Tlumice

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Childeater
Příspěvky: 901
Registrován: 08 bře 2007 21:11
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Childeater » 29 říj 2009 20:45

Pořád Ti nerozumím.

Díky za nakopírování zákona. Stojí tam, že soukromá osoba může mít tlumič na výjimku, což je pro mě ekvivalent zakázaného doplňku, nadto pokud tu výjimku nebo povolení na tlumič dostaneš, musíš ho mít zapsaný v techničáku ke zbrani.

U zbraní, které si můžeš pořídit od 18let (volně - např vzduchovky do 7,5J) můžeš mít volně i tlumič, který je k tomu určen a označen "F" - Frei.


Uživatelský avatar
iMartin
Příspěvky: 30
Registrován: 15 kvě 2007 20:07
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od iMartin » 29 říj 2009 23:27

S dovolením se bych se do toho vložil ..
Právě jsem si četl český zbrojní zákon, a tam stojí, že "Zbraň kategorie A je zakázáno nabývat do vlastnictví, držet nebo nosit, pokud není dále stanoveno jinak".
Nikde jsem tam nenašel, (pokud jsem tedy hledal správně) že toto platí i pro zakázané doplňky.
Apropos, laserový zaměřovače jsou normálně v prodeji, některý i drze vybavený montáží na rail, akorát pod názvem "laserové ukazovátko", a pod nimi je upozornění že jejich používání na zbraních je v ČR zakázáno. Je povolený si je koupit, ale nesmí se montovat na zbraň (nebo aspoň aby o tom nikdo nevěděl) - to mně připomíná něco o nažraném vlku a celé koze.
Nemůže podobná analogie platit o tlumičích, nebo noktovizorních puškohledech?
Co se týče tlumiče - je to akorát dutá roura ve který jsou nějaký plechy a z jedný strany závit.
Normální noktovizory jsou povolený, a ty co jsou považovaný za zakázanej doplněk se liší akorát tím, že mají záměrnou osnovu a dají se montovat na rail.
Nedal by se ten zákon vysvětlit tedy tak, že zakázaný doplňky jsou zakázaný tím, že se nesmějí (bez udělení výjimky) používat na zbraních, a ne je nabývat a vlastnit?
Uživatelský avatar
admix
Příspěvky: 325
Registrován: 01 led 2008 23:01
Bydliště: Plzen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od admix » 30 říj 2009 00:09

Problem bude asi v tom, ze laserovy ukazovatko snadno obhajis, ale trubku s prepazkama a zavitem na lauf asi ne :D
Uživatelský avatar
dykmore
Příspěvky: 1065
Registrován: 09 led 2008 12:58
Bydliště: Ostrava - Hrušov

Příspěvek od dykmore » 30 říj 2009 00:16

iMartin: Dohadovat se tady můžeme o různých teoriích, faktem zůstává, že na úseku zbraní a střeliva PČR si nejasný zákon můžou vyložit jakkoliv, v případě průseru ti seberou zbroják, zbraně, dostaneš podmínku a můžeš si jít stěžovat leda tak na lampárnu.

Už jen ta neomezená moc nad našimi zbraněmi, jasně definovaná v §27 odst.4 ("Odvolání proti rozhodnutí o odnětí zbrojního průkazu podle odstavce 1 nebo 2 nemá odkladný účinek a držitel zbrojního průkazu je povinen tento průkaz neprodleně odevzdat příslušnému útvaru policie") mě odradila od jakýchkoliv myšlenek nacpat tlumič nebo laser do nějaké mezery v zákonu.. :?
Pořádná bouchačka je z plastu a oceli, a nosí se v kydexovém pouzdru.
Uživatelský avatar
spider74
Příspěvky: 602
Registrován: 02 čer 2007 18:05

