rada pro zacatecnika

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

SekDav
Příspěvky: 2
Registrován: 31 črc 2012 18:34

Re: rada pro začátečníka

Příspěvek od SekDav » 31 črc 2012 18:49

Zdravím, chtěl bych se zeptat do kolika let se tak střílí a dá střílet vzduchová puška v kategorii muži na soutěžní úrovni - myslím tím třeba mistrovství republiky a vejš. Vídám střelce tak do 30 let starší jsem snad neviděl - dá se vůbec tato disciplína střílet na vysoké úrovni třeba ve 40-50 letech? V tomto věku vídám střelce max u malorážky tak by mě to celkem zajímalo.
Vhodnější téma jsem nenašel tak snad to tady nebude vadit. :wink:


harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: rada pro začátečníka

Příspěvek od harpplayer » 15 říj 2012 11:35

Určitě dá. Rajmond Debevec je toho názorným příkladem na mezinárodní úrovni. Znám z minulosti mnoho pánů ve věku kolem 50, kteří dokázali střílet na úrovni 1.VT ještě s pákovými zbraněmi, vzpomeňme třeba dnes již bohužel nežijícího Pana střelce, Libora Kůrku (dědečka Kateřiny Emmons). V Praze to byli např. bratři Neckařové, Venca Půža, Míla Kožurik a další, z našeho regionu mohu jmenovat třeba Pepu Táborského. Problém je v tom, že technika těchto zbraní šla hodně nahoru a nahoru šly i ceny za tyto zbraně. Bohužel s pákovkou při dnešním trendu odkládacích stojanů a prekompresních zbraní je střelec značně handicapován, nehledě na to, že stoják kromě tréninku vyžaduje i specifické vybavení (kalhoty, boty) a to jsou další nemalé peníze, takže zatímco se starší malorážkou Anschütz 54, kterou sis před lety pořídil, můžeš v ležáku úspěšně konkurovat třeba i Bleikerům, s FWB 300 (nebo nedej Přírodo se Suhl 312) se těžko můžeš srovnávat se střelcem stejné úrovně vlastnícího třeba Walther 400 nebo FWB 800.
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Re: rada pro začátečníka

Příspěvek od Vaskent » 15 říj 2012 18:27

souhlas co jsi popsal s vybavením, jen taková maličkost, Rajmond vzdušu již nějaky ten patek nestřílí vůbec ;) A není příloš mnoho střelců v pokročilém věku, kteří by se věnovali vzduchovce. Na republikové úrovni samozřejmě tam to je o něčem jiném, tak se to dá snáze. Ale na mezinárodní se starší střelci věnují více spíše malorážce a vzduchovku berou jako doplněk, spestření, nebo ji nestřílí vůbec a nechávají ji mladším. Ale rozhodně to neznamená že ji starší střelci nemohou střílet špičkově, vlastně letošní Olympijský vítěž mezi mladíky nepatří a vícemeně se o něm mluvilo jako o pomalu končícím střelci. Přišel Londýn a je ze dne na den světovou jedničkou... Co se týče pákovek, ještě před pár lety ruska Galkina střílela pákovkou. Nevim jestli s ní náhodou ještě nestřílí, vim že jsem ji sledoval při finále na ME ve Švcarsku kde s ní vyhrála.... Takže i to jde. Ale samozřejmě presky jsou o větším pohodlí a o jiných penězich... A Galkina byla (možná ještě je, nejsem si jist) s pákovkou mezi střelkyněmi něco jako Martynov mezi ležačkáři, prostě něco, co v dnešní době by nemělo uspět a ono to patří mezi ty nejlepší. Ted to rozhodně nemyslim ve zlém. Jsou to oba lidi, co si zaslouží obdiv...
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: rada pro začátečníka

Příspěvek od harpplayer » 16 říj 2012 07:24

Asi máš pravdu, jsi tomu dění na mezinárodní úrovni blíž. Rajmond Debevec ale ještě v Praze na ME vzduchovku střílel (nejstarší účastník). S Ljubov Galkinou jsem seděl a pokecal (taky v Praze) na finále BT - přestože působí dost odtažitě, nakonec docela fajn ženská, zvlášť, když zjistila, že se mnou může mluvit rusky. Už to taky není nejmladší dáma (ježíš ta by mi vynadala, kdyby si to přečetla) a přestože se jí teď nedaří tak, jak by si představovala, je to pořád Paní střelkyně. Vidíš, to jsem si ani neuvědomil, že střílela pákovkou. Ona ani první dáma německé sportovní střelby, Sonja Pfeilschifterová, není zrovna zajíček a tu vzduchovku mydlí suprově. To je ale jinej level.... Bohužel asi ale nutno konstatovat, že ve všech vrcholných případech to jsou zúročené zkušenosti získané v mládí. Začínat v pokročilejším věku není zrovna jednoduché, ale jde to. Asi člověk nemůže pomýšlet na Mistrovství světa, ale na slušné výsledky v regionu nebo v republice by se při svědomitém a systematickém tréninku mohl dohrabat.
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Re: rada pro začátečníka

