Strelok - Balisticky kalkulator pro Android smartphony

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Grinch
Příspěvky: 1246
Registrován: 17 led 2009 08:51
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Strelok - Balistický kalkulátor pro Android smartphony

Příspěvek od Grinch » 12 čer 2012 10:42

madbugie píše:zero distance v nastaveniach rifle je prvá nula :D čiže nakolko máš nastrelené na stred kríža... čiže ked máš ja neviem na 12 m nulu tak potom aj niekde okolo 30 m budeš mať druhú nulu podla toho ako vysoko máš os puškohladu od osi hlavne vzdialenú... (to je zasa scope height)
Já bych jen poupravil, že ZERO DISTANCE je ta druhá nula, tedy někde předtím je ještě první protnutí záměrné a balistické křivky, kdy jde střela nad záměrnou a v zero distance jde zas dolů...

Takže pokud mám třeba zero distance 50m, tak u mne je první nula 13m. Pozice první nuly je závislá na sestavení pušky (výška optiky, sklon lišty, montáže atd.) a tedy ji nelze cíleně nastavit. kdežto právě zero distance si volíme sami a na tu vzdálenost nastřelujeme zbraň


Kurzy GTac.cz - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
Uživatelský avatar
madbugie
Příspěvky: 1008
Registrován: 16 říj 2008 07:50
Bydliště: Trnava, SK

Re: Strelok - Balistický kalkulátor pro Android smartphony

Příspěvek od madbugie » 13 čer 2012 07:30

grinch... no to by bolo na debatu... je jedno ktorú nulu použijeme, vždy volíme obe... ked posunieš jednu nulu, posunie sa aj druhá nula, obe spolu súvisia a vždy si ich môžeme zvoliť obe, len od balistiky, výšky montáže, atd záleží ako daleko od seba tieto dve nuly budú...

ale vždy platí že ked posunieš jednu posunieš aj druhú... prípadne ked zvolíš dotyčnicu osi puškohladu s balistikou budeš mať nulu len jednu... ;-) prípadne ak by sme si zvolili puškohlad v nulovej polohe tak nemusíš mať vôbec žiadnu dotyčnicu nuly...

takže by som to videl taktok... priesečník balistickej krivky s osou puškohladu

- ked sa striela na blízko povedzme 7-25 m je to tá prvá nula
- stredná vzdialenosť cca tých 26 m pri 15 J je nula dotyčnica
- dlhšia vzdialenosť 27-viac je to tá druhá nula
- a na velmi velké vzdialenosti treba nadsadzovať kríž do neba lebo tam ani priesečnica nebude...

aspoň u mna to tak je s prosportom 5,5 energiou 14,5 J a výškou puškohladu od osi hlavne 5,4 mm

tu som to tak narýchlo načmáral v painte... rovná čiara je os puškohladu, krivka je balistika a vlastne ich prienik je v nastavení puškohladu kolko naklikáme na vertikálnej osi...
Přílohy
balistika.JPG
- - - = = = (( as mad as possible )) = = = - - -
AirArms Pro-Sport + Hawke Eclipse 30 SF 6-24x50 + Kozap č. 23 + JSB Exact 4,52 mm (bolo 5,52 mm)
Uživatelský avatar
Grinch
Příspěvky: 1246
Registrován: 17 led 2009 08:51
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Strelok - Balistický kalkulátor pro Android smartphony

Příspěvek od Grinch » 13 čer 2012 10:53

Tak na to popravdě asi nevím co ani napsat :)

Doporučím Ti prostudovat si nějakou relevantní knihu vnější balistiky, abys sám poznal o čem to vlastně píšeš. Třeba ZDE

Já Ti dám dotyčnicu :D

V jistém slova smyslu máš pravdu, z druhé strany mícháš spoustu věcí dohromady a využíváš pro své argumenty vedlejší defekt (asi tak jako, že se vzdálenost měří paralaxou :mrgreen: )

Podívej, princip všech těchto balistických kalkulátorů je využití pro LONG RANGE, pro dospělé ráže. To, že se to větrovkáři snaží napasovat na vzduchovky je věc druhá! Osobně používám několik verzí (včetně placených) - Strelok, Shooter, Lapua Ballistics a ty hovoří krapet jinak, než Ty.

Věř mi, že zero distance anýbrž zero range, je míněna vzdálenost NASTŘELENÍ ZBRANĚ. A abych Ti krapet poradil, tak střelec vždy nastřeluje zbraně zhruba na 50%-70% svých rozsahů vzdáleností, na které střílí.

