Puska-malorazka/vzduchovka

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

parabellum
Příspěvky: 70
Registrován: 25 črc 2010 12:15

Re: Puška-malorážka/vzduchovka

Příspěvek od parabellum » 07 dub 2012 19:03

A nie je hmotnost 2,5 kg malo? Vacsinou maju ISSF vzduchove pusky pre dospelych okolo 5 kg. Inac na slovenskej extralige som vacsinou videl FWB 700 Alu new a Anschutz 8002. Ale boli aj nejake pakove, tusim to bola Anschutz.


harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Puška-malorážka/vzduchovka

Příspěvek od harpplayer » 08 dub 2012 10:53

Ten GP Edge je sice zajímavá zbraň, ale tak nějak z ní mám rozpačitý pocit. Je to koncepčně značně jednoduchý a podřízený funkčnosti, ale příliš důvěry to ve mě nebudí. Nikde na netu jsem nenašel žádnou recenzi týkající se konzistence rychlosti jednotlivých výstřelů, ani nějaké referenční nástřelky. Vzhledem k tomu, že je to amerika vyráběná někde na Havaji, mám docela pochybnosti o možnosti servisu, což je u vzduchovky docela důležitá záležitost. Kdybych nevěděl, kdo to vyrábí, typoval bych na Umarex. Ty nastavovací prvky jsou vesměs samej plastik. Přesto, že jsem neviděl "živou" ani MK300, ani Edge, dal bych přednost emkáčku, už jen proto, že se s firmou dokážu domluvit na nejrůznějších možnostech úprav, zatímco u Edge je to ber, jak to leží, nebo neber. Uvítal bych na obě zbraně nějakou spolehlivou recenzi. Přivítal bych recenzi i na MK200, která jede na CO2.
Shindel
Příspěvky: 127
Registrován: 03 dub 2010 13:32

Re: Puška-malorážka/vzduchovka

Příspěvek od Shindel » 16 dub 2012 10:08

Zdravím, jaké máte kdo zkušenosti s dovažováním malorážky? Moje puška má něco přes 6,5 kg a chtěl bych asi tak 1 kg přidat, jenže mě nenapadá co na ni navěsit, abych docílil požadované hmotnosti. Difuzor i tuner to má, pažba je lepené dřevo, ale nechce se mi do ní zasahovat (dříve jsem to řešíval odvrtáním pažby a vylitím dutiny olovem). Nejraději bych to vyřešil nějakým sériovým závažím/vybavením, které lze připnout k liště, ale tip na nějakou domácí výrobu rovněž nezatracuji.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Puška-malorážka/vzduchovka

Příspěvek od harpplayer » 16 dub 2012 17:37

qwer
Příspěvky: 373
Registrován: 07 říj 2006 15:38

Re: Puška-malorážka/vzduchovka

Příspěvek od qwer » 16 dub 2012 20:25

Shindel: S tím navyšováním hmotnosti bych byl velice opatrný. Nepochybuji o Tvé kondici, ale aby jsi to nepřehnal, 6,5 kg připnutých na střeleckém řemeni dá zabrat. Vím o několika střelcích kteří si pěkně omačkali loket s následným výronem a sezóna pak byla ta tam. Také nevím co od toho závaží očekáváš, zda-li má jít o zvýšení stability nebo je záměrem posun těžiště - dovážení na předek/zadek? Každopádně zvýšením hmotnosti získáš pocit větší stability ale na druhé straně se také rychleji unavíš. Chce to postupně zkoušet kam až můžeš zajít a přizpůsobit tomu i hospodaření s časem během závodu.
Shindel
Příspěvky: 127
Registrován: 03 dub 2010 13:32

Re: Puška-malorážka/vzduchovka

Příspěvek od Shindel » 17 dub 2012 07:39

Díky za rady, přidat váhu bych chtěl z důvodu zlepšení stability, těžiště je tam kde mi vyhovuje. Mám již zkušenost se zbraní s cca 7,3 kg a nebylo to zlé. S tím loktem je to pravda, sám jsem s tím měl potíže, ale tehdy jsem si to přivodil s SM-2 na tvrdém podkladu, štěstí v neštěstí bylo že na posledním závodu sezony.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Puška-malorážka/vzduchovka

Příspěvek od harpplayer » 17 dub 2012 08:01

Ha, ha, tohle mi navozuje další otázku - jak je to s podložkami na střelnicích?
Platná technická pravidla sportovní střelby říkají že stanoviště pro střelce musí být vybaveno mj.:
6.3.12.2.2 podložkou pro střelbu vleže a v kleče. Přední část podložky
musí být ze stlačitelného materiálu ne tlustšího než 50 mm
a velikosti přibližně 50 cm × 80 cm a měřícího nejméně 10 mm
při stlačení měřicím zařízením pro měření tloušťky puškařského
střeleckého oblečení. Zbytek podložky musí mít tloušťku
nejvýše 50 mm a nejméně 2 mm. Nejmenší celkové rozměry
musí být 80 cm × 200 cm. Je povolena kombinace dvou podložek,
jedné tlusté a jedné tenké, ale dohromady nesmí přesáhnout
zde specifikované rozměry. Použití soukromých podložek
je zakázáno;

