Souteze CSS

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Sheerif
Příspěvky: 133
Registrován: 20 říj 2009 10:53

Soutěže ČSS

Příspěvek od Sheerif » 20 říj 2015 11:58

Hoši,docela se divím,že zde již není rozvinuta diskuze o posledním závodě puškařů v této sezóně,který se konal v Nové Pace.Myslím,že tam s pořadateli spokojenost asi moc nebyla,nebo,že bych se mýlil?


Feinwer
Příspěvky: 7
Registrován: 09 pro 2014 20:07

Re: Soutěže ČSS

Příspěvek od Feinwer » 21 říj 2015 13:20

Dobré téma, byl jsem v Nové Pace a přihlášen do první směny ( někdo musí střílet v první směně ) ale byla mlha, že nebylo
pomalu vidět na terč. Přesto pan hlavní rozhodčí podle propozic p. Kulhánek závod spustil i přez upozornění, že se nedá střílet. Nastoupil jsem tedy do první směny s tím, že se třebe mlha po pár minutách rozplyne. Bohužel tak se nestalo a po
šesti ranách nástřelu jsem odešel ze stanoviště protože v mířidlech terč nebyl vidět a v dalekohledu nebylo možné sledovat zásahy a to mám kvalitní dalekohled. Do konce první směny se mlha nezvedla tak nešlo pokračovat v závodě. Nebyl jsem sám kdo to vzdal, ale ještě další tři střelci. Druhá směna měla podobné podmínky ale při nástřelu se mlha začala vytrácet.
Pana rozhodčího jsem se ptal, že bychom závod dostříleli v poslední směně kde mělo být podle vyjádření pořadatele šest
volných míst. Velice arogantně mi rozhodčí Kulhánek odvětil, že to není fér těm co odstříleli první směnu.Navíc tento rozhodčí neznal ani povely, když třeba zahlásil patnáct minut příprava ale beze zbraně. Jako rozhodčí neznám tento povel a
na konci nástřelu nehlásil ani třicet sekund a povelem stop měli někteří střelci nabito a nevěděli zda třeba není porucha na zařízení.Do Nové Paky jsem jezdil několik let pravideně a proto píšu jezdil a už nepojedu. Podle mě byl závod díky první směny neregulerní. Stačilo první směnu o hodinu posunout. Bohužel.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Soutěže ČSS

Příspěvek od harpplayer » 22 říj 2015 08:27

Rovněž jsem byl účastníkem tohoto závodu. Fatální chybou pořadatele, potažmo rozhodčího bylo, že první směnu nechal střílet v podmínkách, které se nedaly nazvat ani neregulérními - prostě mlha, že by se dala krájet. Na chabou obranu pořadatele uvádím, že se tak stalo pod pravděpodobným tlakem počtu přihlášek (počítalo se s cca 40 účastníky, kapacita střelnice 10 stanovišť) a očekávaným časným soumrakem. Je pravda, že zkušení střelci se po několika nástřelných ranách zvedli a odstoupili ze směny, na palebné čáře zůstali jen střelci nezkušení nebo bez ambicí. Podle mého názoru měl organizátor závod zastavit pro neregulérní podmínky a směnu opakovat po zlepšení povětrnostních podmínek, tzn. buď posunout restart, nebo tuto směnu přesunout na konec. Já vím, po válce je každej generál. Byl jsem také mezi odstoupivšími, ale jako jediný ze 2. směny, do které jsem ani nenastoupil. Jel jsem se totiž podívat o několik výškových metrů níže, zda mlha klesá nebo naopak stoupá. Mezi tím byla odstartována 2. směna. Nakonec jsem střílel ve 4. směně mimo soutěž, když na palebné čáře ještě zbyla volná místa.
Na druhou stranu bylo chybou odstoupivších střelců, že po té, co se s pořadatelem, potažmo hl.rozhodčím, nedohodli o možnosti opakování střelby (do závodu nevystřelili ani ránu), nepodali korporativně oficiální protest a naštvaně odjeli. Já bych do toho býval šel, ale už jsem neměl s kým. Chápu jejich naštvanost, ale takhle se problém řešit nedá. Jen věřím, že jim pořadatel alespoň vrátil startovné.
Adsi bych tuhle věc dál nerozpatlával - šlo o poslední závod sezóny, navíc závod na regionální úrovni, tedy žádné mistrovství vesmíru. Já jsem to pojal jako společenský "happening", kde jsem se potkal se střelci, které třeba zas uvidím až na jaře (pokud zdraví a okolnosti dovolí). Jeden z letitých střelců právě na tomoto závodu končil svou činnost (věk 80 let!!), takže jsme mu popřáli "pevné zbytky zdraví" s pevnou vírou, že se na jaře přijde na závody aspoň podívat.
Že si Pačáci trochu nadělali do vlastního hnízda je jasné, ale z jednoho nepovedeného závodu bych až takovou vědu nedělal. Všechny předchozí ročníky byly O.K. Těším se, že se v Pace na jaře zas potkám i s těmi, kteří dnes zapřísáhle tvrdí, že už nikdy.... Chápu, že každému jde o výsledek, ale zrovna tady to není to nejhlavnější. Přeji všem pohodový zimní spánek nebo úspěšnou vzduchovkovou sezónu.
Sheerif
Příspěvky: 133
Registrován: 20 říj 2009 10:53

