rada pro zacatecnika

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Chiko
Příspěvky: 111
Registrován: 24 úno 2013 16:36

Re: rada pro začátečníka

Příspěvek od Chiko » 18 úno 2014 18:53

ahoj.harpp to popsal jako vždy dokonale a já doplním ještě pár věcí.Při stojáku je hodně důležité mít zafixovaný spodek od pasu dolů a nepřetáčet kyčelní klouby vůči patám.Tzn. že při půdorisném pohledu musí přímka chodidel a přímka boků střelce pokud možno směřovat k terči.Lehce se natáčí pouze trup v oblasti bederní páteře.Druhá věc:harp tady velice správně zdůrazňuje naučit se zaujímat stále stejnou polohu.Je to jedna z nejdůležitějších věcí pro správnou střelbu nejenom ve stoje.Pro začátek je dobré se na ní zaměřit tzv. suchou střelbou v kombinaci střelby na bílý papír a úplně vypustit z hlavy nějaké výsledkové dostihy jestli dám 320 nebo 450b.nebo kolik je to na položku.Já vím,že ze začátku to bude trochu nuda,ale jestli tě to chytne tak si kontroláčků užiješ dosytosti :)


dunde.e
Příspěvky: 58
Registrován: 11 led 2014 11:30
Bydliště: Hranice

Re: rada pro začátečníka

Příspěvek od dunde.e » 18 úno 2014 23:00

Děkuji že mi radíte.

- co si mám přesně představit pod "suchou střelbou"? ....je to míření na nic, tedy zaújmu polohu podle správných zásad a vůbec neřeším kam mířím, pouze se učím jak držet polohu?

- jak střílet na bílý papír ať to má smysl? ...střílím "ostrýma" ale po zaújmutí polohy nekoriguji míření? Mám se zabývat tím, jaký je na tom bílém papíru soustřel?

- předpokládám, že pro cvik očí a míření má význam i samotná střelba na terč, ne?. Má smysl si pořizovat pozorovací dalekohled, aby měl přehled o úspěšnosti každého zásahu, nebo to opravdu nyní nemá smysl řešit?
CZ200S FS - 4.5mm , Delta 4x32AO Mil-Dot
Chiko
Příspěvky: 111
Registrován: 24 úno 2013 16:36

Re: rada pro začátečníka

Příspěvek od Chiko » 19 úno 2014 18:53

Ahoj.Suchá střelba se provádí s mířením na určitý bod na světlém podkladu.(bod musí být umístěn ve stejné výšce jako terč) Jejím smyslem je nacvičování správného držení těla v polohách a získávání střelecké stability.Máš-li k tomu vhodnou pušku,dá se trénovat i spouštění.Výhodou suchého tréninku je to,že ho můžeš provádět i doma.Také se provádí proto,aby byl sušící střelec soustředěný pouze na konkrétní věci týkající se zaujetí správné polohy.Při ostré střelbě se často stává,že se střelec nechá trošku strhnout momentální přesnou střelbou a zapomíná důležité věci.Střelba na bílý papír je důležitá pro nácvik správného spouštění.Při míření na terč dělají střelci chybu v tom,že se snaží rychle spustit ve vhodném okamžiku a strhávají ránu mimo střed.Při tréninku na bílý papír se lépe naučíš plynule spouštět,protože tě při výstřelu nebude limitovat výkyv zbraně vůči terči.Střelbu na terče prováděj klidně dál,ale větší část ostrého tréninku střílej na bílý papír.Na terče nestřílej za účelem nějakého výsledku,ale soustřeď se na konkrétní věci jako jsou poloha, spouštění a správné míření.Dalekohled si klidně kup, ale ze začátku je lepší ho používat opravdu málo.
Zatím ahoj :)
Vetpaw
Příspěvky: 7
Registrován: 03 led 2016 20:48

Predzacatecnik - tutorial

Příspěvek od Vetpaw » 24 led 2016 17:18

Dobry vecer, tahne mi na 40 a pri priprave k ziskani zbrojniho prukazu jsem si uvedomil, ze me bavi strilet. Byt teda me bavilo strilet uz jako dite se vzduchovkou. Tak me napadlo, zda tuto zabavu neposunout o uroven vys. Dival jsem se na zdejsi stranky a na strelecky klub v mem meste. Klub je zameren prevazne na teenagery a mladsi, pripadne na ostrilene strelce, tudiz jsem je zatim nekontaktoval. Na zdejsim foru jsem se zase docetl, jak ten strelecky svaz je banda podvodniku, ostatne jako vetsina svazu. A pokud by mi to nahodou slo, tak pokud bych se svazem "nevychazel", tak si stejne neskrtnu. Chtel bych se tedy zeptat na nekolik praktickych rad do zivota.