Tedy já volím pro .22LR 50m, což mi pokryje potom na osnově puškohledu (abych nemusel klikat) vzdálenosti od 0m do 150m. Tedy v těchto vzdálenostech pouze přenáším.

Pro větrovku uvažujme vzdálenost pro HFT kolik? 0 - 50m? Tedy by optimální mělo být cca 25-30m.

Ty vůbec neuvažuješ nad principem Streloka a jiných - tu vzdálenost zero range nastavuješ v nastavení setu - tedy zadáš to jednou a dál neměníš, leda že bys to pak překopával. Vzdálenost na kterou budeš střílet měníš v dalším okně.

Neříkej, že si nastřelíš a nastavíš zbraň na 5m a pak skáčeš na osnově jako koza anebo míříš někam do nebe?

Ty příklady cos uvedl jsou laicky správně, ale:

1/ pro velmi krátké vzdálenosti to vychází na první nulu, máš pravdu (ale kalkulátory jsou pro long range, tedy je to vedlejší defekt, kdy to tam díky stavbě flinty vyjde)

U malorážky nastřelené na 50m (zero range) mám první protnutí v 12-13m. Pokud nastřelím zbraň na 100m, tak první protnutí je někde kolem 20-25m. Pokud nastřelím na 150m, tak první nula je v 35-40m...

A to je malorážka...

A no, první nula se také mění, ale zajímalo by mne, jak na ni budeš nastřelovat zbraň :)

2/ K té dotyčnici - doopravdy by mne zajímalo, jak bys balisticky nasimuloval toto a hlavně jak bys na to nastřelil zbraň. Protože z konstrukce zbraně, pokud bys to chtěl nasimulovat tak bys musel mít optiku velmi vysoko.

3/ tady nemám co říci. Myslíš, že odstřelovači míří puškohledy do nebe? :mrgreen: Zkus ve Streloku udělat takové nastavení, abys NIKDY nedostal průsečík záměrné a balistické křivky

Jinak debata je zavádějící.

Ano, v jistém slova smyslu jde použít tento kalkulátor v tom tvém pojetí. Ale z hlediska principu je to jako používat paralaxu na měření vzdálenosti anebo polévkovou lžíci na vykopání okopu pro tank - taky to "jde".

Z hlediska správného principu používání kalkulátoru, zažité střelecké terminologie je to toto:

"Zero Range: The range at which the rifle is zeroed at, with the given ammunition. It is expected that the rifle's point of impact will match the rifle's line of sight at this range, at zero angle."

jinde:
"the zero range at which the sighting components and rifle combination were sighted in"

atd.
Kurzy GTac.cz - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
Uživatelský avatar
madbugie
Příspěvky: 1008
Registrován: 16 říj 2008 07:50
Bydliště: Trnava, SK

Re: Strelok - Balistický kalkulátor pro Android smartphony

Příspěvek od madbugie » 13 čer 2012 13:42

grinch ja viem že si rozumieme... :wink: aj ked mne rozumiet niekedy je ťažko... :mrgreen: som predsa MAD bugie...

a neboj sa ja nemiešam hrušky s jablkami a už vôbec nie paralaxou... jo a mimochodom chairgun ktorý je primárne pre nás je len do 300 m (to len tak aby sa vedelo)

ale toto je dokonca by som povedal jednoduchá matematika základnej školy... os pozerania v puškohlade je priamka, balistická krivka je krivka a ich prienik môže byť:

- nič,
- jeden bod čiže moja dotyčnica,
- dva body čiže prvá a druhá nula ;-)

takže ja žiadne knižky študovať nemusím... ja v drvivej väčšine prípadov viem čo hovorím, to už by si ma za tie roky mohol poznať (aj ked len virtuálne)

ale tu sme vo VZDUCHOVKÁRSKOM vlákne a neriešime long range flinty, ale u tých je to isté akurát, že s nimi nikto na menej ako 30-40 m nestriela... ale keby strielal tak rieši nuly dve... prípadne aj tú dotyčnicu ;-) ináč to proste nejde...

a tie anglické poučky to len dokazujú neriešia kde a ako pretína kedy strela nulu... hovoria len o tom, že je to nastavenie zbrane na rovine kde os pozerania, pretne bod dopadu strely ;-)

no a tieto nuly a všetky ich varianty až na ten posledný sa používajú pri strelbe spôsobom klikania... (okrem toho posledného ale aj ten prichádza do úvahy ale iba na velké vzdialenosti,kde mi balistika nepretne stred kríža lebo to nejde ale nastrelujem povedzme na posledný dot)

samozrejme u vás v čechách, kde je skôr rozšírené HFT a to sa rieši prenášaním na kríži, takže zero pointy sú dva (alebo jeden) klikanie neriešiš

ale ked strielaš FT alebo benchrest na rôzne vzdialenosti, alebo hocijakú inú presne mierenú strelbu kde potrebuješ mieriť presne na stred, tak klikáš zero point pokaždé na inú vzdialenosť... a tu prichádzajú moje 3 varianty do úvahy, že mieriš na prvý zero point na blízko, druhý zeropoint na dialku, alebo je to tá dotyčnica ktorá vychádza cca v rozpetí 2 metrov okolo vzdialenosti 25-27 m ako komu podla flinty, vzdialenosti osí, výkonu atd. pre 4,5 kaliber a cca 17-18 m pre 5,5 ku diabolku...

