rada pro zacatecnika

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

SMK
Příspěvky: 39
Registrován: 29 črc 2011 15:00

rada pro začátečníka

Příspěvek od SMK » 29 črc 2011 15:55

Zdravím mám takovej dotázek. Jako malej sem střílel vzduchovku cca v 12 letech co sem tak začal soutěžit - TAU celkem to šlo byla občas nějaká ta cena na krajské úrovni. Pak jsem přešel na malorážku pár ruskejch nejspíš URAL či tak něco - hodně masivní hlaveň a pak sem míval Anschütz, ale tady sem měl velké potíže - střílím levé garde kvůli vadě oka a měl jsem vždy k dispozici pouze výrazně profilované pušky pro praváky a z dnešního pohledu směšné vybavení (střílel sem v džínách místo kabátu starej ,,vaťák,, a koženou zimní rukavici - malinkatej klub kde toho moc nebylo a pro leváky v podstatě nic - takže výsledky byly dosti mizerné strašně jsem se s tím trápil, co si tak pamatuji na ležáka 60 ran sem míval cca 560 jako maximum v cca 16-18 letech. Jednou sem měl půjčenou levostranou Anschütz a výsledek šel okamžitě lehce přes 580. Sic to je pořád výsledek na nic - na pár závodech sem se potkal i s panem Vargou a jemu podobným kde výsledky byly mezi 590 - 600, nicméně u mě bylo s tou levostranou pažbou vidět velké zlepšení a to byl jen jeden jedinej tréning na této pušce. Bohužel klub neměl tehdy na levostranou pažbu a když sem jí nedostal ani po dalším roce marného čekání tak sem to zabalil. No a teď se dostávám k podstatě mé otázky. Dnes po 10 letech bych se ke střelbě docela rád vrátil. Jen nějak nevím zda to po tolika letech má ještě cenu - né, že bych měl ambice na olympiádu, ale pokud bych se k tomu vrátil jednoznačně bych rád objížděl takové ty menší závody s tím, že bych se rád dostal do nějakého průměru. Vůbec nemám tušení jaký je dnes průměr co se výsledků týče ani jaká je uroveň co se týče výbavy ale předpokládám, že to šlo asi hodně nahoru. Má smysl se do toho pouštět znova - jestli mi už příliž neujel vlak a má cenu se spíše snažit dostat do nějakého klubu a spoléhat na to, že dostanu flintu pro leváka a nebo je lepší z pohledu vybavení pro leváka snažit se pořídit si vlastní výbavu? Pokud vlastní co se tak dá v dnešní době pořídit jako nové s tím aby to stačilo na menší soutěžní ambice ale zároveň to nezruinovalo peněženku? Jinak tedy v té malorážce sem střílel klasiku - ležák, stoják a standard - ležák, klečák, stoják. Díky za rady a názory vím, že to bude dosti individuální ale snad se dá i obecně takle něco poradit.


Uživatelský avatar
andreapipo
Příspěvky: 255
Registrován: 13 led 2009 09:18
Kontaktovat uživatele:

