SKS Simonov

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
SIGarmy

Příspěvek od SIGarmy » 27 říj 2008 19:38

Jak poznám, která má tvrdochrom v hlavni, jde to poznat třeba podle roku výroby? Předpokládám, že by měl být jak u sovětské, tak u jugoslávské.


Uživatelský avatar
predator
Příspěvky: 1041
Registrován: 07 říj 2007 13:14

Příspěvek od predator » 28 říj 2008 13:39

Víš jak vypadá chrom? Spousta věcí ve tvým okolí je pochromovanejch...tak úplně stejně stříbrně se musí lesknout vývrt v laufu. Prostě se podívej do hlavně.
"Dokud žiju, ani jedna fašistická kurva přes nás neprojde."
V.I.Čujkov
derringer
Příspěvky: 435
Registrován: 04 pro 2007 20:53

Příspěvek od derringer » 28 říj 2008 20:35

tak to je rada nad zlato

chrom v hlavni jen tak nepoznáš,snad jedině podle roku výroby u sovětských sks
Uživatelský avatar
predator
Příspěvky: 1041
Registrován: 07 říj 2007 13:14

Příspěvek od predator » 29 říj 2008 09:10

Ale poznáš. V čistým, novým laufu stoprocentně.
"Dokud žiju, ani jedna fašistická kurva přes nás neprojde."
V.I.Čujkov
SIGarmy

Příspěvek od SIGarmy » 29 říj 2008 20:02

Do kterého roku se používal tvrdochrom, nejsem takový odborník, abych to poznal pohledem do hlavně.
SIGarmy

Příspěvek od SIGarmy » 02 lis 2008 13:55

Doslechl jsem se, že prý jugoslávské SKS neměly v laufu tvrdochrom, je tomu opravdu tak? Pokud ani, tak půjdu do sovětské.
Marthy
Příspěvky: 189
Registrován: 04 úno 2008 10:33

Příspěvek od Marthy » 02 lis 2008 14:01

SIGarmy: Taky jsem slyšel že jugo SKS nemají chromované laufy...Jinak sovětské SKS mají tvrdochrom cca někdy od roku 1953... Neber to ale jako bernou minci, 100% jistotu budeš mít, když se podívaš do laufu.
SIGarmy

Příspěvek od SIGarmy » 07 lis 2008 21:46

Dneska jsem se stal vlastníkem SKS, rok 1951, Tula. V hlavni je tvrdochrom. Naprosto super stav, jako by byla úplně nová. V pondělí ji zajdu přihlásit a už se těším na střelnici.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 08 lis 2008 00:48

To by mě zajímalo, jestli je ten tvrdochrom vůbec nějaká výhoda. :wink:
Jestli to není spíš na škodu? (kua, já to zase schytám :lol: )
Přesnosti to určitě nepřidá, to určitě naopak, jinak by to měly i současné kulovnice nebo sportovní zbraně.
Životnost? No nevím, možná to pár ran přidá, pokud se to někde nevydrolí, ten chrom taky nevydrží věčně.
Spíš je to úprava pro ty co jsou prasata, nic nečistí a mají to furt zahnojené, aby to nechytlo rez, ne?
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
edelweiss
Administrator
Příspěvky: 4312
Registrován: 30 črc 2005 17:55
Bydliště: bez nálady :-)

Příspěvek od edelweiss » 08 lis 2008 00:55

To-Kubajzz
Prd schytáš,pode mně to taky není až tak podstatné,je to pokus o zušlechtění.Jediná výhoda kterou v tom vidím,je zvýšená odolnost proti korozi ze spalin levných rtuťových zápalek.Mosin tuhle úpravu nemá a při běžné péči má životnost jako kráva.Pravda je že se to extra neujalo,asi to úplně to nejdůležitější nebude,ale jestli má někdo lepší spaní že to v laufu má,tak ať to tam má.
:twisted: :twisted: :twisted:
Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat.
Uživatelský avatar
predator
Příspěvky: 1041
Registrován: 07 říj 2007 13:14

Příspěvek od predator » 08 lis 2008 16:21

No je pravda, že loupající se tvrdochrom zrovna nepotěší, ale odolnost proti korozi je obrovská výhoda, alespoň pro lidi jako já, který se s údržbou moc neserou. A zvýšená odolnost proti opotřebení, i při extrémních teplotách, to je taky výhoda jak prase, zvlášť když někdo střílí levný plechový plášťovaný náboje. Což asi většina lidí tady.

