Fórum GunShop.cz - zbraně, střelivo, optika

Diskuzní fórum o zbraních, střelivu,optice

Právě je 19 lis 2017 02:14

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 38 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Střelba osoby bez ZP s osobou se ZP
PříspěvekNapsal: 28 pro 2010 11:07 
Offline

Registrován: 28 pro 2010 11:03
Příspěvky: 15
Předem se omlouvám, hledal jsem, nenašel. Za jakých (pokud vůbec nějakých) podmínek může vlatník ZP (A,B,E) vzít s sebou na střelnici někoho, kdo nevlastní ZP a nechat ho střílet ze své zbraně?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Střelba osoby bez ZP s osobou se ZP
PříspěvekNapsal: 28 pro 2010 11:12 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: 28 srp 2008 08:50
Příspěvky: 757
Bydliště: Valašsko
Běžně sebou beru na střelnici ženu nebo syna, kteří nemají ZP.
Na střelnici za osoby bez ZP, které jsi přivedl prostě ručíš.
V případě nehody, kterou by tyto osoby způsobily, jsi za ni zodpovědný ty.

_________________
http://forum.britva.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Střelba osoby bez ZP s osobou se ZP
PříspěvekNapsal: 28 pro 2010 11:15 
Offline

Registrován: 28 pro 2010 11:03
Příspěvky: 15
Žádné omezení na to jak dlouhou praxi má osoba ze ZP ve smyslu jak dlouho má vydaný ZP není?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Střelba osoby bez ZP s osobou se ZP
PříspěvekNapsal: 28 pro 2010 11:17 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: 28 srp 2008 08:50
Příspěvky: 757
Bydliště: Valašsko
Zákon nic podobného neřeší, takže ne.
Jediný kdo by mohl něco namítat je správce střelnice.

EDIT: ...nebo vedoucí střelby...

_________________
http://forum.britva.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Střelba osoby bez ZP s osobou se ZP
PříspěvekNapsal: 28 pro 2010 11:43 
Offline

Registrován: 20 zář 2006 11:28
Příspěvky: 435
Bydliště: Brno
Radgost: nešiř tady bludy a přečti si pořádně zákon o zbraních.

Citace:
§ 59 Svěření zbraně
(1) Držitel zbrojního průkazu nebo zbrojní licence může svěřit zbraň kategorie B nebo C nebo střelivo do této zbraně jiné fyzické osobě, která není držitelem zbrojního průkazu příslušné skupiny, pouze v rámci

a) podnikání zaměřeného na výcvik a výuku ve střelbě,

b) sportovní přípravy nebo sportovních soutěží, jejichž součástí je střelba,

c) výuky k loveckým účelům,

d) přípravy na budoucí povolání související s držením nebo nošením zbraně,

e) filmové nebo divadelní činnosti, jde-li o zbraň upravenou pro střelbu nábojkami nebo cvičnými náboji, nebo

f) výuky branné přípravy nebo výuky v oboru, jehož obsahem je i výroba, opravy a zkoušky zbraní a střeliva.

(2) Svěří-li držitel zbrojního průkazu nebo zbrojní licence zbraň nebo střelivo do používání fyzické osobě podle odstavce 1, je povinen

a) poučit tuto osobu o bezpečném zacházení se zbraní a střelivem,

b) dbát nutné opatrnosti a

c) zajistit přítomnost odpovědné osoby (instruktora), která je držitelem zbrojního průkazu příslušné skupiny a zajistí bezpečnou manipulaci se zbraní a střelivem.

(3) Zbraň nebo střelivo do této zbraně lze svěřit fyzické osobě podle odstavce 1 jen na dobu nezbytně nutnou, a to pouze

a) k provedení střelby na střelnici, pokud nejde o střelbu ze zbraně uvedené v odstavci 1 písm. e), nebo

b) k jiné manipulaci se zbraní nebo střelivem v prostoru, který určí odpovědná osoba provádějící dohled podle odstavce 2 písm. c).

(4) Při výuce, přípravě nebo soutěžích, jejichž součástí je střelba, může osoba mladší 18 let, nejméně ve věku 10 let, používat zbraň, avšak pouze za přítomnosti osoby starší 21 let, která je držitelem zbrojního průkazu skupiny B, popřípadě skupiny C nejméně 3 roky a zajistí bezpečnou manipulaci se zbraní a střelivem.