Re: Soutěže ČSS

Příspěvek od Sheerif » 22 říj 2015 09:56

Harpe, nějak hochu obracíš.Myslím,že jsi tam mluvil jinak.Tak mně,protože s těmi odstoupivšími střelci držím basu,tam už teda na hodně dlouho neuvidíš.Bylo to naprosto neregulérně puštěné-I.runda-,vidět nebylo nic a co takhle,kdyby si někdo z pistolářských pánů pořadatelů spočítal,na kolik s kvalitními LR takový závod puškaře vyjde?My nestřílíme šrotem,jako oni na 25m!!+startovné a co cestovné-z Poděbrad se tam asi pěšky s báglem a flintou nechodí co?V Pace se puškaři rozpadli a je to vidět.A co se takhle mrknout do pravidel,jaké jsou povinnosti pořadatele ve vztahu ke střelcům-účastníkům závodu- a regulérnosti podmínek pro všechny zúčastněné?Zapomněl jsem teď nějak,kde ta N.Paka vůbec je,tam už asi nikdy netrefím.Není to někde v Pakistánu?
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Soutěže ČSS

Příspěvek od harpplayer » 22 říj 2015 12:25

Příteli neobracím ani náhodou (přečti si můj příspěvek ještě jednou v klidu a bez emocí) a rovněž chápu naštvanost odstoupivších střelců. Mě se to tolik nedotklo, protože jsem místní, přestože mě přístup pořadatelů taky namíchnul. Mrzelo mě to taky proto, že jsem na poslední chvíli většinu střelců na tenhle závod pozval. Těm se tímto za sebe omlouvám.
Ale upřímně řečeno, je mi dost šumák, jestli na další závody někdo přijede nebo nepřijede, jelikož nejsem členem tohoto klubu. Že to pořadatel dost podělal tou neregulérní první rundou jsem jednoznačně napsal.Na možnost oficiálního protestu jste si nevzpomněli nikdo a mně to napadlo až po té, co jste odjeli. Pokud bys chtěl něco řešit oficiální cestou formou stížnosti přes technickou komisi ČSS, bude otázka oficiálního protestu a jeho úspěšnosti řešena jako jedna z prvních.
Jinak si myslím, že to je trochu bouře ve sklenici vody. Ve svým životě jsem se já, a pravděpodobně i Ty, setkal se spoustou neregulérností různé úrovně. Jsou taky podniky, kde dost zvažuju, jestli pojedu nebo ne, ale to je volba každého střelce. A tady to byl pouťák, kde kromě nákladů a času za zbytečnou cestu a ceny 10 - 20 patron, které střelci vystřelili v nástřelu, celkem o moc nešlo. Vzhledem k tomu, že pořadatel má na většinu zúčastněných kontakt, očekával bych oficiální omluvu. Tím by se to dalo asi celý ukončit. Přece se vzájemně nerozhádáme kvůli jednomu podělanýmu závodu, kde to pořadatel nezvládnul. :wink:
Feinwer
Příspěvky: 7
Registrován: 09 pro 2014 20:07

