Pravni otazka - zbran v zamestnani

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 13 říj 2008 08:34

martin.9mm píše:
HanuIv píše:
martin.9mm píše:Zbraň v zaměstnání můžeš mít u sebe jen se souhlasem zaměstnavatele
Z jakého důvodu?
Podle mne, pokud mám zbraň u sebe, nejedná se o držení, ale o nošení. To není podmíněno souhlasem zaměstnavatele.
No problém je v zákoníku práce, a zaměstnavatel si to může dát do řádu.
Viz výš. Zaměstnavatel smí ve vnitřním řádu řešit pouze konkretizace nařízení Zákoníku práce. Zavádět nové povinnosti v interním řádu nejde (§ §306 ZP). Ve kterém nařízení zákoníku práce je zakázáno podle Vás nosit zbraň? Já ZP četl od začátku do konce a nazpátek a nic takového jsem tam nenašel.
V jiných zákonech se nic o tom, že bych nesměl zbraň nosit do zaměstnání nic nepíše.

Prosím, čtěte diskusi celou od počátku !!! [/u]


Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 13 říj 2008 09:23

Pánové, já přeci netvrdím ,,buďte poserové a když na Vás zaměstnavatel houkne tak se obraťte na břicho a začněte knučet" ale tvrdím, že když Vám bude chtít zaměstnavatel znepříjemnit život, TAK TO UDĚLÁ BEZ OHLEDU NA TO, JESTLI MÁTE NEBO NEMÁTE PRAVDU.

Hádku se zaměstnavatelem nemáte šanci vyhrát bez způsobení škod na Vašem pracovně právním vztahu. Tj. například až příště udělá problém, bude mu to vráceno i s úroky.

Takže bych jako nejrozumější volil nějakou formu kompromisu, aby se vlk nažral a zbraň zůstala v pouzdře :lol: :lol: :lol: :lol:
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 13 říj 2008 09:41

epetr2008 píše:Pánové, já přeci netvrdím ,,buďte poserové a když na Vás zaměstnavatel houkne tak se obraťte na břicho a začněte knučet" ale tvrdím, že když Vám bude chtít zaměstnavatel znepříjemnit život, TAK TO UDĚLÁ BEZ OHLEDU NA TO, JESTLI MÁTE NEBO NEMÁTE PRAVDU.
Přesně o to mi jde. Nechci chodit domů potmě s holýma rukama. Na druhou stranu, si nechci dělat problémy.
Mimochodem, Vaše "Tak to udělá, nebo ne" je docela pěkný mobbing. Uznávám, že tady na střední Moravě by jim to asi i prošlo.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
rydlas
Příspěvky: 61
Registrován: 06 úno 2007 14:41

Příspěvek od rydlas » 13 říj 2008 09:57

Blbý je, že i když to právně vyhraješ a oni nakonec uznají, že máš právo ji nosit, tak se s největší pravděpodobností staneš pro firmu nežádoucím a v nejbližší době zaměstnání opustíš.. (HR si důvod najde kdykoliv, jakkoliv...)

Rozmysli, co je pro tebe výhodnější...

(Já budu za chvíli řešit něco podobného... od nového roku budem prý všichni povině podepisovat etický kodex... a s tím mám já velký problém.. :-// )
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 13 říj 2008 10:14

Etický kodex je bezva. Většinou v něm bývá, že firma bude dodržovat zákony země, ve které působí. Na ten to asi navleču já. Pokud mi to zakážou, tak budu držet hubu a krok.
Koupím si nějaké malé PPKčko a budu ho nosit za pasem.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 13 říj 2008 10:29

2 HanuIv

No vidíš, udělej to rovnou. Kup si malou plochou pistoli a nos jí v ledvince.
Vůbec se s nima nehádej a moc to neřeš. :wink:
martin.9mm
Příspěvky: 108
Registrován: 07 kvě 2008 11:10
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od martin.9mm » 13 říj 2008 10:36

HanuIv píše:V jiných zákonech se nic o tom, že bych nesměl zbraň nosit do zaměstnání nic nepíše.
Omlouvám se za mystifikaci, v mém bývalém zaměstnání to bylo dané vnitřním předpisem, a omylem sem to považoval za všeobecně platnou směrnici.
JirkaS
Příspěvky: 435
Registrován: 20 zář 2006 12:28
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JirkaS » 13 říj 2008 13:35

martin: do řádu si může dát co chce, uplatní se předpis vyšší právní síly - což je v tomto případě zákon 119/2002. Je to úplně totéž, jako u městské hromadné dopravy - vyhláška zakazuje přepravovat zbraně a výbušniny ale zákon ti dovoluje nosit zbraň (pokud máš povolení).
JirkaS
Příspěvky: 435
Registrován: 20 zář 2006 12:28
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JirkaS » 13 říj 2008 13:55