Střelecká stanoviště totiž zhusta nebývají touto předpisovou podložkou vybavena. Jenže je tady ona poslední věta zakazující použití soukromých podložek. Mohu tedy, pokud střelnice není standardně vybavena předpisovou podložkou, použít vlastní, pokud bude odpovídat předpisům? A teď, babo, raď!
Shindel
Příspěvky: 127
Registrován: 03 dub 2010 13:32

Re: Puška-malorážka/vzduchovka

Příspěvek od Shindel » 17 dub 2012 09:50

Když jsem ještě střílel vzduchovku v leže, vídal jsem např. tenký koberec v uvedených rozměrech, přičemž každý stav byl vybaven další měkou podložkou pro podložení loktů. Dobrý kompromis. Vídal jsem to ale jen asi na dvou střelnicích. Kdo chce zažít skutečný masochismus, doporučuji střelnici v Teplicích, tam se střílí malorážka na tenkém koberci :-)
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Puška-malorážka/vzduchovka

Příspěvek od harpplayer » 17 dub 2012 10:41

He,he,he, taky jsem vloni střílel ležáka na nejmenovaný střelnici (HB a není to Havl.Brod), kde podložkou byla rozložená kartonová krabice a mohl sis na ni ještě položit nenafouknutý nafukovací lehátko a to je teprve maso. Takže znovu - je v takovém případě možno použít vlastní předpisovou podložku, např. tohle?
http://www.euroshooting.eu/index.php?sk ... etail=2147
Přílohy
Mats.jpg
Shindel
Příspěvky: 127
Registrován: 03 dub 2010 13:32

Re: Puška-malorážka/vzduchovka

Příspěvek od Shindel » 17 dub 2012 11:29

Co lze a nelze použít je na menších závodech věcí domluvy a vstřícnosti pořadatelů, na velkých závodech jako KZR a MČR bych nespoléhal na vlastní podložku, tam se jede přesně podle pravidel a ta jsou v tomto ohledu napsána víc než jasně, viz. Váš příspěvek. Na podzim se můžete zeptat rozhodčích na MČR, bude jich tam dost a nejspíš dostanete lepší odpověď než zde. Z toho co mi vykládali starší střelci tak 30 let zpátky nebylo nic zvláštního, že si střelci na závody vozili vlastní deky atd. Jeden čas jsem o tom také uvažoval, ale rozhodl jsem se střílet na tom, čím je vybavena střelnice a říkat si, že je to součást tréninku na větší závody.
parabellum
Příspěvky: 70
Registrován: 25 črc 2010 12:15

Re: Puška-malorážka/vzduchovka

Příspěvek od parabellum » 17 dub 2012 22:14

Vlastnu podlozku asi na vyssich sutaziach nie. Konecne slovo vsak bude mat rozhodca. Tie technicke pravidla vsak dalej hovoria, ze co sa tyka vybavenia strelnic na narodnych urovniach, nemusia splnat pravidla v plnom rozsahu.
parabellum
Příspěvky: 70
Registrován: 25 črc 2010 12:15

Re: Puška-malorážka/vzduchovka

Příspěvek od parabellum » 29 dub 2012 21:20

Ešte čo sa týka hmotnosti pušky, resp. skôr jej vyváženia, čo je podľa vás lepšie? Keď je puška mierne ťažšia na predok (hlaveň), alebo keď ju podperná ruka drží presne v ťažisku?
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Puška-malorážka/vzduchovka

Příspěvek od harpplayer » 29 dub 2012 21:34

Je to velmi individuální, ale pro střelbu vleže (dle ISSF) je většinou puška buď vyvážená v místě držení na předpažbí, nebo těžší na zadek, podobně i v kleče, vstoje se dělá těžší na čumák. Ale znovu uvádím, že je to značně individuální. Stačí se na větších závodech projít po jednotlivých stanovištích.
parabellum
Příspěvky: 70
Registrován: 25 črc 2010 12:15

Re: Puška-malorážka/vzduchovka

Příspěvek od parabellum » 03 kvě 2012 21:00

Chcel by som sa opýtať, prečo pri PCP vetrovkách hlaveň nie je voľná u niektorých výrobcov, ale najmenej v jednom mieste je ešte ďalšie miesto, v ktorom je upevnená? Všade sa uvádza, že hlaveň musí voľne kmitať a nesmie dochádzať k žiadnemu kontaktu s inou časťou pušky okrem miesta, kde je upevnená do záveru.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Puška-malorážka/vzduchovka

Příspěvek od harpplayer » 11 čer 2012 12:21

Možná je to tím, že to, co vypadá jako hlaveň je v mnoha případech jen trubka, která nese mířidla a hlaveň je uvnitř té trubky, kde "volně kmitá", zatímco trubka je objímkami fest přišponovaná.
Odpovědět