Strelu se zvysenym ranivych ucinkem ci riskovat prostreleni?

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

vito
Příspěvky: 586
Registrován: 28 lis 2005 13:48

Strelu se zvysenym ranivych ucinkem ci riskovat prostreleni?

Příspěvek od vito » 12 pro 2005 14:37

pro Boba: na deformaci a tedy i vyšší stop efekt se u poloplášťů pro krátké zbraně moc nespoléhej. Žádný poloplášť s Vo menší než 400m/sec se prakticky nedeformuje.


Bob

Příspěvek od Bob » 14 pro 2005 11:50

Vito: Takže je jedno zda použiju celopláště nebo polopláště ? Šlo mi mimo jiné i o to,aby nedošlo k průstřelu a zranění nevinných osob.Bob.
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 14 pro 2005 12:26

Bob píše:Vito: Takže je jedno zda použiju celopláště nebo polopláště ? Šlo mi mimo jiné i o to,aby nedošlo k průstřelu a zranění nevinných osob.Bob.
V zásdě je pravda, že deformační schpnosti poloplášťů se všeobecně poněkud přeceňují. Pro lovecké střely je tenhle způsob deformace ideální, ale to jsou puškové náboje, dosahující rychlostí okolo 700 m.s-1 a úsťové energie min. 2000 J. Pro pistolové náboje asi polpláště skutečně nebudou to pravé. To spíš různé střely s řízenou deformací (viz spousta dalších témat na tomhle fóru- tuhle debatu tady nemá cenu startovat, prprože všechno je dávno napsáno- jinde).
vito
Příspěvky: 586
Registrován: 28 lis 2005 13:48

ČZ 83-dobrá volba pro začátek?

Příspěvek od vito » 14 pro 2005 13:10

Polopláště ze zkušenosti doporučuji pouze do výkonnějších zbraní. Úsťová rychlost má zásadní vliv na schopnost deformace. Je to popsáno v odborné literatuře a sám jsem si to ověřil na testech. Souhlasím s předřečníkem, nějakou střelu s řízenou deformací /musí být ovšem schválena pro použití do zbraní kat. B/, nebo celoolovo, i to je lepší než celoplášť.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 14 pro 2005 13:11

Bob píše:Vito: Takže je jedno zda použiju celopláště nebo polopláště ? Šlo mi mimo jiné i o to,aby nedošlo k průstřelu a zranění nevinných osob.Bob.
Pravděpodobnost průstřelu a zranění nevinných osob se při sebeobraně rovná nule!
Kvůli tomuhle se polopláště a deformovatelné střely nevyrábějí. Vyrábějí se proto, aby se zvýšil jejich zastavovací účinek, prostě aby předaly cíli více energie. Nevím, kde se to o tom prostřelování osob pořád bere. :roll: :roll:
Bob

Příspěvek od Bob » 14 pro 2005 13:44

Díky za odpovědi.Jen tak pro pobavení.Jeden "zasvěcený" zaměstnanec střelnice se mě docela vážně snažil přesvědčit,že 9mm Luger prostřelí šest lidí stojících za sebou! :lol: Bob.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 14 pro 2005 15:12

Bob píše:Díky za odpovědi.Jen tak pro pobavení.Jeden "zasvěcený" zaměstnanec střelnice se mě docela vážně snažil přesvědčit,že 9mm Luger prostřelí šest lidí stojících za sebou! :lol: Bob.
6 ne. Ale dva na 90% ANO! Tedy pokavad to nebude EFMJ nebo CEPP.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 14 pro 2005 15:41

EFMJ ty dva lidi taky sejme.
Viz. SR 4/2005 kde stříleli .40 SW EFMJ do bloku želatiny imitující lidské tělo a střela ten blok opouštěla ještě rychlostí 152m/s.

Více na http://katedra.unob.cz/k251/ ,ale tam je toho málo, lepší je ten článek v SR. Jenom škoda, že to neporovnali i s celopláštěm.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 14 pro 2005 15:50

Kubajzz píše:EFMJ ty dva lidi taky sejme.
Viz. SR 4/2005 kde stříleli .40 SW EFMJ do bloku želatiny imitující lidské tělo a střela ten blok opouštěla ještě rychlostí 152m/s.

