SVT 40

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Harquebusier
Příspěvky: 346
Registrován: 05 zář 2006 14:21

Re: SVT 40

Příspěvek od Harquebusier » 20 pro 2011 17:07

Tak jsem se rozhodl rozšířit řady majitelů SVT - zítra žádám o nákupku. :wink:
Byl jsem se dnes na jedno podívat a nedalo se říce ne: Tula 1941, uloženka, která velmi pravděpodobně vůbec nikdy nevystřelila, ani na dřevě nemá jediný důlek či škrábanec. Je k ní i bodák ve stejně luxusním stavu. Nevyužít takovou nabídku by byl věčnej hřích. :mrgreen:


Harquebusier
Příspěvky: 346
Registrován: 05 zář 2006 14:21

Re: SVT 40

Příspěvek od Harquebusier » 22 pro 2011 10:56

Tak je doma ruská krasavice. :D
Těžko pochopitelné, ale v roce 1941 ji vyrobili a nejspíše šoupli do skladu, zřejmě na horší časy, ale oni v SSSR podobně zacházeli i např. se zbraněmi z US pomoci Lend-and-lease. Životy vojáků cenu neměly, zbraně ano... :(
Železo nenese absolutně žádné stopy používání, brynýr je nádhernej všude (je to vůbec ruská zbraň? Tohle jsem fakt nečekal... :wink: ). Dřevo nepotlučený, nepoškrábaný. Lak mizerné kvality je asi narušen působením konzervačních činidel při dlouhodobém skladování, ale aspoň půjde snáze dolů - na předpažbí je to vidět, párkrát jsem ho přejel ubrouskem na čištění dřevěného nábytku a už pouštěl. Hodlám dřevo citlivě opatřit novým finišem, ale tak, aby zůstaly všechny vyražené značky a symboly. Máte nějaká doporučení? Laku bych se raději vyhnul, raději bych měl dřevo napuštěné.
Bodák je, pokud jde o železo, jak kdyby ho vyrobili včera. Jeho dřevo také asi "vylepším".
Střílená zcela jistě není, kromě nastřelení v roce 1941 a zkušebny v r. 2009. Předchozí majitel z ní nevystřelil, tak mám teď dilema, jestli já vůbec mám... :?:

Obrázek
derringer
Příspěvky: 435
Registrován: 04 pro 2007 20:53

Re: SVT 40

Příspěvek od derringer » 22 pro 2011 14:52

nedal jsi sem špatnou fotku?

píšeš o luxusní zbrani, ale na fotce jsou vidět dolíky v zadní části pažby, za spouští, nic co by vybočovalo z řady nově dovezených a za 4600 prodávaných přečerněných a poskládaných pušek, který popsali jehlou, aby čísla seděla všude
Uživatelský avatar
PB
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1622
Registrován: 26 lis 2005 15:36
Bydliště: Ostrava

Re: SVT 40

Příspěvek od PB » 22 pro 2011 15:58

tak brutálně si mu radost kazit nemusel...
CZ 85 COMBAT, SUHL 150+BSA 4-16x40 AO, PM Makarov, GLOCK 17, MOSIN 1891/30 Iževsk 1927, TOZ 35, ZKM 456,
Harquebusier
Příspěvky: 346
Registrován: 05 zář 2006 14:21

Re: SVT 40

Příspěvek od Harquebusier » 22 pro 2011 17:40

Kazil, ale nezkazil... :mrgreen: Železo nemá jedinou chybu ani stopu opotřebení. Dřevo nepatrně ano, ale jen povrchové z manipulace a skladování. To, co derringer kritizuje na pažbě a pistolové rukojeti nejsou dolíky z poškození, ale vyražené nějaké značky (čísla či písmena v kroužku - že by tak značili překonzervování?) - je jich na pravé straně pažby 6, na levé 2 + samozřejmě číslo zbraně. Rád bych je při povrchové úpravě dřeva zachoval, přece jen ke zbrani patří... Sčíslování sedí nejen jehlou psané, ale i to původní vyražené (vč. pažby a nadpažbí).
Spíš bych ocenil nějaké návody či zkušenosti s povrchovou úpravou dřeva u ruských bříz.
Uživatelský avatar
Biggles
Příspěvky: 1099
Registrován: 09 črc 2008 00:28
Bydliště: LKPR

