RC modely

V minulosti fórum o online-chatu, nyní již takový obecný pokec ;) a nezařazené témy

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
martin2
Příspěvky: 58
Registrován: 02 čer 2010 08:28

Re: RC modely

Příspěvek od martin2 » 10 čer 2010 14:19

Také hlásím RC minulost/přítomnost - lítám elektrolety.
Elektrovětroň Proxima II (2,78m) a 0,8m houbolet Corsair F-4.
Proto mne jako modeláře tolik zaujala diskuse o předělávkách a tuningu vzduchovky QB 78 :D
... až jsem ji objednal :D :D


CZ200 Green (tuned), QB78/79 4,5mm (tuned), S.P.A 700W, QB79 5,5mm, LOV 21 (CO2), Crossman W357 (CO2), Umarex Long Lever (CO2), Umarex Colt SAA (CO2)
Uživatelský avatar
HonzaH83
Příspěvky: 414
Registrován: 23 led 2010 12:38
Bydliště: Rybnice - západní čechy
Kontaktovat uživatele:

Re: RC modely

Příspěvek od HonzaH83 » 26 srp 2010 20:45

Taky jsem aktivní modelář. Hlavně můj T-REX 600E, axial expedice - auto
Přílohy
P1090494 - uprava.jpg
!!! STŘÍLÍM BLBĚ, ALE RÁD !!!
SLÁVIA 631
HW97 KT + Sightron MilDot

https://pera-honza.cz/
Uživatelský avatar
HonzaH83
Příspěvky: 414
Registrován: 23 led 2010 12:38
Bydliště: Rybnice - západní čechy
Kontaktovat uživatele:

Re: RC modely

Příspěvek od HonzaH83 » 27 srp 2010 09:44

psena píše:
milius píše:Před vrtulníkem by se mělo zvládat letadlo.Jinak si brzo nabijete.Jít rovnou do vrtulníku aníž by člověk uměl lítat s letadlem je skoro škoda peněz.
Tak tohle jsem jeste nikde neslysel :)
Naopak jsem cetl, ze problemy maji ti, kteri uz litali letadla, jsou situace, ktery se na heli resi presne naopak nez u letadel a preucovat se je vetsinou o dost horsi nez se ucit. taky jsem rad, ze jsem nelital zadny letadla, protoze bych sebou do vrtasu pravdepodobne nesl tihu v podobe MODU 1 a ten prece jen pro heli neni uplne idealni, ale samozrejme se i s nim daji delat zazraky.





To mi tedy vysvětli, proč MODE1 není na heli vhodný? Všechny který znám, i profi piloty jedničku létají. MODE1 je takový nepsaný evropský standard.
!!! STŘÍLÍM BLBĚ, ALE RÁD !!!
SLÁVIA 631
HW97 KT + Sightron MilDot

https://pera-honza.cz/
milius
Příspěvky: 3134
Registrován: 19 črc 2006 09:05

Re: RC modely

Příspěvek od milius » 27 srp 2010 15:36

Pravidlo pro opravdové piloty vrtulníků je,mít min. papíry na ultralight.Bez toho se vrtulník neudělá.Jde o zkušenosti.
Je ale pravda,že dneska se ty modýlky dělaj tak,aby s tim dokázali lítat i děcka.Dneska si to profíka udělá v sobě samo.
Narazit na špatný kus se stane.... ,ale je to určité procento blížící se pravděpodobnosti......
Uživatelský avatar
Grinch
Příspěvky: 1246
Registrován: 17 led 2009 08:51
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: RC modely

Příspěvek od Grinch » 27 srp 2010 16:43

Protoze MOD1 realne odpovida spise letounum, kdezto MOD2 je realnejsi pro ovladani vrtulniku - kdo nepilotoval vrtulnik - nepochopi:)))

je celkem dulezite mit cykliku (klopeni + kloneni) na jednom a potom "kolektiv + nohy" (plyn a zataceni)
Kurzy GTac.cz - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
Uživatelský avatar
Jetson
Příspěvky: 449
Registrován: 28 kvě 2009 17:44
Bydliště: Buštěhrad
Kontaktovat uživatele:

Re: RC modely

Příspěvek od Jetson » 27 srp 2010 19:27

No nevím, ale kterému vlastně letadlu odpovídá MOD1 (plyn vpravo)? Ne, že bych ho nelítal jak na letadlech tak na helinách.
Air Arms S410 Classic Beech .177 & Nikko Stirling Diamond 10-50x60 MilDot
Walther LG400 Blacktec .177 & Vortex Viper PST Gen II 2-10x32 FFP EBR-4
Weihrauch HW97K .177 & Leapers AccuShot 4-16X56 SF I Extended MilDot
Uživatelský avatar
Adrian
Příspěvky: 111
Registrován: 16 říj 2006 10:37
Bydliště: Rožňava (SK)
Kontaktovat uživatele:

Re: RC modely

Příspěvek od Adrian » 27 srp 2010 20:01

Odporucam pozriet par videi RC modelov tankov:




