TAU 300

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
VSCharlie
Příspěvky: 653
Registrován: 17 zář 2009 10:48
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: TAU 300

Příspěvek od VSCharlie » 09 čer 2012 22:11

Tak jsem dnes ve Velkém Meziříčí otestoval TAU MK-300 Sniper.
Fotky ze srazu jsou u mne na rajčeti, je tam i jak ji "piku" testuje. :wink:
Jsou tam i fotky jak ji vybaluji, včetně příslušenství, které je součástí nákupní ceny pušky.

Moje první dojmy jsou následující:

Úvodem musím říct, že jsem spokojený, za ty peníze, je to opravdu velmi povedená a přesná PCP.

- Vú a konzistence:
S diabolkami EXACT .177 0,547g, byla Vú - 253m/s (budu to muset stáhnout na 241m/s, nebo si ještě sedne sama)
Při této Vú a diabolkách, byla kozistence v rozmezí 251 - 255m/s.
-Přesnost PCP:
Nutno rící, že Exacty 4,52mm - 0,547g ji vyloženě nechutnaly (dost velký rozptyl), asi díky zvýšené Vú, těžko říct..
Nabil jsem diabolky Exact HEAVY 4,52mm 0,670g a začaly se dít divy ! :shock:
Na 50m 3 rány skoro "jednou dírou" - na průměr cigarety, což se mi zatím NIKDY nepovedlo..
A toto se mi povedlo zopakovat několikrát.
Jinak řečeno, co jsem neskazil, letělo tam, kam mělo.
Puška trefuje a nestydím se tady prohlásit, že překračuje moje schopnosti, co by střelce.
Za celý den jsem osobně vystřílel asi 100ks diabolek, jinak šla TAU-ka z ruky do ruky a každý, kdo si vystřelil, byl s její přesností spokojený.
I když jsem se zapomněl "piku" zeptat, co na to říká on.
- Počet výstřelů na jedno naplnění:
Bohužel to nevím, jak sem se zmínil, moc jsem toho v sadě nenastřílel a taky jsem mohl plnit maximálně na tlak 250barů, víc jsem ve flašce neměl.
Jediné co mohu říci, že při tlaku od 140 -do 110barů, jsem dal při výše uvedené Vú, 45 ran.
Z toho odhaduji, že při tlaku od 200, do 100barů, se dá v 16J dát až 150 výstřelů, ale to je opravdu jenom odhad.
- Nabíjení:
Jak píše ve své recezi "alexxxus", člověk si musí zvyknout.
Délka mezery, mezi zasouvacím trnem a vstupem do hlavně, je skoro přesně na diabolku, jenom asi o 2mm delší.
Když je někdo slepej jako já, tak tam nevidí a pokud si nenajde ten správný "grif", tak ji tam klidné dá obráceně.
Mě se to stalo několikrát.
-Spouštění:
V továrním nastavení mi tvrdost a propad spouště naprosto vyhovuje.
Chod je velmi kultivovaný, odpor spouště mi vyhovuje a vlastní spuštění po propadu - výstřel je přesně v okamžiku podle očekávání střelce.
Žádné překvapení se nekoná.
Komu by tovární nastavení spouště nevyhovovalo, má bohaté možnosti jejího dalšího nastavení, podle své chuti.
-Plnění:
Absence "quickfillu" je poměrně otravná, ale dá se to zvládnou.
Doufejme, že brzy díky některým příslušníkům a koumákúm z tohoto fóra, bude quickfill brzy k dispozici.
Zatím se čeká na náhradní kartuš a jak bude k dispozici, tak se na tom začně pracovat.

Závěr:
Třemi slovy - zatím jsem spokojený.. :wink:
Při pořizovací ceně necelých 22 tisíc - černá pažba a něco málo přes 24tis. ve verzi modrá lepenice, je zpracování velmi kvalitní a puška TREFUJE !
Někomu se nemusí líbit tvar, nebo absence quickfilu, popřípadě že to je jednoranka, ale HLAVNÍ je přesnost.
Osobně si myslím že při pořizovací ceně, se v přesnosti vyrovná mnohem dražším PCP.

Prosím výše uvedené nebrat jako reklamu !
Je to jenom můj názor, který může eventuelně napomoci při rozhodování, jetli si ji pořídit. :roll:
Naposledy upravil(a) VSCharlie dne 10 čer 2012 09:43, celkem upraveno 1 x.


