Ucinek perkusni pusky (ale jaky ucinek?)

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Miro84

Ucinek perkusni pusky (ale jaky ucinek?)

Příspěvek od Miro84 » 26 pro 2005 21:04

Chcem sa opýtat aky ma účinok strela cal. .50 vystrelena z perkusnej pušky


Fanda

Re: učinok

Příspěvek od Fanda » 26 pro 2005 22:04

Miro84 píše:Chcem sa opýtat aky ma účinok strela cal. .50 vystrelena z perkusnej pušky
Kulatá střela ráže .50 váží 11,34 gramu. Vystřelená loveckou dávkou černého prachu má rychlost asi 650 m/sec a energii 2400 Joule

Válcová střela MAXI-BALL nebo MAXI-HUNTER o váze 30 gramů má rychlost asi 430 m/sec a energii 2830 Joule. (Podle délky hlavně a požitém prachu).

Loví se s nimi všechna severoamerická zvěř od malých antilop (kulatou střelou) až po losy, medvědy a bizony (válcovými střelami). Na internetu je spousta fotek ulovených jelenů dvanácteráků ohromující velikosti. Válcová střela se při nárazu silně zploští z původního průměru 12,7mm až na 25 - 26 mm a většinou projde celým tělem zvířete ven, nebo zůstane na druhé straně těla pod kůží. Aspoň tak to popisují lovci a není důvod jim nevěřit. To jen pro představu o účinku předovky ráže .50

Já jsem zkoušel střílet do mokrých telefonních seznamů svázaných těsně na sebe a s mírnou terčovou dávkou prachu kulatá střela pronikla 24cm hluboko. Vzdálenost byla 43 metrů.
frosty

Příspěvek od frosty » 26 pro 2005 23:00

možem použit do perkusnej pušky cal .50 pomedenu gulatu strelu???
Návštěvník

Nevím, co na to napíše Andy, ale...

Příspěvek od Návštěvník » 27 pro 2005 06:58

... vystřelit můžeš cokoli, já z moderní brokovnice vystřelil ložiskovou kuličku průměr 16 mm, krásně padne do košíčku brokového náboje. V perkusu můžeš utěsnit látkou, takže proč bys nemohl střílet cokoli? Přesnost půjde do háje, ale jde ti o přesnost? Nebo o brutální průraznost?
Odpovědět