Nosite u obranne pistole naboj stale v komore?

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Návštěvník

Nosíte u obranné pistole náboj stále v komoře?

Příspěvek od Návštěvník » 12 srp 2004 12:17

Ahoj,
chci se Vás zeptat, když nosíte pod bundou pistoli, určenou na ochranu,máte stále náboj v komoře?
Já mám komoru při nošení prázdnou a spoléhám na to, že bude příležitost natáhnout závěr, ale nějak tu jistotu strácím a uvažuji, že začnu nosit stále nabito v hlavni.
Dokud jsem nosil nenabitou, bylo to mnohem bezpečnější/ani má žena nenatáhne závěr/,ale začínám si myslet,že je to bláhové spoléhat, že bude ona sekunda k dobru.
Jak to děláte vy? Nosíte náboj stále v komoře?
Za rady a zkušenosti děkuji Vám všem..
Martin


Návštěvník

re:Nosíte u obranné pistole náboj stále v komoře?

Příspěvek od Návštěvník » 12 srp 2004 13:21

V první řadě záleží na bezpečnosti zbraně!

Jsou zbraně, které se nosí s nábojem v komoře "locked and cocked" (typicky klony C1911). A nebezpečné to není.

Pokud jde člověk do situace, kdy opravdu může dojít ke střetu, pak náboj v komoře není nic extra zvláštního. Já se ale za celých 25 let činné služby u různých útvarů v ČR nikdy do této situace nedospěl. A to jsem už viděl leccos :).

Momentálně jsem vybaven zbraní, která je i s nábojem v komoře bezpečná (Sig/Sauer P-229) a stejně náboj v komoře nenosím. Ale pokud by to bylo potřeba tak bych neváhal.

Viděl jsem ale panáčka z Mossadu, který za dobu, kdy jsem se já tahal s bouchačkou z pouzdra, on dokázal tasit, natáhnout a vystřílet 6 ran do černého na 25 metrů.

Tak to dělají profís...!
Návštěvník

re:Nosíte u obranné pistole náboj stále v komoře?

Příspěvek od Návštěvník » 13 srp 2004 11:37

Jo a jeste si u toho stacil zavazat kanicky u bot. Pak najednou.. vrtulnik...velitel zapadniho okruhu general Cepicka... a povida: "Lado, co tady blbnes?" :-)) ... Je libo nejakou jinou pohadku?
Návštěvník

re:Nosíte u obranné pistole náboj stále v komoře?

Příspěvek od Návštěvník » 13 srp 2004 14:32

Čepičku jsem nezažil. Respektive ne ve službě. Mossaďáci tu byli naposledy před 5 lety na letišti. Ostatní holt nemusítě věřit. Váš problém.... Ne můj!
Návštěvník

re:Nosíte u obranné pistole náboj stále v komoře?

Příspěvek od Návštěvník » 13 srp 2004 21:28

Vzasade to neni asi nici problem ikdyz ja mam pohadky docela rad, ale krapet jsme se odchylili od tematu. Noseni naboje v nabojove komore je proste vhodne jenom pro ty zbrane, ktere maji radne zabezpeceny udernik (padova jistota apod.) Pro ostatni je lepsi naboj v komore nemit. Je to tak?
Návštěvník

re:Nosíte u obranné pistole náboj stále v komoře?

Příspěvek od Návštěvník » 20 srp 2004 14:01

Glock ma hned dve padove poistky a s nabojom v komore by som ho aj tak nenosil. Jedine keby bol vybaveny tymto: http://www.inventions.sk/SolutionsSk/AT ... _Main.html

InventionsSkAdmin
Návštěvník

re:Nosíte u obranné pistole náboj stále v komoře?

