Renovace pazeb lakovanim

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Fanda

Příspěvek od Fanda » 15 led 2006 20:00

Svaťa píše:Pažby jsou dřevěné, celkem kvalitní. Pokud si dáš práci, tak na internetu (možná i tady) najdeš, jak upravit pažbu. Mně se celkem dobře podařilo, při restaurování starších vzduchovek, které sbírám, po očištění a dokonalém odmaštění vyleštit lněným olejem. (Nezaměnit s terpentýnem !!)
A nezaměnit taky s lněnou fermeží!


xlibor
Příspěvky: 181
Registrován: 14 bře 2005 00:03
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od xlibor » 15 led 2006 20:06

Kdyz uz se bavime o te povrchove uprave...diky za upozorneni, ze lnenou fermez nepouzivat. Co tak pouzit selakovy lak? Jaky postup volit? Uvazuji nejprve namorit uvazovanym odstinem (s pouzitim vyhradne moridla vodou reditelna, nelihova) a na povrch nanest selakovy lak.
solory
Příspěvky: 35
Registrován: 26 čer 2005 12:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od solory » 17 led 2006 16:55

Zdravím Vás!

pokud si troufáte a znáte technologii ( a máte dost peněz a času) šelaková politura nemá chybu... ale... je to na dlouho a je to alchymie. Rovné plochy se rozlešťují dobře, ale pažba? počítám tak měsíc práce k dokonalosti, nejde to udělat "za večer", musí zrát, musíte mít cit a hóódně času si s tím pohrát. navíc, pořád ošetřovat, občas povrch "oživit".
potřebujete šelakovou polituru (namíchanou), lněný olej (lisovaný za studena, ne fermež), pemzovou moučku, odtraňovač oleje, jemný brusný papír 220 a víc, hromadu hadříků a spoustu času a zkoušet
polnou nanášet polituru, občas přisypat trošku pemzy na zaplnění pórů a leštit a leštit nechat přes noc vyschnout a zas leštit........
Lihové mořidlo jen v případě, že je povrch nedostatečně zbaven předešlého laku (liháč chytá, voďák ne) ale lihové barví dřevo trošinku do červenofialova, takže i hnědá není hnědá :-)
povrchovka asi voďák (PUR atd...) silná a odolná vrstva, třeba parketol atd..., jinak tvrdé oleje
xlibor
Příspěvky: 181
Registrován: 14 bře 2005 00:03
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od xlibor » 17 led 2006 20:00

Diky za prizpevek, neco jsem o tom trochu cetl, jde o to, aby povrch byl mirne matny a hodne oteruvzdorny. Selakovy lak je to same co selakova politura? Co tak pouzit o neco levnejsi (teda spis lehceji sehnatelny :) ) teakovy olej? Nemam v umyslu aby to bylo hotove za jeden vecer.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 18 led 2006 10:43

Takhle vypadá na pažbě vodou ředitelné mořidlo a na něm několik vrstev nitrolaku.
Přílohy
cinazleva.JPG
cinazprava.JPG
xlibor
Příspěvky: 181
Registrován: 14 bře 2005 00:03
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od xlibor » 18 led 2006 10:54

No to je presne to co nechci, leskne se to jak psi kule :). Navic, prirodni lak je daleko prijemnejsi na omak nez syntetika :wink: . No nezbyde nez experimentovat nejprve na nejakem zkusebnim tvrdem drevu. Prave me napadlo, ze nemam natrene prahy v byte :).
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 18 led 2006 11:07

JJ, mi se to lesklé taky nelíbí, byl to první pokus, chtělo by to nějaký tvrdý matný lak. Ty kvalitní jsou ale pěkně drahé, i když na dřevo velikosti pažby ho není potřeba moc.
Dával jsem to tady hlavně proto, aby bylo vidět, jak vypadá to mořidlo. :wink:

Jinak v nejbližší době se chystám vyzkoušet ten šelak. Koupil jsem ho tady v oddělení Vosky, oleje.
Bobo