Re: SVT 40

Příspěvek od Biggles » 22 pro 2011 17:43

K těm úpravám dřeva. Někde tu jsou moje fotky. M44 mám lakovanej mnoha vrstvama vypalovanýho laku. Vypadá naprosto skvostně, ale je s tím spousta práce. Druhá varianta je dřevo napustit. Takhle jsem dělal SVT. Oleje se dělají i v různých odstínech, běžně je to sehnatelné v hobbymarketech. Po několika napuštěních jsem finiš udělal včelím voskem a puška vypadá taky pěkně.
Srovnání:
Obrázek
Obrázek
Harquebusier
Příspěvky: 346
Registrován: 05 zář 2006 14:21

Re: SVT 40

Příspěvek od Harquebusier » 22 pro 2011 17:56

Tady je to vidět:

Obrázek

a tady:

Obrázek
Harquebusier
Příspěvky: 346
Registrován: 05 zář 2006 14:21

Re: SVT 40

Příspěvek od Harquebusier » 22 pro 2011 18:00

Biggles> Mosin je nádhernej! Raději bych asi napouštěl a měl matnej povrch (je lepší do ruky), ale nahlodal jsi mě. :wink:
Každopádně děkuju!
Prochy
Příspěvky: 15
Registrován: 15 úno 2009 17:37

Re: SVT 40

Příspěvek od Prochy » 23 pro 2011 14:33

Harquebusier píše:Spíš bych ocenil nějaké návody či zkušenosti s povrchovou úpravou dřeva u ruských bříz.
Povrchovku jsem na svém kusu dělal novou, otázka je jestli se rozhodneš pro napouštění oleji, voskování nebo pro moření a přelakování...
Já si vybral druhou cestu, sice mnohem náročnější, výsledek je vzhlednější už jen kvůli obrovskému počtu kombinací(mořidlo, lak). U SVT je problém kvůli konzervaci, do laufu nalili olej a flintu postavili do stojanu, díky tomu je nacucaná pažba a od střelby zase celé nadpažbí - ne, na tom lak dlouhodobě držet prostě nebude.
Obrázek
Řešením je odstranit původní šelak Natrimalem(či podobným odstraňovačem nátěrů, dolů to půjde dobře. Pak 5l kanystr ředidla C6000 a pažbu+nadpažbí v tom koupat, kritická místa viz. foto vymývat štětkou.. To je nutný opakovat tak dlouho dokud z toho bude ten olej po uschnutí pořád cítít!
Poté zlehka obrousit 800+(chtěl jsem zachovat všechny ražby), mořidlo jsem použil od Tikkurily což je trošku jiná liga než hnoje od Druchemy a pod., přes to šel pololesk 2sl. polyuretan(není křehký, když mě flinta spadne tak lak nepraskne, jen se promáčkne spolu se dřevem)
Přiznávám že moření a lak dělal kolega, obchodně technický poradce přes nátěrové hmoty na dřevo... Aktuální fota nemám, puška se ke mě dostala s pěkným železem ale hnusným dřevem ještě v době, kdy jich bylo málo a stály dvojnásobek...
Wolf85
Příspěvky: 8
Registrován: 29 říj 2008 20:50
Bydliště: Plzeň

Re: SVT 40

Příspěvek od Wolf85 » 23 pro 2011 15:28

Pažby ruských zbraní mají z továrny šelakový finiš, který vyniká vysokým leskem a dobrou opravitelností. Neznám ale nikoho, kdo by při renovaci ruské pažby zbraně tento finiš použil. Je totiž velmi pracný a vysokého lesku lze dosáhnout i jednodušeji. Pro originalitu je však šelakový finiš na pažbě nutností.