snád som nám to všetkým objasnil... rád budem debatovať dalej a ver že každý balistický kalkulátor musí uvažovať rovnako matematicky ako som hore uviedo a to že priesečníky budú 0,1,2... aj ked z logického hladiska sa s 0 neuvažuje lebo keby si mal nitkový kríž a nemal nulu tak by mieriť asi šlo ťažko... ale s krížmi typu mildot alebo longrange sa to na dostatočne dlhých strelniciach dá...

a schválne čo mi povieš na tento obrázok... (určite by to išlo aj s long range flintami a môžeš s mildotom mieriť do aleluja... nie je nutné aby si mal dve nuly...) dokonca s predlženým mildotom nemusíš mať vôbec nulu na priesečníku a teda balistická krivka sa stredu ani nedotkne... len sa to akosi prieči logike :D

OK mier všetkým... (však mierim... :D )
Přílohy
dotycnica.JPG
Naposledy upravil(a) madbugie dne 13 čer 2012 13:56, celkem upraveno 1 x.
- - - = = = (( as mad as possible )) = = = - - -
AirArms Pro-Sport + Hawke Eclipse 30 SF 6-24x50 + Kozap č. 23 + JSB Exact 4,52 mm (bolo 5,52 mm)
Uživatelský avatar
Grinch
Příspěvky: 1246
Registrován: 17 led 2009 08:51
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Strelok - Balistický kalkulátor pro Android smartphony

Příspěvek od Grinch » 13 čer 2012 13:55

Ano máš pravdu, mícháme tady bohužel dva světy - Long range a větrovky...

Stále si myslím, že pravdu máme oba :mrgreen: Jde to použít Tvým způsobem, ale raději toho necháme ať se nepohádáme, nebo ať to někomu nepřijde, že se hádáme:D

Podívej, ty případy jsou takové, no takové:

1/ aby se ti to vůbec neprotlo je pro přesnou střelbu blbost, ať už LR anebo větrovky (přece si nenastřelím flintu tak, abych mířil pouze osnovou pod křížem)

2/ Dva body jsou jasné a jejich využití je také jasné

3/ Dotyčnica - Koukám na ten obrázek, nasimulované hezky, ale mám dotazy:
Beru, že třeba ležíš na zemi, tj cca 20cm nad zemí je záměrná. Tedy dle obrázku je hlaveň ve výšce -2,5cm (takže 17,5cm)... míříš na cíl na 50m, na který ale nedostřelíš, protože ti diabolka skončí v zemí na cca 47m :roll: Takže pokud budeš chtít z této polohy střílet na dále jak 47m, tak budeš muset použít nastavení se dvěma nulami. Je tak?

A pokud by si chtěl střílet třeba na vzdálenost, kde je propad střely třeba 2m, tak to bys musel být vysoký ty metry třeba 3 anebo stát na štokrleti ne? :lol:

Takže promiň ale z mého hlediska, považuji za nejlepší řešení systém se dvěma nulami, kdy si nastavím ve vašem případě 25-30m a střílím od nuly a až do aleluja kam mi diabolka doletí :)

Ale beru, že máš/máte svůj přístup a používej co chceš. Jen si myslím, že v "rámci zachování objektivity", kdy dost lidí pak přechází na vyšší level střelby s velkýma zbraněma, tak je toto slepá cesta. Protože si myslím, že kdo si takto jednoúčelově nastřeluje flintu, tak se připravuje o variabilnost a zbytečně si přidělává práci :? :|

Je to otázka pohledu a uznávám, že máš svým způsobem pravdu. Nicméně pro mne toto není, tak snad chápeš moje rozčarování :) Když mám auto co umí 6 rychlostí, tak nebudu používat rychlosti jenom do 3ky, že? :mrgreen:

A ano máš pravdu v tom, že definice vlastně neřeší, o jakou nulu se jedná.
Naposledy upravil(a) Grinch dne 13 čer 2012 14:17, celkem upraveno 1 x.
Kurzy GTac.cz - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
Uživatelský avatar
madbugie
Příspěvky: 1008
Registrován: 16 říj 2008 07:50
Bydliště: Trnava, SK