Příspěvek od Vaskent » 16 říj 2012 22:51

tak samozřejmě, jde vše ;) Pouze o věku to neni, ale u mužů se klade mnohem větší důraz na třípolohový závod (alespoň v mezinárodním měřítku), takže obvykle ty starší nechávají vzduchovku jako doplňkovou disciplínu. Ale zajisté i v pokročilejším věku se dá střílet špičkově. A Sonja, to je uplně kapitola sama o sobě. Sonja obětovala život střelbě. Ve svěm věku nemá děti, pokud vim tak ani muže.... Ma jen střelbu. Otazka je, zda to za to stojí.
Renegade
Příspěvky: 1
Registrován: 20 říj 2012 22:13

Re: rada pro začátečníka

Příspěvek od Renegade » 20 říj 2012 22:55

harpplayer píše:Určitě dá. Rajmond Debevec je toho názorným příkladem na mezinárodní úrovni. Znám z minulosti mnoho pánů ve věku kolem 50, kteří dokázali střílet na úrovni 1.VT ještě s pákovými zbraněmi, vzpomeňme třeba dnes již bohužel nežijícího Pana střelce, Libora Kůrku (dědečka Kateřiny Emmons). V Praze to byli např. bratři Neckařové, Venca Půža, Míla Kožurik a další, z našeho regionu mohu jmenovat třeba Pepu Táborského. Problém je v tom, že technika těchto zbraní šla hodně nahoru a nahoru šly i ceny za tyto zbraně. Bohužel s pákovkou při dnešním trendu odkládacích stojanů a prekompresních zbraní je střelec značně handicapován, nehledě na to, že stoják kromě tréninku vyžaduje i specifické vybavení (kalhoty, boty) a to jsou další nemalé peníze, takže zatímco se starší malorážkou Anschütz 54, kterou sis před lety pořídil, můžeš v ležáku úspěšně konkurovat třeba i Bleikerům, s FWB 300 (nebo nedej Přírodo se Suhl 312) se těžko můžeš srovnávat se střelcem stejné úrovně vlastnícího třeba Walther 400 nebo FWB 800.
Dobrý den,
jsem tady nový a patřím k věkové skupině 50+, v pátek jsem si náhodně zastřílel, po asi 30 letech, ze 456-tky, tak přes zimu trochu potrénuji a na jaře to mám chuť zkusit, doufám tedy, že jak 50 metrová střelnice, tak i nějaké začátečnické závody budou ... když ne tak pro radost to pořád stojí za to ... na střelnici na mě sice koukali jak na exota, soustřel vyšel dobře a přátelé "pistolníci ... 9 Luger, taková ta obranná a jiná střelba, nic proti ní" to nikdy neviděli. Budete se smát, ale střílel jsem na 25 metrové střelnici, skoro ve tmě a musel jsem vyndat mušku z tunelu, aby to zarámovalo terč ... přesto to bylo v 10 mm posledních 5 ran z 50 kusové krabičky nábojů neznámé značky ... no hrůza vím, ale tu flintu jsme vyndali z regálu na prodejně, žádný ladění, žádné úpravy ... Aeron to jen dobře vybral ... Mějte se pěkně :)
Chiko
Příspěvky: 111
Registrován: 24 úno 2013 16:36

Re: rada pro začátečníka

Příspěvek od Chiko » 21 bře 2013 10:18

SekDav píše:Zdravím, chtěl bych se zeptat do kolika let se tak střílí a dá střílet vzduchová puška v kategorii muži na soutěžní úrovni - myslím tím třeba mistrovství republiky a vejš. Vídám střelce tak do 30 let starší jsem snad neviděl - dá se vůbec tato disciplína střílet na vysoké úrovni třeba ve 40-50 letech? V tomto věku vídám střelce max u malorážky tak by mě to celkem zajímalo.
Vhodnější téma jsem nenašel tak snad to tady nebude vadit. :wink:
Koukně te se na výsledky letošního MČR.Pan J.Polák r.54 z Ostravy nastřílel krásný výsledek 583b.a nechal za sebou střelce docela zvučných jmen.Jasný důkaz,že se dá vzduchovka střílet i v tomto věku.
Hrochorous
Příspěvky: 4
Registrován: 15 pro 2013 21:16
Kontaktovat uživatele:

