Strelba osoby bez ZP s osobou se ZP

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

karavan
Příspěvky: 15
Registrován: 28 pro 2010 11:03

Střelba osoby bez ZP s osobou se ZP

Příspěvek od karavan » 28 pro 2010 11:07

Předem se omlouvám, hledal jsem, nenašel. Za jakých (pokud vůbec nějakých) podmínek může vlatník ZP (A,B,E) vzít s sebou na střelnici někoho, kdo nevlastní ZP a nechat ho střílet ze své zbraně?


Uživatelský avatar
Radgost
Příspěvky: 772
Registrován: 28 srp 2008 09:50
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelba osoby bez ZP s osobou se ZP

Příspěvek od Radgost » 28 pro 2010 11:12

Běžně sebou beru na střelnici ženu nebo syna, kteří nemají ZP.
Na střelnici za osoby bez ZP, které jsi přivedl prostě ručíš.
V případě nehody, kterou by tyto osoby způsobily, jsi za ni zodpovědný ty.
karavan
Příspěvky: 15
Registrován: 28 pro 2010 11:03

Re: Střelba osoby bez ZP s osobou se ZP

Příspěvek od karavan » 28 pro 2010 11:15

Žádné omezení na to jak dlouhou praxi má osoba ze ZP ve smyslu jak dlouho má vydaný ZP není?
Uživatelský avatar
Radgost
Příspěvky: 772
Registrován: 28 srp 2008 09:50
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelba osoby bez ZP s osobou se ZP

Příspěvek od Radgost » 28 pro 2010 11:17

Zákon nic podobného neřeší, takže ne.
Jediný kdo by mohl něco namítat je správce střelnice.

EDIT: ...nebo vedoucí střelby...
JirkaS
Příspěvky: 435
Registrován: 20 zář 2006 12:28
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelba osoby bez ZP s osobou se ZP

Příspěvek od JirkaS » 28 pro 2010 11:43

Radgost: nešiř tady bludy a přečti si pořádně zákon o zbraních.
§ 59 Svěření zbraně
(1) Držitel zbrojního průkazu nebo zbrojní licence může svěřit zbraň kategorie B nebo C nebo střelivo do této zbraně jiné fyzické osobě, která není držitelem zbrojního průkazu příslušné skupiny, pouze v rámci

a) podnikání zaměřeného na výcvik a výuku ve střelbě,

b) sportovní přípravy nebo sportovních soutěží, jejichž součástí je střelba,

c) výuky k loveckým účelům,

d) přípravy na budoucí povolání související s držením nebo nošením zbraně,

e) filmové nebo divadelní činnosti, jde-li o zbraň upravenou pro střelbu nábojkami nebo cvičnými náboji, nebo

f) výuky branné přípravy nebo výuky v oboru, jehož obsahem je i výroba, opravy a zkoušky zbraní a střeliva.

(2) Svěří-li držitel zbrojního průkazu nebo zbrojní licence zbraň nebo střelivo do používání fyzické osobě podle odstavce 1, je povinen

a) poučit tuto osobu o bezpečném zacházení se zbraní a střelivem,

b) dbát nutné opatrnosti a

c) zajistit přítomnost odpovědné osoby (instruktora), která je držitelem zbrojního průkazu příslušné skupiny a zajistí bezpečnou manipulaci se zbraní a střelivem.

(3) Zbraň nebo střelivo do této zbraně lze svěřit fyzické osobě podle odstavce 1 jen na dobu nezbytně nutnou, a to pouze

a) k provedení střelby na střelnici, pokud nejde o střelbu ze zbraně uvedené v odstavci 1 písm. e), nebo

b) k jiné manipulaci se zbraní nebo střelivem v prostoru, který určí odpovědná osoba provádějící dohled podle odstavce 2 písm. c).

(4) Při výuce, přípravě nebo soutěžích, jejichž součástí je střelba, může osoba mladší 18 let, nejméně ve věku 10 let, používat zbraň, avšak pouze za přítomnosti osoby starší 21 let, která je držitelem zbrojního průkazu skupiny B, popřípadě skupiny C nejméně 3 roky a zajistí bezpečnou manipulaci se zbraní a střelivem.
Podle zákona NELZE jen tak vzít s sebou někoho na střelnici a půjčit mu tam svoji zbraň, pokud se nejedná o účel dle odst 1. písm a-f.