Re: Strelok - Balistický kalkulátor pro Android smartphony

Příspěvek od madbugie » 13 čer 2012 14:17

neboj sa ja to všetko beriem, a debatujeme tu o modele strelby...
jedna vec je teoria (ale tá je pre prax dôležitá) a druhá vec je praktická strelba a reálne využitie...

samozrejme že je blbosť nastrelovať flintu na nižšie mildoty (hovorím že prax je to len vtedy ak strielam na naozaj velké vzdialenosti, ktoré sú v podstate na hranici flinty a streliva)

tvoje nastrelenie na 2 nuly je, ako ja tomu hovorím tzv. polovnícke kde raz za "život" polovník nastrelí flintu a už to dalej nerieši... centimeter hore dolu... a všetko prenáša na kríži

to isté je HFT kde sa na optiku nešahá.... ale skús si v 4,5 ktorá má 16 J nastreliť flintu na tých povedzme 23 metrov na stred... podla toho ako máš vysoko optiku... a zistíš že tá nula je naozaj len jedna ;-)

jednoducho toto sa používa pri FT, alebo ako som písal pri presne mierenej strelbe na stred, kde vždy musíš naklikať presne stred a potom už používaš mildot iba do strán pri odhade vetra...

napríklad teda ked už si spomenul ten tankový okop... tank alebo hocijaké iné long range ťažké delostrelectvo má tiež iba jednu nulu a to ciel... pozerá "zameriavačom" v podstate priamo pred seba povedzme na kilometer, kanon zdvihne do neba, vystrelí a POI sa s "puškohladom" pretne iba raz, a to v mieste zásahu... ešte okatejšie to bolo na ťažkých krížnikoch... pozeráš a mieriš rovno s hladinou strielaš na 15 kilometrov a kanony pritom mieria 45° do neba...
- - - = = = (( as mad as possible )) = = = - - -
AirArms Pro-Sport + Hawke Eclipse 30 SF 6-24x50 + Kozap č. 23 + JSB Exact 4,52 mm (bolo 5,52 mm)
Uživatelský avatar
Grinch
Příspěvky: 1246
Registrován: 17 led 2009 08:51
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Strelok - Balistický kalkulátor pro Android smartphony

Příspěvek od Grinch » 13 čer 2012 14:23

Jo, to vám neberu :) větrovky jsem vyházel z domu, mám jen slávinku 631:)

Hele promiň, ale odkážu tě na kamaráda dělostřelce :) Ten tank i ten křižník má nuly dvě :) protože ta první nula je přímo v tom tanku nebo té dělové věži:) protože tam jde střela nad osu záměrné a do cíle dopadá seshora v druhé nule. Je to proto že počátek osy záměrné a balistické křivky je téměř v jednom bodě = první nule. Kdyby měla jen jednu nulu, tak jde celou dobu pod osou záměrné a tu protne až v cíli :)

A nesouhlasím s pojmem "polovnické" nastavení - toto je užitý princip pro jakoukoli střelbu než Vaše FT :) Promiň, ale tak trochu dělám do vojačiny a musím říct, že ze všech kulových zbraní mi to chodí na dvě nuly. Dokonce i když střílím v práci z vrtulníku tak mi 12.7mm chodí na dvě nuly, dokonce i GŠ-23 v 23mm chodí na dvě nuly a i GUV s 30mm granáty chodí na dvě nuly :lol: a to si nemyslím, že to máme nastavené na "polovnický" způsob :mrgreen:

"Divný" je tvůj způsob, ostatní jsou "normální" :mrgreen: Doufám, že bereš humorný styl a smysl toho co jsem teď napsal :lol:

takže bych řekl, že spíš ty jsi v "FT nastavení" , ok?:D
Kurzy GTac.cz - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
Uživatelský avatar
madbugie
Příspěvky: 1008
Registrován: 16 říj 2008 07:50
Bydliště: Trnava, SK

Re: Strelok - Balistický kalkulátor pro Android smartphony

Příspěvek od madbugie » 13 čer 2012 15:14

Neboj sa ja ti rozumiem a na mna netreba utocit... a v tom tanku je to ako zameriavac je vo vezi alebo v tele tanku... potom by to nula technicky nebola... teraz uz nestiham ale vecer popisem....
- - - = = = (( as mad as possible )) = = = - - -
AirArms Pro-Sport + Hawke Eclipse 30 SF 6-24x50 + Kozap č. 23 + JSB Exact 4,52 mm (bolo 5,52 mm)
Uživatelský avatar
Grinch
Příspěvky: 1246
Registrován: 17 led 2009 08:51
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Strelok - Balistický kalkulátor pro Android smartphony

Příspěvek od Grinch » 13 čer 2012 15:20

Já neútočím, není třeba... jen mi jde o to, že si zbytečně přiděláváš starosti. Bude asi nejlepší nechat to na diskuzi Vás, lidí z oboru FT a HFT a nezakládat to jen na názoru nás dvou.

