Strelba VzPi

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
kb
Příspěvky: 395
Registrován: 21 zář 2008 10:02
Bydliště: Piešťany

Streľba VzPi

Příspěvek od kb » 03 srp 2011 09:10

Dobrý deň,

som začiatočník v streľbe zo vzduchovej pištole. Strieľam s TAU MK-08, zatiaľ veľmi krátko - cca 1200 diabol. Zo začiatku sa výsledky streľby rapídne zlepšovali, zakrátko som sa dostal na sústrel v 8-čkovom kruhu. Teraz sa sústrel začal zhoršovať, som v 7-čkovom kruhu. Niekde asi robím základnú chybu. Myslím, že držanie zbrane sa mi podarilo ako-tak zvládnuť, aj postoj a mierenie. Možnú chybu by som videl v spúšťaní. Preto by som sa chcel spýtať nasledovné : v streleckej lietratúre (Skanaker) sa uvádza, že u VzPi býva spúšť nastavená tak, že odpor v 1. polohe je cca 380 g a odpor v 2. polohe +130 g, t.j. spolu 510 g. Ja mám odpor v 1. polohe 200 g a odpor v 2. polohe +310 g, spolu 510 g. Podľa výrobcu je odpor 1. polohy daný tuhosťou spružinky a nedá sa regulovať. Nie je nárast odporu v tlakovom bode +310 g príliš veľký? Nemôže spôsobiť rozkývanie zbrane?
Druhá otázka sa týka techniky spúšťania : má sa spúšť stláčať plynule, t.j. od nuly cez tlakový bod až po spustenie, alebo sa má stláčanie prerušiť v tlakovom bode a potom po pauze ďalej postupne zvyšovať tlak?

Za rady vopred ďakujem, kb.
Přílohy
IMG_1781.jpg
IMG_1780.jpg
IMG_1778.jpg
Naposledy upravil(a) kb dne 04 srp 2011 18:51, celkem upraveno 1 x.


TAU 7, Steyr LP10, Slavia 631, Feinwerkbau Model 500, vz. 47, Ardesa Patriot .45
Smazaný uživatel 3736

Re: Streľba VzPi

Příspěvek od Smazaný uživatel 3736 » 03 srp 2011 18:20

kb,
aké používaš strelivo? Nehľadám v tom chybu, len to chcem vedieť pre info.
Uživatelský avatar
kb
Příspěvky: 395
Registrován: 21 zář 2008 10:02
Bydliště: Piešťany

Re: Streľba VzPi

Příspěvek od kb » 03 srp 2011 18:39

martin 1976,
používam JSB Match 4,5 mm - 0,52 g a JSB Match S100 4,5 mm - 0,535 g. Zatiaľ ich testujem, zdá sa, že S100 sú lepšie.
TAU 7, Steyr LP10, Slavia 631, Feinwerkbau Model 500, vz. 47, Ardesa Patriot .45
SMK
Příspěvky: 39
Registrován: 29 črc 2011 15:00

Re: Streľba VzPi

Příspěvek od SMK » 04 srp 2011 18:27

Sic v tom nejsem expert ale co si tak pamatuji to 0,52g jsou diabolky pro pušku a pro pistol se dělají lehčí ne? Tedy může v tom chodit asi obojí slušně to se nepřu.
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 545
Registrován: 08 bře 2010 13:15

Re: Streľba VzPi

Příspěvek od Joezbrna » 04 srp 2011 18:40

Tuhle konkrétní pistoli neznám, ale u PCP být neměl problém větší výkon. Když dosáhneš optimální úsťové rychlosti, tak těžší střela by měla být stabilnější. Na 10m to bude minimální rozdíl, ale na tom mrňavým terči zase hraje roli každý mm rozptylu zbraně, jestli bude zásah o bod víc nebo míň.
Já mám poslední dobou taky dojem, že mi Master (0,55) lítají líp než JSB pro pistoli (0,48), ač Mastery jsou od pohledu méně kvalitní, křivé či přímo narušené sukýnky nejsou výjimkou, takže začnu experimentovat s těžší střelou.
Lidská práva zasluhují nejvyšší ochranu!
http://www.a-human-right.com/
Uživatelský avatar
Kavy
Příspěvky: 2858
Registrován: 24 bře 2009 19:52