Více na http://katedra.unob.cz/k251/ ,ale tam je toho málo, lepší je ten článek v SR. Jenom škoda, že to neporovnali i s celopláštěm.
No vidis tak co pises, ze pravdepodobnost prustrelu nevinych osob pri sebeobrane je nulova? Mas sklerozu?
kubajzz píše: "Pravděpodobnost průstřelu a zranění nevinných osob se při sebeobraně rovná nule!"
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 14 pro 2005 16:05

Uf, nepíšu o obyčejném prostřelení člověka, ale o prostřelení + trefení jiného a ne že to nejde, ale jak už jsem někde psal, je stokrát větší pravděpodobnost, že útočníka mineš a ta kulka může něco trefit (a i tahle pravděpodobnost je minimální), než že kulka proletí útočníkem a trefi ženu, co je chudák zrovna těhotná.
Minutí je daleko nebezpečnější, ale nikdo ho pořád nebere do úvahy, zato všichni neustále omílají prostřelení útočníka (pokud trefím, tak dost pravděpodobné) a následný zásah nevinného (pravděpodobnost je nula nula nic).

Jestli se někdy u nás stal takový případ, prosím uveďte ho někdo.
Ale ať je to oprávněná sebeobrana a ne nějaké čištění zbraně na služebně kdy to jednoho policajta škráblo na ruce, druhého na noze a třetí měl vyražený ušní bubínek.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 14 pro 2005 16:12

Kubajzz píše:Uf, nepíšu o obyčejném prostřelení člověka, ale o prostřelení + trefení jiného a ne že to nejde, ale jak už jsem někde psal, je stokrát větší pravděpodobnost, že útočníka mineš a ta kulka může něco trefit (a i tahle pravděpodobnost je minimální), než že kulka proletí útočníkem a trefi ženu, co je chudák zrovna těhotná.
Minutí je daleko nebezpečnější, ale nikdo ho pořád nebere do úvahy, zato všichni neustále omílají prostřelení útočníka (pokud trefím, tak dost pravděpodobné) a následný zásah nevinného (pravděpodobnost je nula nula nic).

Jestli se někdy u nás stal takový případ, prosím uveďte ho někdo.
Ale ať je to oprávněná sebeobrana a ne nějaké čištění zbraně na služebně kdy to jednoho policajta škráblo na ruce, druhého na noze a třetí měl vyražený ušní bubínek.
V CR se malo strili na to, aby sis tu delal statistiku. Sance vzdy je... a o tom jsme se bavili. Bagatelizovat to a delat na to statistiku je dle meho alibismus.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 14 pro 2005 16:22

Andy píše:V CR se malo strili na to, aby sis tu delal statistiku. Sance vzdy je... a o tom jsme se bavili. Bagatelizovat to a delat na to statistiku je dle meho alibismus.
Ano, u nás mám daleko větší šanci, že když půjdu po lese tak si mě hajný splete s divočákem a odbouchne mě, než že někdo použije zbraň k sebeobraně a trefí mě nějaká kulka, co prošla tím útočníkem. Navíc se to stane i kdyby měl střely EFMJ. Takže já tvrdím, že vůbec nemá cenu zabývat se tím prostřelením a trefením nezúčastněného.

Kdyby se debata vedla o tom, že tyto náboje předají cíli více energie a proto se vyrábějí - tak neřeknu ani popel. Že z toho plyne i snížení průbojného účinku je sice příjemný marketingový argument, ale praktický význam to nemá žádný.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 14 pro 2005 16:26

Kubajzz píše:Takže já tvrdím, že vůbec nemá cenu zabývat se tím prostřelením a trefením nezúčastněného.
Nezodpovednost a alibismus.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 14 pro 2005 16:30

Andy píše:
Kubajzz píše:Takže já tvrdím, že vůbec nemá cenu zabývat se tím prostřelením a trefením nezúčastněného.
Nezodpovednost a alibismus.
Pravděpodobnost a statistika.
Andy4

Příspěvek od Andy4 » 14 pro 2005 17:41

Naprosto souhlasim s Kubajzzem
Odpovědět