To že se praxe liší střelnici od střelnice je věc jiná ...
karavan
Příspěvky: 15
Registrován: 28 pro 2010 11:03

Re: Střelba osoby bez ZP s osobou se ZP

Příspěvek od karavan » 28 pro 2010 12:01

JirkaS: Dík, to je přesně to, co jsem hledal.
Jen mi není jasný odst (4), kdy je nutné mít ZP 3 roky, ale vztahuje se jen na osoby mladší 18 let. Teda jasný mi to je :-) jen nechápu proč ta hranice 18 let. Pokud chci vzít někoho staršího, dostávám se zase na odstavec (1)
Uživatelský avatar
Radgost
Příspěvky: 772
Registrován: 28 srp 2008 09:50
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelba osoby bez ZP s osobou se ZP

Příspěvek od Radgost » 28 pro 2010 12:13

A tak to sry.
JirkaS
Příspěvky: 435
Registrován: 20 zář 2006 12:28
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelba osoby bez ZP s osobou se ZP

Příspěvek od JirkaS » 28 pro 2010 12:45

Karavan: odst 4) se týká svěření zbraně v rámci odst (1) písm a), b) a c), pokud je zbraň svěřena osobě mladší 18 let ale starší 10 let - tedy výuku, sportovní přípravu nebo sportovní činnost smí vykonávat osoba 10-18 let pouze pod dozorem osoby starší 21 let která je držitelem ZP příslušné skupiny minimálně 3 roky.
karavan
Příspěvky: 15
Registrován: 28 pro 2010 11:03

Re: Střelba osoby bez ZP s osobou se ZP

Příspěvek od karavan » 28 pro 2010 13:06

JirkaS: Tak jestli to chápu správně, tak pokud chci svěřit zbraň osobě 10-18 let, musí u toho být jednak osoba vlastnící ZP skupiny B (C) min. 3 roky, starší 21 let, plus platí vše v odsatvci (2), tedy zajistit i přítomnost instruktora? Mě totiž odstavec 2, písmeno c říká, že pokud svěřím zbraň osobě bez ZP, musím zajistit, aby u ní byla zodpovědná osoba s příslušným ZP odpovídající skupiny, což klidně můžu být i já, pokud jde o osobu mladší 18 let a mám ZP více jak 3 roky, osobě starší 18 let pak pokud vlastním ZP příslušné skupiny bez omezení toho jak dlouho jsem vlastníkem, ne?
JirkaS
Příspěvky: 435
Registrován: 20 zář 2006 12:28
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelba osoby bez ZP s osobou se ZP

Příspěvek od JirkaS » 28 pro 2010 18:49

karavan: ano
WohlmuthOta
Moderátor
Příspěvky: 741
Registrován: 03 čer 2007 17:43

Re: Střelba osoby bez ZP s osobou se ZP

Příspěvek od WohlmuthOta » 28 pro 2010 21:35

A největší sranda na kterou vážení narazíte, když si přečtete zákon o zbraních je to, že zbraň kat. D (tedy vzduchovka, flobertka, plynovka,...) smí vlastnit a držet osoba starší 18-ti let. Bohužel tam není uvedeno svěření zbraně, tedy ač je to naprosto absurdní ale je to tak fakt pokud chceme svěřit zbraň kat. D osobě mladší 18-let, je nutná přítomnost osoby mající ZP sk. B nebo C déle jak 3 roky a věk min. 21let. Tomu říkám perla mezi perlami.

Kód: Vybrat vše

§ 15
(1) Zbraň kategorie D nebo střelivo do této zbraně může nabývat do vlastnictví a držet nebo nosit fyzická osoba starší 18 let způsobilá k právním úkonům. Zbraň kategorie D nebo střelivo do této zbraně může nabývat do vlastnictví a držet též právnická osoba.

