Vyrobena zbran

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Zamčeno
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 27 pro 2005 10:45

HanuIv píše:S nálezem diabolky: nedělejte z toho kovbojku. Diabolka je prokazatelně munice do zbraně kat. D. Tu smí kdokoliv starší 18 let nabývat bez omezení. Tam bych problém neviděl. Zde se jasně hovoří o munici do zbraní kategorií vyšších. Navíc tam to ustanovení je spíš pro ochranu zdraví veřejnosti.
To je všecho vaše konstrukce, to ustanovení při doslovném výkladu vám dává povinnost hlásit nález zbraní nebo munice do nich a co je zbraň, je zákonem jasně definováno. Ustanovení tedy platí i pro zbraň kat. D a střelivo do ní. Že to podle vás takhle nebylo myšleno - to nemá žádnou váhu. Prostě až bude potřebovat vás buzerovat, tak se použije třeba tohle ustanovení.
Totéž odlití olověného broku nebo nákup již mnou v jiném tématu zmíněné ocelové kuličky o průměru 16 mm (kterou lze vystřelit z běžné brokovnice po vysypání broků a vražení kuličky do plastového košíčku).


HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 27 pro 2005 11:20

Ano, omlouvám se. Máte pravdu s tím, že munici jste povinnen nahlásit a odevzdat.

Ale: speciálně co se týče Vaší diabolky (a jakékoliv zbraně/střeliva tř. D) - když ji najdete na ulici a někdo Vás bude buzerovat proto, že jste ji neodevzdal, pak k tomu stejně nemá valného právního podkladu. Protože se dá zbraň koupit volně od 18. let (a předpokládám, že 18 let už máte), pak nikdo nemá právo po Vás požadovat doložení původu takto veřejně prodejné věci. Naopak, pokud by se domníval orgán činný v nějakém řízeni, že jste zbraň nabyl protiprávním jednáním (to je v tomto případě pouze zcizením) je důkazní břemeno na něm.

Popravdě, nedokážu si představit, že by přišel policista z oddělení zbraní a střeliva chtěl by Vás popotahovat za to, že máte v kapse třeba diabolku do vzduchovky. Pak by se Vás zeptal odkud jí máte (nevím proč!) Vý na to řeknete že je to veřejně prodejná věc a že už si nepamatujete, jak jste k í přišel. No a co pak? Z čeho Vás obviní? Z třestného činu nedovoleného ozbrojování? To těžko. Z přestupku proti zákonu o zbraních a střelivu, odstavci o nálezu zbraní a munice? To by sice mohl, ale každému je zřejmé, že toto ustanovení je konfliktní s jinými ustanoveními zákonů (co není zákonem výslovně zakázáno je občanu povoleno - není zakázáno nabývat zbraně třídy D a střelivo do nich), takže bych to také neviděl nikterak závažné. Už jen proto, že by Vás musel při nálezu té diabolky chytit, nebo Vám nález dokázat.

Nevím, zdá se mi to krajně nepravděpodobné, že by Vás někdo chtěl popotahovat (leda byste byl mladší 18. let, pak jo). Je to ale důkaz toho, že poslanci, kteří tento zákon schvalovali byli (jako obvykle) v tu dobu duševně poněkud mimo a napsali do zákona zas něco nesmyslného.

Mimochodem s tou kuličkou do brokového náboje - tam už to je jasně nelegální střelivo - pokud s tím chcete střílet. Doůvod? Střelivo je jednak "souhrnné označení nábojů, nábojek a střel do střelných zbraní." Takže pro zbraně kategorie B jej nesmí nabývat než držitel ZP a zbraně příslušné ráže. A kromě tohu bych typoval i na možnost zakázaného střeliva, protože se jedná o střelivo nedovoleného výrobního provedení.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Ondra

Příspěvek od Ondra » 27 pro 2005 11:51

Jasne s tou diabolou bych to videl stejne jak kdyz najdes na ulici cigaro-taky je volne prodejne bez omezeno od 18 let.Neco jineho by to bylo treba s ostrou 9mm nebo cimkoliv jinym....
Co si jeste pamatuju od testu tak hanuiv ma zcela pravdu a i maly 8mm brok je strela.Ale ruku na srdce!Kolik policajtu a statnich zastupcu by Vas kvuli tomu popotahovalo?I Oni jsou lidi(i kdyz to tak velice casto nepusobi :lol: ),vemte si kolik domacnosti ma bezne munici doma-myslim tim jednotlive kusy treba co si papa donese z vojny.1krat a vice po patrone ruzne raze a kdovi co jeste?Vsichni tohleto jiste znate... :wink:
wqcr radsi se s tim nechlub co hodlas doma delat za kraviny a zvaz nasledky.
Marcus
Příspěvky: 104
Registrován: 14 srp 2005 22:41

Příspěvek od Marcus » 27 pro 2005 17:07

HanuIv píše:Ano, omlouvám se. Máte pravdu s tím, že munici jste povinnen nahlásit a odevzdat.

Ale: speciálně co se týče Vaší diabolky (a jakékoliv zbraně/střeliva tř. D) - když ji najdete na ulici a někdo Vás bude buzerovat proto, že jste ji neodevzdal, pak k tomu stejně nemá valného právního podkladu. Protože se dá zbraň koupit volně od 18. let (a předpokládám, že 18 let už máte), pak nikdo nemá právo po Vás požadovat doložení původu takto veřejně prodejné věci. Naopak, pokud by se domníval orgán činný v nějakém řízeni, že jste zbraň nabyl protiprávním jednáním (to je v tomto případě pouze zcizením) je důkazní břemeno na něm.

Popravdě, nedokážu si představit, že by přišel policista z oddělení zbraní a střeliva chtěl by Vás popotahovat za to, že máte v kapse třeba diabolku do vzduchovky. Pak by se Vás zeptal odkud jí máte (nevím proč!) Vý na to řeknete že je to veřejně prodejná věc a že už si nepamatujete, jak jste k í přišel. No a co pak? Z čeho Vás obviní? Z třestného činu nedovoleného ozbrojování? To těžko. Z přestupku proti zákonu o zbraních a střelivu, odstavci o nálezu zbraní a munice? To by sice mohl, ale každému je zřejmé, že toto ustanovení je konfliktní s jinými ustanoveními zákonů (co není zákonem výslovně zakázáno je občanu povoleno - není zakázáno nabývat zbraně třídy D a střelivo do nich), takže bych to také neviděl nikterak závažné. Už jen proto, že by Vás musel při nálezu té diabolky chytit, nebo Vám nález dokázat.

Nevím, zdá se mi to krajně nepravděpodobné, že by Vás někdo chtěl popotahovat (leda byste byl mladší 18. let, pak jo). Je to ale důkaz toho, že poslanci, kteří tento zákon schvalovali byli (jako obvykle) v tu dobu duševně poněkud mimo a napsali do zákona zas něco nesmyslného.

Mimochodem s tou kuličkou do brokového náboje - tam už to je jasně nelegální střelivo - pokud s tím chcete střílet. Doůvod? Střelivo je jednak "souhrnné označení nábojů, nábojek a střel do střelných zbraní." Takže pro zbraně kategorie B jej nesmí nabývat než držitel ZP a zbraně příslušné ráže. A kromě tohu bych typoval i na možnost zakázaného střeliva, protože se jedná o střelivo nedovoleného výrobního provedení.
panove ja se v tom sice nevyznam ale zkuste na to jit trochu trapnejsim(mym) :( rozumem...zkuste se nekoho na ulici zeptat jakou charakteristiku ma vojenska munice,jakou charakteristiku maji zbrane skupiny A,B,C,D co to je vubec licence F a treba jak je presne v zakonu definovana munice a co ji vlastne je .... myslim ze vestina(vsichni )dotazani lide neodpovi...neznaji to (jako ja)
podle me je takove rozebirani zakonu pomerne bezesmyslu(ale kdyz to nekoho bavi tak proc ne :oops: )nebo vy znate nekoho kdo na zemi nasel nejaky ostry?
Ondra

Příspěvek od Ondra » 27 pro 2005 17:32

Ano pravda..
Jen nezapomen na jednu vec ktera plati nad vsechny ostatni:
------NEZNALOST ZAKONA NEOMLOUVA--------------
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 27 pro 2005 21:56

Nacházím docela běžně 9mm Luger, 22LR, 7.65Brw na jedné veřejné střelnici na sev. Moravě. Většinou po střelbách místních ostrých hochů z jedné hlídací služby.