Re: rada pro začátečníka

Příspěvek od Hrochorous » 23 pro 2013 18:45

Zdravím! Několik dnů, spíš týdnů, pročítám zdejší vlákna a díky všem, kteří přispívají a je co číst. Často se tu řeší návraty ke střelbě po mnoha letech a s tím spojený výběr značky a typ zbraně. Hledal jsem snad poctivě, ale informací o druhém konci věkového spektra, tedy dětech a zbraních (větrovkách/vzduchovkách) pro ně je zde pomálu. Rád bych přivedl svého syna (10 let) ke sportovní terčové střelbě. Cestu ke zbraním si už dávno našel sám a možná by nebylo od věci jeho zájem překlopit do sportovní roviny. Veškeré náležitosti finanční a logistické, jakož i členství ve střeleckém klubu mi toto fórum dokázalo přiblížit. Nicméně děti jsou děti a nikdo neví kdy se ze zapáleného střelce stane zapálený archeolog nebo nadšený potápěč. Otázka tedy zní: dá se začít se střeleckými návyky s dostupnou českou technikou? Tedy CZ 200T nebo TAU MK200 s jejich standardními dioptry? PCP vzduch nebo CO2?. Jsou v tomto věku chyby střelců daleko větší než přesnost (nepřesnost) těchto zbraní? Soutěží se s těmito puškami v mládežnických kategoriích nebo tam na Czech Made nenarazíte?
Rodiče malých střelců, trenéři střeleckých klubů - napište něco ze svých zkušeností! Budoucí malí vítězové i rekreační, školou povinní střelci, vám budou vděčni!
dawe
Příspěvky: 9
Registrován: 08 říj 2013 18:04

Re: rada pro začátečníka

Příspěvek od dawe » 02 úno 2014 13:47

Hrochorous píše:Zdravím! Několik dnů, spíš týdnů, pročítám zdejší vlákna a díky všem, kteří přispívají a je co číst. Často se tu řeší návraty ke střelbě po mnoha letech a s tím spojený výběr značky a typ zbraně. Hledal jsem snad poctivě, ale informací o druhém konci věkového spektra, tedy dětech a zbraních (větrovkách/vzduchovkách) pro ně je zde pomálu. Rád bych přivedl svého syna (10 let) ke sportovní terčové střelbě. Cestu ke zbraním si už dávno našel sám a možná by nebylo od věci jeho zájem překlopit do sportovní roviny. Veškeré náležitosti finanční a logistické, jakož i členství ve střeleckém klubu mi toto fórum dokázalo přiblížit. Nicméně děti jsou děti a nikdo neví kdy se ze zapáleného střelce stane zapálený archeolog nebo nadšený potápěč. Otázka tedy zní: dá se začít se střeleckými návyky s dostupnou českou technikou? Tedy CZ 200T nebo TAU MK200 s jejich standardními dioptry? PCP vzduch nebo CO2?. Jsou v tomto věku chyby střelců daleko větší než přesnost (nepřesnost) těchto zbraní? Soutěží se s těmito puškami v mládežnických kategoriích nebo tam na Czech Made nenarazíte?
Rodiče malých střelců, trenéři střeleckých klubů - napište něco ze svých zkušeností! Budoucí malí vítězové i rekreační, školou povinní střelci, vám budou vděčni!
Popravdě už jsem na střeleckých závodech mladých ležačkářů dlouho nebyl, ale před cca 12 lety, když jsem střílel tyto kategorie já, tak střílel TAU200 skoro každý, ale postupně se pomalu přecházelo na větrovky... ale poslední MČR mládeže, chlapci do 14ti let, kde jsem byl, tak skončili 4 střelci nástřelem 300 na prvním místě, mězi nimi i jeden střílející TAU 200. Osobně jsem měl TAU200 upevněnou ve svěráku a také uměla 300. Takže na začátek se určitě dá.
Problém bych spíš viděl v CO2 náplni, dlouhé zimní přesuny na závody dokázaly nadělat paseku. Věčně nešly naplnit, netěsnily, atd... s tímto měl problém téměř každý.
Uživatelský avatar
FlyBear
Příspěvky: 120
Registrován: 09 led 2014 17:55
Bydliště: Varberg

Re: rada pro začátečníka

Příspěvek od FlyBear » 04 úno 2014 15:03

Pušky TAU jsou výborné a IMHO cenově dostupné. Dnes se vyrábí i velmi přesná PCP puška TAU MK 300 MATCH s dioptrem. Koukni se na ni...
dunde.e
Příspěvky: 58
Registrován: 11 led 2014 11:30
Bydliště: Hranice