Re: Soutěže ČSS

Příspěvek od Feinwer » 22 říj 2015 13:33

Pro mě to nebyl poslední závod v sezoně, teď v sobotu jedu do Berlína na Lapua Cup kde výhodu mají střelci kteří
střílejí patronou Lapua. Proto jsem bral závod v Nové Pace jako přípravu a nastřelení patrony na Berlín. Jelikož u nás
dostupnost patron Lapua v nižší cenové relaci není používam X-ACT a ten jak všichní víme stojí 9,50.-/kus.
Proto nemůžu vystřílet cca 75 patron někam kam nevím. I kdybych měl patronu za 3 kč tak je přece nezahodím.
Mě malorážková sezona pokračuje celou zimu závody v zahraničí a doma zimní ligou Benshrestu. Nehci podávat protest
u ČSS, spíš aby pořadadel se dozvěděl co se kolem děje. Střelci z Liberce od Míly Regnera si v Pace udělali čtyři os.rekordy
jak jsem četl na jejich stránkách tak jim to neberme. Sheerifovi děkuji za podporu s naším odstoupením z první směny.
Harpe já se nezlobím za pozvání na závody, vše bylou v rukou pana rozhodčího Kulhánka, který nezvládl situaci.
Chiko
Příspěvky: 111
Registrován: 24 úno 2013 16:36

Re: Soutěže ČSS

Příspěvek od Chiko » 23 říj 2015 21:28

Chlapi,trošku se mě to taky týká.Když jsem viděl první směnu,nebyl jsem si jistý,jestli vůbec nastoupím.Mám kvalitní dalekohled z NDR a když jsem se v průběhu první směny kouknul na terče, neviděl jsem téměř nic.Trochu mě zaskočila nerozhodnost pořadatele a rozhodnost hlavního rozhodčího,který tvrdil,že závod se bude rušit nebo dostřílí s platnými výsledky první směny.Nechtěl vůbec slyšet nic o tom,že by střelci z první směny opakovali závod.Já jsem střílel druhou a když jsem nastupoval,moc jsem toho taky neviděl.Vzal jsem si ty nejhorší patrony s tím,že to tam rychle nasypu.Ale měli jsme kliku a v nástupu na stanoviště a nástřelu se to začalo lepšit.Zažil jsem jednou takovou situaci a tam rozhodčí posunuli začátek závodu o hodinu a pak ještě o půl hodiny.Nějak se to odstřílelo,ale ne v regulerních podmínkách.Další věc:Chápu,že rozhodčí je pistolář nebo předovkář a ne puškař,ale když jde pískat pušku měl by si trochu prostudovat pravidla aby neříkal na palebný čáře nesmysly.I přesto mám ten kraj rád a budu li mít čas,vždycky si tam přijedu zastřílet.
qwer
Příspěvky: 373
Registrován: 07 říj 2006 15:38

Re: Soutěže ČSS

Příspěvek od qwer » 25 říj 2015 20:23

Pořadatel by měl být připraven na řešení takových situací jako je např. mlha a být odhodlán začátek závodu posunout. Věřím, že by hodinový odklad nikomu nevadil a prospěl dobré věci. Závody na střelnici v N.Pace se pořádají zpravidla brzy z jara v březnu, kolikrát ještě na sněhu, v mrazu nebo naopak pozdě na podzim, ve druhé polovině října. Jsou to soutěže pro skalní tvrďáky a střelce co si nechtějí nechat utéct první/poslední možnost sezóny. Slušelo by se, vzhledem k uvedeným termínům, zahájení soutěží stanovit na 10. hodinu, jako je zvykem např. v zimní lize benchrestu. Inkriminované soutěži vůbec neprospělo zavedení nových pravidel SM/LM60 se zdlouhavou oddělenou přípravou. Dovolím si osobní názor, že na malých střelnicích s cca. deseti stavy, by bylo vhodnější jet po staru, třeba i ve zkráceném čase (60-65min.). Nejde o závod MČR ani o ČP, všichni si chtěli jen střelit na závěr sezóny a skončilo to velkým zklamáním a slovy "konec, nikdy více atd.". Za zbytečné vyhrocení situace si může jen a jen vedení soutěže, snad si to místní přeberou k lepšímu. :?:
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Soutěže ČSS

