Prak

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
DrobasMirek
Příspěvky: 984
Registrován: 01 bře 2010 16:54

Re: Prak

Příspěvek od DrobasMirek » 07 led 2011 12:56

mě jednou jo.. vada materiálu.. prak už byl moc starej a suchej. Jak sem za to zatáh tak v místě kde se vidličky spojují s madýlkem to ruplo, já dostal šlehu přes celou dršku.. od tý doby mi sem tam trochu hrabe, ale mám i světlý okamžiky :mrgreen:


duffioso
Příspěvky: 2978
Registrován: 02 zář 2006 20:18
Bydliště: Plzen

Re: Prak

Příspěvek od duffioso » 07 led 2011 13:02

Tak to jo,rameno mi taky prdlo,ale gumicka vzdycky vydrzela.Tedy pokud nezpuchrela.
RZKP 54 .22 Flobert
Drulov 70 .22 Flobert
Toky
Příspěvky: 532
Registrován: 26 říj 2009 11:34
Bydliště: Košice

Re: Prak

Příspěvek od Toky » 07 led 2011 13:16

Nedávno som čítal Profesionálního válečníka od Marcinka a vcelku ma prekvapilo, že tí jeho fešáci zo Seal keď sa chceli vlúpať tuším do vojenských skladov a tak používali na rozbitie žiaroviek v lampách práve praky. Teda niežeby nepísal voloviny ale píše ich celkom čtivým štýlom a práve tomu využitiu praku som ochotný uveriť.
Ale to len na okraj.
Umarex CPSport .177
Crosman 2250XT AirSource .22, Nikko Stirling 3-9x40 AO Mountmaster
Picasso 1,6 HDi - ex, momentálne corolla 1,6 Valvematic
:-)
Uživatelský avatar
Laďa2
Příspěvky: 139
Registrován: 23 pro 2008 20:33

Re: Prak

Příspěvek od Laďa2 » 07 led 2011 13:19

Jsem "od železa" a tak co jde, dělám kovový.
Takhle to mám už 18 let (mimo gumy - samozřejmě). Navíc se při překlopení oček nenamáhá guma jinak, než při nátahu.
Přílohy
DSC00414.JPG
DSC00413.JPG
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Re: Prak

Příspěvek od Kubajzz » 07 led 2011 14:15

Jo, to je taky dobrý způsob, právě mě to zajímá ze železa.

Já to mám udělané na kus ohnutých plechů, které mají z boku podélné otvory skrz které je šroubek. Funguje to tak, že guma se provleče pod plechem. Ty plíšky se pořádně přitlačí a šroubky se dotáhnou.
Je to ale blbý způsob, protože jednak se to nedá pořádně dotáhnout a druhak se ta guma ničí. Takže jsem to obvykle stejně ještě převazoval špagátem.
Obrázek

Na dřevěných pracích jsem to kdysi dělal klasicky, asi nejjednodušším způsobem. Konce větví jsem kousek rozštípnul, do toho rozštěpu strčil gumu a pak to celé převázal špagátem.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
Laďa2
Příspěvky: 139
Registrován: 23 pro 2008 20:33

Re: Prak

Příspěvek od Laďa2 » 07 led 2011 20:51

Kdysi jsem špekuloval o řešení s 3-mi kladkami a jednou celistvou gumou. Počet vázání gumy by byl 2, místo 4, eliminovalo by se automaticky různé napnutí obou větví gumy a vůbec si myslím, že by to mohlo fungovat. Ale během cca 10-ti let zatím nebyl čas... :) - snad to zkusí někdo jiný.
Přílohy
skenovat0002.jpg
Uživatelský avatar
Alexxxus
Odborník na vzduchovky
Příspěvky: 10827
Registrován: 29 črc 2006 20:05
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Prak

Příspěvek od Alexxxus » 07 led 2011 20:57

To je sice zajímavé řešení ... jedna rána a guma tě namlatí přez gule ... pokud neodletí za šutrákem ... potřebuejš ji někde brzdit a takhle by to šlo asi takto, napnutí .... vypuštění ... překonaní hranice propnutí gumy na druhé straně ... šutr pokračuej vpřed ... guma se zouvá z horních kladek ... pokračuje v dráze obloukem dolů .... zouvá se se ze spodní kladky ... a energie pružící gumy tě šlehne při stěstí do nohy při blbé náhodě do gulí, guma je oddělena od praku, druhej pokus třetí, guma zůstává na zemí a prak letí po své ose kamsi a řveš se na to můžu vy.rat. :-)

A brzdit gumu zarážkou nad rolnami jde ale je to místo kde se po každém výstřelu guma "zlomí"
Daystate Griffin - special edition 007/150 .177 + Deon March 1-10x24
AirArms ProSport .177 + Sightron SIII 10 x 42 MMD
Anschutz HP 9015 + Deon March
Mojí češtinu prosím omluvte.

http://www.alexxxus.cz recenze vzduchovek optik a doplňků
Toky
Příspěvky: 532
Registrován: 26 říj 2009 11:34
Bydliště: Košice

Re: Prak

Příspěvek od Toky » 08 led 2011 08:58

Možno nie zarážku ale protikladky by to chcelo. Skôr si ale myslím, že by sa guma symetricky vydrela na vnútorných hranách kladiek (pri výstrele by ju asi tam niekde zalamovalo). Príliš komplikovaný mechanizmus. Ešte by ma zaujímala starostlivosť o gumu kvôli treciemu efektu gumy o drážky v kladkách.
Umarex CPSport .177
Crosman 2250XT AirSource .22, Nikko Stirling 3-9x40 AO Mountmaster
Picasso 1,6 HDi - ex, momentálne corolla 1,6 Valvematic
:-)
Uživatelský avatar
Laďa2
Příspěvky: 139
Registrován: 23 pro 2008 20:33

Re: Prak

Příspěvek od Laďa2 » 08 led 2011 15:58

[quote="Alexxxus"]To je sice zajímavé řešení ... jedna rána a guma tě namlatí přez gule ...

