Strelu se zvysenym ranivych ucinkem ci riskovat prostreleni?

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Tyrichter

Příspěvek od Tyrichter » 16 pro 2005 12:35

Já osobně jsem u sebeobrany spíše pro EFMJ, právě z důvodu prostřelení. Co můžeme udělat pro nicnetušící kolemjdoucí abychom je nezasáhli, je trénink střelby a pokud možno chladná hlava a žádná zbrklost.
Jestli chcete něco, co má stoprocentní účinek a pokaždé se trefí, pořiďte si predátorův samozaměřovací plasmakanón.


Návštěvník

no tak Andy

Příspěvek od Návštěvník » 16 pro 2005 12:38

Ty možná, já teoretik nejsem.
Střílím sportovní a lovecké střelivo, popř. vlastní výrobu, a stejným střelivem bych se doma bránil. Nějaké diskuse o 9 Luger v povoleném provedení, které se prodává, jsou pro mě celkem k smíchu. Nepoužil bych zbraň v okamžiku, kdy mě někdo jen provokuje. Jedině v nutné obraně, kterou bych mohl prokázat.
A jestli se chcete rovnou začít smát, tak se smějte, ale budete se smát sobě, já už do živého střílel a ne jednou (a nebyla to veverka ani vlaštovka).
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Re: no tak Andy

Příspěvek od Andy » 16 pro 2005 12:41

Anonymous píše:Ty možná, já teoretik nejsem.
Střílím sportovní a lovecké střelivo, popř. vlastní výrobu, a stejným střelivem bych se doma bránil. Nějaké diskuse o 9 Luger v povoleném provedení, které se prodává, jsou pro mě celkem k smíchu. Nepoužil bych zbraň v okamžiku, kdy mě někdo jen provokuje. Jedině v nutné obraně, kterou bych mohl prokázat.
A jestli se chcete rovnou začít smát, tak se smějte, ale budete se smát sobě, já už do živého střílel a ne jednou (a nebyla to veverka ani vlaštovka).
S teorii jsem to minil tak, ze se domnivam (oprav me zda to tak neni), ze ani jeden z nas po cloveku zatim nestrilel.
vito
Příspěvky: 586
Registrován: 28 lis 2005 13:48

Střelu se zvýšeným ranivým účinkem či riskovat prostřelení

Příspěvek od vito » 16 pro 2005 13:22

Prostřelení útočníka je celkem velmi pravděpodobné, zejména v současných výkonných rážích. Někdy dávno jsem četl statistiku, v kolika procentech je prostřelena třeba hlava tou kterou ráží, hrudník, břicho a pod. Berme to velmi jednoduše. Vystřelíme ze stejné zbraně náboj se stejně hmotnou střelou a stejnou rychlostí. Jedna střela bude celoplášťová, druhá s řízenou deformací, obě do stejného místa na těle útočníka. Obě střely útočníka prostřelí a tělo opustí s určitou zbytkovou energií. Celoplášť bude mít prakticky stejnou energii, jako při vstupu do těla, deformovaná střela bude mít energii nižší o to, co spotřebuje na deformaci. Tento rozdíl může, opakuji může mít zásadní vliv na eventuelní zranění další osoby. Myslím, že další úvahy a výpočty jsou pro praxi více méně zbytečné. Při zranění nezúčastněné osoby vám to soud vždycky přičte k tíži.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 16 pro 2005 13:34

Ještě by nebylo špatné změnit název threadu. Použití EFMJ a prostřelení se nevylučuje. EFMJ projde tělem taky .
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 16 pro 2005 13:58

Myslím, že bychom to mohli uzavřít s tím, že prostřelení je zhruba stejně pravděpodobné jako netrefení- a v každém případě naprosto nežádoucí. Proto je dobré se mu vyhnout, i kdyby pravděpodobnost byla jedna ku miliardě.
Pokud budeš ohrožen, tak na sebobranu tu 7,92 Mauser samozřejmě použiješ (i kdybys třeba byl i vtom letadle), protože budeš v situaci, kdy bys použil cokoli snad kromě vlastní manželky 8) a takové pitomosti jako jestli tě za to zavřou ti budou pochopitelně fuk. Ale když vybíráš sebobrannou munici, tak nejsi v ohoržení života a tudíž můžeš postupovat s rozmyslem a rozhodnout se naprosto v pohodě, co použiješ, kdyby náhodou.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 16 pro 2005 14:14

S tím souhlasím, akorát to netrefení je nepoměrně pravděpodobnější.

Z Mausera střílet a krýt se manželkou s tchýní nejni vůbec špatný nápad. :idea:
Návštěvník

Andy...

Příspěvek od Návštěvník » 16 pro 2005 17:24

... ta otázka je tak přesně položená... že se mi na ni nechce odpovídat. :-)
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Re: Andy...

Příspěvek od Andy » 16 pro 2005 21:14

Anonymous píše:... ta otázka je tak přesně položená... že se mi na ni nechce odpovídat. :-)
Pak se ovsem nemame o cem bavit.
Odpovědět