Jinak promiň, ale ten tank fakt má dvě nuly, protože je to naprosto stejný mechanismus jako puška... puškohled/zaměřovač a jeho osa záměrné a v nějakém postavení vůči tomu hlaveň s osou balistické křivky!

to je absolutně bez debaty! Kdyžtak napiš Hanessovi tady (má k téhle tematice doopravdy blízko, protože je z oboru). Doopravdy nezáleží kam fyzicky dáš zaměřovač. vždy jde o to zda jde střela nad nebo pod osou záměrné přece...

Pokud jde celou dobu pod je tam maximálně jedno protnutí v teči, pokud ale jde střela byť i jen kouskem nad záměrnou tak tam nuly jsou dvě - jde o protnutí os, nikoli o to kudy fyzicky střela letí!

Dole máš obrázek :) Taky v malování :mrgreen: Po kliknutí bude větší

Obrázek

Ještě mi prosím řekni, z hawke kalkulátoru, jaká je nejdelší vzdálenost, kam jsi schopen "posunout" tu první nulu a hoď sem prosím printscreen. Díky
Kurzy GTac.cz - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
Haness
Příspěvky: 44
Registrován: 26 kvě 2008 16:28
Bydliště: Brno

Re: Strelok - Balistický kalkulátor pro Android smartphony

Příspěvek od Haness » 13 čer 2012 16:51

Mad: Ten prográmek jsi dělal ty? Jestli jo tak klobouk dolů, pěkné.

Nicméně :D Máš pravdu v tom, že to co říkáš ty tak lze využít, jenom by mne zajímalo - proč? Celý princip je založen na tom, jak využiješ balistické křivky a záměrné osy. Co tím chci říct je to, že tvým způsobem se obíráš o část využitelného rozsahu vertikální osy puškohledu. Jestliže budeš využívat pouze jedné nuly (dotyčnice) bodu dotyku balistické křivky a záměrné tak se prostě zbytečně obereš o část tohoto rozsahu. Kdežto (jak říká Grinch a já s ním souhlasím) tak při využití dvou nul dostaneš větší rozsah využitelnosti a navíc pokud tu druhou nulu zvolíš na ideální dálce tak můžeš stále zůstat v ideálním rozsahu přesnosti kterou potřebuješ pro soutěž které se zúčastníš.

Co se týká toho dělostřelectva tak musím říct že tady jsi hodně mimo. Nemůžeš zaměňovat námořní a pozemní dělostřelectvo, principy zaměřování děl jsou rozdílné. Všechny státy u pozemního dělostřelectva využívají poznatků z geodezie kdy vlastní zaměřovač zaměřuješ na určitý bod který můžeš z děla vidět. tzn. že na zaměřovači nastavíš přesnou hodnotu úhlu sevřeného mezi cílem a tvým orientačním bodem. Poté už jen otáčíš celým dělem tak aby jsi viděl ve středu kříže zaměřovače svůj bod. Ne nadarmo se říká že bigoš nikdy nepochopí jak dělostřelec může mířit dozadu a střílet dopředu. :D

Takže se dá říct že nula není ani jedna, ale o tom tady nechci vůbec laborovat, při střelbě na velké dálky kdy nevidíš na cíl se něco takového absolutně neřeší. Dálku nastavuješ podle hodnot sestavených balisticky pro svou zbraň v úhlech.
Přílohy
Bez názvu.jpg
Uživatelský avatar
madbugie
Příspěvky: 1008
Registrován: 16 říj 2008 07:50
Bydliště: Trnava, SK

Re: Strelok - Balistický kalkulátor pro Android smartphony

Příspěvek od madbugie » 13 čer 2012 23:46

hehe ja som vedel že zarypnem, ale ja som nekonvenčný... OK ten prográmek som samozrejme nerobil, to by som bol iná kocka hlavatá... :D

ja myslím že si rozumieme, a beriem teda že aj v tanku je 1. nula, za podmienky že zameriavacie zariadenie je vo veži a nad nábojom... :mrgreen:

mne išlo skôr o tú dotyčnicu... jednoducho tá 1. nula ako sa pýtaš jej maximum je práve v tej dotyčnici kde sa vlastne stretnú s 2. nulou ináč sa na danú vzdialenosť na stred kráža strielať nedá, je samozrejme logické že u plnotučných zbraní nemá logiku strielať na 30 - 50 metrov takže to nikto nerieši ale vzduchovky vdaka ich balistike to riešia lebo sa väčšinou striela na 10-60 metrov...

