Prosim o vysvetleni ZP

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Pajik_CZ
Příspěvky: 189
Registrován: 04 pro 2015 21:34

Re: Prosím o vysvětlení ZP

Příspěvek od Pajik_CZ » 31 pro 2016 14:07

potom by to chtělo nastudovat zákon dřív, než začneš radit... :shock:


ropak
Příspěvky: 58
Registrován: 31 led 2016 19:48
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Prosím o vysvětlení ZP

Příspěvek od ropak » 31 pro 2016 14:09

Pajik_CZ píše:ropák - nikde neřekl, že bude mít zbraně kat. A ....
chce od kamaráda poridit sberatelske zbrane a chce zbrojak skupiny A tak predpoklad je ze ty zbrane jsou kategorie A
skagerak
Příspěvky: 593
Registrován: 01 črc 2016 15:30

Re: Prosím o vysvětlení ZP

Příspěvek od skagerak » 31 pro 2016 14:09

a já si zase rýpnu do zakladatel vlákna, který by měl být trošku všímavější a pozornější ( ale věřím, že než půjde na zkoušky, tak si vše nastuduje)
skagerak
Příspěvky: 593
Registrován: 01 črc 2016 15:30

Re: Prosím o vysvětlení ZP

Příspěvek od skagerak » 31 pro 2016 14:10

ropak píše:
Pajik_CZ píše:ropák - nikde neřekl, že bude mít zbraně kat. A ....
chce od kamaráda poridit sberatelske zbrane a chce zbrojak skupiny A tak predpoklad je ze ty zbrane jsou kategorie A

TO MYSLÍŠ VÁŽNĚ ???????
Pajik_CZ
Příspěvky: 189
Registrován: 04 pro 2015 21:34

Re: Prosím o vysvětlení ZP

Příspěvek od Pajik_CZ » 31 pro 2016 14:14

a co takhle zbraně B, nebo C, které už neprojdou zkušebnou (třeba) a tak nejsou určeny ke střelbě, ale ke sběratelství? Na to je hlavně skupina ZP "A" :)
ropak
Příspěvky: 58
Registrován: 31 led 2016 19:48
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Prosím o vysvětlení ZP

Příspěvek od ropak » 31 pro 2016 14:39

dobře beru tu vytku mel jsem napsat ze ty zbrane mohou byt i kategorie A a ne ze jsou
skagerak
Příspěvky: 593
Registrován: 01 črc 2016 15:30

Re: Prosím o vysvětlení ZP

Příspěvek od skagerak » 31 pro 2016 14:43

Marficek119 píše: bych si chtěl pořídit opakovací kulovnici ....
mohla by mít integrovaný tlumič :wink:

navrhuji přejmenovat vlákno na něco jako : "silvestrovská poradna" , "silvestrovské vlákno" nebo tak nějak :mrgreen:
Uživatelský avatar
Marficek119
Příspěvky: 31
Registrován: 24 bře 2013 18:21

Re: Prosím o vysvětlení ZP

Příspěvek od Marficek119 » 31 pro 2016 15:28

Byl jsem na přípravném kurzu na zbroják, něco mám nastudováno a na něco jsem se doptal na kurzu. Problém byl v tom, že jeden z instruktorů mě potvrdil že kulovnice se vztahuje na skupinu C a že musím mít lovecký lístek, druhý mu to tam vyvracel, že to tak není. Takže výklad zákona je asi tak jak kdo pochopil. Nicméně žádost mám podanou a vzhledem k tomu, že v tom ještě nemám úplně jasno tak jsem se chtěl doptat tady jak je to. Samozřejmě jsem si chtěl ušetřit cestu na Kladno na PČR a vystát si tam 2 hodinovou frontu jen proto abych zjistil, že mám ty skupiny A C E pro účely co potřebuji správně. Po telefonu na PČR na oddělení zbraní mě bohužel nikdo nebyl schopný odpovědět a mám se dostavit osobně. Sice jsem teď zabořený v zákonech na testy, ale to na co jsem se zde dotazoval nemůžu nějak ze zákonů pochopit. Děkuji všem za své názory
Kodl_
Příspěvky: 36
Registrován: 17 črc 2015 13:06

Re: Prosím o vysvětlení ZP

Příspěvek od Kodl_ » 31 pro 2016 15:59

To je nějaká blbost, ne? Kategorie zbraní nemá s lovem nic společného. Zákon žádné "lovecké zbraně " nezná.
Kategorie zbraní jsou tyto:

kategorie A zakázané zbraně, zakázané střelivo nebo zakázané doplňky zbraní
kategorie B zbraně podléhající povolení
kategorie C zbraně podléhající ohlášení
kategorie D ostatní zbraně
kategorie E střelivo do zbraní kategorie A až D, které není zakázané

