Strelba ze zbrane kategorie D

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

S.T.E.N
Příspěvky: 71
Registrován: 15 srp 2006 10:34

Střelba ze zbraně kategorie D

Příspěvek od S.T.E.N » 08 kvě 2009 21:28

Zdravím, chtěl bych se zeptat jak je to s tím, když si vyjdu například se vzduchovkou,kuší na okraj města do lesa zastřílet a potkám pány policajty na obchůzce, mohou mi za toto udělit nějakou pokutu?


kOkOi
Příspěvky: 31
Registrován: 24 kvě 2007 21:01

Příspěvek od kOkOi » 12 kvě 2009 23:13

§ 15
3) Střelba ze zbraně uvedené v § 7 písm. c) až g) nebo ze zbraně uvedené v § 7 písm. k) je zakázána na místě, kde by mohl být ohrožen život nebo zdraví osoby nebo způsobena škoda na majetku.
kayco
Příspěvky: 212
Registrován: 10 dub 2008 15:59
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kayco » 13 kvě 2009 07:33

taktiez by si mal nosit v obale aby nebola na ociach...
Crosman 2250XT/Centerpoint 4X32
S.T.E.N
Příspěvky: 71
Registrován: 15 srp 2006 10:34

Příspěvek od S.T.E.N » 13 kvě 2009 14:00

Díky za odpovědi, tímto je můj dotaz vyřešen... 8)
aloalo
Příspěvky: 1
Registrován: 09 led 2011 16:44

Re: Střelba ze zbraně kategorie D

Příspěvek od aloalo » 09 led 2011 16:52




Já bych se chtěl zeptat jestli mohu na veřejnosti nosit viditelně obyčejnou plastovou kuličkovku od vietnamců.
Děkuji za odpověď
WohlmuthOta
Moderátor
Příspěvky: 741
Registrován: 03 čer 2007 17:43

Re: Střelba ze zbraně kategorie D

Příspěvek od WohlmuthOta » 09 led 2011 17:02

Ne, je to airsoftová zbraň, a pokud nejsi PČR, nár. banka apod tak nemůžeš. Viditelné nošení zbraně je v rozporu se zákonem.
Uživatelský avatar
DrobasMirek
Příspěvky: 984
Registrován: 01 bře 2010 16:54

Re: Střelba ze zbraně kategorie D

Příspěvek od DrobasMirek » 10 led 2011 13:54

..ale prakticky o tom nikdo z airsofťáků co se řežou po lesích a po silnici praktikujou pěší pochody se samopalama volně v ruce nemá ponětí..

tuhle vyprávěl kolega, že v lese potkal asi 20 airsoftborců se samopalama, v uniformách silně nacistický povahy a šinuli si to kolem obce zřejmě někam na "bojiště". Konstatoval, že kdyby je z okna zahlídnul jeho dědek, svýho času mladík v protinacistickým odboji tak by měli asi problém :lol: na svůj věk prej ještě docela čipera co má vidle proklatě nízko:twisted:
Uživatelský avatar
Radgost
Příspěvky: 772
Registrován: 28 srp 2008 09:50
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelba ze zbraně kategorie D

Příspěvek od Radgost » 10 led 2011 13:58

Mě se taky kolem baráku sem tam poflakují fešáci v maskáčích s kvérama kolem krku. :lol:
Ale nijak zvlášť mě to nevzrušuje. :D
Daleko více jsem alergický na myslivce. :twisted:
Uživatelský avatar
DrobasMirek
Příspěvky: 984
Registrován: 01 bře 2010 16:54

Re: Střelba ze zbraně kategorie D

Příspěvek od DrobasMirek » 11 led 2011 13:00

OT: Radgost: od tý doby co u nás zastřelil myslivec přes plot srnu a řešej to policajti (střelba na soukromý oplocený pozemek, střelba proti zástavbě atd..) tak už myslivce v okolí moc nevídám :lol:

..ještě byl frajer tak drzej, že zazvonil, že si jde pro srnu..
dracekvo
Příspěvky: 162
Registrován: 23 srp 2010 13:22