Re: Streľba VzPi

Příspěvek od Kavy » 19 srp 2011 21:09

Lehčí střela rychleji opouští pistoli,takže se snižuje možnost chyby střelce.Ale..
Ale většina chyb způsobí spouštění,takže při otevření ventilu pistole už dávno směruje jinam chybou střelce.
V tom případě je jedno jakou rychlostí střela letí,protože chyba se stala ještě před opuštěním střely ze zbraně.

kb
Střílíš dle mých měřítek velice pěkně,pistoli máš taky pěknou a drahou.
Nemyslíš,že by si taková pěkná střelba zasloužila kvalitní terče co se neškubou jako salát ?
Na trénink používám puškové,protože jeden stojí směšných 32 haléřů.Poštovné nepočítám,protože nakupuju osobně.
Tvrdý papír,který se nemusí podkládat a přesto se neškube.
http://www.euroshooting.eu/index.php?te ... detail=407
Stejně se chvovají terče Norica nebo Gamo rozměru 14x14. Ty stojí 1,10kč/ks,ale těch je na tu mojí mizernou střelbu škoda.
Přílohy
Sní.jpg
DU-10 , 10m
Uživatelský avatar
kb
Příspěvky: 395
Registrován: 21 zář 2008 10:02
Bydliště: Piešťany

Re: Streľba VzPi

Příspěvek od kb » 20 srp 2011 09:36

Kavy,
mám lapač brokov 17 x 17 cm pre súťažné terče VzPi. Tréningové terče si kopírujem na opačnú stranu kancelárskeho papiera, ktorý pokazím pri práci, takže mám takmer nulové náklady. Kvalitné terče si odkladám, kým nebudú lepšie výsledky.
Ešte k technike streľby : dĺžku chodu spúšte v 1. polohe mám nastavenú na cca 0,5 mm, aj tak sa mi zdá, že nárast odporu v 2. polohe (tlakovom bode) +310 g je pomerne veľký. Pri dlhšom chode je tento pocit ešte intenzívnejší. Som trochu prekvapený, že u MK-08 sa dá nastaviť iba celkový odpor spúšte a dĺžka chodu. Zaujímalo by ma, ako je to u podobných zbraní - Steyr, FWB ... :?:
TAU 7, Steyr LP10, Slavia 631, Feinwerkbau Model 500, vz. 47, Ardesa Patriot .45
Uživatelský avatar
ozi16
Příspěvky: 36
Registrován: 14 říj 2010 00:43

Re: Streľba VzPi

Příspěvek od ozi16 » 15 lis 2011 19:55

myslím, že pro střelbu TAU 8čkou je nejlépe používat originální diabolky speciálně vyrobené pro pistole TAU Brno. mají nádhernou modoru krabičku a dají se sehnat v TAU Brno.
nedám na ně dopustit. terče na trening si taky dělám sám ale střílím jenom po 5 ranách , pak už vznikají
velké díry .
na TAU 8 mám políčeno . zatím jsem sehnal TAU 5,6 a 7
jaká je s ní spokojenost? zlepšila se časem přesnost?
PSE Phenom, Easton , Hoyt
Uživatelský avatar
kb
Příspěvky: 395
Registrován: 21 zář 2008 10:02
Bydliště: Piešťany