Re: rada pro začátečníka

Příspěvek od andreapipo » 29 črc 2011 16:32

Zdravím, pušku sice podle pravidel ISSF nestřílím, ale můžu pomoci s jednou částí otázky. Výkonnostní třídy jsou zde http://www.shooting.cz/browser.php3?doc ... download.h Až si je prohlídneš, tak zjistíš, že mistrovská VT je pro muže u LM 60 595, I. VT 580, II. VT 560 a III. VT 535, takže s tvými 580 bys byl na těch místních soutěžích king. Problémem je, že se tato disciplína a puška vůbec, skoro nikde nestřílí a když, tak velmi zřídka. Nevím tedy, které místní soutěže bys chtěl objíždět. Puška je velmi náročná disciplína, drahá na výzbroj a výstroj a do toho se dnes nikomu jen tak pro zábavu nechce a proto se všude střílí skoro jen a pouze pistolové disciplíny. Ona už i LP 60 se střílí velmi málo a málo kde. Nejrozšířenější je SP, sem tam se někde střílí i StP a ještě méně RP. Když se člověk věnuje všem těmto disciplínám a přidá k tomu ještě VP a VStP, tak si docela slušně během roku zastřílí. Vystačit si pouze s puškou, tak se skoro nikam nepodíváš. Jo a ještě něco, na těch místních soutěžích, kde se puška ještě střílí, je 456 mod. 4 asi to nejlepší, co se používá. Sem tam i nějaká ta SUHLka by se našla a výbava, pořád ty vatované kabáty a kožené rukavice. Jak říkám, nikomu na této úrovni se do drahé výzbroje a výstroje nechce. ISSF moc netáhne, dnes je to samá "MAO" a ještě snad i mizivé cíle, sem lidi prachy ještě vrážejí, ale ISSF, to dnes opravdu netáhne. No nic, hodně štěstí.
CZ 75 TS 9x19,
Alfa Para 9251 9x19,
Kora Brno Sport Special .22LR,
Baikal IŽ 35M .22LR,
FWB AW 93 .22LR,
TOZ 35 .22LR
Drulov 90 .22LR,
Norinco JW15A Plast .22LR + DO Entry 3-9x40MD
Steyr LP 50 .177
SMK
Příspěvky: 39
Registrován: 29 črc 2011 15:00

Re: rada pro začátečníka

Příspěvek od SMK » 29 črc 2011 17:14

Tak to je mazec...... a já si říkal, že to dnes bude dostupnější než tehdy - No jezdíval sem tak různě ty menší závody no Plzeň, Prachatice, Budějice, Tábor, Praha a pak různý menší střelnice u vesnic po jihočeském kraji - přes léto hlavně malorážka, přes zimu sem střílel vzduchovku stojáka - ležák býval tuším jen do 15 let. K pistoli sem se za ta léta samozřejmně také dostal, ale upřímě to mě nikdy netáhlo a docela se mi klepala ruka - kor s libovolkou s delší hlavní. Ty výkonnostní třídy vypadají poměrně stejně jako tehdy. Že to je náročná disciplína toho jsi sem vědom trénoval sem 2x týdně vzduchovku a cca 1 za dva týdny malorážku do toho sem ještě 4x týdně ,,sušil,, vždy hodinku se vzduchovkou - také Anschütz s těžkou hlavní, žádná Slavie a vlastně to bylo pořád málo na ty lepší výsledky. Že bych s 580 byl king no nevím, co si tak pamatuji kluci z ČB mívali I VT a i na těch menších se objevovali lidi s M VT a třeba v Plzni i dost cizinců a reprezentace. Tak ono i tehdy těch závodů nebylo tolik ale tak v sezóně se jeden dva do měsíce dělali většinou ležák a stoják a obohaceno těmi 3x20 což sem nemusel no - z toho klečáku bolelo celý tělo. Docela škoda čekal sem, že to bude dnes víc IN - nojo co se dá dělat podívám se po nějakých klubech abych zjistil co a jak dnes. Jinak co sem se tak koukal nová hlaveň cca 20 litrů a pažba lehce přes 20, oblečení se dá za 10 pak nějaký doplňky no celkem si myslím, že za 60 se to dá nějak zpytlíkovat, ale je fakt, že ta vzduchovka by se taky šikla....
Uživatelský avatar
andreapipo
Příspěvky: 255
Registrován: 13 led 2009 09:18
Kontaktovat uživatele:

Re: rada pro začátečníka

Příspěvek od andreapipo » 29 črc 2011 21:19

...no, Plzeň, to je špička celorepublikově a zřejmě tam všude kolem to bude s puškou asi lepší, Praha to je další centrum, ale to je asi vše. Já jsem ze Středočeského kraje a u nás se to prakticky vůbec nestřílí a když tak jen jako klubovky u některých klubů. No a když pro tebe 60 litrů nejsou zas tak velké peníze, pak je to sranda. Tam u vás si asi z té pušky zastřílíš. V okruhu, ve kterém se pohybuji jsme všichni pistoláři a pušky máme jen pro zábavu. Vzduchovky používáme jen občas doma spíše pro zábavu než pro trénink. U pistolí se situace hodně zlepšila. Od Margolin se přešlo k Pardinkám, Hammerlím, Waltrům, FWB a "nejhorší" jsou snad IŽky. Margolínu už mají jen fandové a vytrvalci. Do pistolí lidé investují, ale do pušek ne.
CZ 75 TS 9x19,
Alfa Para 9251 9x19,
Kora Brno Sport Special .22LR,
Baikal IŽ 35M .22LR,
FWB AW 93 .22LR,
TOZ 35 .22LR
Drulov 90 .22LR,
Norinco JW15A Plast .22LR + DO Entry 3-9x40MD
Steyr LP 50 .177
qwer
Příspěvky: 373
Registrován: 07 říj 2006 15:38

Re: rada pro začátečníka

Příspěvek od qwer » 29 črc 2011 21:49

Andreipo: mám pocit, že jsi už hodně dlouho nikde nebyl na běžném ležáku (LM60). Zdaleka to není takový pravěk jak píšeš. Na soutěžích se stále objevují nové mladé tváře i s pěknou výbavou. Mezi těmi mladými se běžně pohybují velice úspěšní střelci - staří matadoři-stálice od kterých je stále se co učit.
SMK: doporučuji ti si prostudovat kalendář akcí ČSS a vybrat si vhodné a dostupné soutěže. Určitě najdeš několik soutěží které tě osloví a nedá ti to tam nejet. Z našeho klubu se zúčastňujeme závodů v okruhu cca. 100km.
Co se týče té výbavy, jako dospělý muž zapomeň na to, že ti dnes v běžném klubu přidělí Anču nebo aspoň něco srovnatelného. Mezi muži má vybavení každý svoje vlastní. Musel by jsi být členem některého z význačných klubů aby ti přidělili aspoň starší vybavení. Pro začátek bych doporučil pušku Suhl150, upravit kliku závěru a pažbu, nebo se přímo poohlédnout po starší Anschutz, nejlépe již v levém provedení. Pro ležáka je nezbytný kabát, řemen a rukavice, bude potřeba i slušný pozorovací monokulár. Kalhoty a boty bych ponechal zatím na okraji zájmu pro standart 3x20(40). Chápu, že tvoje situace je komplikovanější, že potřebuješ levé provedení výbavy. Nedej se ale odradit a jdi do toho, na vlastní oči uvidíš že střelba (a nejen ISSF) se dá úspěšně provozovat do vysokého věku. Základy již máš z mládí, teď jen na ně navázat. Zde na fóru by ti mohl poskytnout nejvíce info Harpplayer, také se po letech vrátil ke střelbě ISSF.
SMK
Příspěvky: 39
Registrován: 29 črc 2011 15:00

Re: rada pro začátečníka

Příspěvek od SMK » 30 črc 2011 00:07

qwer - dík no teď si mi hned zlepšil náladu tím, že to není tak strašné s tou puškou. No co se týče pušek pro začátek - tady už jsem bohužel asi trošku zmlsanej a o takových těch variantách na začátek nějak nechci ani uvažovat. S tím sem si prošel v mládí a tudy cesta nevedla. Když vlastní flintu tak jednoznačně pro leváka o pušce pro praváka sem ani neuvažoval s tím se prostě nedá - alespoň ne na lepší úrovni. Co se týče starší pušky to je docela ošemetná věc - někdy už má velkej nástřel a začíná mít rozptyl, taky už sem viděl rýhy v hlavni od špatného čištění a opravdu dobrej stav se od nové tou cenou zas tolik neliší. Asi bych to viděl na 1903 - 1907 v pažbě 1912 což v tom bych si uměl udělat jasno. mě jde spíše o to že sem flintu nedržel skoro 10 let.... je mi 29 a docela se obávám aby to nebylo vyhazování peněz. Jako táhne mě to už delší dobu, jen je otázka jestli na to ještě mám. Dotáhnout to alespoň na I výkonnostní třídu. Zkušenosti sou polohy umím dodnes, dýchání a prostě takovýhle věci si pamatuji, ale těch 10 let to je velká mezera..... další co mi začlo vrtat hlavou je jestli by nebylo lepší nejdřív pořídit vzduchovku což by bylo na intenzivní trénink, který bych potřeboval vhodnější jak z důvodu nižších provozních nákladů a hlavně dostupnosti míst na trénování - mohl bych i doma a malorážku pořídit časem. Přeci jen když sem střílel bylo to cca 15 tisíc ran ročně na ostro plus sušení. Což to kdybych měl vystřílet za své v malorážce tak to bude pěkná pálka.
Uživatelský avatar
andreapipo
Příspěvky: 255
Registrován: 13 led 2009 09:18
Kontaktovat uživatele:

Re: rada pro začátečníka

Příspěvek od andreapipo » 30 črc 2011 00:27

qwer: máš pravdu, nikdy, protože pušku podle ISSF prostě nestřílím a nikdy jsem nestřílel. Soudím tak podle toho, kam jezdím střílet pistoli a jejich střeleckých kalendářů a z rozhovorů okruhu lidí, ve kterém se pohybuji. Jet do Plzně střílet pušku by mě ani ve snu nenapadlo a v klubech, které znám, nepořádají pušku buď vůbec nebo pořádají pušku jen občas a jen jako zpestření. Tam se rozhodně nic nového a nikdo nový neobjevuje. Střelba ISSF asi vymře po meči i po přeslici, protože na soutěže místního významu jezdíme pořád jedni a titíž, všichni už se prostě známe přinejmenším od vidění a nikdo mladý, nový, mezi nás už dlouho nepřišel. Dneska ty mladé halt táhne velkoráž a "akční" střelba. Někde mají dorost, ale jen mizivé procento u tohoto druhu střelby zůstane.
CZ 75 TS 9x19,
Alfa Para 9251 9x19,
Kora Brno Sport Special .22LR,
Baikal IŽ 35M .22LR,
FWB AW 93 .22LR,
TOZ 35 .22LR
Drulov 90 .22LR,
Norinco JW15A Plast .22LR + DO Entry 3-9x40MD
Steyr LP 50 .177
SMK
Příspěvky: 39
Registrován: 29 črc 2011 15:00

Re: rada pro začátečníka

Příspěvek od SMK » 30 črc 2011 09:28

A tak zas bych to neviděl tak katastroficky ano určitě dnes táhnou víc pistole a akční střelba ale přeci jen tahle klasika je mezi olympijskými disciplínami a tak si myslím, že na té profi úrovni se to udrží. To je jako s cyklistikou silnička dnes také netáhne, ale že by se zrušila Tour de France o tom sem neslyšel ani úvahy :wink: Ale jak sem psal co se děje dnes moc nevím jaká je ta situace, ale tak černě bych to neviděl.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: rada pro začátečníka

