pozorovaci dalekohledy-monokular

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
HonzaH83
Příspěvky: 414
Registrován: 23 led 2010 12:38
Bydliště: Rybnice - západní čechy
Kontaktovat uživatele:

Re: pozorovací dalekohledy-monokulár

Příspěvek od HonzaH83 » 10 pro 2011 21:09

Taky na něj zítra jdu do lidlu. Dávají to do těch jejich klecí už v neděli. Náhoda je blbec a panáři to vykoupí na pozorování sousedek :-)


!!! STŘÍLÍM BLBĚ, ALE RÁD !!!
SLÁVIA 631
HW97 KT + Sightron MilDot

https://pera-honza.cz/
Sharpshooter CZ200 S
Příspěvky: 268
Registrován: 15 zář 2010 23:16
Bydliště: Kousek od Brna, okres Blansko

Re: pozorovací dalekohledy-monokulár

Příspěvek od Sharpshooter CZ200 S » 12 pro 2011 11:03

Tak povídejte, přehánějte jak se přes ten 'kůkr' z LIDLu dívá, ať vím o co jsem přišel. U nás byli 'dušani' moc rychlí...
...no dobře, po pravdě se mě jen nechtělo o půl 7 vylízat z 'betle' a když jsem tam přišel v 8 tak už bylo v kleci vymeteno. Ale kdyby se přes něj dívalo nečekaně dobře, tak bych ho možná prubnul i za těch 12 stovek v Brně v GM Electronics...
Dopřej mi,Pane,abych v boji,který jde životem,našel odvahu udeřit a mám-li vyhrát,dej,aby to bylo podle zákonů a aby se pravda a čest udržely vysoko a mám-li prohrát,abych našel sílu a odvahu postavit se u cesty a pozdravit vítěze,když půjde kolem.Amen.
pekoz58
Příspěvky: 54
Registrován: 20 úno 2008 09:14
Bydliště: vedle Ostravy

Re: pozorovací dalekohledy-monokulár

Příspěvek od pekoz58 » 12 pro 2011 12:59

hmm :( nechce mi ho ukázat....prej až na vánoce.
Jestli ho najdu :wink: tak udělám noční recenzi.

(taky jsem zvědavý - údajně už cca v 7:10 bylo v OV vybráno )

P.S.
Tak pozdně odpolední recenze 8)

http://strelci-vaclavka.rajce.idnes.cz/Lidloskop

Obě venkovní čočky jsou skleněné,
Dá se otáčet o 360 st. horizontálně,
Ovládání jde hladce ale pevně,
Hlava "stativu" je kovová - asi slitina, protiskluzové kontaktní plochy
Ovládací páka aretuje najednou oba směry,
Bez stativu váží kilo,
Celkově působí docela solidně,

Futrál je lehce polstrovaný,
Pokud je to kopie, tak vypadá dobře,

Venku bych řekl že 20 až 40 ujde, 60 už bylo slabší ale taky už byla dost tma, a měl jsem fofr
Aberaci jsem na barevném pozadí moc nepozoroval (větve) - určitě bude ale chce to vyzkoušet nějaké čáry,terče atd. - každopádně za ty prachy dobrý


no .....a už je zase v krabici :( :evil: - prý na vánoce....
ale musím poslouchat bo mezi lídl frontovými profesionály cca v 6:45 je to prej fakt hustý.

P.S.
kocourovi se taky líbí :mrgreen:
Uživatelský avatar
HonzaH83
Příspěvky: 414
Registrován: 23 led 2010 12:38
Bydliště: Rybnice - západní čechy
Kontaktovat uživatele:

Re: pozorovací dalekohledy-monokulár

Příspěvek od HonzaH83 » 12 pro 2011 17:51

Tak udělám recenzi. Mám optiku MTC 10x44. Když dám pozorovák na zvětšení 60x, nedá se řádně zaostřit je hrozně tmavej obraz. Dyabolky rozplácnuté na sloupu na 100m vidím s MTC čistě, ale s pozorovákem vidím je tmavo a nějaké tečky.
I při 20x je to stále tmavší, než má optika :-(