napr. som to v tom hawke chairgun pro (dá sa stiahnuť zo stránok hawke, mám s ním skoro rovnaké výsledky ako so strelokom akurát je to v PC a dajú sa tam exportovať grafy a obrázky balistiky a rôznych krížov...) nasimuloval som malorážku a pri strele 120 J, 2,6 gramu, BC 0,120, os puškohladu a hlavne 4,5 cm tá dotyčnica vyšla na cca 30 m, čiže ak by si chcel strielať na stred kríža na vzdialenosť cca 30 m (závisí od parametrov) tak by si mal nulu len jednu a šmytec... tak to proste je... zámerný bod pod 30 m a nad 30 m vytvára zákonite nuly dve...

u 4,5 ky 15 J je to cca 26 m
u 5,5 ky 15 j je to cca 18 m

jo a aby som nezabudol ja nie som ani FT ani HFT strelec (teda zatiaľ) ale proste rád strielam na stred kríža a ten sa stále mení logicky so vzdialenosťou na ktorú strielam, takže ked potrebujem tak klikám... a z toho vzišla tá dotyčnica aj ked ono je to skôr oblasť povedzme 2 - 3 metrov kde má balistická krivka vrchol a je to tesne okolo stredu kríža...
- - - = = = (( as mad as possible )) = = = - - -
AirArms Pro-Sport + Hawke Eclipse 30 SF 6-24x50 + Kozap č. 23 + JSB Exact 4,52 mm (bolo 5,52 mm)
Uživatelský avatar
madbugie
Příspěvky: 1008
Registrován: 16 říj 2008 07:50
Bydliště: Trnava, SK

Re: Strelok - Balistický kalkulátor pro Android smartphony

Příspěvek od madbugie » 14 čer 2012 06:44

tak som sa s tou malorážkou 120 J 2,6 gramu BC 0,12 trochu pohral... ale tak nejak som teraz neviem či sklamaný či čo z toho že kolko vlastne malorážka padá na 100 m som si myslel že to bude menej... (a možno som nejakú konštantu zadal blbo... info o strele som čerpal z http://www.balistika.cz)

dotyčnica pri vzdialenosti os hlavne os puškohladu 4,5 cm vychádza niekde medzi 27 až 30 m ked je puškohlad nižšie tak je to menej a ked vyššie tak je to viac... tu je výrez:
POIGraph_0001.jpg
celá krivka na 0 - 100 m s nástrelným bodom 30 m
POIGraph_0002.jpg
a tu príklad takého "normálneho" nastrelenia na 2 nuly kde prvá je niekde na 12 m a druhá na 70 m
POIGraph_0003.jpg
ale kedže s malorážkou nikto na 12 m moc nestriela tak tú nulu proste neberie do úvahy samozrejme...

ináč tým polovníckym nastrelením som myslel to, že raz to tak nastavíš a v podstate to tak je na furt, plus mínus drobné korekcie... alebo mi chceš povedať že aj na tých gulometoch si po každých strelbách preštelovávate POI ? by ťa asi servisáci asi niekam poslali velmi rýchlo, či ?

ozaj a ked sme pri tom tak na akú vzdialenosť to máš nastavené... (kedysi som lietaval šturmovika online a sme si dávali polpalce na 200 - 300 m )

no ale od streloku sme už hodne daleko... a k tomu ma napadá, že vlastne my sa stále ochudobnujeme o cca 1/2 rozsahu balistiky lebo v podstate každé nastavenie flinty či vzduchovky vyzerá asi tak že strela ide na nulu, potom maximálne 1 mildot dohora a potom padá dole... a horné 4 mildoty sú vlastne nevyužité... ale to len tak na okraj som vlastne chcel... :D
Naposledy upravil(a) madbugie dne 14 čer 2012 08:21, celkem upraveno 1 x.
- - - = = = (( as mad as possible )) = = = - - -
AirArms Pro-Sport + Hawke Eclipse 30 SF 6-24x50 + Kozap č. 23 + JSB Exact 4,52 mm (bolo 5,52 mm)
Uživatelský avatar
Blue_L
Příspěvky: 2742
Registrován: 18 pro 2009 12:16
Bydliště: West Slovakia