tlumič

Příspěvek od spider74 » 30 říj 2009 11:32

RE: iMartin
Ano je to v podstatě roura s přepážkama. Problém je v tom, že tlumič, který je opravdu dobrý musí kromě toho, že má zbraň co nejvíce utlumit, hodně vydržet tzn. i intenzivní střelbu dávkou( a s tím spojené značné zahřívání a nároky na opotřebení), být co nejkompaktnější, nejlehčí a mít co největší životnost. Když si tohle sečteš tak se pak už vůbec nelze divit, že ty opravdu dobré od renomovaných firem jako je například švýcarská Brugrer a Thomet stojí balík.........
Mimochodem opravdu by mě zajímalo, která firma u nás by Ti prodala tlumič s tím, že jim budeš trvdit, že ho máš jenom jako těžítko a vžádném případě si ho na zbraň nedáš. A myslím, že i odvolávat se na laserová ukazovátka s raily Ti v tomto případě nebude nic platné. Bez povolené vyjímky Ti žádný i podprůměrně inteligetní obchodník žádný tlumič neprodá . Ukazovátko totiž opravdu můžeš použít na X jiných věcí a dá se to zdůvodnit, ale u tlumiče je využití dost úzce vymezené a tudíž to nikdo neokecá :?
NEVER RUN AWAY FROM SNIPER, YOU WILL ONLY DIE TIRED
Uživatelský avatar
iMartin
Příspěvky: 30
Registrován: 15 kvě 2007 20:07
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od iMartin » 30 říj 2009 12:27

To je škoda.
Ale vezměme si modelový případ, že někdo má doma tlumič připomínající předmět, tedy připomínající nelegální doplněk (třeba vyrobený doma nebo v práci na soustruhu - jak k němu přišel nehraje roli) - a shodou okolností ho u něj najdou - což by musela být jo náhoda, pokud berme v potaz někoho, kdo nemá přihlášený Ačkový zbraně, tudíž mu do bytu policie neleze každý den -, a nedokážou mu, že ho nelegálně používal, má potom u nás dovolání? Chci říct, jestli je něco takovýho možný v případě konfrontace se soudem obhájit, že ta trubka opravdu byla jen stylový těžítko, a v žádným případě nesloužila ke tlumení výstřelů palný zbraně. Platí i tady cosi jako presumpce neviny?
Však český zbrojní zákony jsou děravý jak ementál, což teoreticky dává slušným lidem volnější pohyb, a gaunerům je to stejně fuk. Takže v čem je problém? V přístupu soudů?

Disclaimer: Nemám v plánu porušovat zákon, jen zjišťuju názory ostatních a přibližný informace, jak to v tomhle státě chodí.
Uživatelský avatar
spider74
Příspěvky: 602
Registrován: 02 čer 2007 18:05

tlumiče

Příspěvek od spider74 » 30 říj 2009 13:22

Takovéto případy jsou individuální a tudíž nemá cenu spekulovat coby, kdyby...........
NEVER RUN AWAY FROM SNIPER, YOU WILL ONLY DIE TIRED
Toky
Příspěvky: 532
Registrován: 26 říj 2009 11:34
Bydliště: Košice

Tlmič

Příspěvek od Toky » 30 říj 2009 17:02

Legál-nelegál, tuto sa dá v pohode a legálne nejaký kúpiť. http://www.colosus.cz/zbrane/tlumic-850 ... cx4-storm/
Robíte tu cirkus, pre blbý tlmič na vzduchovku. Radšej to riskem s ním a mám pokoj od susedov. Kto skor bude pindať - policajti na tlmič alebo susedia na rachot? Toto dám aj na QB 78 a možem strielať aj doma v byte, tam ma určite nebudú strážcovia zákona otravovať, že.
:!:
Umarex CPSport .177
Crosman 2250XT AirSource .22, Nikko Stirling 3-9x40 AO Mountmaster
Picasso 1,6 HDi - ex, momentálne corolla 1,6 Valvematic
:-)
Uživatelský avatar
spider74
Příspěvky: 602
Registrován: 02 čer 2007 18:05

tlumič

Příspěvek od spider74 » 30 říj 2009 18:10

Nevím nic o tom, že bych "robíl cirkus pre blbý tlmič na vzduchovku"......tak nějak jsme se o vzduchovkách nebavili vůbec. Ale asi umíš číst mezi řádky, takže já vlastně ani nevím co píšu...... :roll:
NEVER RUN AWAY FROM SNIPER, YOU WILL ONLY DIE TIRED
nocturno

Příspěvek od nocturno » 30 říj 2009 18:39

Njn dokud nam bude vladnout banda civilů,pacifistů a srabů tak na vsechny doplnky a automaty budem muset zapomenout! :cry:
Childeater
Příspěvky: 901
Registrován: 08 bře 2007 21:11
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Childeater » 30 říj 2009 22:08

Banda civilů?