Příspěvek od Návštěvník » 20 srp 2004 14:59

Tady jsi na špatné adrese panáčku, reklamu musíš dělat u výrobců zbraní.
Návštěvník

re:Panáček

Příspěvek od Návštěvník » 21 srp 2004 18:08

Beriem späť a pýtam sa :
Aký máte názor na užívateľskú bezpečnosť súčasných automatických pištolí. Nemyslím tým ich pádovú istotu. Zaujíma ma, v akej miere sú "blbuvzdorné" a do akej miery sú schopné tolerovať strelcove chyby, aby nedošlo k nechcenému výstrelu. Z tejto debaty prosím vynechajte DAO systémy, tie sú myslím jasné - úplná blbuvzdornosť na úkor presnosti. Podaril sa Vám už nechcený výstrel? Prečo, s akou zbraňou a ako to dopadlo ?

Inventor
Návštěvník

re:Nosíte u obranné pistole náboj stále v komoře?

Příspěvek od Návštěvník » 22 srp 2004 11:12

Víte, nejbezpečnější zbraň je ta vybitá, zavřená v trezoru a pokud možno ještě rozložená. S tounejde opravdu už střílet. Jenomže na druhé straně, k čemu je taková zbraň? Chcete si asi odpovědět sám.
Většina problémů s nechtěnými výstřely vzniká z uživatelské blbosti (problém je někde mezi zemí a pažbičkou zbraně).
V čem vidíte hlavní přínos Vašeho systému? Co je tím, co přesvědčí výrobce a uživatele k jeho použití? Pokud to je opravdu bezpečnost, jak se má projevovat?
Když nám (a sobě) zodpovíte tyto otázky, tak Vám k tomu asi řekneme svůj názor. Ale jinak ten Váš patent nemá ani cenu, kterou zaplatím Telecomu za připojení.
Návštěvník

re:Nosíte u obranné pistole náboj stále v komoře?

Příspěvek od Návštěvník » 23 srp 2004 08:40

Buď s tím člověk zacházet umí nebo ne. Když ne, tak mu to nepatří do ruky a žádnej "vynález" to nezmění. Taktéž si myslím, že je to naprosto zbytečné.
Mimochodem mám Glock, náboj v komoře nosím podle toho do kterých končin a v jakou dobu jdu.
Návštěvník

re:Nosíte u obranné pistole náboj stále v komoře?

Příspěvek od Návštěvník » 23 srp 2004 09:30

A nosis tu strikacku i do postele?
Návštěvník

re:Nosíte u obranné pistole náboj stále v komoře?

Příspěvek od Návštěvník » 23 srp 2004 20:02

Pre užívateľa ": Nepřihlášený at: 22.08.2004 13:12".
Všetko podstatné je uvedené na spomenutej stránke. Jednotlivé situácie v ktorých je podľa nás ATM lepší ako ostatné mechanizmy, sú uvedené v časti "Prečo používať ATM". Niektoré dôvody sú uvedené aj vo fóre inventions.sk. Asi sme to tam nepopísali dosť farbisto, takže ešte raz, špeciálne pre účastníkov tejto diskusie. Budem sa znažiť o čo najväčšiu stručnosť, poplatky za Inet sú v tomto ročnom období nekresťansky drahé :-):

"Klasik" by povedal, že načo sú vlastne pištoliam všetky tie prehnane bezpečné spúšťové mechanizmy typu DAO, LEM, DAK, a čo ja viem čo ešte (ATM napr.), keď všetkým vlastne stačí klasické SAčko,
móóóóžno ešte SfA? Stačí sa predsa držať zásady: "Keď nestrieľam nesiaham na spúšť,a keď strieľam tak žiadne zdržovanie,krátky chod, kohútik (úderník) dole z ozuba a prásk."
Naproti niekto, kto najskôr rozanalyzuje čo najviac informácií predtým ako vyriekne jednoznačný súd, nazvyme ho Analytik, ten by mu možno oponoval.
Ale predtým by sa niekoľko mesiacov (skôr rokov)
intenzívne venoval problematike použitia zbraní, spôsobu nosenia a použitia zbrane rôznymi typmi
užívateľov a pri rôznych príležitostiach. Zistil by pri tom, že policajné zbory nielen v USA, ale aj v Austrálii, a najmä v Juhoafrickej republike (úúúú, tamojšie ulice sú pekne ostré) vyzbrojujú
svojich členov v hojnom počte DAO pištoľami (asi vedia prečo). Odsledoval by nespočet policajných
záznamov, v ktorých by napr. videl ako trénovaní policajti v JAR chodia na rutinné nočné patroly s
pištoľami v rukách, pričom ich s veľkou radosťou nosia pozdĺž tela a s prstom na spúšti !!! Predsa
len, služba je dlhá, únava je nepríjemná, a človek navyše nikdy nevie, čo sa kde zomelie. Prečítal by všetky možné zápisky o chovaní ľudí v situáciách, keď im ide o život, atď atď atď ...
Po tomto malom výskume by tento analytik nášmu klasikovi SAčkarovi najskôr zagratuloval k jeho pevným nervom a dobrému výcviku. No a potom by mu poprial, nech sa nikdy nedostane do žiadnej streleckej potýčky. Do stresu o akom ani nesníval ...
- Do stresu, pri ktorom, keď bude (možno) po izraelsky naťahovať záver pre rýchly prvý výstrel, tak okamžite odpáli nechcený výstrel. Nechcený výstrel, ktorý sa mu na strelnici nikdy predtým nestal.( Aj keď je tiež pravda, že trénoval vždy len rýchle tasenie a natiahnutie, a až potom po chvvíli výstrel, nikdy nie všetko v jednom ťahu. Predsa len, náboje sú drahé, a lepšie to vyzerá, keď sú v terči aj nejaké 9-ky. )
- Do takého stresu, pri ktorom, ak sa mu zasekne nábojnica, tak ju nebude schopný 5,10,15, možno 20 sekúnd vyhodiť, aj keď na strelnici to zvláda do 2 sekúnd s prstom v nose.
- Do stresu pri ktorom, ak si počas streľby náhodou zaistí, tak bude tak dlho maturovať prečo to nestrieľa aj keď stláča spúšť, až to nakoniec schytá.
- Do stresu pri ktorom mu tak vypne mozog, že keď bude meniť zásobník, tak si ho najskôr pekne strčí do púzdra na to určeného, a až potom si pekne nabije. Ak dožije.
- Do stresu pri ktorom, keď to konečne skončí a pred ním bude ležať chlap, ktorého práve zložil,
nebude si pamätať ako sa to stalo, ktorou ranou ho zasiahol, nebude vedieť koľko mu toho ešte ostalo v zásobníku a dokonca nebude mať možno ani šajn, že aj on je zranený. Prst s ktorým predtým strieľal, bude v kŕči zvierať stlačenú spúšť, alebo bude naopak naopak na ňou kŕčovito otvorený (na znak dobrej výchovy :-) ). Ale ani za toho svätého si nebude vedieť spomenúť, či sa pri zabezpečovaní zbrane stláča najskôr kohútik alebo spúšť.

Poprial by mu tiež, aby sa mu nestávalo, že bude chodiť v piatok večer z práce taký uťahaný, že bude zaspávať za volantom (alebo v električke), a keď bude potrebovať uložiť svoju pištoľ do šuplíka, a začne ju vybíjať, tak to zrazu spustí. V byte, v ktorom spí jeho žena a deti.

Dobrá haluz ? Myslíte si, že situácie a ľudské reakcie, ktoré som tu načrtol sa nemôžu stať ?
Omyl, oni sa už stali !!! Policajtom, rovnako ako bežným užívateľom !!!
To s tým vybíjaním zbrane sa podarilo napr. aj ochrankárovi britskej kráľovskej rodiny so (pre
niekoho) superbezpečným GLOCKom 18 !!! S tým rozdielom, že to bolo na služobnej ceste a stalo sa mu to vlaku. Stavím sa, že ste aj vy zachytli, ako sa ochrankárom ústavných činiteľov sem tam zadarí nechcený výstrel v lietadle. Osobne pritom nepoznám nikoho,kto by má lepšie nervy a výcvik, ako oni !!!.