Re: Strelok - Balistický kalkulátor pro Android smartphony

Příspěvek od Blue_L » 14 čer 2012 07:54

Nuz pada to aj pri malorazke na 100m ale urcite je menej nachylna na vietor (vanok) ako moja na 100m
Weihrauch HW100S .177 + Discovery VT-Z 4-16x50 FFP
KalibrGun Cricket WST .22 + Hawke Sidewinder 30 Tactical 6.5-20x42
Taipan Veteran std .22 + Element Helix 6-24x50 SFP
Powered by YONG HENG compressor
Uživatelský avatar
Grinch
Příspěvky: 1246
Registrován: 17 led 2009 08:51
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Strelok - Balistický kalkulátor pro Android smartphony

Příspěvek od Grinch » 14 čer 2012 09:27

MadBugie:
No konečně se někam dostáváme :idea: :lol:

V těch grafech máš naprostou pravdu :) Doopravdy to vychází i pro malorážku tak, jak jsi uvedl. A právě proto Ti ukáži, že mám pravdu já :mrgreen: :oops: :P

Jen žert, ale poslouchej.

S malorážkou se u nás na závodech střílí 10 - 50m, tedy já mám nastřelenou malorážku na 50m a díky osnově MLR u mého NightForce mi tohle nastřelení zabezpečuje střelbu jenom pomocí osnovy na 5 - 150m. Pokud bych do toho ještě chtěl klikat, tak se dostanu na rozsah 5 - 250m což mi také bude bohatě stačit:)

Propad střely pro + - nastavení, jako jsi použil je asi 24cm/100m, 83cm/150m, 181cm/200m, 321cm/250m a 514cm/300m - to jsou čísla co? 8)

Teď se podívej na tu Tvou dotyčnicu. Je ti doufám jasné, že ta existuje pouze pro jednu vzdálenost. Aneb jak píšeš, na jiné (větší i menší) vzdálenosti musíš buď přenášet anebo klikat (a tím pádem přecházíš do oblasti dvou průsečíků/nul)...

Správně pak podotýkáš, že se pak střílí pouze na minimální/spodní část osnovy.

NO ANO O TOM SE BAVÍM :mrgreen: Tím svým přístupem se okrádáš právě o to, využívat i vršek osnovy přece!!! protože když si nastřelíš flintu na dvě nuly, tak automaticky začneš využívat i vrchní část osnovy. U větrovek to nebude tak znát, ale u normálních zbraní je to markantní a výsledek může vypadat i takto:

Obrázek

Čiže zbraň je nastřelená na 400m (hlavní vzdálenost) a zbylé hodnoty jsou záměrné pro střelbu na dané menší/větší vzdálenosti... Snad to díky obrázku konečně pochopíš, proč je tomu tak...

Zkus si představit, jak by to vypadalo, kdyby to bylo nastavené na Tvůj přístup - spodek osnovy by Ti nepokryl ani 300m vzdálenosti přece!

Proto se tu bavíme o principech střelby. To, že se to pro větrovky dá překroutit tak, jak tvrdíš je to samé, jako jsem psal výše - aneb paralaxa vs. měření vzdálenosti... čistě využití defektu a proto, že to "stačí"

Ale je to zbytečně se přece okrádat o tu možnost si to usnadnit a využívat osnovu ve všech směrech...

Další můj názor je ten, že přenášením dle osnovy (záleží na jejím typu) se dostáváš na stejnou přesnost. U klikání totiž dáváš všanc vlastní chybu kdy při velkých korekcích můžeš zapomenout nebo se ztratit kolikrát, že si to vlastně klikl. Přenášení je jednoduché a přesné. I u větrovek (a střílel jsem ji dost dlouho, abych věděl o čem píši).

Poslední věc - samozřejmě, že se přece nastavuje POI pro každou střelbu. A budeš překvapen, ale nastavuje se za letu :mrgreen:

Jsem rád, že hraješ Šturma, ale realita je opravdu někde jinde. Pro každou zbraň a zteč se nastavuje úhel zteče, vzdálenost odpalu a hlavně charakteristika zbraní (granát, kulomet, kanon, rakety atd). Jak jinak bysis představoval moderní zbraně? :mrgreen: Vše je otázkou pár čudlíků a točítek...