Kód: Vybrat vše

Svěření zbraně: (4) Při výuce, přípravě nebo soutěžích, jejichž součástí je střelba, může osoba mladší 18 let, nejméně ve věku 10 let, používat zbraň, avšak pouze za přítomnosti osoby starší 21 let, která je držitelem zbrojního průkazu skupiny B, popřípadě skupiny C nejméně 3 roky a zajistí bezpečnou manipulaci se zbraní a střelivem.
Takže v praxi člověk mající vzduchovku nemůže svěřit zbraň nezletilému synovi. :lol:
Avax
Příspěvky: 185
Registrován: 08 lis 2008 00:31
Bydliště: Susice / Plzen
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelba osoby bez ZP s osobou se ZP

Příspěvek od Avax » 25 led 2011 00:03

Mám ZP už 2 roky, zákon mam načtenej, ale stejně tam je spoustu věcí, které si prostě neumím vysvětlit - popř. nejsem si jist svým výkladem :-D

Mám-li tedy ZP, tak můžu vzít např. přítelkyni na střelnici a nechat ji pod svým dozorem střílet?
To co říká zákon je tu ocitováno (pár příspěvků nade mnou), ale když si se mnou jde zastřílet, tak to podle mne není nic z toho co tam zákon říká. - Není to výuka, sportovní příprava,... Můžete mi to prosím vysvětlit jako úplnýmu debilovi?

Nikdy jsem s tím na střelnici problém neměl, ale zajímá mne, jestli je to v pořádku, nebo se jen praxe od toho co požaduje zákon takle liší.

Děkuji za vysvětlení.
G19
JirkaS
Příspěvky: 435
Registrován: 20 zář 2006 12:28
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelba osoby bez ZP s osobou se ZP

Příspěvek od JirkaS » 25 led 2011 09:04

Avax: zřejmě to bude považováno za "výcvik" a je to možné jen podle §59 odst. 1 a) - tedy svěření zbraně držitelem zbrojní licence skupiny F.

Pokud budeš trvat na tom, že to není žádný z účelů vyjmenovaných v §59 - pak k tomu není oprávněn nikdo => je to zakázané.
Avax
Příspěvky: 185
Registrován: 08 lis 2008 00:31
Bydliště: Susice / Plzen
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelba osoby bez ZP s osobou se ZP

Příspěvek od Avax » 25 led 2011 09:31

Takže s sebou nikoho brát nemůžeme.
G19
Uživatelský avatar
harrykv
Příspěvky: 166
Registrován: 21 led 2011 19:06

Re: Střelba osoby bez ZP s osobou se ZP

Příspěvek od harrykv » 25 led 2011 09:34

WohlmuthOta píše:A největší sranda na kterou vážení narazíte, když si přečtete zákon o zbraních je to, že zbraň kat. D (tedy vzduchovka, flobertka, plynovka,...) smí vlastnit a držet osoba starší 18-ti let. Bohužel tam není uvedeno svěření zbraně, tedy ač je to naprosto absurdní ale je to tak fakt pokud chceme svěřit zbraň kat. D osobě mladší 18-let, je nutná přítomnost osoby mající ZP sk. B nebo C déle jak 3 roky a věk min. 21let. Tomu říkám perla mezi perlami.
Napsal jsi blud. Zákon o svěření zbraně mluví pouze o kat. B a C nikoliv o D. Ano Déčko koupit od 18ti, ale střílet s tím můžou děti od 10ti let pod dohledem staršího 18ti let. Nikoliv držitele ZP. Přečti si ten zákon celý a pečlivěji.

Jinak pánové, zjišťuji že čím kratší dobu má někdo ZP, tím hůře zná zákon. Je to alarmující a na to můžu jen doporučit staré známé "opakování je matka moudrosti". Ale je dobře, že se neznalý alespoň zeptá tady na fóru. I když tohle je jedno z témat zákona který byl dokonce ve zkušebních otázkách tudíž by jsme ho měli znát. Takže tak trošku ostuda.
Jules Winnfield a Vincent Vega:
- Na takovejhle kšeft bysme měli brát brokovnice. - Kolik jich je?
- Tři, čtyři... - Včetně toho našeho?
- To nevím. - Takže to znamená, že jich tam taky může bejt pět.
- Může. - Chtělo to brokovnici.
Odpovědět