Re: rada pro začátečníka

Příspěvek od dunde.e » 06 úno 2014 20:43

Jsem střelec úplný začátečník (je mi 26, asi dva týdny vlastním CZ200 s dioptrem) a střelbu bych chtěl mít jako koníčka, zejména 10m ve stoje. Aby mi koníček vydržel, tak jako motivaci bych si chtěl někdy zastřílet na regionálním závodě, kde pro závodění o neposlendí místo je potřeba cca 530bodů a víc. Nyní se mi daří cca 70bodů/10ran (10m, ve stoje, 45mm terč), což dá 420bodů (před dvěma týdny jsem střílel 350bodů, takže pokrok zatím jde a těší :D ).

Nějaké drobné základy znám, resp jsem si přečetl. Mám ale pár nejasností.

1) jak se má chovat ruka na spoušti? Lépe se mi zaměřuje (stabilněji) pokud touto rukou tahám pušku do ramene...je to dobře že tahám silou ? nebo má být také uvolněná jako podpěrná ruka ? Většinou jsem střílel s uvolněním i této ruky, ale vždy když jsem zatáhl pušku do ramene, tak jsem měl z toho lepší pocit. Možná je na vině i pažba, kterou budu upravovat, protože je mi malá.

2) kde se má u střelby používat síla? podle toho co jsem si přečetl, tak snad jen pro úchop rukojeti (a to přiměřená síla), jinak je to věsměs o tom se uvolnit "nadoraz"

3) je velké omezení když se učím střílet bez speciálního střeleckého vybavení (rukavice, kabát, kalhoty, boty) resp jak velký handickap to pro mne bude....je dosažení těch 530 bez tohoto vybavení náročnější jak s nim?

4) jaký je přínos střelecké rukavice? kabátu? ...mylsím tím, v čem mi to má pomoct, budu stabilnější, že se nebudu tolík hýbat, nebo mi to usnadní zaujímat stejnou polohu a puška nebude klouzat?

4) Máte nějaké tipy na knihy sportovní střelby, ze které bych se mohl učit?
Odkaz na http://www.shooting.sk/ znám
CZ200S FS - 4.5mm , Delta 4x32AO Mil-Dot
Chiko
Příspěvky: 111
Registrován: 24 úno 2013 16:36

Re: rada pro začátečníka

Příspěvek od Chiko » 10 úno 2014 11:28

ahoj.nejsem žádný velký metodik,ale pokusím se alespoň trochu zasvěceně odpovědět.Ruka na pistolové rukojeti má být absolutně volná jakoby položená, bez žádného dotlačování do ramene.Aby tomu tak bylo,je potřeba mít správně nastavenou délku pažby,tvar a posunutí botky,alespoň trochu vyváženou zbraň a v neposlední řadě kvalitní střelecký kabát který Ty zrovna nemáš.Každý obyčejný kabát má na rameni a loktech protiskluzové záplaty,které zabraňují sklouzávání botky pažby z ramene a drží loket podpěrné ruky na boku těla.Kabát také tlumí přenos srdečního tepu na zbraň.Použitý střelecký kabát se dá sehnat za 2-3tisíce.Délka pažby:Je to hodně individuální věc,ale obecně platí:Při úchopu pistolové rukojeti by měla být pažba dlouhá jako předloktí.Jinak při střelbě se síla a nějaká křečovitost nedoporučuje.Je toho ještě spousta co je potřeba vědět a v Tvém případě bych si zjistil na stránkách ČSS klub sportovní střelby v okolí bydliště.Ze začátku je lepší trenérské vedení kvůli odbourání základních chyb které by sis jinak zafixoval a pak je strašně těžké tyto chyby odbourávat.Ono nastřílet 530-550 jde i s těmito chybami.Spousta střelců takto střílí celý život právě kvůli těmto základním chybám.(především špatné spouštění a poloha).A na závěr:téměř v každém věku se dá začít a v případě dobrého trenérského vedení se po několika letech dají střílet republikové výsledky.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: rada pro začátečníka

