RC modely

V minulosti fórum o online-chatu, nyní již takový obecný pokec ;) a nezařazené témy

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
VSCharlie
Příspěvky: 653
Registrován: 17 zář 2009 10:48
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: RC modely

Příspěvek od VSCharlie » 10 úno 2010 15:27

kesi píše:A co to vlastně znamená, když se řekne letadlo 3D?? To jako že model není upoutaný?
Si děláš srandu ne ?? :lol:
Trocha vysvětlení:
-Volně létající modely jsou modely. které nikdo a nijak za letu neovládá.
-RC (radio controlled) modely, jsou modely řízené na dálku - za letu vysílačkou (druh radiové aparatury a způsob přenosu řídícího signálu neřeším).
-Upoutané modely, jsou modely řízené za letu pomocí lanek (strun). to jsou ty, které lítají v kruhu (odstředivá síla) okolo "pilota", který (princip "maňáska), však ovládá jenom výšku - výškovku.

Všechny tyto základní tři druhy ovládání, pak mají ještě spousty kategorií, podle toho, o jaké letadlo se jedná, k jakému druhu lítání je určení.
Příklad:
1-Základ je podle pohonu
-Větroně
-A letadla s pohonem -(spalovacím, nebo elektrickým)
2-podle určení
-Školní
-Cvičné
-Akrobatické
3-Podle zpracování
-Vlastní konstrukce
-Polomakety (vojenské, sportovní)
-Makety (vojenské, sportovní)
Atd, atd atd.
Jednotlivé kategorie mají ještě spoust dalších členění, třeba podle toho k jakému stylu lítání jsou určené.
Třeba klasická akrobacie, akrobacie F3A,F5B, F2D a spousty dalších,mezi kterými je i 3D létání.
Prostě je toho hodně.. :wink:
Podívej se sem na video 3D, Bruckmann lítě ve Znojmě na hudbu a stojí to za to.


To je jen část celého spektra leteckého modelaření.

Dej na YouTube třeba F2D Combat a uvidíš upoutance, jak si stříhají stuhy.


Léčíme nákazu - "Pěkně KULKOU po KULCE".....
http://vscharlie.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 3504
Registrován: 27 srp 2008 15:18
Bydliště: Müglitz
Kontaktovat uživatele:

Re: RC modely

Příspěvek od kesi » 10 úno 2010 15:57

Jj, já jen že to 3D u letadel jsem ještě neslyšel, tož co já vím, co to může ještě u pilotů znamenat. :lol:
Jinak ty kategorie, to mě taky něco říká, měl jsem doma kopec časopisů Modelář. :)
AA TX200 HC 5,5 FAC & EO HELIX 6-24X50 SFP APR-1C MRAD
Uživatelský avatar
VSCharlie
Příspěvky: 653
Registrován: 17 zář 2009 10:48
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: RC modely

Příspěvek od VSCharlie » 10 úno 2010 16:05

kesi píše:Jj, já jen že to 3D u letadel jsem ještě neslyšel, tož co já vím, co to může ještě u pilotů znamenat. :lol:
Jinak ty kategorie, to mě taky něco říká, měl jsem doma kopec časopisů Modelář. :)
A z kterého roku jsou ty modeláře, nepamatují ještě 1. republiku ? :lol: (jen sranda....)
Protože jsi obeznámen, tak už jen rychle - označení 3D u letadel (modelů letadel), říká - zejména u polomaket, že jsou určeny k létání 3D akrobacie a za tímto účelem mají trochu upravené ovládací plochy - výškovku, směrovku, křidélka.
Zpravidla jsou vzhledem k ostatním proporcím předlohy o něco málo zvětšena, pro lepší a razantnější - účinější, ovládání..
Léčíme nákazu - "Pěkně KULKOU po KULCE".....
http://vscharlie.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 3504
Registrován: 27 srp 2008 15:18
Bydliště: Müglitz
Kontaktovat uživatele:

Re: RC modely

Příspěvek od kesi » 10 úno 2010 16:09

Tohle jsem chtěl slyšet. :D Ty časáky už nemám, kupoval jsem je za komančů.