Léčíme nákazu - "Pěkně KULKOU po KULCE".....
http://vscharlie.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
mikiki
Příspěvky: 2639
Registrován: 08 zář 2006 09:57
Bydliště: Vysočina (a Praha)

Re: TAU 300

Příspěvek od mikiki » 09 čer 2012 22:51

Potvrzuji, že se jedná o velmi přesnou větrovku.
Moje první 3 rány na 50m - 10, 8, 10 :shock:
Asi na ní začnu šetřit :D
deef
Příspěvky: 563
Registrován: 23 úno 2011 15:12

Re: TAU 300

Příspěvek od deef » 09 čer 2012 22:59

Nebo počkej až budeš mít svátek :lol:
Uživatelský avatar
mikiki
Příspěvky: 2639
Registrován: 08 zář 2006 09:57
Bydliště: Vysočina (a Praha)

Re: TAU 300

Příspěvek od mikiki » 09 čer 2012 23:34

Mám narozeniny a druhý den svátek.
Tzn. letos už mám "dopředu" vybráno :lol:
deef
Příspěvky: 563
Registrován: 23 úno 2011 15:12

Re: TAU 300

Příspěvek od deef » 09 čer 2012 23:37

Den dětí už byl, svátek matek taky, MDŽ taktéž a do Vánoc nevydržíš :-)
Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 114
Registrován: 11 čer 2007 09:44
Bydliště: Morava

Re: TAU 300

Příspěvek od CzechJoker » 10 čer 2012 09:28

17.6. bude den otců ;)
Na pušku jsem se jenom díval, tak mohu pouze ocenit její vyvážený vzhled a "úsťovou brzdu z PzKpfw Tiger", od které šel po každém výstřelu modrý kouř. Myslím, že kromě QF by si zasloužil vylepšit i nabíjecí systém, což asi s rozšířením této pušky zákonitě přijde. To jsou ale jen detaily, je vidět, že Tau umí.
Nejsou žádné zoufalé situace, jsou jen zoufalí lidé.
Uživatelský avatar
PEPAN
Příspěvky: 1695
Registrován: 11 říj 2009 22:19
Bydliště: z5 na 9

Re: TAU 300

Příspěvek od PEPAN » 10 čer 2012 20:41

Tak mě taky začíná vážně zajímat, technicky zajímavá, funkční, bez ohledu na zásobník pěkně vybavená puška a česká. To musim taky vidět/mít :D
Nejde!Prostě NNe
Uživatelský avatar
piku
Příspěvky: 1746
Registrován: 21 úno 2009 18:40

Re: TAU 300

Příspěvek od piku » 12 čer 2012 20:32

Já říkám že se mě líbí a střílí dobře :wink:
Jen pár vylepšení a bude to České EVO.... :D
177
22
25
Uživatelský avatar
VSCharlie
Příspěvky: 653
Registrován: 17 zář 2009 10:48
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: TAU 300

Příspěvek od VSCharlie » 12 čer 2012 22:08

Mám pár novinek..

Díky jednomu kolegovi tady z fóra (díky Milane :D ) a diskusi s p. Kachlířem, už vím proč MK-300 Sniper nechutnají JSB EXACT.
Jde o to, že ty pušky, přesněji řečeno jejich "nábojové komory", jsou délkově dimenzované na terčové diabolky MATCH, se vším, co s tím souvisí.
MATCH-ky mají jinou délku rozteče vodících obvodů (sukénky a hlavičky) a taky hloubku dna v sukénce, než EXACTY, nebo, nebo HEAVY.
Diabolky JSB HEAVY, se rozměrově přibližují MATCH-kám, proto byl nástřel podstatně lepší, než s EXACT-y.
Jiné diabolky než MATCH, se po zasunutí do komory mohou zhruba o pár desetin mm volně posouvat v ose hlavně.
Zkrátka se nezatlačí, ani neopřou o přechodový kužel - komora je o fous delší a zasunutí nedostatěčné.
To způsobí, že při odpalu stlačený vzduch proudící z "kanálku" částečně ( zpravidla nestejnoměrně ) obtéká diabolku, než ji "narazí" do přechodového kuželu a dál do hlavně.
Může ji při tom deformovat, narazit šikmo, atd. ..
Výsledkem je pak horší přesnost a v neposlední řadě i konzistence.
Oprava je jednoduchá, zkrátí hlaveň asi o 1cm a udělá se jiná délka komory, včetně jinak situovaného přepouštěcího kanálku.
Uvedený postup opravy je vyzkoušený a funguje.. :wink:
Proto by na to budoucí majitel měl pamatovat (co a čím bude střílet) a podle toho chtěl rovnou upravenou hlaveň.
Za sebe mohu potvrdit, že jednání s p. Kachlířem je velmi přínosné a ochotně vyhoví..
I když možná se později plánuje dělat jiné komůrky rovnou.
Problém je v tom, že co zákazník, to jiné požadavky a hlavní odběratelé (většiny produkce) jsou v zahraničí a maji požadavky na střelivo a výkony-Vú.
(Taky jiné zákony, že....)
Ale jak už jsem psal, není až takový problém ze strany TAU Brno, provést kusovou úpravu dle požadavků našich střelců.