A není pravda že by se to neujalo, rusáci to dávaj úplně do všeho, makarova nevyjímaje. Na západě asi nemaj tolik chromu, ale i tak to používaj.

Ale víte jak to je, kdo má zbraně s chromovaným vývrtem, ten tvrdí že je to fajn, a kdo chrom nemá, říká že to ničemu nevadí...

A teď jeden příklad z praxe: měl jsem za to, že v plynové komůrce a kanálku na osmapadesátce mám tvrdochrom (protože na pístu je tutově). Tak jsem se údržbě těchto intimních partií nijak zvlášť nevěnoval-balistol, lehce vypucovat, balistol znovu a hotovo). A dokud jsem používal trošku dražší náboje-koppovky, barnauly atd-nebyl problém. Pak jsem ale přešel na ty český vojenský mrdky za tři koruny, a když jsem jednou náhodně tři tejdny po střílení rozdělal kvér, nestačil jsem se divit jak se mi plynová komůrka zbarvila do oranžova. To pak bylo leštění a pucování na dvě hodiny. Kdyby tam byl chrom i v těchto místech-jako u AKček, bylo by to lepší.
"Dokud žiju, ani jedna fašistická kurva přes nás neprojde."
V.I.Čujkov
RB rider
Příspěvky: 19
Registrován: 14 led 2010 20:24

Re: SKS Simonov

Příspěvek od RB rider » 15 črc 2010 13:18

Hoši zdarec. Stal jsem se taky čersvým majitelem SKS. A mam na vás zkušenější dotaz. Jedná se o rozborku/sborku..
Nejsem si jistý jak tam patří ta vratná pružina závěru....Na youtube jsem nasel toto, ale připadami, ze ten OLDA tam tu pružinu dava naopak. A ja tedy nevim....

koukneete prosim a poradte...



Nasel jsem jeste na netu dalsi videa a tam vsude tu pruzinu davaji opacne.

Otazka tedy zni:

Dela to Olda dobre a nebo to tam dava naopak?

diky :wink:
R. Louda
Příspěvky: 29
Registrován: 09 pro 2007 09:10

Re: SKS Simonov

Příspěvek od R. Louda » 17 črc 2010 09:08

máš pravdu,OLDA tam vratnou pružinu dává obráceně,ale před časem jsem se ptal na totéž puškaře a bylo mi řečeno,že to až tak nevadí,mechanizmus funguje i tak(bez následků)
Uživatelský avatar
predator
Příspěvky: 1041
Registrován: 07 říj 2007 13:14

Re: SKS Simonov

Příspěvek od predator » 20 črc 2010 15:44

je to blbě vidět ale dává to tam obráceně-má to bejt tím tenčím vodítkem do nosiče závěru. Ale na funkci to fakt nemá vliv-vyzkoušeno.
"Dokud žiju, ani jedna fašistická kurva přes nás neprojde."
V.I.Čujkov
MartinR
Příspěvky: 13
Registrován: 15 dub 2010 11:28

Re: SKS Simonov

Příspěvek od MartinR » 28 črc 2010 14:02

Tak bavit se o tom jestli tvrdochrom má nebo nemá smysl je asi jako bavit se o tom jestli kalení oceli je k něčemu nebo ne ! Už němci za 2.světové války dělaly tvrdochrom do hlavní k MG 42 . Jugoši ho do SKS nedávali protože to bylo pro ně drahý a chromem nedisponovali museli ho dovážet , ale třeba Jugoslávský AK ( M70) mají tvrdochorm . Tvrdochrom sice snižuje přesnost ( pokud to není odstřelovací puška tak je to úplně jedno ) proto se nepoužívá do sportovních ani opakovacích odstřelovačských pušek, ale naopak několika násobně zvyšuje životnost hlavně a chrání před korozí.
Odpovědět