Re: Streľba VzPi

Příspěvek od kb » 20 lis 2011 18:18

S TAU-8 som spokojný. Dnes som si po dlhšej prestávke strelil dva terče (v prílohe), viac som nestihol. Trochu som zmenil držanie zbrane, čím sa zlepšila stabilita pri výstrele a myslím, že sa tým zlepšila presnosť. Keďže nemám žiadne odborné vedenie, problém mi robí odhadnúť silu zovretia pažby (okrem iného). Bol by som rád, keby mi niekto skúsený vedel odpovedať na moje otázky v predchádzajúcich príspevkoch.
Přílohy
2011-11-20.jpg
Naposledy upravil(a) kb dne 21 lis 2011 10:01, celkem upraveno 1 x.
TAU 7, Steyr LP10, Slavia 631, Feinwerkbau Model 500, vz. 47, Ardesa Patriot .45
Uživatelský avatar
andreapipo
Příspěvky: 255
Registrován: 13 led 2009 09:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Streľba VzPi

Příspěvek od andreapipo » 20 lis 2011 18:23

...také nejsem žádný odborník, ale ze zkušenosti vím, že úchop zbraně je velmi důležitý a chce to držet zbraň pevně, ale ne křečovitě. Úchop je nutno trénovat, tzn. střílet, střílet, střílet nebo sušit, sušit, sušit nebo střílet a sušit, střílet a sušit a zase střílet a sušit. Hodně zdaru.
CZ 75 TS 9x19,
Alfa Para 9251 9x19,
Kora Brno Sport Special .22LR,
Baikal IŽ 35M .22LR,
FWB AW 93 .22LR,
TOZ 35 .22LR
Drulov 90 .22LR,
Norinco JW15A Plast .22LR + DO Entry 3-9x40MD
Steyr LP 50 .177
Frantisek69
Příspěvky: 53
Registrován: 22 črc 2007 20:53
Bydliště: Nitra-Slovensko

Re: Streľba VzPi

Příspěvek od Frantisek69 » 28 led 2012 18:30

kb:Ja nemam tak drahu pistol ani tak kvalitnu ako ty.Moja sa vola Zoraki Hp-01.V teme ktora ma rovnaky nazou ako moja zbran som popisal moje upravi.Mam v nej spickovu hlaven Lothar Walther s cokom a druha dolezita vec je nastavenie spuste.Je jednobodova s odporom 350g na drahe 0,5mm samotne spustenie a 0,2mm dobeh spuste.Je prirodzene ze spust sa musi slacat plynule az do samotneho odpalenia.Nesmies krcovite zvierat spust a cakat kedy to konecne uz vystreli,vystrel ta musi prekvapit musi to byt priridzene tlacis na spust a zrazu padne vystrel.Sila zovretia musi byt prave taka aby ta strielanie po hodine neunavovalo aby sa ti netriasla ruka.Proste hodina trenynku a vsetko ma byt v pohode.Musis sa citit fit a tu spravnu silu na zovretie si uz musis odhadnut sam.Kazdy z nas ma inu fizicku takze u kazdeho to je ine.
Uživatelský avatar
kb
Příspěvky: 395
Registrován: 21 zář 2008 10:02
Bydliště: Piešťany

Re: Streľba VzPi

Příspěvek od kb » 28 led 2012 21:23

Frantisek69,
už nemám MK-08, mám teraz TAU-7 r.v. 1989. Spúšť mám nastavenú ako dvojodporovú, 310g (1. odpor)+ 200g (2. odpor) = spolu 510 g. Dráha spúšte cca 1 mm (fabrické nastavenie). Táto spúšť mi vyhovuje viac ako na MK-08, kde bol väčší rozdiel medzi 1. a 2. odporom (200g + 310g).
Čo sa týka techniky spúšťania u dvojodporovej spúšte, dočítal som sa o viacerých technikách :
- namačknutie spúšte, keď je zamierené nad terčom a domačknutie, keď je zamierené v zámernom priestore,
- namačknutie spúšte počas pohybu zamierenia cez terč zhora nadol zhruba v mieste, keď sa mieridlá ocitnú v strede terča a domačknutie v zámernom priestore,
- namačknutie spúšte aj domačknutie plynule v zámernom priestore.
S tým súvisia aj rôzne techniky dýchania.
Momentálne skúšam všetky tri metódy s premenlivými výsledkami.
TAU 7, Steyr LP10, Slavia 631, Feinwerkbau Model 500, vz. 47, Ardesa Patriot .45
Frantisek69
Příspěvky: 53
Registrován: 22 črc 2007 20:53
Bydliště: Nitra-Slovensko