No to je prozatím vše..

Tedy je toho ještě více - možných úprav, které mimochodem údajně na původním modelu byly a nyní tam nejsou, protože je třeba hlavní odběratel nechtěl.i]
Při tom jsem přesvědčen, že přesně tyto drobnosti, by u nás většina běžných nadšenců uvítala..


Třeba:
- jinak tvarovaný prostor nabíjení pro snadnější zavedení diabolky
- quickfill (i když k tomu se asi v nejbližší době údajně vrátí)
- vedení a přední uchycení hlavně
- vyhození kostky pro uchycení propuškohledu na hlavni a přidání 1mm "šíny" pro puškohled od pouzdra závěru, až po přední vedení (objímku) hlavně, což by řešilo v současnosti krátké úchyty pro dlouhé puškohledy, nehledě ke zvýšení tuhosti.
Navíc by to vypadalo zajímavě že :)

Je toho opravdu hodně a ani si všechno pořádně nepamatuji.
Taky nechci popsat celou stránku... :roll:
Jak se už zmínil, rozhovor s p. Kachlířem byl dlouhý, informací spousta - ještě teď se mi z toho točí hlava.
Na závěr chci ještě jednou kladně zhodnotit ochotu a přístup TAU Brno (p.Kachlíře) k zákazníkovi, což v dnešní době není zrovna běžné.
Léčíme nákazu - "Pěkně KULKOU po KULCE".....
http://vscharlie.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Re: TAU 300

Příspěvek od Kubajzz » 13 čer 2012 00:28

Jestli to je tak jak píšeš, tak je to ovšem hrubý nedostatek té pušky. :roll:
A to zkrácení hlavně a nová komora mi připadá jako znouzectnost. Spíš by to měli udělat pořádně jako u jiných větrovek. Nebo aspoň nevím, že by pušky pracující na stejném principu zasunování jehly do hlavně, měly s tímto problém (např. Ev2, Daystate, FX, Edgun...)
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
VSCharlie
Příspěvky: 653
Registrován: 17 zář 2009 10:48
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: TAU 300

Příspěvek od VSCharlie » 13 čer 2012 01:13

Možná je, možná není, tak jsem "nakoupil".. :roll:

Jistě, máš pravdu, ale taky záleží na úhlu pohledu.
Vycházím z jejího primárního určení a k tomu přizpůsobené konstrukce pušky.
Je to přece původně "speciál" pro střelbu terčovým střelivem na 10m.
Uřčitě to má nějaký důvod, že nechce nabíjecím trnem zatlačit diabolku až do drážky.
Nevím jaký, nejsem jejím konstruktérem.
Možná jenom konstruktér této PCP, chtěl eliminovat případné deformace diabolky při jejím "zatllačovaní "do drážek a tím možnost horší přesnosti, nevím...
A pokud s diabolkamy podobných rozměrových paramertů střílím stejně přesně na větší vzdálenost a s větším Vú, než s původním střelivem a Vú, tak si moc nestěžuji.
Nakonec jsem s TAU MK-300 Sniper nastřílel na 50m několikrát tříranné soustřely "jednou dírou", což se mi s žádnou PCP co jsem doposud měl, ještě nepodařilo. :wink:
Jenom to nebylo při použití EXACT-ů, ale HEAVY.

Na druhou stranu, pokud chci PCP na obecné použití, nebo třeba FT, holuby a podobně, konstruovanou klasickými - zaužívanými metodami, to může být opravdu považováno za chybu.

A protože je zde ochota přizpůsobit to spíše univerzálu (ač na to původněnení určena) jsem spokojený.
Naopak kladně hodnotím přístup k úpravám PCP, dle požadavků.