No a hlavne toto. Naozaj to nema chybu (ale mozno to tu uz niekto uverejnil):

Anschutz 64 MPR + "BIG Nikko" 10-50x60 + BKL + Harris 1A2
w w w . s p o r t o v a s t r e l b a . s k
www.ssk-gemerskapoloma.sk
Uživatelský avatar
Grinch
Příspěvky: 1246
Registrován: 17 led 2009 08:51
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: RC modely

Příspěvek od Grinch » 27 srp 2010 20:56

Jetson - a vis o tom, ze i vrtulnik je letadlo vid?:)))

jinak nejedna se mezi MODY hlavne o plyn, jedna se o ovladaci prvky ktere jsou diky aerodynamice, resp mechanice letu zcela jine a proto jsou dva mody - jeden je lepsi a prirozenejsi pro letouny a druhy pro vrtulniky...

pokud se naucis letat i vrtulniky na stejny mod jako letouny tak jenom dobre ne?

slo jen o to rici proc je MOD 2 lepsi na vrtulniky ...
Kurzy GTac.cz - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
Uživatelský avatar
VSCharlie
Příspěvky: 653
Registrován: 17 zář 2009 10:48
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: RC modely

Příspěvek od VSCharlie » 27 srp 2010 21:19

Grinch píše:Protoze MOD1 realne odpovida spise letounum, kdezto MOD2 je realnejsi pro ovladani vrtulniku - kdo nepilotoval vrtulnik - nepochopi:)))
je celkem dulezite mit cykliku (klopeni + kloneni) na jednom a potom "kolektiv + nohy" (plyn a zataceni)
Ono je to celkem jedno.. :wink:

Mode-1
-Plyn a křidélka vpravo
-Výškovka a směrovka vlevo

Mode-2

-Plyn a směrovka vpravo
-Výškovka a křidélka vlevo

Je pravda, že pro vrtulníky je hodně rozšířený Mode-2, ale v podstatě jde jen o zvyk.
Když lítám vrtulník s Mode-1, tak mám vpravo Kolektiv a "ocas" a vlevo konění a klopení.
Čili mám na jedné straně (kniplu) klonění a klopení a na druhé straně kolektiv a ocas.
Záleží jenom na mně (a na zvyku), jak si to udělám - na kterou stranu si dám klopení a co k němu, jestli ocas, nebo klonění.
I když je pravda, že někteří vrtulníkáři mají na jednom knyplu kolektiv a klonění a druhém ocas a klopení.

Jinak vůbec není pravda, že ke zvládnutí vrtulníku, musíš nejdřívě zvládnout letadlo - akrobata, nebo cokoliv jiného - ať už je to "space shuttle", nebo dudlík na šňůrce !!
Naopak, je to spíše na škodu.
Už jenom proto, že vrtulník je diametrálně jiný způsob řízení, lítání, prostě všechno a návyky získané od jinud, spíše škodí (vlastní praxe)..

Jak se obecné definuje rozdíl mezi modeláři co lítají s letadly a těmi, co lítají vrtulníky..

-"Pilot" RC letadel při letu odpočívá a relaxuje, prostě si to v pohodě užívá.
-Kdežto "pilot" vrtulníku se po celou dobu urputně snaží, aby mu to nespadlo ! :lol:
Žádná relaxace, furt ve střehu a nervy v pr..i.. :(
Léčíme nákazu - "Pěkně KULKOU po KULCE".....
http://vscharlie.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Jetson
Příspěvky: 449
Registrován: 28 kvě 2009 17:44
Bydliště: Buštěhrad
Kontaktovat uživatele:

Re: RC modely

Příspěvek od Jetson » 28 srp 2010 01:37

Grinch píše:Protoze MOD1 realne odpovida spise letounum, kdezto MOD2 je realnejsi pro ovladani vrtulniku - kdo nepilotoval vrtulnik - nepochopi:)))

je celkem dulezite mit cykliku (klopeni + kloneni) na jednom a potom "kolektiv + nohy" (plyn a zataceni)
Tak ještě jednou. V čem odpovídá MÓD1 reálně spíše letounům?
Air Arms S410 Classic Beech .177 & Nikko Stirling Diamond 10-50x60 MilDot
Walther LG400 Blacktec .177 & Vortex Viper PST Gen II 2-10x32 FFP EBR-4
Weihrauch HW97K .177 & Leapers AccuShot 4-16X56 SF I Extended MilDot
Uživatelský avatar
VSCharlie
Příspěvky: 653
Registrován: 17 zář 2009 10:48
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: RC modely

Příspěvek od VSCharlie » 28 srp 2010 11:32

Jetson píše: Tak ještě jednou. V čem odpovídá MÓD1 reálně spíše letounům?
V podstatě ani jeden "Mod" se nepodobá ani letadlům, ani vrtulníkům.
Pokud tam nemáš nohy, je to jedno, záleží taky na tom, jestli jsi pravák, nebo levák.