Re: Streľba VzPi

Příspěvek od Frantisek69 » 29 led 2012 09:12

Mas pravdu su rozne sposoby spustania zalezi ktory preferujes alebo ktory ti bude vyhovovat co najlepsie z hladiska presnosti v terci.To su vyhody a zaroven nevyhody dvojpolohovej spuste.Nemam ju rad namacknutie prveho odporu potom druhy odpor a nakoniec ten cely zlepenec sa odzrkadli napresnom zasahu.Ale to je iba moj subjektivny nazor .Kolko dobrych strelcou striela prave takouto spustou a maju vynikajuce vysledky.Ja mam radsej jednopolohovu cize bodovu spust,ziadne namacknutie.Proste polozis prst na spust plinule stlacis na drahe 0,5mm silou 200g a padne vystrel.Malm som takto nastavenu spust ale uz sa mi zdala az moc jemna.Dotkol som sa spuste velmi slabucko a uz padol vystrel.To nabolo moc dobre kvoli bespecnosti tak som ju prestavil na tych 350g a to sa mi uz zda celkom dobre.Mas ties pravku ze spust sa da nastavovat nastavovacimi prvkami do urcitej mieri a potom uz pomoze len vymena pruzin inak to ani nemoze byt.Nie som sportovy strelec iba sa zaujimam o zbrane a ich ladenie hlavne pre seba.Chcem aby som mal v ruke zbran co mozna z najlepsie nastavenou spustou ktora mi plne vyhovuje aby bola zbran perfektne vyvazena,mieridla aby boli dobre citelne a nakoniec aby som sa nemohol vyhovarat na zbran ked natrafim ale aby to bola chyba vylucne strelca.Aby som nemohol povedat ja za to nemozem to ta sprosta zbran.Je len samozriejme ze funkciu zbrane si najprv overim na nastrelovacej stolici a potom to uz je lan v rukach bozich tada mojich.
eifel76
Příspěvky: 24
Registrován: 05 dub 2009 10:20

Re: Streľba VzPi

Příspěvek od eifel76 » 01 úno 2012 21:13

Tiez som podlahol a vyskusal strielat z pistole.Kupil som pouzitu Alfa co2 sport.Nemam s cim porovnat ale spokojnost zatial, ponastavovat sa da vsetko mozne.Strelba mi zatial ide tak vseliak dostanem s k nej raz - dvakrat do tyzdna.Zatial naj problem je ako vobec uchopit pazbu a ako si nastavit spust, teda jej polohu, ci viac dopredu, hore dole, dolava doprava.A druhy problem je spustanie, kym mierim je akotak klud ale akonahle potlacim ukazovakom je po klude.Ale niekedy to sadne a pistol sa po vystrele ani nepohne.Zatial to vyzera ze treba potrenovat a dostat zaklady do ruky postupne sa blizit do stredu.
Přílohy
IMG_0255.JPG
Uživatelský avatar
kb
Příspěvky: 395
Registrován: 21 zář 2008 10:02
Bydliště: Piešťany

Re: Streľba VzPi

Příspěvek od kb » 02 úno 2012 08:47

eifel76,
na týchto odkazoch máš nejakú teóriu streľby zo vzduchej pištole :

http://www.webforum.sk/viewtopic.php?p= ... bfab0de916
Skús zohnať knihu R. Skanaker : "Sportovní střelba z pistole", sú tam základy streľby - postoj, držanie, mierenie, dýchanie, spúšťanie ...
Přílohy
skanaker.jpg
TAU 7, Steyr LP10, Slavia 631, Feinwerkbau Model 500, vz. 47, Ardesa Patriot .45
Odpovědět