Fórum GunShop.cz - zbraně, střelivo, optika

Diskuzní fórum o zbraních, střelivu,optice

Právě je 21 lis 2017 20:08

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Použití slepé munice na vlastním pozemku?
PříspěvekNapsal: 24 čer 2010 22:43 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: 25 kvě 2009 19:30
Příspěvky: 63
Bydliště: Praha
Zdravím,
mohu použít slepou munici ve zbrani kat. B na vlastním soukromém pozemku? Předem díky za odpověď!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Použití slepé munice na vlastním pozemku?
PříspěvekNapsal: 24 čer 2010 22:51 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 21 lis 2006 00:47
Příspěvky: 1844
Bydliště: Brno
Myslím že by se nemělo, použití pokud se nejedná o sebeobranu jedině na střelnici nebo na místo k tomu určené...

_________________
HK USP, CZ 27, 45, 50, 52, 75B, 44/81, 82, Derringer GG .45+9mm,
SKS 45 Simonov, Mosin-Nagant 91/30, Brno mod. 4, Optima B12, M870
Sa vz. 26, 58, 61, UK 59, UZI, CQ-A1
Slavia 631, Slavia 634+Nikko Stirling 6x40AO, Crossman 1377


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Použití slepé munice na vlastním pozemku?
PříspěvekNapsal: 25 čer 2010 07:22 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: 22 zář 2008 13:12
Příspěvky: 804
Použít leda ke procvičování nabíjení a vybíjení, další možnost je ke plašení třeba špačků (tedy zákonnou obranu majetku) - ale jen mimo městskou zástavbu.

Náhodné (ojedinělé) výstřely slepými doma na dvorku nějak okecáš - na zahnání potkana nebo cizí kočky v podezřelém zdravotním stavu či od potravin v nákupu a pod. (tím by se daly zdůvodnit i výstřely ostrými). Opakovaně to ale bude na popotahování za rušení klidu: dokonce i když si doma na dvorku bouchneš pouhou čínskou petardu MEGA, lze to dohnat před přestupkovou komisi. A líní ale panovační úředníci pak asi budou i řešit, zda užití zbraně bylo oprávněné: tedy zda to předat i zbraním a střelivu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Použití slepé munice na vlastním pozemku?
PříspěvekNapsal: 25 čer 2010 08:14 
Offline

Registrován: 20 zář 2006 11:28
Příspěvky: 435
Bydliště: Brno
Nelze! Zákon v tomto případě nerozlišuje jaké střelivo bylo ke střelbě použito, ale mluví obecně o použití zbraně. Je to přestupek proti zákonu o zbraních.

Citace:
§28
(5) Držitel zbrojního průkazu smí ze zbraně, kterou je oprávněn držet, střílet pouze v místech, kde je k tomu oprávněn podle zvláštního právního předpisu, nebo na střelnici, pokud se nejedná o použití zbraně k ochraně života, zdraví nebo majetku.


Zásoba petard doma určitě není k zahození :wink: .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Použití slepé munice na vlastním pozemku?
PříspěvekNapsal: 25 čer 2010 09:51 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: 22 zář 2008 13:12
Příspěvky: 804
Sebeobrana či krajní nouze ospravedlní i čin jinak trestný.

Navíc: důkazní břemeno bude zde na žalovateli, tj.: orgáni budou muset hmotnými důkazy / očitými svědectvími vyvracet moji verzi: že jsem zrovna zbraň čistil, když jsem uviděl mezi drny trávy (... žlabem kanálu - tedy sousedovi neviditelně) ke mně (či mému-cizímu dítěti) cupitat drobného potkana beze stop plachosti - tedy s podezřením na vzteklinu; spěšně jsem zbraň zprovoznil, (několikrát) vystřelil na potkana či do vzduchu - a potkana, žel, nezasáhl - proto jeho tělíčko mezi hmotnými důkazy chybí. Touhle omletou story bude v nejhorším vždy možné pár ran na zahradě zdůvodnit: i kdyby mne měli na videu, tohle jen tak nevyvrátí. A hlavně vůbec vyvracet nebudou ani ti nejangažovanější orgáni, jelikož takovou balalitou si ostruhy nevyslouží, spíše by se ztrapnili, že plýtvají časem na banality. Vytknout budou moci pouze nenahlásím-li sebeobranou palbu včas na PČR - včas je: když uvidím, že sousedi to vidí a začínají prudit.

