Strelba ze zbrane kategorie D

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

tauta1
Příspěvky: 48
Registrován: 11 pro 2016 13:58

Re: Střelba ze zbraně kategorie D

Příspěvek od tauta1 » 23 bře 2017 17:36

Honitba začíná 200m od plotu poslední krajní obydlené nebo zastavěné parcely .


Uživatelský avatar
Václaf
Příspěvky: 38
Registrován: 09 lis 2014 19:17

Re: Střelba ze zbraně kategorie D

Příspěvek od Václaf » 24 bře 2017 20:59

Jenže tohle platí asi jen na papíře. Mě tady šmejdi střílí u salaše plot neplot. A to je tady více zastavěných a oplocených pozemků. Příští hon zapojíme PČR ať je nějaká legrace,přeci nebudu opětovat palbu. Nemusím být stejný debil jako oni,i když mi cinkají broky o střechu...
Uživatelský avatar
regis24
Příspěvky: 710
Registrován: 19 lis 2008 17:37
Bydliště: Holetín
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelba ze zbraně kategorie D

Příspěvek od regis24 » 26 bře 2017 09:07

Podle mě platí to co je v zákoně, jen si to musíte přečíst:
Zákon č. 449/2001 Sb.
§ 2
Vymezení pojmů
e) nehonebními pozemky pozemky uvnitř hranice současně zastavěného území obce, jako náměstí, návsi, tržiště, ulice, nádvoří, cesty, hřiště a parky, pokud nejde o zemědělské nebo lesní pozemky mimo toto území, dále pozemky zastavěné, sady, zahrady a školky řádně ohrazené, oplocené pozemky sloužící k farmovému chovu zvěře,1),2) obvod dráhy, dálnice, silnice, letiště se zpevněnými plochami, hřbitovy a dále pozemky, které byly za nehonební prohlášeny rozhodnutím orgánu státní správy myslivosti,
f) honebními pozemky všechny pozemky v písmenu e) neuvedené,

Tolik k honebním a nehonebním pozemkům. Takže třeba pastvina, i když bude oplocená, může být honebním pozemkem a součástí honitby.

K těm 200 metrům - zase je potřeba se podívat, k čemu se to vztahuje (společný lov na drobnou to není a není to ani naháňka nebo nátlačka na vysokou s černou...).

§ 14
Oprávnění myslivecké stráže
e) usmrcovat v honitbě toulavé psy, kteří mimo vliv svého vedoucího ve vzdálenosti větší než 200 m od nejbližší nemovitosti sloužící k bydlení pronásledují zvěř; pokud je tato nemovitost umístěna na oploceném pozemku, počítá se vzdálenost od jeho oplocení. Toto oprávnění se nevztahuje na psy ovčáckých a loveckých plemen, na psy slepecké, zdravotnické, záchranářské a služební; usmrcovat kočky potulující se v honitbě ve vzdálenosti větší než 200 m od nejbližší nemovitosti sloužící k bydlení; pokud je tato nemovitost umístěna na oploceném pozemku, počítá se vzdálenost od jeho oplocení,
g) usmrcovat po předchozím oznámení místně příslušnému obecnímu úřadu zdivočelá hospodářská zvířata a dále volně se pohybující označená zvířata z farmových chovů zvěře ve vzdálenosti větší než 200 m od nehonebního pozemku, na němž je farmový chov provozován,

ZAKÁZANÉ ZPŮSOBY LOVU
§ 45
n) lovit zvěř v době nouze ve vzdálenosti do 200 m od krmelců a slanisk,
r) lovit zvěř na honebních pozemcích, na kterých současně probíhá sklizeň zemědělských plodin, a na sousedních pozemcích ve vzdálenosti do 200 m od hranice těchto pozemků,
s) lovit zvěř na čekané ve vzdálenosti do 200 m od hranic sousední honitby, lovit bažanty ve vzdálenosti do 200 m od sousední bažantnice a v těchto vzdálenostech přikrmovat zvěř, umísťovat myslivecká zařízení a provádět lov z mysliveckých a jiných zařízení,