Podle zákona NELZE jen tak vzít s sebou někoho na střelnici a půjčit mu tam svoji zbraň, pokud se nejedná o účel dle odst 1. písm a-f.

To že se praxe liší střelnici od střelnice je věc jiná ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Střelba osoby bez ZP s osobou se ZP
PříspěvekNapsal: 28 pro 2010 12:01 
Offline

Registrován: 28 pro 2010 11:03
Příspěvky: 15
JirkaS: Dík, to je přesně to, co jsem hledal.
Jen mi není jasný odst (4), kdy je nutné mít ZP 3 roky, ale vztahuje se jen na osoby mladší 18 let. Teda jasný mi to je :-) jen nechápu proč ta hranice 18 let. Pokud chci vzít někoho staršího, dostávám se zase na odstavec (1)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Střelba osoby bez ZP s osobou se ZP
PříspěvekNapsal: 28 pro 2010 12:13 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: 28 srp 2008 08:50
Příspěvky: 757
Bydliště: Valašsko
A tak to sry.

_________________
http://forum.britva.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Střelba osoby bez ZP s osobou se ZP
PříspěvekNapsal: 28 pro 2010 12:45 
Offline

Registrován: 20 zář 2006 11:28
Příspěvky: 435
Bydliště: Brno
Karavan: odst 4) se týká svěření zbraně v rámci odst (1) písm a), b) a c), pokud je zbraň svěřena osobě mladší 18 let ale starší 10 let - tedy výuku, sportovní přípravu nebo sportovní činnost smí vykonávat osoba 10-18 let pouze pod dozorem osoby starší 21 let která je držitelem ZP příslušné skupiny minimálně 3 roky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Střelba osoby bez ZP s osobou se ZP
PříspěvekNapsal: 28 pro 2010 13:06 
Offline

Registrován: 28 pro 2010 11:03
Příspěvky: 15
JirkaS: Tak jestli to chápu správně, tak pokud chci svěřit zbraň osobě 10-18 let, musí u toho být jednak osoba vlastnící ZP skupiny B (C) min. 3 roky, starší 21 let, plus platí vše v odsatvci (2), tedy zajistit i přítomnost instruktora? Mě totiž odstavec 2, písmeno c říká, že pokud svěřím zbraň osobě bez ZP, musím zajistit, aby u ní byla zodpovědná osoba s příslušným ZP odpovídající skupiny, což klidně můžu být i já, pokud jde o osobu mladší 18 let a mám ZP více jak 3 roky, osobě starší 18 let pak pokud vlastním ZP příslušné skupiny bez omezení toho jak dlouho jsem vlastníkem, ne?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Střelba osoby bez ZP s osobou se ZP
PříspěvekNapsal: 28 pro 2010 18:49 
Offline

Registrován: 20 zář 2006 11:28
Příspěvky: 435
Bydliště: Brno
karavan: ano


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Střelba osoby bez ZP s osobou se ZP
PříspěvekNapsal: 28 pro 2010 21:35 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 čer 2007 16:43
Příspěvky: 741
A největší sranda na kterou vážení narazíte, když si přečtete zákon o zbraních je to, že zbraň kat. D (tedy vzduchovka, flobertka, plynovka,...) smí vlastnit a držet osoba starší 18-ti let. Bohužel tam není uvedeno svěření zbraně, tedy ač je to naprosto absurdní ale je to tak fakt pokud chceme svěřit zbraň kat. D osobě mladší 18-let, je nutná přítomnost osoby mající ZP sk. B nebo C déle jak 3 roky a věk min. 21let. Tomu říkám perla mezi perlami.

Kód:
§ 15
(1) Zbraň kategorie D nebo střelivo do této zbraně může nabývat do vlastnictví a držet nebo nosit fyzická osoba starší 18 let způsobilá k právním úkonům. Zbraň kategorie D nebo střelivo do této zbraně může nabývat do vlastnictví a držet též právnická osoba.