Příspěvek od harpplayer » 26 říj 2015 08:03

Pokud vím, tak závody typu VC jsou plně v kompetenci pořadatele a je jen na něm, jaký zvolí formát závodu. Pokud ale tento formát je v rozporu s platnými pravidly, měl by být v propozicích jednoznačně uveden a rovněž by mělo být uvedeno, že ze závodu nelze uznat výkonnostní třídu dle platných tabulek ČSS. Je otázka, jestli si někdo dnes ještě na výkonnostní třídy hraje. Pokud mám správné informace, na veškeré mistrovské závody (krajský přebor, MČR, MČR veteránů) se dnes můžeš standardně přihlásit a jakési postupové klíče platí snad pouze u KZR a vybraných závodů.
zappy
Příspěvky: 1
Registrován: 27 říj 2015 17:43

Re: Soutěže ČSS

Příspěvek od zappy » 27 říj 2015 18:34

Velice rád bych se jménem pořadatele omluvil za problémy vzniklé během první směny vlivem špatné viditelnosti. Skutečně jsme měli střelcům, kteří v první směně odstoupili, umožnit střelbu později např. ve čtvrté směně. Byla to naše chyba a pevně věřím, že se již nic podobného nebude opakovat (nesmí). Je to pro nás velice cenné, i když ne příjemné, ponaučení.
S počasím je problém. Den před závodem byla mlha až do 14.00hod., takže by posunutí závodu o hodinu (v pátek) nic neřešilo – nikdo neví, jak se bude počasí vyvíjet. Souhlasím s názorem, že střílet tyto závody podle nových pravidel je zbytečné a zdlouhavé. Nástřel a soutěž by šlo jistě sloučit, tak jak se to střílelo dříve.
Ještě jednou se poškozeným velice omlouvám a doufám, že na nás nezanevřou a i přes všechny výtky k nám opět přijedou.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Soutěže ČSS

Příspěvek od harpplayer » 14 lis 2015 13:40

Chvilku jsem přemýšlel, do kterého odstavce to dát, ale tohle se mi nakonec jeví jako nejvhodnější.
Především chci projevit potěšení nad tím, že se pořadatelé diskutovaného závodu zamysleli nad jeho průběhem a věřím, že si z toho vzali i nějaké poučení pro pořádání dalších závodů. Ale kvůli tomu nepíšu.
Je to víc jak měsíc, co jsem po dohodě s dalšími střelci poslal na ČSS následující dotaz:
Vážený pane Streite,
dovoluji si obrátit se na Vás jako na osobu zodpovědnou za technickou stránku PSS v rámci ČSS. Prosím o výklad bodu 7.4.5 c) a d) PSS - puška. Je za závaží považována odkládací dvojnožka? Většina prodávaných dvojnožek se totiž po namontování v rozložené poloze do uvedených klauzulí nevejde. Některé z těchto dvojnožek ani nejsou sklopné. Současní rozhodčí na regionálních VC mají na tuto záležitost velmi rozdílné názory. Při sledování videí z finálových závodů Světového poháru jsem si všiml, že někteří střelci v disciplíně LM60 ponechávají dvojnožku rozloženou a rozhodčí to bez výhrad akceptují, např. zde: https://www.youtube.com/watch?v=Yxsr1Gz_5SU - střelec Shengbo Shao. Jaký je tedy oficiální výklad?
Rovněž bych se chtěl zeptat jménem střelců používajících střelecké brýle, zda se neuvažuje v národních soutěžích v rámci ČR o povolení tzv. monoklu namontovaného na dioptru podobně, jako je do povoleno při soutěžích německého střeleckého svazu. Správné seřízení střeleckých brýlí je, řekl bych, skoro samostatná disciplína, a případný posun brýlí během závodu je pro takto vybaveného střelce značně handicapující, zvlášť pokud používá cylindrická skla (nemá každý z klubových střelců na "championky" za 10 až 12 tis.). Uvedený monokl jednoznačně vymezuje polohu skla vůči mířidlům, přičemž to není optický prvek zamontovaný do mířidel. Prosím o zvážení této možnosti a případné informování střelecké veřejnosti.
Děkuji a přeji příjemný den.