Takže pokud ti cinkají broky na střechu, je potřeba to řešit, ale nevztahuje se na to nic ze zákona o myslivosti....
A myslím že pokud je to pravda, to co píšeš, tak je to ohrožení střelnou zbraní - zavolej policii. A hlavně dej potom vědět jak to dopadlo.
Podle mě nijak, protože to není pravda....
Uživatelský avatar
J.Laser
Příspěvky: 477
Registrován: 20 bře 2007 00:51
Bydliště: Podřipsko

Re: Střelba ze zbraně kategorie D

Příspěvek od J.Laser » 26 bře 2017 10:03

Když střelíš na letícího bažanta (na zemi se nestřílejí) tak některé broky trefí bažanta a některé ne a ty které ho netrefí letí ještě asi 200m nahoru a potom vlivem gravitace padají dolů. Protože jsou to kuličky o průměru 3 mm tak tím volným pádem už nikomu nemohou ublížit, pokud tento nečumí nahoru a brok mu nespadne do oka, Takže cinkání o střechu je přibližně stejné jako bys na ní hodil hrst hrubého písku. Tím samozřejmě neomlouvám pitomce který vystřelí směrem k obydlí. Taková střelba je zakázaná a musí se trestat.
Aquila non captat muscas
skagerak
Příspěvky: 593
Registrován: 01 črc 2016 15:30

Re: Střelba ze zbraně kategorie D

Příspěvek od skagerak » 26 bře 2017 11:41

jednou jsem byl u někoho na návštěvě, slyšel jsem, že se poblíž střílí brokovnicema, když najednou o barák "cinknul" zasažený bažant :lol:
strelec3751
Příspěvky: 610
Registrován: 30 bře 2012 18:55
Bydliště: východní okolí Prahy

Re: Střelba ze zbraně kategorie D

Příspěvek od strelec3751 » 26 bře 2017 17:35

Dobrý. A byl oběd.
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 365
Registrován: 22 úno 2009 10:37
Bydliště: daleko, předaleko..

Re: Střelba ze zbraně kategorie D

Příspěvek od Lukáš » 19 črc 2017 12:06

Mohu střílet na schválené 100m střelnici pro pušku i z krátké zbraně?
Povolení má prý provozovatel střelnice psané na pušku. V mém případě se to týká pouze předovkových pistolí, ale to je asi jedno.Děkuji za případnou odpověď.
Uživatelský avatar
Václaf
Příspěvky: 38
Registrován: 09 lis 2014 19:17

Re: Střelba ze zbraně kategorie D

Příspěvek od Václaf » 19 črc 2017 20:52

Dle mých zkušeností z naší střelnice tak na pušku cokoliv co má pažbu,samotná pistole nee. Ale proč se nezeptáš přímo správce,ne?
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 365
Registrován: 22 úno 2009 10:37
Bydliště: daleko, předaleko..

Re: Střelba ze zbraně kategorie D

Příspěvek od Lukáš » 19 črc 2017 21:28

protože správce se ptal přímo mě :lol:
Tak to je blbé, že nemohu s krátkou, zajímalo by mě jak jsou na tom přídavné pažby ke krátkým zbraním.
Uživatelský avatar
Václaf
Příspěvky: 38
Registrován: 09 lis 2014 19:17

Re: Střelba ze zbraně kategorie D

Příspěvek od Václaf » 19 črc 2017 21:34

U nás funguje,pokud to má pažbu,můžeš na puškovou
skagerak
Příspěvky: 593
Registrován: 01 črc 2016 15:30

Re: Střelba ze zbraně kategorie D

Příspěvek od skagerak » 19 črc 2017 23:42

jen poznámka: asi by to chtělo vidět přesnou formulaci , on např. náš zákon o zbr. a stř. třeba s pojmem "puška" zrovna moc nepracuje...
(předpokládám, že mají provozní řád, balistický posudek nebo tak něco ? )
sapér vodička
Příspěvky: 53
Registrován: 04 říj 2015 20:36