To je všechno.
Čím se může lovit u nás v ČR upravuje jiný zákon, snad Zákon o myslivosti, nevím přesně. Většina zbraní, které se používají k lovu jsou zbraně kat. B nebo C.
skagerak
Příspěvky: 593
Registrován: 01 črc 2016 15:30

Re: Prosím o vysvětlení ZP

Příspěvek od skagerak » 31 pro 2016 16:47

Marficek119 píše:Byl jsem na přípravném kurzu na zbroják, něco mám nastudováno a na něco jsem se doptal na kurzu. Problém byl v tom, že jeden z instruktorů mě potvrdil že kulovnice se vztahuje na skupinu C a že musím mít lovecký lístek, druhý mu to tam vyvracel, že to tak není. ...
Nechtěli za ten kurz peníze, že ne ? (teda doufám, že ne)
žádný učený z nebe nespadl, ale pokud někdo pořádá kurz .........

opakovací kulovnice nejspíš spadá pod kategorii C a lovecký lístek s tím souvislost nemá žádnou,
osobně typuji, že je to to co zmínil Pajik, míchání jablek z hruškama
kategorie zbraní X skupiny zbrojních průkazů

fakt si to nepleť, ušetříš si řadu potíží na zkouškách
Pajik_CZ
Příspěvky: 189
Registrován: 04 pro 2015 21:34

Re: Prosím o vysvětlení ZP

Příspěvek od Pajik_CZ » 31 pro 2016 21:12

konkrétně opakovací kulovnice je zbraní kategorie C. Tuhle zbraň můžeš vlastnit se skupinami ZP "A, B, C, E" .
U skupiny ZP "D" to celé funguje trošku jinak.
Pokud ji budeš mít na ZP "A" , nebudeš s ní moci jen tak na střelnici střílet.

Že by kulovnice opakovací byla zbraní, kterou můžeš mít jen s loveckým lístkem na sk. ZP "C" je nesmysl, potom by všichni sportovní střelci, co střílejí long range, utřeli nos a stříleli by leda tak prakem.... Jestli vám tuhle kravinu tlučou do hlavy na přípravném kurzu, doporučuju jim omlátit o hlavu zákon 119/2002 Sb. , třeba to pomůže. A chtěl bych vrátit peníze...
Problematiku jasně řeší zejména § 28 :
(1) Držitel zbrojního průkazu skupiny A je oprávněn pro sběratelské účely
a) nabývat do vlastnictví a držet zbraň kategorie A, na kterou mu byla udělena výjimka, zbraň kategorie B, na kterou mu bylo vydáno povolení, nebo zbraň kategorie C, nebo


(2) Držitel zbrojního průkazu skupiny B nebo C je oprávněn
a) podle účelu užívání nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit zakázaný doplněk zbraně, na který mu byla udělena výjimka, sportovní nebo loveckou zbraň kategorie B, na kterou mu bylo vydáno povolení, nebo sportovní nebo loveckou zbraň kategorie C; tuto zbraň může nosit pouze na střelnici nebo v místech, kde je k tomu oprávněn podle zvláštního právního předpisu,


(4) Držitel zbrojního průkazu skupiny E je oprávněn
a) nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit zbraň kategorie B, na kterou mu bylo vydáno povolení, nebo zbraň kategorie C
Uživatelský avatar
Marficek119
Příspěvky: 31
Registrován: 24 bře 2013 18:21

Re: Prosím o vysvětlení ZP

Příspěvek od Marficek119 » 31 pro 2016 21:28

Moc děkuji za vyčerpávající odpověď. Nyní mám již jasno.
Musím tedy poznamenat, že přípravný kurz vedl cca 50tiletý pán a jeho cca 30tiletý kolega. Teď nevím tedy který z nich hovořil pravdu, ale patrně každý z nich vycházel z jiného roku jejich studia zákonů.
skagerak
Příspěvky: 593
Registrován: 01 črc 2016 15:30

Re: Prosím o vysvětlení ZP

Příspěvek od skagerak » 31 pro 2016 21:40

pokud to nebyl kurz se zaměřením na právní historii, tak měli učit tak jak to je teď (příp. jak to bude v budoucnu blíží li se změna)

pokud to bylo jak říkáš, tak by se asi měli na nějaké pořádání kurzů vykašlat, očividně jsou mimo....
Pajik_CZ
Příspěvky: 189
Registrován: 04 pro 2015 21:34

Re: Prosím o vysvětlení ZP

Příspěvek od Pajik_CZ » 31 pro 2016 21:48

vyčerpávající odpověď to není, je to základ zákona o zbraních... A zákon je platný jen jeden, co bylo dřív nikoho nezajímá...
Uživatelský avatar
Marficek119
Příspěvky: 31
Registrován: 24 bře 2013 18:21

Re: Prosím o vysvětlení ZP

Příspěvek od Marficek119 » 31 pro 2016 22:08

Položil jsem otázku, bylo mě přesně odpovězeno...pro mě vyčerpávající odpověď.
Nevím proč to rozmazávat.
Odpovědět