Pokud by jme však brali jako hlavní kritérium fakt, že na kniplu letadla (obecně jedné páce) je výškovka a křidélka, je Mode-2 je z tohoto hlediska více podobno letadlům.
Pro modely letadel se však hlavně používá Mode-1 a to proto, že u nich používáš hlavně křidélka a výškovku.
Při tom je potřeba celkem velké přesnosti a nechceš, aby ti vlivem nepřesností v pohybu páky, byly ovlivněny obě funkce zaráz - výškovka i křidélka.
PROTO je u letadel více používán Mode-1, kde je každý z těchto ovládacích prvků na jiné páce !!
Plyn a směrovka už nejsou u letadel tak hodně citlivé na nepřesnosti v ovládání.

U modelů vrtulníků je ovládání úplně o něčem jiném !!
- Rychlost dopředného letu určuje hlavně klonění (dopředu, ve spolupráci s kolektivem)
- O otáčky rotoru se stará governor - jsou konstantní a stoupání a klesání řídíš úhlem náběhu listů.
- Pohyb "ocasu" - ocasní vrtulka vyrovnává (změnou úhlu náběhu listů) kroutící moment rotoru aby se vrtulník na místě netočil dokola a umožňuje otáčení vrtulníku na místě.
S přibývající dopřednou rychlostí však její vliv na změnu směru letu klesá - VELMI ZHRUBA A OBECNĚ řečeno - při dopředném pohybu vrtulníku s ní vrtulník nezatočíš.
- Klonění umožňuje boční pohyb vrtulníku na místě a při dopředném letu se chová podobně jako křidélka u letadel.
Zatočit při dopředném letu s vrtulníkem je pak vzájemná kombinace klonění, klopení, úhlu náběhu listů a někdy menšího podílu ocasní vrtulky.
V podstatě tam jdou "všechny páčky do zatáčky" a proto je u vrtulníků tolik rozšířený Mode-2 !!

Uffff !!
Doufám ,že to tak stačí.. :roll: :wink:

P.S.
Zarytí vrtulníkáři mi doufám prominou tento stručný a neúplný popis.
Sami uznejte, že přesně popsat "nuance" řízení vrtulníků, prostě pár větami NEJDE..
Léčíme nákazu - "Pěkně KULKOU po KULCE".....
http://vscharlie.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Grinch
Příspěvky: 1246
Registrován: 17 led 2009 08:51
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: RC modely

Příspěvek od Grinch » 28 srp 2010 18:29

Myslim ze si to napsal perfektne:) Ani ja ybch to nenapsal lepe... dokonce to vypada, ze jsi i pochopil zakladni aerodynamiku a mechaniku letu vrtulniku:)

Je to tak, proste u vrtulniku je daleko slozitejsi prace a hlavne nutna spoluprace a stejneho ovladani kloneni a klopeni, oproti tomu zataceni je "mene dulezite" i kdyz tak to neni, protoze vrtulka odebira vykon na rotoru a musi se pridam, tim padem zas dat vice nohy, vyrovnat kloneni a zas znovu... vrtulnik narozdil od letounu nikdy nevyvazis...

a vytrimovat taky nejde... ale zas vite jak - PRISAT A ZASTAVIT UMI KAZDY... ALE ZASTAVIT A PRISTAT JEN PORADNY CHLAPI :)
Kurzy GTac.cz - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
Uživatelský avatar
HonzaH83
Příspěvky: 414
Registrován: 23 led 2010 12:38
Bydliště: Rybnice - západní čechy
Kontaktovat uživatele:

Re: RC modely

Příspěvek od HonzaH83 » 28 srp 2010 22:52

Tak já to bral z pohledu modelářského. Bohužel se mi ještě nedostalo toho zázraku sednout si do opravdové heliny :cry:
Nemluvím o robinsonu. Pro mě by byl vrcholný požitek v Mi-24....
!!! STŘÍLÍM BLBĚ, ALE RÁD !!!
SLÁVIA 631
HW97 KT + Sightron MilDot

https://pera-honza.cz/
Uživatelský avatar
Grinch
Příspěvky: 1246
Registrován: 17 led 2009 08:51
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: RC modely

Příspěvek od Grinch » 29 srp 2010 08:37

Tak potom bych Te a treba i jine chtel pozvat na CIAF dalsi vikend do Hradce. budu sice na letovy ukazce,ale verim ze na nasi staticke masince bude cas i misto vlozit dovnitr,ukazat a pokecat o tom co Mi24/35 zere, jak co funguje a hlavne jak to strili. Kdyztak se ptej po Šlajchym:)
Kurzy GTac.cz - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
Uživatelský avatar
drát
Příspěvky: 1669
Registrován: 28 zář 2008 20:35
Bydliště: Dudákov

Re: RC modely

Příspěvek od drát » 11 zář 2010 16:45

CZ200 .177 , SPA M16 .25 , Hatsan Invader auto .25
DU-10 Condor, HDR 50 , Chiappa SAA , rev.Rex L 4", Alfa 441,Slavia 631
Walther Sportmodell,H.S.model 21F, Buck Trail Flint 48
prak s gumou č.6
Odpovědět