že střelci často dělají větší chybu, než hlaveň plně souhlasím, měl jsem možnost vyzkoušet si hýčkanou A. Match 54 v kombinaci se sypačkami Lapua, a s nelibostí jsem sledoval, jak to té zbrani kazím. V souvislosti s těsností hlavně mám dotaz na střelivo Lapua. Doneslo se mi, že tento výrobce dělá jak střelivo pro nové těsné hlavně tak i pro vystřílené volnější zbraně. Mohl by mi někdo potvrdit, zda je tato informace pravdivá (případně co je které střelivo), nebo jestli je to pitomost?
gunnar
Příspěvky: 20
Registrován: 03 dub 2010 21:18

Re: Ultrapřesná střelba

Příspěvek od gunnar » 25 dub 2010 00:21

Nevím jak dnes, v sortimentu Lapua vyrobků se Midas L a Midas M nenabízí.
Myslím, že jsi to pochopil trochu jinak. Pokud je hlaveň "vystřílena" tak je vypálena v náběhu, nikoli ve vývrtu. Pokud je "volnější" nebo "těsnější" tak je to z výroby.
Vystřílenou hlaveň nezachrání žádné patrony.
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Ultrapřesná střelba

Příspěvek od Vaskent » 25 dub 2010 01:05

pro gunnar: Nechapu proč každy zesměšnuje ISSF střelbu. Za předpokladu že se "neflákám" s dalekohledem a střílim s dioptrem, tedy bez optiky tak je samozřejmost že udělam větší chybu než umí zbraň. Ale počítej, střelec uděla chybu cca 10mm, rozptyl je 16mm a totální střed soustřelu se takto nikdy nedocílí, tak přičtěte další 3-5mm mimo střed. Ze středu abych trefoval desítku mužu tedy při absolutnu dělat soustřel do 10mm. Přičtu li větší rozptyl, větší chybu tak jsem skoro v osmičce.... Tedy opravdu neni třeba ultrapřesné zbraně pro ISSF? Vám s puškohledy všechny tyto starosti odpadají, takže ladíte jen vítr pokud zbran je jaká má být. U ISSF pokud není zbran dobrá, tak výsledky jsou náhodné (za předpokladu dobrého střelce....)

To že se flakate s puškohledem jsem použil záměrně, neshazuju vas, jen mě už rozčiluje jak vy shazujete ISSF střelbu když nevite o čem je řeč....

K ty Anschutze, ja neřekl že uměj špičkový hlavně, ale když něco děláš ve velkém, tu a tam se to sejde a prostě bude super zbraň.....

K Lapua nábojim, nevim jak nyní, ale dělali velikost L a M. L-ka byly větší, ale řádově platilo že L-ka chodili v novych zbranich. Předpokládám že asi skrátka víc utěsnili hlaveň těsnou a tim mohlo dojit k ještě lepšim rozptylum než standardníma M-kama. Ale neznam rozdíl nábojů Lapua L a třeba Eley, nebo RWS.... Tak těžko soudit jak to vlasně je.... To by s jistotou mohl říci jedině asi výrobce
Uživatelský avatar
Grinch
Příspěvky: 1246
Registrován: 17 led 2009 08:51
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Ultrapřesná střelba

Příspěvek od Grinch » 25 dub 2010 08:13

Ja treba mam super zbran Ancicaka - vyberovy lauf, vyberova komora, ... jen ten strelec se blbe vybral :)
Kurzy GTac.cz - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Re: Ultrapřesná střelba

Příspěvek od Sidewinder » 25 dub 2010 08:46

Kazdopadne Lapua jiz v novych radach svych malorazkovych naboju zadne dvoji prumery strely neudava .. asi se to nijak zvlast neosvedcilo.
gunnar
Příspěvky: 20
Registrován: 03 dub 2010 21:18