Re: Střelba ze zbraně kategorie D

Příspěvek od sapér vodička » 20 črc 2017 07:56

V provozním řádu to najdeš, bude tam něco jako "povolené způsoby střelby", kde je posáno, jak a z čeho se může střílet, třeba "dlouhé palné zbraně - vstoje, vsedě, vleže" nebo něco podobného. Myslím, že s krátkou s přídavnou pažbou se ale do dlouhých stejně nevejdeš.
Uživatelský avatar
Václaf
Příspěvky: 38
Registrován: 09 lis 2014 19:17

Re: Střelba ze zbraně kategorie D

Příspěvek od Václaf » 20 črc 2017 19:31

Já jsem to bral tak,že na ,,pušku,, normálně chodím se sa vz. 58,Zastava M70,ale pouštějí mě tam i s Glockem 34 v konverzi,protože ta hračka má pažbu. Tohle se konkrétně týká SSK Třebeš v Hradci Králové
sajfi
Příspěvky: 137
Registrován: 01 bře 2019 10:56
Bydliště: Praha

Re: Střelba ze zbraně kategorie D

Příspěvek od sajfi » 02 pro 2020 15:21

Nevíte někdo, jak je to se střelbou ze zbraně kat. D a souhlasem vlastníka pozemku? V zákoně je (všem tady asi známé):

Střelba ze zbraně uvedené v § 7 písm. c) až g) nebo ze zbraně uvedené v § 7 písm. k) je zakázána na místě, kde by střelbou mohl být ohrožen život nebo zdraví osoby nebo způsobena škoda na majetku, není-li na takovém místě určen pro střelbu bezpečný prostor, zajištěn dohled odpovědné osoby nebo není-li takové místo viditelně označeno jako místo, kde probíhá střelba a na kterém je střelba umožněna pouze s vhodnými ochrannými pomůckami.

O souhlasu vlastníka se nic nepíše, ani ve stanovisku od MV ČR nic takového není (tam je explicitně zmíněna možnost střelby na veřejně přístupných místech za splnění podmínek viz odstavec zákona). Na soukromém pozemku je to logické, se zeptat vlastníka, ale jak na veřejném pozemku, kdy je vlastníkem např. hlavní město Praha? Je pasáž o nutnosti souhlasu v jiném paragrafu/odstavci?

Jde mi o to, že kus od domu jsem našel místo, kde by šlo střílet, mluvil jsem telefonem s člověkem z magistrátu a ten není proti, tak zjišťuji, jestli je potřeba povolení (tedy posílat dopis ať mí číslo jednací), nebo to stačí s vědomím vlastníka (vyřešit přes e-mail). Aby až někdo bude volat na PČR, že se tam střílí a přijede hlídka, mám v ruce argumenty, že jsem pro splnění zákonů vykonal potřebné aktivity :-).
AirArms HFT500 + Optisan CP 3-12x32
AirArms TX200 HC Ultimate Springer + Optisan CP 10x32
Weihrauch HW98 + Optisan CP 10x32
Weihrauch HW30S + mířidla (případně Optisan Cobra 3-9)
skagerak
Příspěvky: 593
Registrován: 01 črc 2016 15:30

Re: Střelba ze zbraně kategorie D

Příspěvek od skagerak » 02 pro 2020 19:57

pro zákon 119/2002Sb. resp. pro střelbu zbraní kat. D (někt.) (jak cituješ) je souhlas či nesouhlas (vědomí či nevědomí) vlastníka irelevantní. tz.n porušení tohoto zákona z toho nekouká. Zrcadlově, máš vlastní zahradu, zcela vodorovnou obehnanou pletivem, kolem sousední zahrady - je tvoje dáš sobě nebo někomu souhlas a budete střílet do papírového terče za kterým bude jen pletivo. Tady už i navzdory souhlasu vlastníka k porušení patrně dojít může (diabolka pokračuje dál a tam třeba někoho trefí .... )
Odpovědět