Renovace pazeb lakovanim

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

solory
Příspěvky: 35
Registrován: 26 čer 2005 12:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od solory » 18 led 2006 17:05

mastný je slunečnicový olej, to pravdu ano, nebo vyjetý olej :-) to jsou oleje určené buď k mazání a od nichž se vyžaduje snížení adheze a tření, nebo určené k tepelným úpravám kde voda by se vypařila.

My se bavíme o povrchové úpravě tvrdými (obsahují sykativa, alkydy) oleji (ty co VYTVRZUJÍ) a tudíž jejich povrch (pokud jej vytváří a nevsakují se) tvrdý a srovnatelný s lakem.

klouzavá pažba opravdu nehrozí (po vytvrzení a postupu dle návodu)


Bobo

Příspěvek od Bobo » 18 led 2006 17:11

Kubajzz píše:Ty póry zvládne více vrstev.
Jestli jsou moc velké tak by to asi chtělo hustší lak nebo ji trochu přebrousit.
Já jsem na tu vzduchovku dal celkem asi přes 10 vrstev. Vždy 2-3 vrsty, nechat pořádně zaschnout a pak přebrousit jemným šmirglem a natírat znovu.
Mám za sebou čtyři vrstvy vrchního laku a už to vypadá k světu. Udělám ještě jednu a budu spokojen. :) Až to uschne hodím sem foto.
xlibor
Příspěvky: 181
Registrován: 14 bře 2005 00:03
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od xlibor » 18 led 2006 22:09

to solory: mam to tedy chapat tak, ze ciste drevo je mozne namorit a pak jako lak pouzit lneny olej? Mel jsem za to, ze lneny olej se pouziva k obnovovani jiz nalakovaneho dreva.
Uživatelský avatar
Svaťa
Příspěvky: 311
Registrován: 23 srp 2005 18:35
Bydliště: Vsetín

Příspěvek od Svaťa » 18 led 2006 23:22

xlibor píše:to solory: mam to tedy chapat tak, ze ciste drevo je mozne namorit a pak jako lak pouzit lneny olej? Mel jsem za to, ze lneny olej se pouziva k obnovovani jiz nalakovaneho dreva.
Toto je celkem vhodná metoda na renovaci starých vzd. pažeb, které nebyly lakovány, i když mořidlo použít jen velmi mírně, protoře pak není výsledná barva odpovídající originálu. Doporučuji pouze lněný olej. Tato metoda se ale nehodí na lakovaný povrch, olej nevsákne do dřeva. Je to zbytečné, stejný význam má utření mokrým hadrem.
Vzd. pistole: FWB 65, LP 2, LP 53, CP 2, Webley, Anschütz..., zkrátka klasika a historie.
Dospělé krátké: PP / PPK, HSc, 2 x perkus
Přivítám kontakty na sběratele vzd. pistolí.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 19 led 2006 08:47

Kde ten lněný olej kupuješ?
Prý je to sehnat docela problém. Radili mi, že ho mají v lékárnách, ale tam je zbytečně drahý.
xlibor
Příspěvky: 181
Registrován: 14 bře 2005 00:03
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od xlibor » 19 led 2006 09:31

Kubajzz píše:Kde ten lněný olej kupuješ?
Prý je to sehnat docela problém. Radili mi, že ho mají v lékárnách, ale tam je zbytečně drahý.
Videl jsem ho v Hornbachu za nejakych 400,- / 0.7l, jenze nevim jestli to byl primo olej bez dalsich prisad, vim, ze to bylo urcene k renovaci starozitneho nabytku. Meli tam i selakovy lak a vzorek natreny selakem a vypadalo to dobre. Jinak obecne, je lepsi pouzivat na pazby laky pro vnitrni prostredi nebo vnejsi? Protoze "odbornici" v obchodech, jejich prvni otazka zni jestli to mam dovnitrku nebo ven. Zatim jsem jeste nikde nemel odvahu rict, ze to nemam na plovouci podlahu, ale na pazbu :lol: .
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 19 led 2006 10:25

Tak jsem zjistil, že je to nejnovější hit zdravé výživy. Fuj, já bych to nepil. :twisted:

Mají to tady
http://www.fitlife.cz/obchod/produkt/lneny-olej

Taky to používají malíři
http://www.simunkova.cz/cz/pri721.htm litrová plechovka za 220,- , 200ml za 53,-

Nejlepší je to asi tady http://obchod.koh-i-noor.cz/
detail http://obchod.koh-i-noor.cz/cgi-bin/obc ... =undefined
solory
Příspěvky: 35
Registrován: 26 čer 2005 12:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od solory » 19 led 2006 11:11

původně se pažby natíraly roztaveným sádlem!
na pažbu bych volil povrchovku pro vnitřní použití ale minimálně odolnou vůči vlhkosti (pokud vemu dlouhou na lov, tak počítám s tím že nemusí svítit sluníčko, ale taky může sněžit takže nebudu schovávat flintu pod bundu). rozhodně bych nedal na pažbu nitrolak, na který stačí jednou zapršet a můžete ho celý sundat dolů, nebo sleze sám a dřevo je pak zašedlé (taky máte doma starší stolek na kterém jsou kolečka od hrnku nebo vázy?)
venkovní povrchovky musí zvládat přímé sluneční světlo, déšť, mráz po dobu min. jednoho roku bez následků pro dřevo. takovou zátěž pažba nevyžaduje.
šelak je "dokonalý" povrch přírodní látky ale velmi choulostivý a "oživuje" se lněným olejem. ne prostředkem diava který je spíše na ty nitrolaky, protože naleptává lak čímž se roztírá a leští a navíc obsahuje i olej pro ten zdánlivý lesk, bohužel rychle pomíjí.
Pokud chcete rychle opravit pažbu a pak ji prodat použijte prostředek pro interiéry aut - cockpit spray.
Drobek

Příspěvek od Drobek » 19 led 2006 11:58

Já jsem prošel cestou šelaku. Dělal mi to táta truhlář. Vybrousil to, namořil lihovým mořidlem a nandal dvě vrstvy šelaku s velmi mírným rozleštěním. Bohužel praxe ukázala, že šelak sleze (mokrá tráva, sníh ...). Pak přišel speciální lak v profi stříkarně. V podstatě je to lak na schody. Bohužel ani ten zcela neobstál. Tam kde bylo dřevo plné oleje tak slezl. Jinak na nové pažbě by asi byl OK. No a když jsem upravoval ižku tak jsem pažbu namořil a napouštěl zatepla včelím voskem rozpuštěným v nitru. Děsně to smrdí! (To nitro ředidlo!) Dal jsem jí dvě vrstvy které jsem postupně ručně rozleštil. Dle mého názoru to má pěkný matný vzhled, nesmekavý povrch a rozhodně nelepí. Mám ji zatím asi 18 měsíců v provozu a je bez problémů. Navíc když s ní praštíš, tak to stačí mírně přeleštit a vše je zase v pořádku.
Uživatelský avatar
Svaťa
Příspěvky: 311
Registrován: 23 srp 2005 18:35
Bydliště: Vsetín

Příspěvek od Svaťa » 19 led 2006 18:44

Kubajzz píše:Kde ten lněný olej kupuješ?
Prý je to sehnat docela problém. Radili mi, že ho mají v lékárnách, ale tam je zbytečně drahý.
Bohužel kupuji ten drahý v lékárnách. Mám záruku, že je čistý. Ale lahvička 0,2 l Ti vydrží celkem dlouho. Ten olej zase tak moc nevsakuje.
Vzd. pistole: FWB 65, LP 2, LP 53, CP 2, Webley, Anschütz..., zkrátka klasika a historie.
Dospělé krátké: PP / PPK, HSc, 2 x perkus
Přivítám kontakty na sběratele vzd. pistolí.
Uživatelský avatar
Roman
Příspěvky: 491
Registrován: 11 bře 2006 09:51
Bydliště: Jižní Morava

Příspěvek od Roman » 17 bře 2006 16:04

Zdravim...¨potřebuji radu: mám doma makety různých zbraní (airsoftové modely) a mezi nima je AK 47...moc se mě nelíbí, že pažba je z plastu a imitace dřeva je dost nepovedená...pořád de vidět, že je z plastu /tělo je napatinované/...a chtěl bych poradit, jestli se nějakým způsobem (barva,lak) dá vzhled dřeva na plastu napodobit.Nepište prosím, ať si na to koupím dřevěnou pažbu a nepište o "méněcennosti" AS zbraní...dík za smyslnou odpověď.
troj
Příspěvky: 533
Registrován: 24 lis 2005 11:17

Příspěvek od troj » 17 bře 2006 18:14

zdravim!mel bych takovy maly dotazek ohledne povrchove upravy drevenych pazeb..slysel jste uz nekdo o povrchove uprave leptanim??zajimalo by me jaka ziravina se na to pouziva..chtel bych na svoji pusku neco hodne originalniho a tohle se mi zda jako dobra cesta..dekuji za odpovedi
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 20 bře 2006 08:42

2Troj:
O leptání pažby jsem nikdy neslyšel a selský rozum mi říká, že to nejde.
Dřevo je nasákavý materiál a ta kyselina by vsákla do hloubky a nešla by vypláchnout. Rytina je určitě spolehlivější a lepší metoda.
Jestli chceš něco originálního, tak mě napadá třeba paintbrush.

2Roman:
Nejjednodušší a nejlevnější metoda je samolepící tapeta se vzorem imitujícím dřevo z nějakého Bauhausu. Na maketu by to mohlo stačit.
Uživatelský avatar
Roman
Příspěvky: 491
Registrován: 11 bře 2006 09:51
Bydliště: Jižní Morava

Příspěvek od Roman » 20 bře 2006 18:42

Ještě k té samolepící tapetě. Myslim že to je dobrý nápad. Ještě sem s takovou tapetou nikdy nedělal a nevim jak bych to vyřešil. Přece jenom to není nějaká rovná plocha (ta pažba+předpažbí a nadpažbí+pažbička) a tak nevim, jestli ty záhyby by šly "snadno" udělat. Vím, že to je na zručnosti, ale jestli je ta tapeta aspoň trochu tvarovatelná...dík za případnou odpověď.
solory
Příspěvky: 35
Registrován: 26 čer 2005 12:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od solory » 20 bře 2006 19:18

tak neber tapetu papírovou ale s PVAC základem, tu nahřeješ, natvaruješ a částečne se ještě smrští na tvar pažby. Bohužel následkem toho tvarování se částečně znepravidelní dezén "tapety" a některé barviva praskají pokud se to přežene.
icq: 126629501
www.solory.wz.cz
Odpovědět