Fórum GunShop.cz - zbraně, střelivo, optika

Diskuzní fórum o zbraních, střelivu,optice

Právě je 25 lis 2017 01:17

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2436 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 159, 160, 161, 162, 163
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Tlakové lahve a plnění
PříspěvekNapsal: 24 říj 2017 15:49 

Jednoduchý test.Vystřelit z bezprostřední blízkosti do povoskovaného papíru.Když bude za chvíli suchý,je to voda. Pokud mastný? Nebyla hlaveň před střelbou čištěna?

PříspěvekNapsal: 24 říj 2017 18:29 

Projížděl jsem web dodavatele technických plynů a narazil na různé inertní směsi (a i suchý vzduch) dodávaný v lahvích o tlaku 200+0-10. Je to použitelné pro PCP? Máte někdo osobní zkušenost?
Přece jenom dostupnost, systém rotace lahví a cena jsou plusem. Hraniční tlak je pro mne velkým otazníkem.

Díky, Radek

PříspěvekNapsal: 24 říj 2017 22:23 

Hlaven cistena nebola pretože tento jav som zaznamenal už hneď od kúpi flinty a s pouzitou municiou gamo hanter mi po pár desiatok rán zanieslo moderátor akousi metalickou farbov, proste akoby olovnaty prašok bol naneseny na vnútorných stenách moderátora, ale v časti blisie pri usti. A tento "opar" plynu z ústia hlavne vznikal aj v bežnej vonkajsiej teplote....kedy stačilo chodiť aj v tričku proste leto...

PříspěvekNapsal: 24 říj 2017 22:45 
Moderátor

Přesně to jsem dnes předváděl na krámku - vzduch suchý (mám v kompresoru molekulové síto) a pravidelně odkaluji takže suchy vzduch,
a při střelbě je vidět i při pokojové teplotě "liška" od ústí hlavně vzduchovky - při opravdu brutálním výstřelu u .22 :-)

Mojí češtinu prosím omluvte.

http://www.alexxxus.cz recenze vzduchovek optik a doplňků

PříspěvekNapsal: 09 lis 2017 03:45 

Jak je to vlastně popravdě s tlakovou zkouškou, zákonem a bezpečností? Zkoušel jsem hledat i zde na fóru, ale našel buď diskuze o lahvích obecně nebo o 119/2002 Sb.

1) Legální stránka

Moc jsem toho nenašel, možná tak vyhlášku č. 18/1979 Sb. a její revize z pozdějších let, ale podle textu si nemyslím, že by se vztahovala na fyzické osoby. Může tedy u nás v Česku člověk vlastnit naplněnou/nenaplněnou tlakovou láhev s prošlou tlakovou zkouškou?

2) Proč jen lahve?

Všechny PCP mají kartuše na vzduch v nějaké formě - proč na ně není potřeba mít pravidelné tlakové zkoušky? Stejně tak na jakýkoli mechanismus PCP vzduchovky - regulátor, apod. - který pracuje na 200+BAR tlaku, proč nepotřebuje mít tlakovou zkoušku? Čistě logicky, tak komplexní mechanismus má daleko větší pravděpodobnost selhat v porovnání s ocelovou lahví.

Stejně tak příslušenství k lahvím - ventily, hadičky, apod. - proč ty nemusí mít tlakové zkoušky? Opět mi přijde pravděpodobnější selhání závitu na ventilu/lahvi, než na těle lahve samotné.

Všiml jsem si, že "lahve" do FX Impact/Crown mají vytištěnou max. životnost 5 let, ale jinde jsem to neviděl.

3) Jaké je skutečné nebezpečí?

Hledal jsem hory doly na tom slavném Internetu, ale našel jen velmi málo případů, kdy by katastrofálně selhala tlaková láhev - většina hororových příběhů je buď plnění přeznačkované 18BAR lahve na 200+BAR, useknutí ventilu ála mythbusters (kterému zkouška nezabrání) nebo výbuch staré kompozitní lahve (u kterých je velmi omezená životnost 5-15 let).

Chápu, že pro potápěče je životně důležité mít funkční láhev s neunikajícím závitem, ale pro plnění vzduchovek .. ?

Než mě tu ukamenujete s "tak si vybouchni když nechceš platit za zkoušky" - snažím se jen čistě teoreticky zjistit jaká je skutečná situace kolem bezpečnosti. .. Rád bych si koupil 1L airsoftovou láhev na plnění z batohu, ale s "nestandardním" G5/8" závitem na lahvi by mě zkouška vyšla na ~1000Kč a to už se pomalu vyplatí koupit novou láhev.

Rovněž "ČSN/EN" (předpokládám ČSN EN 13445-1) údajně vyžaduje vizuální kontroly každého 2.5 roku a dle "doporučení" ještě častěji, což už bych si asi docela rozmyslel, zda mi za to ta 1L lahvička stojí.

Díky za názory, fakta a diskuzi obecně.

Předmět příspěvku: Hadička k plnícímu ventilu
PříspěvekNapsal: 19 lis 2017 10:35 

Příloha:
upraveny_20171119_095541 (1).jpg
upraveny_20171119_095541 (1).jpg [ 62.61 KiB | Zobrazeno 56 krát ]
Zdravím, zlomila se mi hadička a nikde jí nemůžu sehnat samotnou, jen komplet s ventilem, poradí mi někdo , Díky Leny

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2436 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 159, 160, 161, 162, 163

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina