Pravni otazka - zbran v zamestnani

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Právní otázka - zbraň v zaměstnání

Příspěvek od HanuIv » 12 říj 2008 18:13

Momentálně jsem se dík zbrani dostal do mírně zapeklité situace.

Já vedu svůj boj o právo NOSIT skrytě zbraň v zaměstnání (nechat bouchačku v zamčeném šupleti bych si nedovolil), protože když jdu z odpolední domů, kolikrát se mi stalo, že po mě šel opilý cikán, nebo nějaký zblblý skin se psem. Potom mi jednou na vrátnici našli bouchačku v kabeli (lidi začali vynášet výrobky a prodávat je přes Aukro) a měli jste vidět, jak jsem si připadal jako exot. Dokonce kvůli mě zavolali náčelníka ostrahy až z blízkého krajského města. Prostě komédie!

Byla to sranda. Teď jsem jen ve stavu, kdy jsem popotahován naší HR managorkou, která mi tvrdí, že nosit zbraň nemám právo a já ji to vyvracím citováním zákonů.

Má někdo z Vás podobnou zkušenost?
P.S. Nepracuji ani v hospodě, ani nikde, kde bych mohl být pod vlivem alkoholu a drog, nepracuji ve vězení(jako bachař), jen dělám obyčejného ITka ve fabrice.


Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
martin.9mm
Příspěvky: 108
Registrován: 07 kvě 2008 11:10
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od martin.9mm » 12 říj 2008 18:26

Zbraň v zaměstnání můžeš mít u sebe jen se souhlasem zaměstnavatele
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 12 říj 2008 18:55

martin.9mm píše:Zbraň v zaměstnání můžeš mít u sebe jen se souhlasem zaměstnavatele
Z jakého důvodu?
Podle mne, pokud mám zbraň u sebe, nejedná se o držení, ale o nošení. To není podmíněno souhlasem zaměstnavatele.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Kurt
Příspěvky: 172
Registrován: 25 pro 2007 21:37
Bydliště: CR

Příspěvek od Kurt » 12 říj 2008 18:56

Něco jako pracovní řád nevedete? Tam by to mělo být upraveno. Pokud není, nevidím důvod nenosit (nesmí být dotčen zájem/majetek zaměstnavatele).
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 12 říj 2008 18:59

Kurt píše:Něco jako pracovní řád nevedete? Tam by to mělo být upraveno. Pokud není, nevidím důvod nenosit (nesmí být dotčen zájem/majetek zaměstnavatele).
I nařízení v pracovním řádu se na podobné záležitosti vztahovat nemůže. Pracovní řád může upřesňovat nařízení zákoníku práce, ale nesmí ukládat nové povinnosti. Zákaz nošení zbraně je uložením nové povinnosti. Stejně tak je u nás v podniku zakázáno vnášet a vynášet uzavřené lahve s alkoholickými nápoji. Zde je situace obdobná, protože zákoník práce říká, že nesmíte přijít do práce pod vlivem, ale flašku do objektu vnést můžete. Pokud chcete třeba někoho obdarovat lahví, protože má narozeniny, můžete tak udělat. Ale nesmíte se napít napít obsahu, což se bez otevření neobejde.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 12 říj 2008 19:09

KDO CHCE PSA BÍT SI HŮL VŽDYCKY NAJDE!

Když ti budou chtít ztrpčit život, určitě si něco vymyslej.
Taky jsem bouchačku do práce nosil, ale nikomu jsem to neříkal.

Managorku vem na střelnici ať se přestane bát, pak jí pozvi ne večeři, pěkně jí to udělej a bude klid. Hádku vyhraje zaměstnavatel.
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 12 říj 2008 19:15

epetr2008 píše:KDO CHCE PSA BÍT SI HŮL VŽDYCKY NAJDE!

Když ti budou chtít ztrpčit život, určitě si něco vymyslej.
Taky jsem bouchačku do práce nosil, ale nikomu jsem to neříkal.

Managorku vem na střelnici ať se přestane bát, pak jí pozvi ne večeři, pěkně jí to udělej a bude klid. Hádku vyhraje zaměstnavatel.
Managorku vzít na večeři nehci. Je to docela namyšlená paní věkem cca 20 let ode mne.
Nebýt faktu, že mne na vrátnici jednou chytli, nikdo by to, že mám zbraň s sebou, nevěděl.
Logicky, nechci si přidělávat problémy v zaměstnání, ale zas se nechci nechat majznout po hlavě, když jdu domů. A že to bylo několikrát o strach. A taky si myslím, že by člověk neměl ustupovat tam, kde je jeho právo.
Možná, že na to třeba dojedu. Ale ustoupit hlouposti nechci.
Dobře mi tak!
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Uživatelský avatar
admix
Příspěvky: 325
Registrován: 01 led 2008 23:01
Bydliště: Plzen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od admix » 12 říj 2008 19:28

Tohle se tusim nekde na strelectvi resilo, rekni ji, ze vzhledem ke zkusenostem z cest z prace ti bud zaplati ochranku s limuzinou, nebo ti nebude sahat na tvoje zakonna prava (a at si to najde sama) :))
JirkaS
Příspěvky: 435
Registrován: 20 zář 2006 12:28
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JirkaS » 12 říj 2008 22:25

HanuIv: máte v podniku právníka? Běž za ním a řekni mu, že se ti managorka snaží zakázat nošení osobní zbraně. Ukaž mu zbrojní průkaz s povolením k nošení a průkaz zbraně (dobrovolně, dělat to nemusíš) a ať jí ty paragrafy vysvětlí on. Přece se nebudeš bavit s ignorantkou. Ať jí taky vysvětlí, že když ti znemožní vstup na pracoviště, tak je to překážka v práci na straně zaměstnavatele. A budeš mít klid.

Nebo ať si firma pořídí zbrojní licenci na úschovu zbraní, vybíjecí zařízení na vrátnici, trezor k jejich uložení a vrátní ZP sk. D. Podobně jako je to třeba v soudních budovách nebo věznicích, kde mají zákaz vstupu se zbraní ze zákona.
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 12 říj 2008 22:50

Vůbec není podstatné kde je pravda, podstatné je jestli ona to chce/nechce.
Protože managorka si páku(hůl) prostě najde a hádkou se nic nevyřeší.

Myslíte si, že když někomu dokážete že je blbec a že se pletl, že vás najednou bude mít rád??? :? :shock: 8) HAHAHAHAAHAHAHAHA !!!! :!: :!: :!: :!: :!:

Doplňující vysvětlení pro ty pomalejší:
Celá věc má dva aspekty, první je jestli na to má HanuIv nárok a druhá je, jestli dosáhne svého cíle.

Možnost A)
Může jí ukázat paragraf, dokázat jí že se pletla, pohádat se s ní, ale ona názor na zbraně NEZMĚNÍ!!!!!!! a když se jí nepodaří zbavit zbraně, zbaví se HanuIva.

Možnost B)
Změnit její názor na zbraně a nebo potřebu se bránit (stačí několik článků o přepadení v blízkosti firmy, výpověď důvěryhodného svědka) a říct, tak vidíte proč tu zbraň nosím. = získat možná spojence

Možnost C)
Odkejvat jí to, při první události jako je novinový článek v novinách o přepadení zbraň opět začít nosit a čekat až zase za rok mu prohledaj tašku.

Hrozí reálné nebezpečí, že managorka půjde brečet za ředitelem, bude se to řešit na poradě, pak někdo bez důkladné znalosti zákona zavolá na úsek zbraní a střeliva a milého HanuIva napráská = čím přijde o zbroják a situace se také vyřeší.

Osobně bych to řešil asi tak, že bych si pořídil co nejmenší pistoli do ledvinky a příště se nenechal s bouchačkou už chytnout.
JirkaS
Příspěvky: 435
Registrován: 20 zář 2006 12:28
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JirkaS » 12 říj 2008 23:25

epetr2008 píše:Hrozí reálné nebezpečí, že managorka půjde brečet za ředitelem, bude se to řešit na poradě, pak někdo bez důkladné znalosti zákona zavolá na úsek zbraní a střeliva a milého HanuIva napráská = čím přijde o zbroják a situace se také vyřeší.
Nechápu proč by měl přijít o zbroják? Myslím, že HanuIv není takovej trouba, aby v práci pistoli vytahoval, ukazoval ji spolupracovníkům nebo se tím chlubil. Pokud má povolení k nošení a nosí skrytě, tak mu můžou všichni ... víš co.

Otázka zní: stojí mi problémy s managorkou a riziko že pod nějakou jinou záminkou přijdu o práci za to, abych nosil svoji zbraň neustále u sebe?

Já to vyřešil přes podnikovýho právníka, na poradách se nic neřeší a vrátní mně zdraví uctivěji než dřív.
Uživatelský avatar
admix
Příspěvky: 325
Registrován: 01 led 2008 23:01
Bydliště: Plzen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od admix » 12 říj 2008 23:48

epetr2008 píše:Možnost C)
Odkejvat jí to, při první události jako je novinový článek v novinách o přepadení zbraň opět začít nosit a čekat až zase za rok mu prohledaj tašku.
A co kdyz ten novinovej clanek bude zrovna o nem? ...
Uživatelský avatar
FRENKY
Příspěvky: 182
Registrován: 29 led 2007 16:31
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od FRENKY » 13 říj 2008 05:05

Taky dělám ajťáka..a taky chodím do práce ozbrojen. (svého času jsme byli na oddělení 4 ozbrojení :) ) Řekl bych nejlépe chráněné IT oddělení v republice :)
Mí nadřízení jsou naštěstí celkem normální lidi. Vědí že nosím zbraň a naprosto to neřeší. Jen se mě jeden zeptal, jestli nehodlám ve firmě někoho zastřelit...a když jsem řekl, že ne, tak už byl spokojený :)

Navrhuji: Zbraň nosit nikoliv v kabeli (co tam taky s ní, že), ale na těle. A hlavně...trvat si na svém. Nenech si srát na hlavu.

P.S. Taková veselá historka. Můj šéf se mnou občas zajde na střelnici. Celkem se mu to líbí. Jednou jsem mu pujčil brokovnici a hned první ranou sejmul zářivnku nad terčema.
Bůhví jak se tahle příhoda dostala do širšího povědomí zaměstnanců fabriky, ale teď se ho všichni na potkání ptají, kdy zas půjde střílet :)
Jsem jednoznačně pro zavedení povinného psychologického vyšetření ... humanistů.
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 13 říj 2008 06:56

Zjišťuju, že veřejné mínění osciluje mezi dvěma stavy:

1. Ustoupit a nevyčnívat z řady
2. Neustoupit a říct si o problémy.

Jenže ve skutečnosti to je jedno. Buď nebudu nosit zbraň a možná mne to bude moc bolet, nebo se budu muset soudit.

To epetr2008: Tvůj postoj je krásný, ale lokálně zcela nerealizovatelný. Tady to je malé město. I když tu máme dvě bandy Indočechů, kteří pořádaji rejdy na majetek jiných lidí a otravují všechny okolo, není síla, která by je zastavila. Policajti mají co dělat, aby ubránili svůj domeček a na ostatní jim nezbývá sil.
Přesto všechno je místní vydavatel novin spřažen s naším vedením a bude psát jen to, co mu oni odkývají.
Takže, asi budu hledat novou práci... v blízkém krajském městě...

To JirkaS: přesně - koupím si slušivé pouzdro a budu nosit zbraň v něm. Logicky, že jsem se zbraní nikde nechlubil. Nikdo ani nevěděl, že ji mám a jen dík tomu, že nám tu začala fungovat banda rozkradačů a že si vedení myslí, že lidi vynáší žárovky v příručních zavazadlech (což je nesmysl), tak začali nahlížet do zavazadel a vyhmátli mne.

Celé je to o tom, že si vedení chce ulehčit práci a tak krátí lidi na jejich právech. Dokud se necháme, tak jim to vyjde. Uvidím, jak se situace bude vyvíjet dál.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
martin.9mm
Příspěvky: 108
Registrován: 07 kvě 2008 11:10
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od martin.9mm » 13 říj 2008 08:16

HanuIv píše:
martin.9mm píše:Zbraň v zaměstnání můžeš mít u sebe jen se souhlasem zaměstnavatele
Z jakého důvodu?
Podle mne, pokud mám zbraň u sebe, nejedná se o držení, ale o nošení. To není podmíněno souhlasem zaměstnavatele.
No problém je v zákoníku práce, a zaměstnavatel si to může dát do řádu.
Odpovědět