Takže, toto sú dôvody ktoré dali vzniknúť mechanizmu ATM. Pre niekoho smiešne, pre niekoho reálne. Netvrdím, že ATM je dokonalý, ani že uspokojí všetky typy užívateľov. Ale rozhodne viem, že uspokojí tých, ktorí berú zbraň a jej použitie SMRTEĽNE VÁŽNE.

A KONKRÉTNE PRÍNOSY ATM ?
Tak teda:
1.Pri streľbe (nielen tasení) izraelským spôsobom je ATM ďaleko bezpečnejší ako DA/SA a SA mechanizmy, pretože nehrozí odpálenie prvým (pri koreni) článkom ukazováka. Spúšť vždy začína v štandartnom režime DA spúšte. Pre objektivitu musím povedať že GLOCK a jeho poistka v jazýčku spúšte, sú pre tieto účely tiež bezpečné. Osobne si ale myslím, že pištoľ na obranu je lepšie nosiť zaistenú a s nábojom (ja osobne s plastikovým) v komore.
2.Keď sa skončí, alebo preruší, akákoľvek strelecká situácia, užívateľ so zvýšeným adrenalínom nemusí premýšľať ako bezpečne vypustiť bicí mechanizmus. Stačí uvolniť spúšť a všetko prebehne automaticky. Zbraň môže dať hneď do šuplíka a vybrať po roku. Veľmi výhodné aj pre typy, ktoré si zvyknú naprávať strelecké okuliare a sluchadlá rukou v ktorej držia natiahnutú zbraň.
3.Oproti rovnako bezpečnému DAO, má ATM tú výhodu, že sa jednak zlepšuje presnosť streľby, a jednak sa minimalizuje možnosť, že užívateľ v snahe o rýchlopaľbu nenechá dobehnúť spúšť do prednej polohy a zbraň mu po stlaťčení spúšte nevystrelí.

Tento príspevok dám aj do fóra na http://www.inventions.sk/ForumSk.php. To len pre zaujímavosť. Takže mi môžte prísť oponovať aj tam. Nech to máme všetko pekne pokope.

Ďakujem

Inventor
Návštěvník

re:Nosíte u obranné pistole náboj stále v komoře?

Příspěvek od Návštěvník » 24 srp 2004 08:15

K předchozímu bych si dovolil uvést jen jednu poznámku. Na rozdíl od Inventora si nemyslím, že je dobré nosit zbraň zajištěnou. Mohli jsme se dočíst, co člověk všechno spáchá ve stresu. Souhlasím, stres je strašná mrcha. Ale právě proto - myslíte si, že v tom hrozném stresu, spěchu a strachu budete myslet na to, že máte tu pistoli ještě taky odjistit ?!! Na střeleckých soutěžích jsem viděl několikrát ! zdržení střelce jen proto, že neodjistil a teprve po pár vteřinách údivu mu došlo proč to nestřílí. A to byla soutěž, kde vlastně o nic nejde. Mně osobně se stalo, že jsem u zapůjčené zbraně nevědomky zajistil a pak taky ztrácel drahocenný čas. Podotýkám, že se jednalo o bojovou střelbu, u "mířenky" to asi bude jedno, i když asi i tam by to mohlo trochu rozhodit soustředění. No a tak i proto mám Glock. Tam se mi to nestane. Pro mě platí, že když nechci střílet, tak nedávám prst do lučíku. Nikdy ! Ani když je zbraň vybitá, či když ji čistím. Věřím, že je to prosté, jednoduché a navíc účinné.
Návštěvník

re:Nosíte u obranné pistole náboj stále v komoře?