Příspěvek od harpplayer » 31 črc 2011 18:50

To SMK: Když tak pročítám Tvoje příspěvky, mám pocit, že jsme se spolu potkali u Zdeňka na chalupě. Není-li to tak, je to až zarážející shoda náhod. Podotýkám, že jsem rovněž LEVÁK. Já jsem se vrátil k ISSF střelbě po cca 20 letech. Mezi tím jsem střílel Zbraně světových válek a malou odstřelovačku. Právě pro MaO jsem si pořídil starší LEVOU Anschütz 1907 v Al pažbě (dodnes děkuji qwerovi, že mě na ni upozornil). Dnes se mi tahle zbraň úžasně hodí - osadil jsem ji dioptrem a snažím se navázat na zašlé zkušenosti. V minulosti jsem střílel ISSF výhradně předělanými pravými puškami (vlastní pažba, převaděč závěru nalevo) - maxima jsem dosáhl 582, ale to se stalo náhodu 1x a nebyl jsem schopen na tenhle výkon navázat. Další výsledky se pohybovaly kolem 560 - 570. Neměl jsem ponětí o beddingu, utahovacím momentu apod., takže se to u těch amatérských pokusů zákonitě muselo projevit. Nyní už půl roku trénuju ležáka. Na inzerát jsem koupil lehce jetou rukavici Gehmann (já vím, Thune je lepší), po shánění kabátu na mou poněkud nekonfekční postavu jsem si nechal v Hitexu ušít jednoduchý kanvasový kabát (cca 7 tis.), dioptr a irisku jsem vydražil na jedné německé internetové burze - obojí ve velmi obstojné kvalitě. Začal jsem úplně od začátku zaujímáním polohy, nastavením zbraně, orientací - všechno jako bych se znovu učil, ale jde to nahoru docela dobře, prostě to v té hlavě někde je. Začátky byly hodně kruté - nebyl jsem schopen odstřílet z jednoho zaujetí polohy víc, jak 7 - 8 ran, oko bylo po několika ranách unavené od pohledu do dioptru, dlaň bolela od řemenu, prostě průser. Zhruba po měsíci tréninku (ještě bez kabátu a rukavice) jsem si vystřelil první závod na 30 ran - výsledek 273 nebyl nicmoc, ale bylo to přes 90 na položku, tak mě to trochu nakoplo. Začal jsem systematičtěji trénovat a přišel první závod LM60 - no průser - ani jsem ho nedostřílel. Přišel jsem ale za pomoci zkušených střelců na spoustu chyb a snažím se je odstraňovat. Shodou okolností se dala dohromady parta veteránů z klukovských let, takže chodíme střílet v partě - jde to nějak líp. Dokonce si vedu tréninkový deník s analýzou tréninku, což jsem v aktivní "kariéře" nedělal. Po cca půlroce se mi podařilo na závodě střelit 573 - teď se to z hlediska bodů zastavilo, ale soustřely se začínají stahovat. Střílím méně osmiček a mám pocit mírně stoupající tendence.
Tohle všechno píšu ne proto, že bych se chtěl vytahovat, ale abys viděl, že i s dvacetiletou pauzou se dá víceméně úspěšně navázat. Takže se ničeho neboj a pokud ses rozhodl, pojď do toho.
S tou levou puškou je to trochu svízel - když je, tak za dost peněz. Rozhodně to ale nejsou prachy vyhozený oknem. Mirek Varga nabízel nedávno novou 1913 v kompletně levém provedení. Cena tam ale byla kolem 62 tis. Bohužel SM2, URAL, Suhl 150 - nic z toho se v levém provedení nevyrábělo. 1903 nedoporučuji (místo úderníku ingot), u Anschütz bych šel od 1907 výše, jinak Walther nebo FWB, pro fajnšmekry, co si mohou dovolit pušku od 100 tis. výše je tu Bleiker nebo G+E. To ale není písnička, kterou bych si mohl dovolit zpívat.
Přeji mnoho trpělivosti a úspěchů.
SMK
Příspěvky: 39
Registrován: 29 črc 2011 15:00

Re: rada pro začátečníka

Příspěvek od SMK » 31 črc 2011 20:28

Hm díky za povzbuzení - jestli se známe či ne můžem pořešit po SZ, ale je fakt že z tý doby co sem střílel tak od vidění sem znal dost střelců. S těma puškama pro leváka to je průser no.... někdy se možná něco namane ale moc toho nebude a ty ceny oproti novým nejsou příliž lákavé. Ty já právě uvažuji nad tím, že malorážku zatím ne - jak sem tu psal jde o to kde střílet a taky ten nástřel bude potřeba hnát hodně vysoko a když si vemu že aby měl trénink cenu je potřeba cca 15 000 ran vynásobím si to 5-6 tak to už něco stojí a navíc přes zimu bych toho moc nenastřílel kdežto tu vzduchovku bych mohl trénovat v podstatě neomezeně cena diabol je zanedbatelná oproti patronám tak mi to na ten začátek přijde vhodnější a dá se trénovat i v leže sic to je hodně o něčem jiném ale myslím, že nouzově i to jde. Tak mi to na ten rozjezd zatím připadá jako lepší varianta no a pokud to půjde tak samo pak malorážku. Na střelnici to mám 30km na vzduchovku mám prostory doma kde můžu pálit na 10m neomezeně. Tak si říkám že bych zatím třeba ten rok - dva ušetřil na patronách (což při těch nástřelech zaplatí flintu) a pak ten přechod na malorážku půjde líp - a jestli to půjde mě jako tobě tak to vidím beztak jako běh minimálně na 2-3 roky než se do toho člověk zas dostane a případně jak říkáš odstraní nějaké chyby a td. No a když to nepůjde myslím, že vzduchovka se případně otočí snáž - vhodnější pro začátečníky, ale i pokročilé na trénink - než malorážka kterou střílej už střelci co střílí pár let a ví co chtěj a budou si dost vybírat. Nebo to co píšu zní jako blbost? Nevím no co sem to tak probíral přijde mi to jako vhodnější řešení na začátek.
SMK
Příspěvky: 39
Registrován: 29 črc 2011 15:00