Re: Střelba ze zbraně kategorie D

Příspěvek od dracekvo » 11 led 2011 18:48

To je ten případ, jak to bylo ve zprávách? Že si jí majitel choval na zahradě a on mu jí tam odbouchul?
Uživatelský avatar
DrobasMirek
Příspěvky: 984
Registrován: 01 bře 2010 16:54

Re: Střelba ze zbraně kategorie D

Příspěvek od DrobasMirek » 12 led 2011 15:58

jj, to je ono někde sem tu dával odkaz
sally
Příspěvky: 12
Registrován: 08 led 2007 20:45

Re: Střelba ze zbraně kategorie D

Příspěvek od sally » 07 dub 2011 17:23

Zdravím všetkých.
Chcem sa spýtať: láka ma športová disciplína HFT. Ako je to s tréningom v prírode a poľovnou strážou? Som z Ba. Podľa zákona o zbraniach a strelive môžem so vzduchovkou (zbraň kat. D) strieľať všade tam, kde neohrozujem život ľudí a je to 200m od obydlí a- aspoň to mi z neho vyplýva. Ak som správne pochopil zákon o poľovníctve, tak môžem so vzduchovkou strieľať v lese (poľovnom revíri, keďže drvivá väčšina lesov v našej krajine je poľovným revírom) za podmienky, že nebudem plašiť zver. Z toho mi vyplýva, že môžem ísť so vzduchovkou (samozrejme v puzdre a v stave neumožňujúcom okamžité použitie) do lesa, tam si rozmiestniť terče a na tie strieľať, pokiaľ budem mať prehľad o celej dráhe letu strely a svojou streľbou nikoho neohrozím - zapadlý kus lesa niekde v Malých Karpatoch a podobne. Je to tak? Na fóre Horár.sk malo zopár jedincov z radov poľovníkov na človeka čo sa pýtal na tréning lukostreľby v lese dosť husté reči a zaznelo tam aj niečo o možnosti zhabania vzdochovky poľovnou strážou (vrámci svojich spupných rečí tí ľudia spomenuli aj to, že ak v lese natrafia na človeka so vzduchovkou, tak bude mu budú robiť problémy). Ako to teda je? Môžem doniesť pušku v púzdre do lesa na miesto bez výskytu verejnosti, tam si rozostaviť terče a zastrieľať si? Ak áno, čo robiť, že narazím na zakomplexovaného magora z radov poľovníkov / poľovníckej stráže? (to sa mi stalo nejedenkrát, po lese chodím pomerne často na vadre) Predom vďaka.
milius
Příspěvky: 3134
Registrován: 19 črc 2006 09:05

Re: Střelba ze zbraně kategorie D

Příspěvek od milius » 07 dub 2011 20:50

sally píše: Ak som správne pochopil zákon o poľovníctve, tak môžem so vzduchovkou strieľať v lese (poľovnom revíri, keďže drvivá väčšina lesov v našej krajine je poľovným revírom) za podmienky, že nebudem plašiť zver. .
No pokud je toto ve vašem mysliveckém zákoně,tak bych už nic neřešil.U nás je to stále v rozporu.A aby měla zvířátka opravdu ticho a klid,tak bych si vzal tlumič. :D
Narazit na špatný kus se stane.... ,ale je to určité procento blížící se pravděpodobnosti......
sally
Příspěvky: 12
Registrován: 08 led 2007 20:45

Re: Střelba ze zbraně kategorie D

Příspěvek od sally » 08 dub 2011 17:49

milius - taktiež si to myslím (to totiž logicky vyplýva z daných zákonov). No pýtam sa aj na názor ostatných (týmto ti za tvoj veľmi ďakujem, som rád, že si ma utvrdil v mojom názore).