Příspěvek od Návštěvník » 24 srp 2004 10:47

Já mám k inventorovu vynálezu hned několik námitek. Pokud je prostě zásadní výhodou, že i v jednočinném režimu dlouhý krok, tak to je pěkné, ale má to hned jeden háček. Ne pro všechny ruce je dlouhý krok stejně pohotový o pohodlnosti ani nemluvím.
Osobně mi nejvíc vyhovuje to, co mám doma. Tedy Sig, který (a teď nechci dělat Sigovi reklamu) má vypouštění kohoutu a měl by být nošen s kohoutem spuštěným a s nábojem v komoře. Pak je první výstřel veden v DA a další v SA. Jelikož je celý mechanismus dobře proveden je první rána sice namáhavá, ale zvládnutelná i pro ženskou ruku. O to lépe je zvládnutelná ve stresu, kde se většina rukou svárá instinktivně.
Pobavila mne poznímka o jednočinném nošení. Ačkoliv to je nejbezpečnější způsob jak nosit třeba Colt 1911 já ho považuju za ten nejnebezpečnější z psychologických důvodů.
Inventor ať si vybere co považuje za důležité.
Návštěvník

re:Nosíte u obranné pistole náboj stále v komoře?

Příspěvek od Návštěvník » 27 srp 2004 12:00

Pre "Nepřihlášený at: 24.08.2004 10:15"
Pravdepodobne tu došlo k "hlubokému nedorozumění", pri chápaní bodu 1 v mojom poslednom príspevku, kde som sa vyjadril, že je najlepšie nosiť zbraň nabitú a zaistenú. Ja pod slovom "zaistená" chápem americké "secured" tzn. "zabezpečená proti nechcenému výstrelu". U nich je to rovnako zaistenie zbrane manuálnou poistkou, ako aj jej nastavenie do režimu DA. Ja som myslel to DA.Chcel som ušetriť pár slov, a vyznelo to pravdepodobne inak ako malo. Zle som sa vyjadril. ATM mechanizmus, rovnako ako jeho kohútiková podoba ADM (prezentácia bude už v najbližších dňoch) sú postavené apriori na tom, že :
1. Zbraň je vždy nosená v DA móde a ním je zaistená/zabezpečená proti nechcenému výstrelu. Streľba začína vždy z režimu DA a po dostrieľaní sa do neho automaticky vracia.
2. Zo zbraní vybavených ATM resp. ADM, je možné kľudne odstrániť všetky manuálne poistky,vypúšťacie tlačidlá a vonkajšie kohútiky. Po implementácii ATM/ADM budú navyše.

O tom siahaní na spúšť : Je samozrejme vecou dobrej streleckej výchovy nedávať prst ns spúšť, keď sa nechystám strieľať. A to ani s DAO !!! Ale ako som už X krát poznamenal, človek je tvor sakra omylný, a stačí jeden, jediný blbý okamih a končí to tak ako vo vyššie spomenutých prípadoch.

Čo ma ale zaujalo bola reakcia prispievateľa "Nepřihlášený at: 24.08.2004 12:47", kde na jednom mieste kritizuje dlhý chod spúšte ATM v SA režime, aby hneď na to kontroval tým, že DA režim u SIGa nie je problém ani pre ženu. Tobôž pri strese. Tak teraz neviem, ako odpovedať .
Snáď len, že chod "ťažkej" spúšte v SA režime je u ATM o cca polovicu kratší, ako chod SfA u GLOCKa. Je to nejakých 5 mm, potom sa úderník zachytí na (dočasnom)!!záchyte!!, strelec to zacíti ako výrazné zníženie odporu spúšte a môže znova vystreliť. Opakujem, po nejakých 5 milimetroch. Ten zbytkový chod dlhej SA spúšte je tam len ako preklenutie vzialenosti medzi SA a DA úvraťou. Navyše je jeho odpor minimálny, pretože je daný len odporom vratnej pružiny spúšte. Nie je nijaký dôvod prečo by mal užívateľ v priebehu streľby popúšťať a potom znova stláčať spúšť hlboko do tohto "mŕtveho" chodu.

K tomu COLTu sa už vyjadrovať nebudem, ja zbraň systémom cocked&locked nikdy nosiť nebudem. Nechal som sa uniesť čisto technickou debatou. Je určený pre úplne iný okruh užívateľov ako ATM. Ja k nim nepatrím.

Ešte jedna vec ma zajíma. GLOCKári, aj ostatní, mali ste už problém, že Vám GLOCK neodpálil továrenský náboj ? Ako vnímate tento problém ?


Ďakujem za odpovede

Inventor
Odpovědět