Budete-li předvoláni na magistrát před přestupkovou komisi (tj.: čelíte hrozbě mocných pokut), je lepší vzít na něj s sebou (i venkovského) právníka: včas Vám řekne, že než sdělíte svou výpověď, máte právo nahlédnout do spisu na důkazní podložení (svědky, důkazy). Profláknutou verzi o útoku neviditelného potkana tedy vytáhnete pouze mají-li video či očitého svědka. Mají-li jen udání sousedky babky-práskačky co šlyšela rány, uhrajete to třeba na ty petardy nebo na odpálení náboje mimo zbraň - nedopatřením v ohníčku třeba. I za to může být postih (který může pomoci ke ztrátě spolehlivosti - tedy i odebrání zbrojáku) http://forum.gunshop.cz/prestupek-na-useku-zbrani-a-streliva-t8235.html, ale není to porušení zbrojního zákona.

Jinak: nasírat sousedy palbou slepými (krom toho že je to proti hned dvěma zákonům) je samozřejmě bezohlednost, slušní lidé se k tomu běžně nesníží.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Použití slepé munice na vlastním pozemku?
PříspěvekNapsal: 28 čer 2010 12:53 
Offline

Registrován: 26 led 2009 19:26
Příspěvky: 99
...pěkně napsané, ale spíše bych se připojil k JirkaS. Nevěřím, že by policie připustila důkaz, že jsem viděl na svém pozemku potkana, který by mohl mít vzteklinu a já jsem se zbraní v ruce odvracel možný útok. Mimo to, potkan by musel útočit přímo na mě, dítě... abych mohl použít zbraň. Chtěl bych vidět precedens, kdy takto někdy bylo rozhodnuto.
Používat zbraň kategorie A,B či C k plašení špačků a podobně nelze vůbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Použití slepé munice na vlastním pozemku?
PříspěvekNapsal: 28 čer 2010 15:00 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: 22 zář 2008 13:12
Příspěvky: 804
rx6 píše:
Používat zbraň kategorie A,B či C k plašení špačků a podobně nelze vůbec.
Zde: http://www.sagit.cz/pages/sbirkatxt.asp?zdroj=sb06294&cd=76&typ=rhttp://www.sagit.cz/pages/sbirkatxt.asp?zdroj=sb06012&cd=76&typ=r
jsou okolnosti kdy je dovoleno špačky C-čkovou zbraní nejen strašit, ale i střílet. Dře to, ale jde to.


A s tím potkanem:
zodpovědný+soudný jedinec milující svůj zbroják doma střílet nebude asi ze slepých, natož z ostrých. Ale stanou se někdy případy. Pak PČR jen sepíše protokol. Důkazy pak nebude připuštět PČR, ale přestupková komise nebo až občanský soud. A tam jsou jako důkazy používány často totální hámotoviny, jimž nevěří nikdo - ale na vyvrácení kterých nejsou důkazy: třeba že já jsem z brokovnice nestřílel jedovatým olovem, ale nezávadnými antiperlemi, které již rozpustil déšť. Trest za neposkytnutí pomoci tonoucímu se běžně odvrací tím, že soud nemůže dokázat, že umím plavat - třeba. Jo: je třeba jednat přes právníka: ten tyhle kryplí postupy už ovládá. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Použití slepé munice na vlastním pozemku?
PříspěvekNapsal: 28 čer 2010 17:56 
Offline

Registrován: 26 led 2009 19:26
Příspěvky: 99
ok, beru zpět :D ...jen bych upravil, že toto mohou dle mého jen držitelé loveckého lítku
Koukám, že tyto diskuse vždy o něčem jsou a člověka to nutí přemýšlet, bádat...
Ukončeme to ale větou, že soudný a zodpovědný držitel ZP (a nejen ten) používá jakoukoli střelnou zbraň jen v souladu se zákonem, slušnosti a ohleduplnosti.

p.s. Nemusíme to nutně vztahovat jen ke střelným zbraním, stačí třeba automobil.... :wink:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz
phpBB SEO