HanuIv: Zkus požádat zaměstnavatele o podmíněný souhlas s držením zbraně. Ten může vypadat tak, že si na vlastní náklady pořídíš malý trezor na jednu krátkou palnou zbraň a ve své kanceláři i ho necháš zabudovat do skříně (většinou 4 šrouby přes zadní stěnu skříně a do zdi). Souhlas bude podmíněný tím, že po příchodu na pracoviště odložíš zbraň do svého trezoru a před odchodem si ji zase vezmeš. Pokud souhlas dostaneš, bude v trezoru zbraň v režimu držení a je jedno jestli tam bude nabitá nebo ne. Prostě v okamžiku kdy zaměstnavatel pochopí, že tu bouchačku budeš nosit a oni s tím nic nemůžou udělat (pokud si nechtějí přidělat problémy sami sobě), tak udělej vstřícný krok. Pochopil jsem, že nepotřebuješ nosit zbraň při zaměstnání, ale že ji potřebuješ mít u sebe při cestě do a ze zaměstnání. Tímto by se mohly uklidnit vášně a kolegové kteří mají odpor ke zbraním by nebyli frustrovaní tím, že se pohybuješ mezi zaměstnanci a u pasu v ledvince se ti houpá bouchačka.

HighLevel a Vyšší dívčí je v tom, že žádný souhlas zaměstnavatele ve skutečnosti vůbec nepotřebuješ a ta uložená zbraň (zabezpečená proti odcizení a zneužití) v budově bez souhlasu vlastníka/nájemce je dle zákona stále v režimu nošení a na to máš povolení. Tohle jim ale radši už vůbec neříkej, protože by to stejně nepochopili.

Pokud budeš vybírat trezůrek, vyber takový, který se dá otevírat klíčem a zapomeň na otevírání pomocí tlačítek nebo číselných kombinací. Pracuješ v IT, takže ti nemusím vysvětlovat, co dokáže správně odložená kamera, notebook, PDA nebo mobil. Mimochodem, tohle upozornění se netýká jen trezorů, ale zadávání jakýchkoli hesel obecně, i u obyčejného PC.
Naposledy upravil(a) JirkaS dne 13 říj 2008 14:00, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
FRENKY
Příspěvky: 182
Registrován: 29 led 2007 16:31
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od FRENKY » 13 říj 2008 13:58

U nás máme v přepravních podmínkách MHD mimo jiné toto:


1. Zavazadla se přepravují společně s cestujícím ve vozidle a pod jeho dohledem jako ruční zavazadlo nebo jako spoluzavazadlo, nebo se přepravují odděleně od cestujícího jako cestovní zavazadlo.
.
.
.
3. Věc, která nesmí být zavazadlem nebo obsahem zavadla, je zejména nabitá zbraň, věc výbušná, jedovatá, radioaktivní, těkavá a žíravá nebo věc, která může způsobit nákazu, nebo věc, kterou nelze umístit ve vozidle na místě určeném k umístění zavazadel, nebo věc o hmotnosti vyšší než 50 kg, není-li dále stanoveno jinak.


Z čehož poměrně jednoznačně plyne, že zbraň na opasku není brána jako zavazadlo (stejně jako třeba náramkové hodinky) a tudíž může být nabitá.

Nicméně rozhodující je i v tomto případě zákon 119/2002 a není zde naprosto co řešit.
Jsem jednoznačně pro zavedení povinného psychologického vyšetření ... humanistů.
proreo
Příspěvky: 39
Registrován: 07 led 2009 18:36

Příspěvek od proreo » 11 bře 2009 11:42

ako to nakoniec dopadlo? :)
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 11 bře 2009 12:23

Nijak. Při setkání mi sdělili, že zbraň do práce nosit nesmím. Já se jich zdvořile zeptal, jaký je k tomu důvod. Oni, že se bojí, aby mezi zaměstnanci nevznikla panika. Já na to, jestli se oni cítí panicky, když mám u sebe zbraň, oni že ne.
Pak jsme si ještě chvíli ujasňovali situaci a od té doby mi dali prozatím pokoj. Jednak proto, že ta vlna osobních prohlídek už skončila a taky proto, že teď už všichni ví, že jsem ozbrojený.
Kouzelné bylo, že nejdelší část celé schůzky zabralo prohlížení mé zbraně (musel jsem z ní vypáskovat náboje - logicky - a půjčit jim jí do ruky), pouzdra a pod.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Kurt
Příspěvky: 172
Registrován: 25 pro 2007 21:37
Bydliště: CR

Příspěvek od Kurt » 11 bře 2009 13:03

Museli vyzkoušet, jestli není nebezpečná. :wink:
Uživatelský avatar
TELESCOPIC
Příspěvky: 173
Registrován: 03 čer 2007 14:02

Příspěvek od TELESCOPIC » 11 bře 2009 13:14

no když už jste tady nakousli to MHD, stalo se vám někdy, že vás nechtěl pustit řidič do autobusu, když viděl, že máte přes rameno futrál s dlouhou?
proreo
Příspěvky: 39
Registrován: 07 led 2009 18:36

Příspěvek od proreo » 11 bře 2009 13:18

myslim, ze na to pravo ma. on je 'velitel' autobusu ;)
musis si kupit puzdro na saxofon alebo violoncelo :-)
Odpovědět