PS: myslím, že zařvaly v kamnech.
AA TX200 HC 5,5 FAC & EO HELIX 6-24X50 SFP APR-1C MRAD
psena
Příspěvky: 202
Registrován: 20 pro 2008 21:47
Bydliště: Brno

Re: RC modely

Příspěvek od psena » 10 úno 2010 17:15

milius píše:Před vrtulníkem by se mělo zvládat letadlo.Jinak si brzo nabijete.Jít rovnou do vrtulníku aníž by člověk uměl lítat s letadlem je skoro škoda peněz.
Tak tohle jsem jeste nikde neslysel :)
Naopak jsem cetl, ze problemy maji ti, kteri uz litali letadla, jsou situace, ktery se na heli resi presne naopak nez u letadel a preucovat se je vetsinou o dost horsi nez se ucit. taky jsem rad, ze jsem nelital zadny letadla, protoze bych sebou do vrtasu pravdepodobne nesl tihu v podobe MODU 1 a ten prece jen pro heli neni uplne idealni, ale samozrejme se i s nim daji delat zazraky.
Predevsim me letadla tolik nebavi, heli se me zdaji lip pouzitelne kdekoliv, jsou dynamictejsi ve zmenach smeru diky stale se naplno tocicim rotorum a celkove na ovladani narocnejsi. Kdyz jsem v simu vzal letadlo, tak nebyl zadny problem litat pekny krouzky nebo osmicky, nez jsem to stejny zaletel s helinou, tak jsem potreboval tak 20 hodin na simu :oops: Proste je to vyzva.
Jinak doma ma koax a da se rict, ze po trech dnech uz docela nuda, navic jako prostredek pro nauceni litani je to spis na skodu. Jediny co se clovek nauci, je kam dat packu, ale jak moc a na jak dlouho, tedy u 6ch to nejdulezitejsi uz ne. Melinkej jednoroto jako Free spirit solo nebo msr je tomu urcite bliz a jako predpriprava uz se da doporucit.
No uvidim, uz brzy zjistim pravdu, mam doma uplne vse a cekam na jeden blbej konektor za 36kc kterej u nas je pouze v jednom ksefte. Mozna me to ale trosku vyhovuje, zacinam citit znacne sevreny pulky, kdyz si ten svuj kousek predstavim ve vzduchu a ne na policce :D :D, rikam si, jestli jsem radsi nemel koupit HW 100...to by bylo na porad, tohle stoji stejne ale trvanlivost je hodne nejista :)
psena
Příspěvky: 202
Registrován: 20 pro 2008 21:47
Bydliště: Brno

Re: RC modely

Příspěvek od psena » 10 úno 2010 17:27

Tak jsem se podival na nejaky videa na youtube a beru zpet, ze letadla jsou malo dynamicky :D jsou proste jiny, pekelne rychly a asi bych se bal, ze me uleti :lol:
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 3504
Registrován: 27 srp 2008 15:18
Bydliště: Müglitz
Kontaktovat uživatele:

Re: RC modely

Příspěvek od kesi » 10 úno 2010 17:36

To už bych nikdy nenašel. :lol: Chvilu zazmatkuju a je nad jiným okresem. :lol: Pro začátečníky jak dělaný. :lol:
AA TX200 HC 5,5 FAC & EO HELIX 6-24X50 SFP APR-1C MRAD
Uživatelský avatar
ALKAJ
Příspěvky: 1603
Registrován: 08 úno 2007 15:40
Bydliště: Banskobystrický kraj (VK)

Re: RC modely

Příspěvek od ALKAJ » 10 úno 2010 17:40

nesl tihu v podobe MODU 1
To dnes niekto aj používa MODE 1 ? Síce sa tvrdí že v ČR-SR je to najrozšírenejší mód, ale mám podozrenie že táto informácia je "trocha" neaktuálna :roll:
Jak nazýváš lidi, kteří když jsou ohroženi, tak se nebrání, jen utečou a schovávají se?
Civilizovaní?
Uživatelský avatar
Jetson
Příspěvky: 449
Registrován: 28 kvě 2009 17:44
Bydliště: Buštěhrad
Kontaktovat uživatele:

Re: RC modely

Příspěvek od Jetson » 10 úno 2010 18:11

Já třeba v módu1 lítám aero i heli. Pravda, žádný nadprůměrný letec nejsem. A do módu1 jsem šel hlavně proto, kdyby došlo na kabel s instruktorem (což se nestalo, ale mód1 už zůstal). Navíc,, zatímco u aera bych asi měl radši prohozený křidýlka se směrovkou, tak u heli mi to vyhovuje jak to je.
Air Arms S410 Classic Beech .177 & Nikko Stirling Diamond 10-50x60 MilDot
Walther LG400 Blacktec .177 & Vortex Viper PST Gen II 2-10x32 FFP EBR-4
Weihrauch HW97K .177 & Leapers AccuShot 4-16X56 SF I Extended MilDot
Uživatelský avatar
VSCharlie
Příspěvky: 653
Registrován: 17 zář 2009 10:48
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: RC modely

Příspěvek od VSCharlie » 10 úno 2010 21:17

To "alkaj"..
Ta to asi si opravdu špatně informovaný, nebo je to jenom regionální.. :wink:
Znám spoustu leteckých modelářů, včetně reprezentantů - určitě to bude víc než padesátka a jestli dva z nich lítají v módu 2, tak je to všechno.
Z odhadem 25 vrtulníkářů i těch co lítají 3D, jak já říkám "záchvat epilepsie v pokročilém stádiu", je jich v mode 2 taky menšina.

K tomu videu v F5B..
Můžu Vás uklidnit, tyto létající baterky u nás nezvládá na opravdu špičkové úrovni nikdo.. :(
Svého času jsem dělal rozhodčího na jedné soutěži s mezinárodním zastoupením, podobné jako na tom videu.
Nechlubím se, jenom konstatuji, a nikdo z 4 našich "reprezentantů" nedoletěl - všichni to "zazdili" do země.
Možná dnes už jo, to nevím... :roll:
Například "němčouři" na rozdíl od našich, lítali opravdu špičkově. Pak pár Italů Angláni atd..
Léčíme nákazu - "Pěkně KULKOU po KULCE".....
http://vscharlie.rajce.idnes.cz/
psena
Příspěvky: 202
Registrován: 20 pro 2008 21:47
Bydliště: Brno

Re: RC modely

Příspěvek od psena » 10 úno 2010 21:45

ALKAJ píše:
nesl tihu v podobe MODU 1
To dnes niekto aj používa MODE 1 ? Síce sa tvrdí že v ČR-SR je to najrozšírenejší mód, ale mám podozrenie že táto informácia je "trocha" neaktuálna :roll:
No mozna je nektualna na Slovensku, vy jste dokazali udelat velke skoky vpred, prijmout Euro a asi i zmenit MOD :D , ale v cechach aspon na letadlech jednoznacne vede MOD 1. (na heli taky, vetsina starsich ti rekne, litej to co litaji ti v tvem okoli, bude se ti lip ucit, budou ti moci zalitnout heli atd..). Kdyz zacinas litat, tak vetsinou s nekym vsechny nakupy a vybery komponent konzultujes, proto se dedi tradice MODU 1 u nas a vubec v regionu. Je pravda, ze dnes je tu na radu internet, ne jak pred lety, kdy by sis bez zkusenejsiho ani neskrtl, ale i tak, myslim ze se staci podivat po inzeratech co se u nas prodava, vetsinou se jedna o jednicku, ale pravda dvojek pribyva.
Kazdopadne ja jsem to zkousel a pro me je to nezkousnutelny mod. :wink:
Jinak puvodni rozdeleni, ktery se uz trosku smazava, je:
MOD 1 Evropa, Novy Zeland, Australie
MOD 2 USA Kanada
Uživatelský avatar
VSCharlie
Příspěvky: 653
Registrován: 17 zář 2009 10:48
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: RC modely

Příspěvek od VSCharlie » 10 úno 2010 22:14

To "psena"..