- Ma smysl, abych vubec zacinal strilet v ramci nejake organizace? S ohledem na to, jak to tu u nas funguje a na to, zda jsou nejake sance proti stavajicim strelcum. Taktez nemam poneti o financni narocnosti.

- Jakou disciplinu/razi ci postup byste mi doporucili? Asi s ohledem na to, ze si to nejprve musim nejak vyzkouset, jak mi to pujde, tak aby me to financne nezruinovalo. Predpokladam, ze vzduchovky jsou na provoz nejlevnejsi, ale z tech jsem strilel jako dite, tak bych radsi malorazku, nicmene si necham poradit. Vubec se neorientuji v disciplinach, ale pokud bych zacal strilet, tak bych bral ohled na cenu provozu a na sanci neskoncit posledni, pripadne aby se v dane discipline vubec soutezilo.

Diky
Sheerif
Příspěvky: 133
Registrován: 20 říj 2009 10:53

Re: rada pro začátečníka

Příspěvek od Sheerif » 25 led 2016 15:39

Kolego,jak již zde bylo naznačeno,doporučil bych Ti osobně malorážku,kde se soustřeď na disciplinu LM 60 vleže.Vzduchovka se střílí vstoje,zde jednoznačně neuspěješ!!A také kvalitní VzPu stojí moc.A podle města odkud jsi,se zapoj do členství v ČSS nebo můžeš jít do AVZO.Doporučím raději ČSS-ohledně vedení se Tě to netýká a na každou sv..i už se vaří voda.S malorážkou můžeš v případě zakoupení puškohledu a pomůcek střílet též disc.benchrest malorážkový,na 50m jako je ležák s tím rozdílem,že u BR se sedí a zamiřuje s puškou ve stojanu a zadním bagu puškohledem velkého zvětšení,se kterým rovněž vidíš své zásahy.Bohužel benchrest je doménou StČ kraje,střílí se i v Sokolově a záleží na jakou vzdálenost od svého bydliště by jsi mohl dojíždět.Podívej se na stránky SSK 849 u ČSS.Samozřejmně i na střelbu vleže počínaje puškou musíš mít i další pomůcky výstroje a náboje LR.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: rada pro začátečníka

Příspěvek od harpplayer » 25 led 2016 17:03

Každá disciplína chce svoje a samotná puška nestačí. Každopádně střelba malorážkou je levnější, než střelba vzduchovkou (mám na mysli pořizovací ceny zbraní). Zatímco konkurenceschopnou malorážku seženeš už za 5 tis.Kč (tedy pokud se zrovna nechystáš na světový pohár), u vzduchovky jsi řádově jinde.
Každopádně je pro většinu disciplín na 50 m třeba pozorovací dalekohled.
Pro střelbu dle mezinárodních pravidel ISSF LM60 vleže potřebuješ kromě toho střelecký kabát, rukavici a řemen. Puška musí být osazena dioptrickými mířidly. pravidla nalezneš zde: http://shooting.cz/browser.php?doc=40859&viewer=pdf.h
Pokud bys chtěl zkusit střelbu s optikou, tak kromě již zmíněného benchrestu, kde potřebuješ zadní bag, přední stojan (to není levná záležitost) a puškohled alespoň se zvětšením 24x, je možno střílet tzv. mizivé cíle, kde ti stačí dalekohled se zvětšením 4x. Tato disciplína je ale omezena jen na některé lokality (např. Hradec Králové). pravidla nalezneš zde: http://shooting.cz/browser.php?doc=3671 ... download.h
Kromě toho je možno střílet tzv. "malou odstřelovačku" (MaO), povídání o disciplíně, pravidla a výsledky nalezneš zde: http://www.odstrelovacka.cz/ Zde potřebuješ pozorovací dalekohled, puškohled se zvětšením alespoň 16x a dvojnožku na pušku - no a samozřejmě pušku terčové úrovně (tu ale potřebuješ skoro vždy).
Pokud jsi z Moravy, můžeš střílet "taktickou malorážku". Informace o ní seženeš zde: http://www.takticka-malorazka.cz/, případně jakousi obdobu malé odstřelovačky v Otrokovicích, info najdeš zde: http://www.guncenter.cz/
Asi nejlepší je navštívit nejbližší nebo nejdostupnější klub poinformovat se a porozhlédnout se, případně si popovídat s lidmi - ne vždy nebližší střelnice je s ohledem na její osazenstvo nejlepší. No a následně se můžeš rozhodovat. Sezóna ve všech disciplínách je před námi.
Vetpaw
Příspěvky: 7
Registrován: 03 led 2016 20:48