Následovala poměrně rychlá odpověď:

Dobrý den,
Váš dotaz jsem přeposlal předsedovi Komise rozhodčích.
S přáním krásného dne
Jirka Streit

Od té doby ticho, mrtvo. Tak mám podivný vtíravý pocit, že z činnosti klubů ČSS zajímá vedení pouze tak placení příspěvků.
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Soutěže ČSS

Příspěvek od Vaskent » 15 lis 2015 15:24

Harpe, puvodne byli zakazany i nožičky, ale snad s ohledem ha uvědomění si této hlouposti je povolili. Nevim, zda to je přímo v pravidlech, nebo se to čistě tak stanovilo na nějakém technickém setkání rozhodčích ISSF že se to bude tolerovat, ale již alespoň rok se mužou různé bipody v rozloženém stavu používat ;)
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Soutěže ČSS

Příspěvek od harpplayer » 16 lis 2015 07:45

Vašku, možná na vrcholných soutěžích, ale tam se už nikdy nedohrabu. Na pouťácích a různých regionálních závodech, které střílím, jsou někteří páni rozhodčí rádoby nekompromisní a několikrát se mi stalo, že jsem musel "nohy" sklopit nebo dokonce odmontovat. Experti na to jsou např. v Praze v Chaloupkách. Tak chci mít jednoznačné vyjádření českého střeleckého vrcholného orgánu, abych mohl případně zamávat příslušným papírem a pána rozhodčího odkázat do patřičných mezí, případně jinam.
Mimochodem nechápu, proč se na stránkách ČSS o tomhle problému neobjevila ani čárka. Hlavně, že tam je vylepen etický kodex oblékání střelců a členů týmu. To je pro nás v klubech určitě hrozně moc důležitý.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Soutěže ČSS

Příspěvek od harpplayer » 17 lis 2015 12:36

Po té, co jsem zaurgoval u ČSS svůj dotaz, mi přišla odpověď, z níž vyjímám:
"... Váš dotaz nikam nezapadl, ani na něj nikdo nezapomněl. Vzhledem k tomu, že bych nerad prezentoval svůj výklad jako oficiální, přednesu jej k posouzení KR, jejíž jednání se uskuteční 27. 11. 2015. Po tomto jednání dostanete oficiální odpověď..."
Ing. Lubomír Bílek
Předseda KR VV ČSS

Tak se budeme těšit. :wink:
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Soutěže ČSS

Příspěvek od Vaskent » 18 lis 2015 13:14

Samozřejmě tě chapu, jiste je to chyba ČSS, i když bych ojedinele takovouto chybu chapal, ale jen ojediněle. Bohužel problem je v tom, že zde dle meho nazoru je nedostatečná osvěta a školení rozhodčích. Szačí se zúčastnit MČR a sledovat je od přejimky, přez práci některých jedinců na čáře až po občasné dění, povely atd ve finále. Samozřejmě jsme lidi a nejsme (alespon většina z nas neni) milionaři tak s přihlédnutím k tomu by se dalo lecos prominout, ale obvykle vidim přesně opačné postupy, závažné chyby se přehlížejí a zbytečně se dělá zle tam, kde by nemuselo... Viz nožičky... Přida ti alespon 5 bodu když je tam budeš mit? :D jestli jo, tak je chci taky :D

Ale jsme opet u stejneho problemu... Kde každý takový problem začíná? No u (ne)dostatečné činnosti vedeni...
Odpovědět