Re: rada pro začátečníka

Příspěvek od SMK » 31 črc 2011 20:39

Jinak ještě dodám, že 570-580 po těch letech moc pěknej výsledek. Sic s tím člověk asi nevyhrává krom nějakých menších klubíkových záležitostí, ale je to výsledek za kterej by ses nemusel stydět ani na větších závodech - střílet tyhle výsledky stabilně by mi rozhodně stačilo - i když sen by byl šáhnout si na M třídu :wink: aspoň jednou v životě
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: rada pro začátečníka

Příspěvek od harpplayer » 01 srp 2011 07:47

Já bych to tak neviděl. Ve věci střeliva - za půl roku jsem vystřílel cca tisíc nábojů, vesměs Lapua Magazine, závody střílím staršími, ale hodně dobrými Masterkami. Takže žádných 15 tis., ale tak 4 tis. nábojů v ceně 1,60 - 3,50/ks. Ono kromě střílení je taky třeba občas "sušit".
Vzduchovka částečně řeší dílčí trénink, ale standardně se střílí vstoje. Abys mohl střílet vleže a střelba byla podobná střelbě z malorážky, musíš mít zbraň bez nutnosti napínání pákou, tedy "větrovku" s kartuší stlačeného vzduchu (případně dřívější modely na CO2). Pokud chceš kvalitní zbraň, cena odpovídá nové malorážce. Na pokusy typu QB78 nebo Hatsan rovnou zapomeň (taky jsem tak uvažoval) - desítka na vzduchovkovém terči má průměr 0,5 mm a Ty bys ji vleže na 10m měl zasahovat prakticky každou ranou. Podtrženo, sečteno, ta vzduchovka Tě přijde při srovnatelné úrovni na stejné peníze jako malorážka - snad jen střelivo je maličko levnější. Jenže zas musíš mít tlakovou flašku na plnění kartuší, starat se o její revizi, shánět, kdo Ti ji naplní.... Pokud mohu radit, začni malorážkou.
SMK
Příspěvky: 39
Registrován: 29 črc 2011 15:00

Re: rada pro začátečníka

Příspěvek od SMK » 01 srp 2011 09:34

Aha já si nevšiml žes to psal sem - ptal sem se tě v SZ. No nástřel 15 sem míval běžně a co se sušení týče tak 4x týdně :wink: to sem do nástřelu nepočítal. Jak sem psal v SZ tak to bylo v poměru cca 2-3 malorážka a 12-13 vzduchovka. Tak ceny pušek jsou stejné to už sem si zjištoval - viděl bych to na Anču 8002. Když si vemu zásahy desítek vím že to je jen tečka na terči - něco sem se na ně nastřílel, ale když to tak vemeš na malorážce v leže taky musíš dávat prakticky 80% desítek jinak ten výsledek bude na nic. Tak mi to z toho pohledu tréninku přijde lepší no. Co se patron týče RWS 50, Eley a td to je kol 5 Kč samo dá se trénovat levnějšími, ale spíš se mi jedná o to že přes zimu si nestřelím a na střelnici se dostanu max 1 týdně kdežto vzduchovku můžu jet prakticky denně či střídat den jen sušit den střílet a cena diabol - bavíme se o slušných třeba RWS Meisterkugeln, R 10 Match, je zanedbatelná. Ono stejně by byly dvě flinty třeba protože těch soutěží a možností není tolik tak by to chtělo kombinovat a z tohoto pohledu mi přijde vhodnější začít na vzduchovce protože tady mě cena munice nebude trápit a když to plácnu vedle či ze začátku nenastřílím nic moc uspokojivého tak to alespoň nic nestojí. Plnění bych řešil ruční pumpou už sem se na to ptal - rovnou do kartuše - otázka několika minut - při mé postavě 186/92 a tím že rád zajdu do fitka mě to nezabije.
Shindel
Příspěvky: 127
Registrován: 03 dub 2010 13:32