Re: rada pro začátečníka

Příspěvek od Vetpaw » 25 led 2016 20:26

Diky moc, presne to jsem potreboval.
Jsem z Liberce, coz je tedy pomerne daleko od Sokolova i Moravy. Odstrelovacka mi prijde nejvic sexy, ale pro zacatek bych mel asi zacit s flintou. I tak je pro me 50m dalka.
Jeste me napadlo, poradaji se i nejake akcni souteze? Neco jako biatlon na suchu, bud pesky nebo treba na koleckovych lyzich, pripadne neco dalsiho?
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: rada pro začátečníka

Příspěvek od harpplayer » 26 led 2016 08:34

Tak to máš kousek do Chrastavy. Tam je sice stařičká, ale pěkná střelnice, střílejí tam jak malorážku, tak vzduchovku a jsou tam prima lidi.
Kromě toho máš oddíl přímo v Liberci: http://www.strelbaliberec.cz/
Další oddíl máš v Jablonci n.Nis.: http://www.shooting-loyd.cz/
Chtělo by to trochu vlastní iniciativy a ne jen čekat, co ti kdo poradí.
Sheerif
Příspěvky: 133
Registrován: 20 říj 2009 10:53

Re: rada pro začátečníka

Příspěvek od Sheerif » 28 led 2016 09:59

Tak tak Vedpawe,jaro je již brzo tady,tak vylez z brlohu a začni se s flintou trochu protahovat.
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Re: rada pro začátečníka

Příspěvek od Vaskent » 29 led 2016 08:48

spoj se s p.Regnerem. Ten ma ted v klubu dobrou partu a myslim že nebude mit problem s tim, že nejsi teenager, i když samozřejmě aktivní kluby se prioritně věnují mládeži... ale myslim že nebude pro něj problem i do začatku dat radu a tak ;)
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: rada pro začátečníka

Příspěvek od harpplayer » 29 led 2016 09:22

On Pepa Rajnoha v Chrastavě má dokonce i partu "starších" pánů, která chodá pravidelně střílet a má k dispozici i vzduchovkovou střelnici a nějaké ty klubové zbraně.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Re: rada pro začátečníka

Příspěvek od Kubajzz » 02 úno 2016 09:57

Vetpaw:
Pokud je ti kolem 40, ostřelovačka ti připadá sexy, chceš si fakt zastřílet, navíc u střelby přemýšlet a být u toho venku na čerstvém vzduchu, tak zkus HFT. Pak na střelnici zapomeneš. :D
V okolí Liberce je více lidí, kteří to střílí a můžeš se na ně nakontaktovat.
Pořizovací cena je vyšší, ale ve střelivu to máš zpátky jedna dvě.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Vetpaw
Příspěvky: 7
Registrován: 03 led 2016 20:48

Re: rada pro začátečníka

Příspěvek od Vetpaw » 04 úno 2016 22:48

HFT - kouknu na ty stranky. Podle fotek to vypada pekne, i vyduchovky vypadaji pekne.

Strelnice
- Chrastava je trochu z ruky a co jsem na netu nasel casy treninku, tak to je mimo me moznosti
- Liberec - nejlepsi lokace a casy dobre, i jsem tam za mlada okolo pobihal
- Jablonec - podle fotek tam maji nejvic holek

No budu si muset promyslet, jestli chci na olympiadu nebo budu radsi travit cas v prirode. Skoda ze to HFT je vzduchovka, jinak bych mel jasno.
Odpovědět