A vzdálensoti, třeba kulomet 12,7mm na 800m, rakety 1200m, kanon i granát kolem kiláku... dostřely a možnosti jsou i jinde ale to Tě nemusí zajímat...
Kurzy GTac.cz - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
Uživatelský avatar
madbugie
Příspěvky: 1008
Registrován: 16 říj 2008 07:50
Bydliště: Trnava, SK

Re: Strelok - Balistický kalkulátor pro Android smartphony

Příspěvek od madbugie » 14 čer 2012 10:39

a vidíš to, ako sa dobre bavíme... ved ja som nikde nenapísal že takto strielam... doteraz som všetko prenášal, ale kedže som kúpil 5,5 tá má oproti 4,5 raz takú balistiku ak nie aj viac, takže budem, či chcem alebo nechcem musieť klikať (a tak som strielal v programoch aspon virtuálne)

bohužial klasický mildot mi vystačí len do 37 m (true je pri 10x a strielam na 20x čiže "halfmildot", takže so zažmúrením oka sa dá strielať s akou takou presnosťou 1/4 dotu)

a preto som bol nútený začať "teoretizovať" a došiel som k záveru že sem tam, je to aj dotyčnica (tiež som si myslel že sú to vždy 2 nuly ale niesu...)

no vďaka za príklad s tou tvojou malorážkou nastavenou na 50 m, pozerám že ti to lieta cca pol mildotu od nuly hore a dole, a konkrétne od 20 do 40 m ti stačí stále mieriť na horný poldot (a to je tá moja skoro "dotyčnica" :D :D :D - tak vidíš ako si sa sám dostal, a je jedno ktorý dot na to využívame však...) :wink: :mrgreen: (ale poteším ťa ja túto vlastnosť tiež využívam, keď chodím ako to povedať na pohyblivé ciele strielať a väčšinou je to pod cca 45° uhlom dohora a vtedy využívam podobný efekt, že balistická krivka sa mi posunie tak že od 10 do 25 m v podstate stále mierim na prvý horný mildot... tak a sme sa dostali navzájom... resp. som zvýťazil sám nad sebou... a teraz filozofická otázka je výťazstvo sám nad sebou vlastne výhra alebo prehra :D :D :D )
malorazka 50.JPG
neviem či si niekedy skúsil FT závody (nemyslím českú sklopku), a ono síce aj s prenášaním to ide, ale u vzduchoviek taká presnosť kvôli prepadu proste nestačí... vzduchovka 5,5ka ide v rozsahu 4,5 dotu... uvediem príklad...

sklopka 40 m
killzona 25 mm (čiže aby si ju zložil musíš trafiť opísanú kružnicu 20 mm, čiže od stredu 1 cm)
1 mildot = 4 cm
1/2 MD = 2 cm
1/4 MD = 1 cm

takže potrebuješ kríž s možnosťou na 1/4 MD zamieriť, s prižmúrením oka sa to dá aj s polmildotom s tým že mieriš niekde medzi... takže sa stačí seknúť pri mierení o 1/4 dotu a sklopka nepadne ani keby si chcel...

navyše pri prenášaní je BC krivka a zámerný kríž v stále rovnakej konštelácii a prepad strely na danom úseku sa tým pádom nemení čo pri klikaní neplatí:

pri 40 m je POI v rozsahu 39 - 41 m vo veľkosti 20 mm
pri naklikaní stredu na 40 m je POI v rozsahu 39-41 m vo veľkosti 15 mm

strelba prenášaním POI v oblasti plus mínus meter 20 mm (prepad strely)
40 m.JPG
strelba klikaním POI v oblasti plus mínus meter 15 mm (prepad strely)
40 m zero.JPG
proste další "zisk" z nepresnosti merania vzdialenosti oblúbenou paralaxou a klikania oproti meraniu paralaxou a strelbou prenášaním... :D

a naspäť k streloku či chairgunu... vzduchovky a vetrík... som si práve všimol ako som si to nahodil na kríži že aj mierny bočný vánok 2 m.s-1 posúva na 40 metroch POI o jeden mildot do strany a tam už 1/4 mildota neodhadneš nijako... nakolko sa mieri do "prázdna" tak by som to možno uzavrel tak že prenášanie je určite fajn u palných zbraní, ktoré vdaka váhe a rýchlosti strely netrpia až tolko na vychýlenie... ako tie naše plachtiace sukničky...

ty a prosim ťa už radšej nič o kanonoch nehovor... ešte by si vyzradil nejaké štátne tajomstvo a z toho kouká prokurátor, vole... přijedou kontraši a to budete lítat soudruzi baróni... :wink:

tak a teraz už to tu je jablko-hruška-ananás-kiwi :D a som tomu asi nasadil riadnu korunu už ščul :D (ale mna si nevšímajte ja som fakt MAD, asi by som mal ísť k doktorovi jak to tak po sebe čítam)
- - - = = = (( as mad as possible )) = = = - - -
AirArms Pro-Sport + Hawke Eclipse 30 SF 6-24x50 + Kozap č. 23 + JSB Exact 4,52 mm (bolo 5,52 mm)
Odpovědět