Pokud mohu radit, udělejte to jako já a obretem do LIDLU vrátit. V pohodě jsem dostal love...
!!! STŘÍLÍM BLBĚ, ALE RÁD !!!
SLÁVIA 631
HW97 KT + Sightron MilDot

https://pera-honza.cz/
Uživatelský avatar
Radgost
Příspěvky: 772
Registrován: 28 srp 2008 09:50
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Re: pozorovací dalekohledy-monokulár

Příspěvek od Radgost » 12 pro 2011 18:13

Tak jsem byl pro ten pozorovák v lidlu.
Nebýt toho, že jsem si jej nechal včera u švagrové, která tam pracuje odložit, nedostalo by se na mě.
Už v 10 hodin byl vyprodán. :o
Smazaný uživatel 3736

Re: pozorovací dalekohledy-monokulár

Příspěvek od Smazaný uživatel 3736 » 12 pro 2011 20:05

Radgost a ako ho hodnotíš ty? :?:
Uživatelský avatar
Radgost
Příspěvky: 772
Registrován: 28 srp 2008 09:50
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Re: pozorovací dalekohledy-monokulár

Příspěvek od Radgost » 12 pro 2011 20:44

No, byl mi zabaven a dostanu jej až pod stromeček.
Nicméně jej potrebuji pouze ke střelbě z malorážky, tzn. na 50 metrů a tomuto požadavku myslím vyhoví.
Uživatelský avatar
Muhamad Habibi
Příspěvky: 14
Registrován: 17 říj 2011 19:58

Re: pozorovací dalekohledy-monokulár

Příspěvek od Muhamad Habibi » 12 pro 2011 20:57

:D než jsem rozvezl děti, byl ve třech prodejnách, které u nás máme, vyprodaný ... 08:05
přeji dobrý lov slovenskému bratrovi ...
الله كما رصاصة
Hatsan MOD.95 .25, Hawke 3-10x44
Gamo CFX .177, Walther 3-9x44
Hatsan 85 .22, Hawke HD 3-9x40
Haenel Sport Modell 33
Sharpshooter CZ200 S
Příspěvky: 268
Registrován: 15 zář 2010 23:16
Bydliště: Kousek od Brna, okres Blansko

Re: pozorovací dalekohledy-monokulár

Příspěvek od Sharpshooter CZ200 S » 12 pro 2011 21:25

HonzaH83 píše:Tak udělám recenzi. Mám optiku MTC 10x44. Když dám pozorovák na zvětšení 60x, nedá se řádně zaostřit je hrozně tmavej obraz. Dyabolky rozplácnuté na sloupu na 100m vidím s MTC čistě, ale s pozorovákem vidím je tmavo a nějaké tečky.
I při 20x je to stále tmavší, než má optika :-(
Trochu jsem tenhle výsledek čekal. Aby při 60 násobném zvětšení (u variablu 20-60x) měla optika čistý obraz, tak by musely být špičkový skla a tomu absolutně neodpovídala cena.

Z LIDLu už mám dva klasický dalekohledy - jeden je ROCKTRAIL 10x25 za 200 Kč, který sebou nosím na menší tůry a vycházky do přírody když jdu jen 'na lehko' a hodí se i na nějaký koncerty - ale nemá ani klasickou sestavu hranolů, vše jde jen přes sadu čoček a pohled přes něj je značně 'flaškovitý'.
A potom mám ještě BRESSER (snad 10x50 - nemám ho po ruce - ten vozím ve služebním autě, když to někde dobře neznám a potřebuju v terénu najít místo na které vlastně jedu) za 500 Kč a ten je pro změnu celý z plastu. Dívat se přes něj celkem dá jen by asi nebylo dobré ho nechat někde v teple :)
Žádný z nich se ale nevyrovná 20 let starému dalekohledu TENTO 12x40 - Сделано в СССР.