Re: rada pro začátečníka

Příspěvek od Shindel » 02 srp 2011 18:38

SMK: patrně jste do diskuse vstoupil již s rozhodnutím trénovat se vzduchovkou-nic proti tomu. Zbraně jsou dnes již na vysoké úrovni a levostraná provedení jsou u nových zbraní již dostupná snad u všech výrobců, výběr zbraní je víc než slušný. Malorážku lze s trochou nadsázky trénovat celoročně. Sám vždy 25.12. ráno vytáhnu SM-2 (bez ohledu na aktuálně používanou zbraň) a těch 40-60 ran si odstřílím. Podruhé si to střihnu o narozky, což je také v zimním období-střílím na otevřené střelnici a jde to-po dostřílení okamžitě zahajuji ústup ke kamnům :D Vystřílet 15 tisíc/rok z malorážky je z mého pohledu výkon, ale proč ne. Sám to vedu hlavně cestou sušení-i před ostrým tréninkem; trénuji na "placky" (5 terčů vedle sebe-pro nezasvěcené) což je dobré na cvičení zaujetí polohy. K tréninku používám levné střelivo do 2 Kč-(aktuálně GECO nebo sypačky) snahou je udržet se v devítkách, flinta mi takový soustřel udrží s čímkoliv, víc jak 70 ran na tréninku nestřílím. Trénink před závody a na závod používám střelivo, které nám se zbraní nejvíce sedí. Běžně se vlezu do 5-ti tis. ran/rok. Přeji Vám vytrvalost ve Vašem nadšení a snažení.
SMK
Příspěvky: 39
Registrován: 29 črc 2011 15:00

Re: rada pro začátečníka

Příspěvek od SMK » 02 srp 2011 20:02

Díky za další reakci jak jsem psal víše bylo to v poměru 2-3 malorážka a 12-13 vzduchovka. jenže jde o to že pokud bych chtěl střílet 2 krát týdně na jedné pušce tak se prostě na takovejhle nástřel dostanu a tady přichází ten ,,provozní rozdíl,, jestli se na něj dostanu na vzduchovce kde to nic nestojí a nebo na malorážce kde to už půjde finančně poznat. Další rozdíl je v tom, že střelnice není za rohem (další náklady) a jsem jakožto živnostník dost časově vytížen - takže čas bejvá až k večeru což zase chodit trénovat střelbu za tmy je asi docela o ničem, kdežto na tu vzduchovku si zas v klidu posvítím. Nebyl jsem rozhodnut začít na vzduchovce - osobně mě malorážka táhne víc, ale když si to beru takle postupně z pohledu tréninku a možností jak často a kde střílet tak mi vychází vzduchovka jako nenáročný na trénink vhodnější systém. Zvláště po té pauze kdy bude potřeba hodně intenzivní trénink. Sušení je sice fajn a hodně pomůže, jenže nelze stavět jenom na něm a určité chyby člověk takto nepozná a myslím, že ostrá střelba je hodně důležitá. Co se týče levného střeliva to zas dle mě vede poté k otázkám - udělal jsem drobnou chybu já a nebo je to tím střelivem? Tady bych asi i na trénink volil něco alespoň ze středního spektra. Co se tréninku dále týče vždy jsem se snažil dát si 80-150 ran ta 150 bylo 2x60 s pauzou mezi + nástřely. Myslím, že nejde jen o to dát si pár zásahů, ale i to pěstovat si psychickou a fyzickou odolnost tak abych byl se soutěžním počtem ran v nějaké výkonnové rezervě a poté při závodě nezjistil, že po 40 ranách už nemůžu dál nebo sem tak rozhozenej, že to dál doklepat nemá cenu.
Odpovědět