Kód:
Svěření zbraně: (4) Při výuce, přípravě nebo soutěžích, jejichž součástí je střelba, může osoba mladší 18 let, nejméně ve věku 10 let, používat zbraň, avšak pouze za přítomnosti osoby starší 21 let, která je držitelem zbrojního průkazu skupiny B, popřípadě skupiny C nejméně 3 roky a zajistí bezpečnou manipulaci se zbraní a střelivem.


Takže v praxi člověk mající vzduchovku nemůže svěřit zbraň nezletilému synovi. :lol:

_________________
• „Proč chcete nosit zbraň? Protože policie v tomto státě bezpečnost nezajišťuje.” •


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Střelba osoby bez ZP s osobou se ZP
PříspěvekNapsal: 25 led 2011 00:03 
Offline

Registrován: 08 lis 2008 00:31
Příspěvky: 185
Bydliště: Susice / Plzen
Mám ZP už 2 roky, zákon mam načtenej, ale stejně tam je spoustu věcí, které si prostě neumím vysvětlit - popř. nejsem si jist svým výkladem :-D

Mám-li tedy ZP, tak můžu vzít např. přítelkyni na střelnici a nechat ji pod svým dozorem střílet?
To co říká zákon je tu ocitováno (pár příspěvků nade mnou), ale když si se mnou jde zastřílet, tak to podle mne není nic z toho co tam zákon říká. - Není to výuka, sportovní příprava,... Můžete mi to prosím vysvětlit jako úplnýmu debilovi?

Nikdy jsem s tím na střelnici problém neměl, ale zajímá mne, jestli je to v pořádku, nebo se jen praxe od toho co požaduje zákon takle liší.

Děkuji za vysvětlení.

_________________
G19


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Střelba osoby bez ZP s osobou se ZP
PříspěvekNapsal: 25 led 2011 09:04 
Offline

Registrován: 20 zář 2006 11:28
Příspěvky: 435
Bydliště: Brno
Avax: zřejmě to bude považováno za "výcvik" a je to možné jen podle §59 odst. 1 a) - tedy svěření zbraně držitelem zbrojní licence skupiny F.

Pokud budeš trvat na tom, že to není žádný z účelů vyjmenovaných v §59 - pak k tomu není oprávněn nikdo => je to zakázané.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Střelba osoby bez ZP s osobou se ZP
PříspěvekNapsal: 25 led 2011 09:31 
Offline

Registrován: 08 lis 2008 00:31
Příspěvky: 185
Bydliště: Susice / Plzen
Takže s sebou nikoho brát nemůžeme.

_________________
G19


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Střelba osoby bez ZP s osobou se ZP
PříspěvekNapsal: 25 led 2011 09:34 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: 21 led 2011 19:06
Příspěvky: 166
WohlmuthOta píše:
A největší sranda na kterou vážení narazíte, když si přečtete zákon o zbraních je to, že zbraň kat. D (tedy vzduchovka, flobertka, plynovka,...) smí vlastnit a držet osoba starší 18-ti let. Bohužel tam není uvedeno svěření zbraně, tedy ač je to naprosto absurdní ale je to tak fakt pokud chceme svěřit zbraň kat. D osobě mladší 18-let, je nutná přítomnost osoby mající ZP sk. B nebo C déle jak 3 roky a věk min. 21let. Tomu říkám perla mezi perlami.


Napsal jsi blud. Zákon o svěření zbraně mluví pouze o kat. B a C nikoliv o D. Ano Déčko koupit od 18ti, ale střílet s tím můžou děti od 10ti let pod dohledem staršího 18ti let. Nikoliv držitele ZP. Přečti si ten zákon celý a pečlivěji.

Jinak pánové, zjišťuji že čím kratší dobu má někdo ZP, tím hůře zná zákon. Je to alarmující a na to můžu jen doporučit staré známé "opakování je matka moudrosti". Ale je dobře, že se neznalý alespoň zeptá tady na fóru. I když tohle je jedno z témat zákona který byl dokonce ve zkušebních otázkách tudíž by jsme ho měli znát. Takže tak trošku ostuda.

_________________
Jules Winnfield a Vincent Vega:
- Na takovejhle kšeft bysme měli brát brokovnice. - Kolik jich je?
- Tři, čtyři... - Včetně toho našeho?
- To nevím. - Takže to znamená, že jich tam taky může bejt pět.
- Může. - Chtělo to brokovnici.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 38 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz
phpBB SEO