Příspěvek od Bobo » 18 led 2006 12:32

Koukám, že jste nakousli téma lakování pažeb.
Zrovna se tím zabývám u mé čz 236 a jsem před fází posledního lakování.
Požadovaný odstín jse docílil produktem "herbol-offenporig pro dékor"(pojivo-směs alkydových pryskyřic) v odstínu mahagon (dvě vrstvy).
Vrchní lak "herbol-kunstsoof-siegel"(pojivo-urethan-alkyd) pololesk(hedvábný lesk), zatím v jedné vrstvě, za chvíli jdu na druhou, tak doufám že to dopadne dobře.
Přílohy
236.jpg
xlibor
Příspěvky: 181
Registrován: 14 bře 2005 00:03
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od xlibor » 18 led 2006 12:44

Vypada to supr, ale jdou tam videt pory, chce to nejaky tvrdy lak ovsem nevim jestli je to vhodne na puskovou pazbu.
Bobo

Příspěvek od Bobo » 18 led 2006 12:52

xlibor píše:Vypada to supr, ale jdou tam videt pory, chce to nejaky tvrdy lak ovsem nevim jestli je to vhodne na puskovou pazbu.
Jo, póry tam zatím jsou vidět, doufám, že další vrstva pomůže.

Co se tvrdosti toho laku týče, je použitelný i na parkety a podlahy všeobecně, při tom však i pružný. Tak uvidím.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 18 led 2006 13:12

Ty póry zvládne více vrstev.
Jestli jsou moc velké tak by to asi chtělo hustší lak nebo ji trochu přebrousit.
Já jsem na tu vzduchovku dal celkem asi přes 10 vrstev. Vždy 2-3 vrsty, nechat pořádně zaschnout a pak přebrousit jemným šmirglem a natírat znovu.
Ale jak říkám, použil jsem obyčejný bezbarvý nitrolak, co jsem zrovna našel v garáži. S tím kvalitním lakem to asi půjde líp a i výsledek bude lepší.
xlibor
Příspěvky: 181
Registrován: 14 bře 2005 00:03
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od xlibor » 18 led 2006 13:27

No nevim jestli ty pory zhladi vetsi vrstvy laku, spis bych rekl ze ne. Bud je potreba pozit tmel, videl jsem, ze napr. na podlahy se pouzivaji tmelove tycinky v ruznych odstinech a nebo pouzit, to co uz tu kdosi zminoval, pemzu do laku. Nejspis zkusim selakovy lak a prebrousit nejjemnejsim smirkem a na finale pouzit brusnou ocelovou vlnu.
nepř. SOLORY

Příspěvek od nepř. SOLORY » 18 led 2006 16:49

šelak je moc náročný (šelaková politura). olej je supr.
OLEJ

Obrázek

OLEJ

Obrázek

LAK (nitro, trošku zežloutlo, malá vrstva)

Obrázek

Olej zdůrazní kresbu, nevytváří velký film (vetšinou vůbec) a má hloubku. kdežto lak udelá vrstvu která uzavře povrch pod kterým je teprve kresba dřeva, minimální hloubka protože světlo odráží povrch laku ne to dřevo. U oleje svetlo odráží jinak letní dřevo a jinak jarní = "hloubka"
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 18 led 2006 16:59

A není ten olej mastný?
Nevím, jestli je to vhodné na pažbu.
solory
Příspěvky: 35
Registrován: 26 čer 2005 12:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od solory » 18 led 2006 17:00

dokončeno tvrdým olejem určeným na povrchovku podlah. nanášení je velmi jednoduché, povrch stálý, dokonce vlhko mu moc nevadí narozdíl od NitroCelulózového laku, kterému stačí kapka vody a je tam flek, kterého se nezbavíte, což u pažby považuji za problém.
Na pažby jedině laky na PUR základu (jsou i vodou ředitelné - becker-Acroma výrobce atd... kdejaký parketol) jsou silnovrsvé, při nátěrech se "staví" na sebe (jak jednou máte povrch nepropadne se - narozdíl od nitra) a jsou voděodolné. Pokud chcete bez "vrstvy" laku tak jedině tvrdé vysychavé oleje, nebo směsi vosků (ne čistý včelí, je měkký a chytá kdejaký prach, pořád lepí)
Odpovědět