Gule před střelbou odkládám v šatně :D

Ale vážně: to schema znázorňuje pouze vedení gumy, její polohohovou fixaci by bylo třeba dořešit. ROZHODNĚ by se nelámala víc, něž při běžné fixaci v rozštěpu, v obvodovém vázání, v klínovém uchycení apod.
honda
Příspěvky: 791
Registrován: 06 úno 2007 17:55

Re: Prak

Příspěvek od honda » 08 led 2011 16:18

U nás děláme praky tímto stylem
Přílohy
P1030146z.JPG
Uživatelský avatar
Alexxxus
Odborník na vzduchovky
Příspěvky: 10827
Registrován: 29 črc 2006 20:05
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Prak

Příspěvek od Alexxxus » 08 led 2011 17:05

2 Láďa2 ale pak to nebude prak, ale monstróóóóózní záležitost.
Daystate Griffin - special edition 007/150 .177 + Deon March 1-10x24
AirArms ProSport .177 + Sightron SIII 10 x 42 MMD
Anschutz HP 9015 + Deon March
Mojí češtinu prosím omluvte.

http://www.alexxxus.cz recenze vzduchovek optik a doplňků
Uživatelský avatar
BlackAdder
Příspěvky: 431
Registrován: 08 čer 2010 11:37
Bydliště: Praha, Valašské Meziříčí

Re: Prak

Příspěvek od BlackAdder » 30 čer 2011 13:17

Včera mi z Dealextreme přišel tenhle malý hajzlík, snad se dneska poštěstí si konečně jít do lesíka zastřílet.
Byl jsem příjemně překvapený kvalitou zpracování, nicméně už teďka vím, že bude potřeba objednat nebo vyrobit náhradní gumy, bo se to bude o tu provlékací škvíru asi trhat.
DSCF2967.jpg
Uživatelský avatar
bimHObim
Příspěvky: 711
Registrován: 07 úno 2011 20:27
Bydliště: Schliersee (D) , Krnov :-))))

Re: Prak

Příspěvek od bimHObim » 30 čer 2011 14:16

dycky me prekvapuje sila a presnost praku. ja si jeden vysoustruzil a vyvrezoval, samozrejme se zasobnickem na kulicky dole. no a na tu zatku toho zasobnicku samozrejme jemny zavit aby to lepe drzelo :roll: . (protoze tam je tak velke namahani :D ) . no a kdyz chces vytahnout kulicku, tak sroubujes pul hodiny . ale chybama se clovek uci. ted jsem s nim dlouho nestrilel a vidim ze tam guma uplne ztrouchnivela.

soucasne strilim s kobrou. uplne perfektni na uchop, guma dobra. ale nejaky prak si jeste urcite udelam. sklapovaci do kapsy.
Přílohy
k-P1010861.JPG
k-P1010862.JPG
k-P1010865.JPG
HW35, HW40, HW45, HW70
HW97 K - Nikko Stirling Gold Crown Airking 4-12x42
HW100T Carbine - Hawke Sidewinder Tactical 8.5-25x42
Uživatelský avatar
BlackAdder
Příspěvky: 431
Registrován: 08 čer 2010 11:37
Bydliště: Praha, Valašské Meziříčí

Re: Prak

Příspěvek od BlackAdder » 30 čer 2011 14:33

já jsem chtěl malinký, aby vešel pohodlně do kapsy, když jdu ven se psem. Jinak ten home-made vypadá dobře.
Uživatelský avatar
ladaj
Příspěvky: 128
Registrován: 24 zář 2010 13:11
Bydliště: Zlín

Re: Prak

Příspěvek od ladaj » 30 čer 2011 15:33

Vypadá to, že tuzemská praková scéna zaspala o desítky let ;-). Praky s leteckou gumou schovejte do vitrínky jako retro, je líná, jako veš. Pokud chcete "rychlou gumu", hledejte Thera Band - ploché pásy pro rehabilitaci, běžně to vedou české e-shopy v metráži. Stačí zlatá (tlustá, nejlépe vypadá), pokud chcete dosahovat rychlostí až ke 100m/s, pak to bude chtít tenší (je potřeba je pak rolovat a vypadají trochu divoce). Naopak Thera Tube (dutá gumová hadice) je už příliš tlustý materiál a používá se jen tam, kde je prioritou vzhled - pořád je ale lepší, než tlustý letecký hranol.

Kladkový prak - zajímavá hračka, ale jednodušší je dát na běžnou vidlu delší gumu, kterou lze natahovat na celou délku rozpažení, tzv "butterfly style". Napínací síla samozřejmě bude menší, než jakou člověk utáhne jen k bradě.

Vidlička - pro maximálně silné praky nedějete tvar Y, ale něco mezi Y a T, pak se dají i poměrně značné síly udržet v ruce bez předloketní opěrky.

Studijní materiál:

http://slingshotchannel.blogspot.com/ - německý nadšenec, má vlastní kanál na YouTube, řadu konstrukcí doprovází měřením a "slow motion" záběry, poslední dobou tam má i dost recesních věcí (střílení mačet, prakový kulomet).

http://slingshotforum.com/ - fórum a rozsáhlá galerie. Jediným nedostatkem je značné množství planých příspěvků...

BlackAdder: zkus hledat na slingshotforu "ergo", to bývají malé praky často atraktivního nesymetrického vzhledu...
Odpovědět