NAPROSTÝ SOUHLAS.. :wink: :D
Koukám že jsi taky z Brna, kam chodíš lítat (pokud lítáš).?
Já na "Slatinu", nebo klubové letiště v Rajhradě- viz. www.klmbrno.cz
Léčíme nákazu - "Pěkně KULKOU po KULCE".....
http://vscharlie.rajce.idnes.cz/
psena
Příspěvky: 202
Registrován: 20 pro 2008 21:47
Bydliště: Brno

Re: RC modely

Příspěvek od psena » 10 úno 2010 22:41

VSCharlie píše:To "psena"..

NAPROSTÝ SOUHLAS.. :wink: :D
Koukám že jsi taky z Brna, kam chodíš lítat (pokud lítáš).?
Já na "Slatinu", nebo klubové letiště v Rajhradě- viz. http://www.klmbrno.cz
No tak ja mam strelecko- RC kolegu z Brna! Fakt mam radost...i kdyz ty jsi "trosku" jina trida, takze tezko me asi zkontrolujes helinku. Ja zatim nechodim litat nikam, vse me teprve ceka... Helina je sestavena, chybi uz jen jeden konektor na propojeni baterie a reglu a muzu udelat finalni nastaveni a jdu na to. Vsechno delam sam (co si budem povidat, predsestaveny Procko sestavi i opice, jde o to jak) podle internetu, vcetne serizeni hlavy, nastaveni radia atd... ale stejne matadori na rcmanii (myslim ze pan Vit Klabacka) rikaji, ze kdyz kontroluji heli od zacatecnika , tak na 90% je nastaveni spatny. Jsem zvykly porozumet vsemu sam a myslim ze zdroju toho poznani je tu vic nez dost, ale stejne..zkusenost nicim nenahradis.
Takze jsem prave premyslel, ze pozadam asi take nekoho na rcmanii o kontrolu... jeste uvidim, uvidim jak budou probihat moje soukromy serizeni a jaky z toho budu mit pocit.
No a potom zacne boj jestli vubec vzletnout a nebo to nechat na policce....kdyz ona ta helinka je tak krasna :D Trenuju opravdu poctive na simulatoru a snad se nenecham svest nadsenim a nebudu chtit vzletnout driv nez me to moje schopnosti dovoli. Ale jak se znam, tak to bude brzy...jsem trosku horka hlava.
Jinak na lokality jsem se dival na RC mapy a videl jsem neco pobliz mozna je to prave ta Slatina o ktere pises, je to na soubezne s Olomouckou? Ale nevim jestli je to volne pristupne letiste, na mape je psano, ze snad pro slusne lidi ano. Ale ja stejne chci zacit nekde poskakovat v ustrani bez zraku lidi a radsi i zvirat :)
Jen otazka, v tom Rajhrade, da se treba do budoucna prihlasit do toho klubu a vyuzivat to letiste? Bydlim na Videnske takze to mam docela po ruce. psena

P.S. kdybys vedel o nekom, kdo by samozrejme za poplatek byl schopen kvalitne me tu helinu zkontrolovat a zlitnout, tak bych ti byl vdecen. Diky.
Uživatelský avatar
VSCharlie
Příspěvky: 653
Registrován: 17 zář 2009 10:48
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: RC modely

Příspěvek od VSCharlie » 10 úno 2010 22:45

Napíšu ti raději SZ..
Počkej, až to semolím. :lol:
Léčíme nákazu - "Pěkně KULKOU po KULCE".....
http://vscharlie.rajce.idnes.cz/
milius
Příspěvky: 3134
Registrován: 19 črc 2006 09:05

Re: RC modely

Příspěvek od milius » 10 úno 2010 23:40

A proč myslíte,že piloti vrtulníků musí mít za sebou letadlo?Ono vzlétnout s vrtulníkem,udělat kolečko a přistát z vás pilota vrtulníku neudělá.Jedna věc je vrátit se do dětských let a mít radost z toho,jak to letí a nezničit to a druhá věc je umět s tim lítat.Mezi tim je dost velká propast.
Narazit na špatný kus se stane.... ,ale je to určité procento blížící se pravděpodobnosti......
Odpovědět