Mimochodem taky mi nabídl okamžitou" výměnu stávající hlavně a 60cm upravenou, ale to jsem nechtěl.
Raději jsem sám zvolil variantu se zkrácením stávající o 1cm a její úpravu.
Taky proto kladně hodnotím ochotu a přístup k úpravám podle vlastních požadavků.

P.S: Ber to jako jinou pušku, které "nechutná" nějaký druh diabolek (což je běžné) apři tom se nad tím taky nikdo nepozastavuje. :)
Léčíme nákazu - "Pěkně KULKOU po KULCE".....
http://vscharlie.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Re: TAU 300

Příspěvek od Kubajzz » 13 čer 2012 01:26

No to právě není speciál na 10m.
Prodávají to pod názvem SNIPER a má to být na FT střelbu na 50m.
Takže pokud je to dle jejich vyjádření udělané tak, že z toho nebude dobře lítat exact, tak je to nepoužitelné. A všiml jsem si toho v sobotu i já, dokonce jsem si šel pro moje testované diabolky, abych vyloučil chybu střeliva.

Mi z toho plyne, že je to normální verze MK300-Match, na kterou dobastlili jednu objímku přímo na hlaveň, aby na to šla chytit optika, přidali tlak v regulátoru a dál nic neřešili. To jsem zvědav, jestli to budou spravovat u všech pušek, které už prodali.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
VSCharlie
Příspěvky: 653
Registrován: 17 zář 2009 10:48
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: TAU 300

Příspěvek od VSCharlie » 13 čer 2012 10:57

Ale vychází z něj a při použití odpovídajícího střeliva asi tyto parametry splňuje.
Při střelbě diabolkami Heavy, přeci střílela přesně, to se nedá popřít !
Jestli to nebude tím, že když vyvíjela hlaveň pro tuto PCP, tak se diabolky Exact, se taky teprve vyvíjely.
A to nemluvím o Heayvy, Monsterech atd., které nejsou až tak zase dlouho na trhu.
V prodeji byly běžně JSB terčové (s plochým čelem). Když opominu jiné značky-výrobce.
Asi (jenom moje doměnka), není pro prodej do zahraničí, což je hlavní odběratel produkce, potřeba - požadavek, tuto úpravu provádět. Tam mají zase jiné představy a požadavky.
No a našim "příštipkářům" se úprava provede obratem na požádání.

Mimochodem zatím vím jenom o dvou lidech z tohoto fóra, které zmiňovanou PCP vlastní.
A jedním z nich jsem já.. :roll:
Nehledě na to, že donedávna, tato PCP byla - cituji, "takový JETI".

A vůbec - nic není dokonalé - přestaňte hanit výrobek z mého rodného města.. :mrgreen: :lol:

P.S: To "Kubajzz"
Ani jsem si nevšiml, že jsi z ní ve Velkém Meziříčí střílel.
Měl jsem asi moc starostí sám se sebou, ještě dnes vstávám zadnící napřed, jak mě berou ta záda.. :(
Léčíme nákazu - "Pěkně KULKOU po KULCE".....
http://vscharlie.rajce.idnes.cz/
deef
Příspěvky: 563
Registrován: 23 úno 2011 15:12

Re: TAU 300

Příspěvek od deef » 13 čer 2012 11:06

Jestli ono to nebude tím, že na ni Aleš udělal recenzi a jak je známo, vše co prošlo Alešovýma rukama, je špatné (Falcon, MTC, Spielberg, Tau...)
Uživatelský avatar
VSCharlie
Příspěvky: 653
Registrován: 17 zář 2009 10:48
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: TAU 300

Příspěvek od VSCharlie » 13 čer 2012 11:18

To si nemyslím. :roll:
Nechci se pouštět v tomto ohledu do zbytečných a nepodložených polemik - odpověď máš v SZ.

To all:
Prosím aby bylo jasné následující..
Neobhajuji za každou cenu TAU MK-300 Sniper, či jinou PCP !!
Jenom se nezaujatě a střízlivě snažím přiblížit vlastnosti této PCP a zkušenosti jak s ní, tak s tím, jak se výrobce k tomu "problému" a zákazníkovi, staví.
Dělám to jenom proto, aby případný zájemce o MK-300, měl co nejlepší přehled o všem, co ssebou případný nákup této PCP nese a mohl se lépe rozhodnout.

Tímto se taky tak trochu omlouvám, za delší příspěvky.
Můj názor je, že je lepší vše pořádně vysvětlit, než se jednou "spálit".
Léčíme nákazu - "Pěkně KULKOU po KULCE".....
http://vscharlie.rajce.idnes.cz/
Odpovědět