Važ slova a pokus se mluvit k tématu, buď tak laskav...
Uživatelský avatar
dykmore
Příspěvky: 1065
Registrován: 09 led 2008 12:58
Bydliště: Ostrava - Hrušov

Re: Tlmič

Příspěvek od dykmore » 31 říj 2009 13:19

Toky píše:Legál-nelegál, tuto sa dá v pohode a legálne nejaký kúpiť. http://www.colosus.cz/zbrane/tlumic-850 ... cx4-storm/
Robíte tu cirkus, pre blbý tlmič na vzduchovku. Radšej to riskem s ním a mám pokoj od susedov. Kto skor bude pindať - policajti na tlmič alebo susedia na rachot? Toto dám aj na QB 78 a možem strielať aj doma v byte, tam ma určite nebudú strážcovia zákona otravovať, že.
:!:
To je opravdu potřebná věc, tlumič na vzduchovku. Už ten randál při střelbě neustojím, takže si ho hned objednávám - nevíš ještě, jestli je nutné použít podzvukové diabolky? :?

EDIT: abych nebyl ot, tak já teda nevidím žádný přínos v tom, kdyby tlumiče byly zbaveny svého statutu zakázaného doplňku. Nějak jsem tlumič nikdy nepotřeboval. Ale uměl bych si představit, že například na střelnici by bylo možné si tlumič zapůjčit oproti ZP, asi jako si můžu zapůjčit zbraň, a střílet si tam s ním do aleluja. Spíš mi vrtá hlavou, proč je zakázaný laser.
Pořádná bouchačka je z plastu a oceli, a nosí se v kydexovém pouzdru.
Uživatelský avatar
admix
Příspěvky: 325
Registrován: 01 led 2008 23:01
Bydliště: Plzen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od admix » 31 říj 2009 13:44

Jeste co se tyce trubky - prakticky si muzes doma vyrobit tlumic, kterej misto prepazek bude mit trubku jako "prodlouzeni" hlavne, a kdyz to u tebe najdou, tak budes mit sakra problem vysvetlit policajtovi, ze tlumic ma prepazky a ne trubku :D
Osobne bych tlumice uvital, jednak se clovek nemusi srat se sluchatkama, je to uplne jina dimenze strelby, a hlavne - Hecklery nebo AR15 s tlumicema vypadaj tak kraaasne :oops:
Toky
Příspěvky: 532
Registrován: 26 říj 2009 11:34
Bydliště: Košice

Tlmič

Příspěvek od Toky » 31 říj 2009 19:25

Tak pardon, som sa nejak zamotal, na x vláknach sa prepiera ten tlmič na vzduchovečky. No ja ale riešim tlmič kvoli susedom,dykmore, mne to prásknie ani trochu nevadí, toš to im hej.
Umarex CPSport .177
Crosman 2250XT AirSource .22, Nikko Stirling 3-9x40 AO Mountmaster
Picasso 1,6 HDi - ex, momentálne corolla 1,6 Valvematic
:-)
Uživatelský avatar
spider74
Příspěvky: 602
Registrován: 02 čer 2007 18:05

tlumiče

Příspěvek od spider74 » 01 lis 2009 12:16

Jo jsem stejného názoru. U tlumiče bych to ještě chápal ale u laseru mi to hlava nebere. Když si ho dáš na zbraň, tak oproti tlumiči to ještě naopak zhorší tvou nenápadnost a jsi daleko snáze identifikovatelný a jasně viditelný. Jeho prakrické využití je v daleko rychlejším a intuitivnějším použití zbraně bez zdlouhavého zamíření a tudíž podle mého selského rozumu by měl být na základě toho zakázaný i třeba kolimátor. Díky němu je také rychlejší a snadnější zamíření a navíc oproti laseru ( pokud není viditelný v inf.spektru) neprozrazuje tvou pozici. :roll:
........při např.obranné střelbě na krátkou vzdálenost by to jistě ocenilo mnoho lidí nehledě na psychologický efekt, když se na útočníkovi usadí červená tečka což je ověřeno praxí.
NEVER RUN AWAY FROM SNIPER, YOU WILL ONLY DIE TIRED
Odpovědět