Máš následující možnosti, které záleží především na tom, v jakém stavu je tvoje pažba a jak ti záleží na originalitě:

1) šelak odstranit a nahradit jej buď napuštěním voskem, olejem či moderním polyuretanovým lakem. Z pohledu funkčního proč ne, ale je to jako dát na Škodu 1000MB moderní pneu. Fuj!

2) pokud je pažba pěkná, tak pomocí jemné ocelové vlny a smirků (800- 1000) povrch zmatnit a vyhladit (neprobrousit!) a vytvořit cca 100 velmi tenkých vrstev šelaku, mezi každou 5. matovat. Dosáhneš maximální originality, protože zachováš původní mořidlo i značky

3) Odstranit šelak až na dřevo, to zbavit oleje, namořit a vytvořit nový šelakový finiš

Doporučuji ti 2) Na mojí SKS jsem to tak udělal, pažba se leskne, ostatní střelci žasnou, jak může vypadat SKS a je toho dosaženo originální technologií. Aktuálně pracuju na pažbě SM2 dle metody 3) a mám dost problém z některých míst pažby dostat olej..
Prochy
Příspěvky: 15
Registrován: 15 úno 2009 17:37

Re: SVT 40

Příspěvek od Prochy » 23 pro 2011 15:47

Wolf85 píše: mám dost problém z některých míst pažby dostat olej..
Já na celé SVT spotřeboval přes 5l ředidla, pažbu do zavařené rýny, zalít, nechat působit a vymývat. Fakt drbačka...
Wolf85
Příspěvky: 8
Registrován: 29 říj 2008 20:50
Bydliště: Plzeň

Re: SVT 40

Příspěvek od Wolf85 » 23 pro 2011 16:33

Prochy píše:
Já na celé SVT spotřeboval přes 5l ředidla, pažbu do zavařené rýny, zalít, nechat působit a vymývat. Fakt drbačka...
Takže ta pažba byla trvale ponořená v ředidle? Já jsem lak a většinu mořidla odstranil lihem+ ocelovou vatou, vypadala suše, ale vylejzá olej v místě pistolový rukojeti. Zkoušel jsem ještě benzín, ředidlo a čistič motorů, ale jen jsem potíral štětcem a otřel vlnou..
Prochy
Příspěvky: 15
Registrován: 15 úno 2009 17:37

Re: SVT 40

Příspěvek od Prochy » 23 pro 2011 18:44

Ano, dělal jsem to navíc na etapy aby olej"vzelnul" a "vylezl". Problém byl že jsem to třeba hodinu koupal a vymýval, vypadalo to ok, ale jakmile jsem to nechal pár dní tak to zas vylezlo a začalo smrdět.
Nechal jsem to ponořené třeba 10 minut aby se ředidlo vsáklo do pažby, pak jsem ty nemocná místa třeba 5 minut drhnul štetcem v tom ředidle a takhle pořád dokola dokud to nepřestalo vylézat a smrdět - obden, cca hodinu, za týden to bylo...
U té pistolovky to byl největší opruz, vlákna tam jsou po směru a bylo to nacucané od toho závěru až pod ten šelak. Škoda že jsem to nefotil, v době kdy okolní dřevo bylo pěkně světlounké, to u toho bylo nacucané cca 4 cm do hloubky.

Jinak ředidlo tomu nevadí, má jemnou molekulu a se dřevem nepracuje, nějaký kroucení, bobtnání nebo praskání nehrozí.
Harquebusier
Příspěvky: 346
Registrován: 05 zář 2006 14:21

Re: SVT 40

Příspěvek od Harquebusier » 25 pro 2011 12:07

Díky za rady a názory, pánové. Tohle přesně jsem potřeboval vědět.
Lanius
Příspěvky: 357
Registrován: 26 kvě 2010 16:58

Re: SVT 40

Příspěvek od Lanius » 28 pro 2011 19:15

@Biggles..

Ten velmi hezkej M44 :) , ta pažba je původní dřevo, nebo pouze přebrousené a přelakované původní?
Odpovědět