Co tím chci říct - v LIDLu se dá často narazit na solidní zboží za rozumnou cenu, ale chce to nakupovat s chladnou hlavou a rozumem a ne jen pro to, že je to levné. Tedy zboží vybalit, prohlídnout, vyzkoušet a až potom dát do vozíku, protože kvalita je často dost kolísavá i kus od kusu. Docela by mě zajímalo kolik lidí s nadšením ráno naběhlo do LIDLu, vrazilo dalekohled do vozíku jen pro to že má 60 násobné zvětšení a je jen za 900 Kč, aniž by se vůbec podívali do krabice nebo do dalekohledu co je to vlastně za kvalitu. Jediný pozitivum vidím v tom, že v LIDLu pokud vím nedělají problémy s reklamacemi.
Dopřej mi,Pane,abych v boji,který jde životem,našel odvahu udeřit a mám-li vyhrát,dej,aby to bylo podle zákonů a aby se pravda a čest udržely vysoko a mám-li prohrát,abych našel sílu a odvahu postavit se u cesty a pozdravit vítěze,když půjde kolem.Amen.
pekoz58
Příspěvky: 54
Registrován: 20 úno 2008 09:14
Bydliště: vedle Ostravy

Re: pozorovací dalekohledy-monokulár

Příspěvek od pekoz58 » 12 pro 2011 21:40

Jo souhlasím.
Běžně používam ten starý ruský (12x40). Jako přenosný je pořád špica ale na střelnici jedině vždycky o něco opřený, na 50m jsem díry 9L sice viděl - ale je to strašně nepohodlné a na soutěže jsem si půjčoval starou meoptu od kolegy v práci - bo má stativ ,sice poctivá práce ale to půjčování a přenášení je naprd . Takže u mě za ty prachy když to nechám na 20x a do 50 max 100m asi bude dobrej. (ta 60ka mi tam přijde jako 200 na tacho u seriové feldy)
Vypadá to na běžnou "kvalitu" v cenové kategorii kolem 1500.-Kč v jiných obchodech (JIEHE,FOMEI,Celestron atd.). Takže si L zlepšil skore u rohlíků bo přilákal lidi co tam normálně nechodí.

P.S.
Ty vánoce budu muset asi dodržet :evil: protože musím ocenit snahu - v L to prej kolem 7:00 bylo "akční" :D . Hlavně staří pánové jevili čilý zájem - že by panelákové balkony :mrgreen:
Sharpshooter CZ200 S
Příspěvky: 268
Registrován: 15 zář 2010 23:16
Bydliště: Kousek od Brna, okres Blansko

Re: pozorovací dalekohledy-monokulár

Příspěvek od Sharpshooter CZ200 S » 12 pro 2011 22:07

Panelákové balkony? To nějak nechápu :lol:
Každýmu je přece jasný, že to brali na sledování zpěvného ptactva Obrázek
Dopřej mi,Pane,abych v boji,který jde životem,našel odvahu udeřit a mám-li vyhrát,dej,aby to bylo podle zákonů a aby se pravda a čest udržely vysoko a mám-li prohrát,abych našel sílu a odvahu postavit se u cesty a pozdravit vítěze,když půjde kolem.Amen.
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 3504
Registrován: 27 srp 2008 15:18
Bydliště: Müglitz
Kontaktovat uživatele:

Re: pozorovací dalekohledy-monokulár

Příspěvek od kesi » 12 pro 2011 22:38

K těm parametrům Lidl scopu 20-60x60.
Při průměru objektivu 60 mm je při zvětšení např. 30x výstupní pupila 2 mm, tj. jako u oka při maximálním denním osvětlení. Při takovém zvětšení a průměru objektivu se bude dalekohled hodit spíš jen k dennímu pozorování, protože při menším osvětlení bude obraz poměrně tmavý. Světelnost vzhledem k plošným předmětům bude nízká. Při zvětšení 60x a stejném průměru objektivu, tedy 60 mm se jedná o tzv. mezní zvětšení (tj. maximální zvětšení, které má při daném průměru objektivu ještě smysl), závisí jednak na vlnové délce světla (ta je u viditelného světla cca 400 - 700 nm - maximum citlivosti 555 nm při denním vidění) a jednak na rozlišení lidského oka. Při denním (fotopickém) vidění má lidské oko při optimálním jasu a kontrastu úhlové rozlišení 1', pohodlně asi 2'.
Zvětšení větší než mezní se nazývá mrtvé (prázdné).

Za ty peníze samozřejmě nelze čekat prvotřídní skla ani prvotřídní AR vrstvy, proto bude použití velkého zvětšení hodně omezeno např. atmosferickými podmínkami nebo i náročností oka pozorovatele.

Osobně bych se přikláněl k tomu, co napsal jbiker. :wink:
AA TX200 HC 5,5 FAC & EO HELIX 6-24X50 SFP APR-1C MRAD
Uživatelský avatar
HonzaH83
Příspěvky: 414
Registrován: 23 led 2010 12:38
Bydliště: Rybnice - západní čechy
Kontaktovat uživatele:

Re: pozorovací dalekohledy-monokulár

Příspěvek od HonzaH83 » 13 pro 2011 08:23

Tak mé pocity byly, že při 20x je to stále tmavší, než 10x v mé optice.navíc si myslím že to 20x ani není. Posuzoval jsem to na 100m. Taky jsem to chtěl na sledování terčů na 50m a dál. Ale říkám i na 30m jsem se koukal do trávy na myšákovu noru a stejně tím MTCéčkem to bylo prokreslenější. Možná jsem měl smůlu na kus..... Jinak jsem musel taky do 2 krámů, abych ho dostal...

Říkáte prohlédnout zboží v krámě, to jsem udělal. Ale zjisti kvalitu přímo v krámu, když to potřebuješ dát do stojanu a hlavně venku při přírodním osvětlení :?
!!! STŘÍLÍM BLBĚ, ALE RÁD !!!
SLÁVIA 631
HW97 KT + Sightron MilDot

https://pera-honza.cz/
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 3504
Registrován: 27 srp 2008 15:18
Bydliště: Müglitz
Kontaktovat uživatele:

Re: pozorovací dalekohledy-monokulár

Příspěvek od kesi » 13 pro 2011 09:13

MTC Viper 10x44 je několikrát dražší! Co mi pamět slouží, tak Lidl scope Bresser 70/700 (refraktor) kupovali někteří amatérští astronomové, jako levný, lehce přenosný kukátko (nešlo o pozorovák, cena také nebyla o moc vyšší). Při pozorování noční oblohy (bodových předmětů) tmavnutí obrazu nehraje roli.
Kdo chce dobře vidět, ten si musí připlatit, nebo pořídit levnější bazarové vybavení.
AA TX200 HC 5,5 FAC & EO HELIX 6-24X50 SFP APR-1C MRAD
Uživatelský avatar
HonzaH83
Příspěvky: 414
Registrován: 23 led 2010 12:38
Bydliště: Rybnice - západní čechy
Kontaktovat uživatele:

Re: pozorovací dalekohledy-monokulár

Příspěvek od HonzaH83 » 13 pro 2011 10:08

Tak s tím samozřejmě souhlasím, ale předpokládám, že když jsme na gunforu, tak to většina chce jako pozorovák na terče ke své pušce. Takhle jsem to myslel. Pokud je to k pušce, kontrolovat zásahy (na to jsem to chtěl já), tak je to k ničemu. Toť můj názor. Taky jsem do L nadšeně letěl... Teď jsem to vyzkoušel a píšu poznatky :wink:
!!! STŘÍLÍM BLBĚ, ALE RÁD !!!
SLÁVIA 631
HW97 KT + Sightron MilDot

https://pera-honza.cz/
Odpovědět