Víte, pokud by se jednalo o běžného člověka, který kdysi neskládal zkoušky ze zákona o zbraních a střelivu nedělal bych si iluze o tom, co ví a neví. I když - pokud by našel nějakou ostrou munici, asi by běžel na Policii protože by se bál, že mu to urazí pazoury. Ale my jsme tu z valné části lidé tohoto zákona aspoň trochu znalí. A proto si myslím, žebychom se měli bavit alespoň na jakési základní úrovni znalostí.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 28 pro 2005 08:00

HanuIv píše:Mimochodem s tou kuličkou do brokového náboje - tam už to je jasně nelegální střelivo - pokud s tím chcete střílet. Doůvod? Střelivo je jednak "souhrnné označení nábojů, nábojek a střel do střelných zbraní." Takže pro zbraně kategorie B jej nesmí nabývat než držitel ZP a zbraně příslušné ráže. A kromě tohu bych typoval i na možnost zakázaného střeliva, protože se jedná o střelivo nedovoleného výrobního provedení.
Problém je právě to, že nezávisle na tom, zda si tím plstěným špalíkem podlepíte nohy u nábytku nebo s ním uděláte něco jiného, je to pořád součást náboje dle zákona. Bohužel i ta ložisková kulička vhodného průměru je součást náboje dle zákona, protože ji tak lze použít. I to olovo co si o Vánocích odlijete do mísy s vodou, by se dalo použít jako sekané olovo do brokovnice.

Nechtěl jsem upozornit na nic jiného, než že zákon byl v tichosti připraven tak, aby byl velmi restriktivní a "na každého se něco našlo". Vůbec mě nezajímají osoby bez ZP, které najdou diabolku... potíže budou mít lidé se ZP, kteří ji najdou a neodevzdají (to byl ovšem jen příklad), resp. budou mít doma něco "nelegálního". Aby se opravdu nestalo, že pokud bude někomu potřeba zabavit zbraň, udělá se u něj prohlídka na základě důvodného podezření, že má vedle trezoru se zbraněmi baterku vhodného tvaru, která se dá během pár sekund izolepou přilepit na předpažbí :-(
moker

broky na chodníku a podobné blbosti

Příspěvek od moker » 28 pro 2005 09:29

Náhodou jsem zavítal na toto fórum ale takové blbosti jsem dlouho nečetl ,buď se tady prezentuje nějaký zelený mozek který by nejraději zakázal i nalezený hřeb kterým by se dalo zabít a nebo lidé kteří nemají se zbraněmi moc společného leda tak vymýšlet kreténské zákony.Co je to za blbosti bavit se o broku jaké koliv velikosti.
Návštěvník

Bohužel píšeš o kreténských zákonech

Příspěvek od Návštěvník » 28 pro 2005 09:51

V zákoně se píše, co se v něm píše. Olověný brok libovolného průměru (do 18 mm) je komponenta brokového náboje - do krátké nebo dlouhé zbraně.
Péta
Příspěvky: 212
Registrován: 28 pro 2005 10:36

Příspěvek od Péta » 28 pro 2005 11:11

Zákony jsou na h...o sám jsem si za mlada vyráběl bambitky doma sám a všechny střílely.Zajímalo by mě kdo z Vás za mlada neexperimentoval s něčím co střílí a bouchá.Koníček je koníček.Třeba z toho mladýho bude jednou dobrej střelec,jako já :roll:
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 28 pro 2005 11:19