Re: Ultrapřesná střelba

Příspěvek od gunnar » 25 dub 2010 19:51

Vaskent píše:Nechapu proč každy zesměšnuje ISSF střelbu.
Myslím si, že jsi trochu vztahovačný. Zesměšňovat ISSF střelbu by mne nikdy ani nenapadlo. A pokud máš ten pocit, tak tě mohu ujistit, že jsem to v žádném případě v úmyslu neměl.
Vaskent píše:Za předpokladu že se "neflákám" s dalekohledem a střílim s dioptrem, tedy bez optiky tak je samozřejmost že udělam větší chybu než umí zbraň.
Asi jsi si nevšiml, že neřešíme otázku miřidel a kdo jak je schopný s těmi či oněmi miřidly nastřílet. Ale řešíme "ultrapřesnou střelbu" což s otevřenými miřidly nebo dioptrem nelze v porovnání s optikou.
Vaskent píše:Vám s puškohledy všechny tyto starosti odpadají, takže ladíte jen vítr
Promiň, ale ti co střílí s optikou řeší stejné problémy. Akorát na ně vidí a většinou mají menší terče.
Vaskent píše:Ale počítej, střelec uděla chybu cca 10mm,................. Tedy opravdu neni třeba ultrapřesné zbraně pro ISSF?
Nějak mi ty tvoje počty nejdou dohromady. Takže uděláme porovnání jinak.
ISSF desítka pro malorážku měří 10,4mm protože se počítá k tečně (best edge), tak k dosažení 10bodů musí flinta střílet max. soustřel (středový) 16mm (10,4 + 5,6).
Když nepůjdem do extrému jako je ARA terč kde je velikost vnitřního, nejvíce bodovaného kruhu 12,7mm a protože plný počet bodů dosáhneš jen v případě, že zásah NEPROTRHNE kruh, tak zbraň musí střílet s max. rozptylem 7,1mm (12,7 - 5,6), to je o více jak polovinu přesněji než ISSF zbraň. Vemem terč běžně používaný v Evropě je desítka 6,35mm (Best edge scoring) dava max. soustřel zbraně k dosažení deseti bodů 12mm (11,95).
Tak teď mi řekni kdo potřebuje přesnější zbraň.
Vaskent píše:To že se flakate s puškohledem jsem použil záměrně, neshazuju vas, jen mě už rozčiluje jak vy shazujete ISSF střelbu když nevite o čem je řeč....
Myslím, že jsi tak trochu přecitlivělý, nikdo, teda alespoň já, ISSF střelbu ani střelce neshazuji.
Vaskent píše: K ty Anschutze, ja neřekl že uměj špičkový hlavně, ale když něco děláš ve velkém, tu a tam se to sejde a prostě bude super zbraň.....
Hm, tak to je teda dost slabá obhajoba. :-)
U špičkových výrobců je to právě naopak. Ale zase na druhou stranu, žádná seriová výroba se může měřit s "kusovou" výrobou. Ale zase jsou seriové a seriové. Z hlediska shora uvedeného, je Anschutz výrobek plně dostačující k potřebám ISSF, kde nejslabší link je munice a pak střelec.
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Ultrapřesná střelba

Příspěvek od Vaskent » 25 dub 2010 20:35

no tak nějak stejně nechápu tvé myšlenkové pochody, ale to je jedno. Z tvých zpráv jsem pochopil že něco o zbraních víš a toho si vážím, tak to nebudu dal rozmatlavat.... ;)
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Re: Ultrapřesná střelba

Příspěvek od Sidewinder » 25 dub 2010 23:01

Pokud bude chtit nekdo strilet jakoukoli disciplinu na nejvyssi urovni, bude muset co nejvice minimalizovat vliv zbrane .. I kdyby Vaskent vedel, ze s dioptrem dela vlastni chybu v ramci rozptylu 15mm a lepsi hlaven mu pomuze jen o 0,1mm .. tak si ji poridi .. muze to byt prave ten 0,1mm, ktery mu ve finale pomuze liznout kruh s cislem 10.

Takze rici obecne, ze na ISSF nejsou potreba tak presne pusky, je znacne zavadejici .. a ve vztahu zrovna k tomuto cloveku je to holy nesmysl.
Uživatelský avatar
rimfireBR
Příspěvky: 527
Registrován: 01 bře 2007 16:43
Bydliště: Mníšek pod Brdy
Kontaktovat uživatele:

Re: Ultrapřesná střelba

Příspěvek od rimfireBR » 26 dub 2010 17:26

zdar odborníci :wink: tak jsem si to tady přečetl abych já amaterský střelec z malorážky se dozvěděl jak jsme na tom a v poho..... ale řekněte mě když je pro střelce, který střílí dle ISSF důležitá podle některých z Vás každá desetina milimetru ( a věřím, že je :idea: ) proč třeba nejužší, světová top30 už dávno netestuje pro ISSF systémy používané pro rimfireBR ( PSL, ARA...... atd ) třeba: turbo, Hall, v kombinaci s hlavněmi jako : Broughton, Shilen, Lilja, Hart .....
:?: :?: Je to třeba tím, že dostávají Svoje vyladěné stroje od sponzorů, kteří prostě vyrábějí sériovky(ultrapřesné :wink: ) pro střelbu ISSF :?: :?: Nebo jsou tito výrobci prostě "konzervy" :?: Nebo prostě železná košile a zvyk ?
Protože, kdo z těch nejlepších 30ti by nechtěl bejt třeba o třídu vejš ? :twisted: :twisted: a třeba i přesto, že by přišel o hlavního sponsora jako je Anschutz, Fajfku, Walthra, Bleiker........

díky za názory a PA :wink:
Odpovědět