Otázka je taktiež právomoc poľovnej stráže odobrať strelnú zbraň: - toto by ma naozaj zaujímalo ako je to so zákonom

Podľa zákona o poľovníctve:

§ 29
Práva a povinnosti člena poľovníckej stráže
(1) Člen poľovníckej stráže je pri plnení úloh podľa
tohto zákona oprávnený
a) vyžadovať od osôb, ktoré sú v poľovnom revíri so
strelnou zbraňou alebo iným predmetom spôsobilým
zmocniť sa zveri, ako sú slučky, pasce, siete,
luky a kuše, predloženie poľovného lístka, zbrojného
preukazu, preukazu zbrane a povolenia na lov zveri
a dokladu, ktorým môže preukázať svoju totožnosť,
b) zastaviť v poľovnom revíri dopravný prostriedok na
vykonanie kontroly osôb a priestorov dopravného
prostriedku, ak je dôvodné podozrenie, že osoby nachádzajúce
sa vo vozidle lovili zver bez povolenia na
lov zveri (§ 53) alebo že sa preváža neoprávnene ulovená
zver alebo neoprávnene privlastnená zver, alebo
neoprávnene privlastnené zhody parožia; na tento
účel môže požadovať od osôb predloženie dokladu
totožnosti, povolenia na lov zveri alebo zberu parožia
zveri (§ 53), dokladu o pôvode zveri a dokladu oprávňujúceho
na jazdu po lesných cestách,
c) obmedziť osobnú slobodu osoby pristihnutej pri neoprávnenom
love zveri alebo bezprostredne po ňom
alebo pri ulovenej zveri alebo osoby, ktorá nevie preukázať
pôvod ulovenej zveri (§ 64),
d) odobrať osobám uvedeným v písmenách a) až c)
strelnú zbraň
alebo iné predmety, ulovenú alebo
prepravovanú zver, zhody parožia a bezodkladne vec
oznámiť Policajnému zboru

v danom zákone nie je špecifikované, čo sa myslí pod termínom "strelná zbraň." Zákon o zbraniach a strelive termín "strelná zbraň" nepozná. Používa iba termíny "palná zbraň," plynová zbraň" a iné. Naviac robí výrazný rozdiel medzi palnými zbraňami (napr. flobertka) a vzduchovkami (tie patria do bodu B - plynová zbraň) - teda z toho implicitne vyplýva, že vzduchovka NIE JE palná zbraň.

§ 7
Zbraň kategórie D
Zbraňou kategórie D je
a) palná zbraň určená na streľbu nábojmi typu flobert
s energiou strely na ústí hlavne do 7,5 J,
b) plynová zbraň, pri ktorej kinetická energia strely
na ústí hlavne dosahuje najviac 15 J,

c) expanzná zbraň,
d) mechanická zbraň, ktorej napínacia sila je väčšia
ako 150 N,
e) historická zbraň,
f) iná zbraň neuvedená v kategóriách A až C.

Takže mám opäť otázku (predom sa ospravedlňujem, ak tým niekoho otravujem, no fakt ma to zaujíma): podľa týchto dvoch zákonov je poľovná stráž oprávnená odobrať osobám v lese len PALNÚ (predpokladám, že slovo strelná bolo použité ako synonymum pre palná) zbraň, ak sa nevedia preukázať poľovným lístkom a podobne. Podľa týchto zákonov na vzduchovku (patrí do kategórie plynová zbraň) siahnuť nesmú. Je tak? Predom vďaka za odpoveď.
Uživatelský avatar
bradek džon
Příspěvky: 145
Registrován: 10 bře 2011 21:57
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelba ze zbraně kategorie D

Příspěvek od bradek džon » 08 dub 2011 18:31

neznám slovenský zákon, ale podle toho co jsi sem vložil, si vysvětluji, že mají právo odebrat zbraň pouze myslivcům a pytlákům a to jen v případě prokazatelného porušení zákona. Jinak ne. Je to logické, protože by ti jinak mohli kdykoliv sebrat pistoli kterou máš k nošení a ty jsi přitom jen na houbách. Pouze v momentě kdy potkáš divoké prase a ono na tebe zaútočí a ty použiješ zbraň k NO, tak bych chápal, že myslivecká stráž má právo zajistit tvou zbraň do příjezdu policie k prošetření. I když to bych se u toho kroutil, když vidím jak se o své zbraně myslivci starají, tak bych mu nesvěřil do ruky ani pepřový sprej, protože by se mu nejspíš ucpala dírka.
Má-li někdo zbraň a snaží se vás zabít, je přiměřené bránit se střelbou z vlastní zbraně.
Dalajláma
Odpovědět