Péta píše:Zákony jsou na h...o sám jsem si za mlada vyráběl bambitky doma sám a všechny střílely.Zajímalo by mě kdo z Vás za mlada neexperimentoval s něčím co střílí a bouchá.Koníček je koníček.Třeba z toho mladýho bude jednou dobrej střelec,jako já :roll:
Vidíte a tady začíná ten zásadní problém s tím, proč nikdo nerespektuje zákony, třeba taky dopravní předpisy a pod. Zákon je na h..o? Možná. Ale je to zákon. A zákon je od toho aby se dodržoval. Pokud to tak nebude, pak se tu všichni pozabíjíme. Ano, můžeme diskutovat o tom, že se zákonodárci zbláznili, můžeme si říci, že se pokusíme donutit je zákon změnit. Ale do té doby zákon platí a je potřeba jej dodržovat. Pokud ho někdo nedodržuje, je to jeho svobodné rozhodnutí. A může být následováno rozhodnutím soudu, ústícím třeba k letům stráveným ve vězení.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Ondra

Příspěvek od Ondra » 28 pro 2005 12:00

Peto na co jsou zakony vime vsichni.Bambitky a dalsi hovadiny jsem si taky doma delal(asi jako spousta lidi co tohle ted cte :lol: )Ale vem si nazornou a vcelku realnou situaci:Zakladatelovi tohoto tematu je zrejme vic nez 15 a min nez 18,tutiz JE trestne zodpovedny.Vyrobi si "trubicovou"pistoli a bude s tim delat neplechu opravdu JEN na dvore.Kazdej vi ze nahoda je blbec,jednou mu to"uklouzne" do okna 90leteho duchodce ktery vi odkud"vitr fouka".zavola policajty,rekne ze po nem nekdo strilel a moh ho zabit...A ti kdyz u nej najdou na koberci 8mm ocelovy nebo pb brok tak prekvapive pujdou po stope k sousedum,uhodi na mladyho a prinejlepsim se to vyresi domluvou a uhradou skody(pokud by byl duchodce opravdu VELICE rozumny!!!).Za predpokladu ze maji se sousedem sebemensi spor tak pocitej s tim ze klidne poda i zalobu,bude vysetrovan a pokud se k tomu prida i nejaky -IQstatni zastupce tak to bude navic zaloba za nedovolene ozbrojovani.Takze vzhledem k tomu ze"obzalovany je mladistvy tak bych to videl na podminku... :roll:
Tohle je opravdu jen modelova situace ale za to VELMI realna...Nebo mate snad vsichni tak dobre vztahy se sousedy aby Vam tolerovali rozbite okno?
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 28 pro 2005 12:43

Víte, to nemusí být ani "dobré" vztahy mezi sousedy. Stačí aby kule dotyčného důchodce, co rád kouká, jak kluk něco kutí na dvorku, třeba odrazem zranila a už to má na stole státní zástupce (těžké poškození zdraví = automaticky obvinění). A bude veselo. To žádného soudce neukecáte, že to byla jen klukovina. Budete mít problém ukecat to na nejnižší sazbu aby to šlo na podmínku (jen s poukazem na mládí pachatele). Kluk bude mít do konce života výčitky, lidi na něj budou hledět kdovíjak, a střelec z něj nebude nikdy, protože ani zbroják nedostane pěkně dlouho.

Dejte mi pokoj. Právem platí: každý svého štěstí (i neštěstí) strůjcem!
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Ondra

Příspěvek od Ondra » 28 pro 2005 13:04

Presne tak...Kazdej porad jenom:"co mate s tema zakonama porad","uz jsem to delal 100krat","nic se emuze stat,jsem opatrnej".
A pak to tak dopadne ani nevi jak...Nepodcenujte situaci!Prece jen dvakrat mer(premyslej) a jednou rez...
Péta
Příspěvky: 212
Registrován: 28 pro 2005 10:36

Příspěvek od Péta » 28 pro 2005 16:24

Já vím že máte pravdu já tím jen chtěl říci že je lepší když si doma kutí to co ho baví než aby se flákal chlastal,fetoval a vykrádal trafiky :?
Zamčeno