Příspěvek od harpplayer » 11 úno 2014 10:09

Jednoznačně souhlasím s Chikem a doplňuji, že pro střelbu vstoje jsou kromě kabátu a rukavice rovněž nezbytné střelecké kalhoty a boty. Zrovna o weekendu jsme se o této problematice bavili s Vaškentem (ten by asi dokázal dát nejzasvěcenější informace) a shodli jsme se na tom, že správné střelecké vybavení umožňuje naprosto jinou konstrukci polohy (pevnější, stabilnější) při relativně značném uvolnění těla. Navíc jsem přesvědčen, že CZ 200 není pro střelbu disciplíny VzPu dle ISSF zrovna ideální zbraň zejména z hladiska způsobu zapažbení a rozměrů pažby. Sám vlastním "babičku" vzduchovku ještě z NDR MLG 551. Je to sice "pákovka", ale v téhle disciplíně CZ 200 jednoznačně předčí. Dnes jsou k dispozici velmi kvalitní zbraně, ale taky za dost peněz. Pokud bych chtěl začít s touhle diciplínou, asi bych pro začátek, pokud by mi nevadil pohon CO2, zvolil TAU 200 (ta se dá sehnat i za rozumný peníz), případně bych se poohlédl po nějaké "renomované" značce (FWB 500, Walther LG 300, Anschütz 8002, Steyr LG 110...) v základní verzi, případně bych vyzkoušel českou TAU MK 300. To už je zbraň jako řemen přičemž je cca o 10 tis. levnější oproti "značkám", jen čeští střelci jsou poněkud "konzervy" a tuhle zbraň se bojí kdekdo vyzkoušet. Rozsáhlý výběr zbraní nalezneš na www.euroshooting.eu, případně na střeleckém portále, starší zbraně se dají vydražit na německém serveru egun.de.
dunde.e
Příspěvky: 58
Registrován: 11 led 2014 11:30
Bydliště: Hranice

Re: rada pro začátečníka

Příspěvek od dunde.e » 16 úno 2014 17:56

Děkuji za rady. Mimochodem svou CZ200SFS (jednodílná pažba s pistolovou rukojetí) jsem lehce upravil, mám již seřiditelnou botku TAU, dodělal jsem si seřiditelnou podpěrku a plánuji ještě seřiditelnou lícnici.

Ještě bych se chtěl zeptat na jednu věc.
Vím, že bych měl být schopen zamířit na terč se zavřenýma očima, tedy když zaujmu polohu, už by nemělo být potřeba korigovat směr. ... k tomu se budu muset ještě hodně dopracovat.

Ale poraďte mi, existuje nějaká všeobecná rada jak je lepší korigovat směr a čím? Je lepší třeba přijet k terči shora a regulovat to např výdechem? A co boční korekce? Která část těla má provádět korekci směru?
CZ200S FS - 4.5mm , Delta 4x32AO Mil-Dot
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: rada pro začátečníka

Příspěvek od harpplayer » 16 úno 2014 18:40

Boční korekci si musíš "vyšlapat". Nesmíš ale měnit pozice chodidel vůči sobě, tzn. o co jde jedna noha doprava, o to musí druhá doleva. Otáčíš se kolem svislé osy procházející trupem. Co se týká výškové korekce - od toho máš nastavitelnou botku a palm rest (opěrku ruky). Nedoporučuje se měnit umístění opěrné paže. V minulosti se učilo, že rozkrok má být max. na šířku ramen, přičemž váha soustavy střelec / zbraň by měla být na obou nohou stejná. Kromě toho se učilo, že poloha má být lehce přetočená přes záda(pravák vlevo, levák vpravo). Dnes, v době kdy se používá poměrně tuhé střelecké oblečení, se doporučuje rozkrok poněkud větší, než je šířka ramen a víceméně boční uvolněný postoj. Hmotnost soustavy by měla spočívat cca 2/3 na "přední" noze (ten poměr se liší individuálně u každého střelce). Někteří střelci stáčejí chodidla tak, aby byla rovnoběžná. Někdo tvrdí, že lehkým zkrutem vazů v nohách se zpevní postoj. Důležitá je maximální opakovatelnost postoje. Proto i velmi zkušení střelci často pro kontrolu správného rozkročení používají skladací nebo svinovací metr (a to i na závodech), což není žádná ostuda. Začátečníkům bych ho velmi doporučoval. Důležitá je také poloha hlavy. Je nutno mít dioptr tak vysoko nad hlavní, aby ses k němu nemusel příliš sklánět a mohl hlavu držet pokud možno zpříma. Výrazně to napomáhá stabilitě. Je třeba číst odbornou literaturu a neustále srovnávat s tím, co je a není vhodné právě pro tebe. Každopádně nedoporučuju začínat s intenzívním tréninkem bez dostatečného vybavení (kabát, kalhoty, rukavice, boty). Jednak se bez něj naučíš spoustu zlozvyků, které se pak těžko budeš odnaučovat, jednak ti dobré vybavení přinese dobrý pocit stability a rychlejší růst výsledků.
Odpovědět