Paralaxa, jej chyba a vplyv na presnost strelby

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
sobi1

Paralaxa, jej chyba a vplyv na presnosť streľby

Příspěvek od sobi1 » 20 kvě 2008 15:21

Pozdravujem všetkých,ˇ
Túto tému som sa rozhodol založiť, preto že som sa na niekoľkých miestach tohoto fóra a nie len tu dočítal o rôznych názoroch a výkladoch pojmu paralaxa.
Základný výklad nájdete tu http://sk.wikipedia.org/wiki/Paralaxa. Sú tu rôzne príklady paralaxy. Veľmi poučné pre začiatočníka.
Tu som sa ale nedočítal nič o tom, v čom spočíva princíp korekcie paralaxy na puškohľadoch. Na tomto fóre som narazil asi na tri rôzne interpretácie, čo to paralaxa vlastne je.
Podľa jedného príspevku sa korekciou paralaxy dosahuje ostrosť cieľa a zámerného kríža pri rôznych vzdialenostiach.
Podľa ďalšieho prispievateľa je to chyba, ktorá vzniká pri šikmom pohľade do puškohľadu.
Najlepšie vysvetlenie problematiky som našiel tu http://strelectvi.info/cz200s/optika.htm

Preto Vás prosím o nejaký zrozumiteľný výklad tohoto problému v súvislosti s puškohľadom.
Čo znamená tvrdenie, že každý lepší puškohľad má korekciu paralaxy, ale puškohľad na vzduchovku by ju mal mať nastaviteľnú.


CZ_Iceman
Příspěvky: 82
Registrován: 27 čer 2007 19:58
Bydliště: Rychvald
Kontaktovat uživatele:

Paralaxa

Příspěvek od CZ_Iceman » 20 kvě 2008 16:15

No ja myslim, ze ne netu je o tomto tematu celkem hodne napsano a tak jen opravdu zlehka.

Pokud se jdna o presnou strelbu na ruzne vzdalenosti je celkem podstatne aby puskohled byl vybaven korekci pralaxy. Nejlepe bys to asi pochopil kdyby jsi to videl na vlastni oci ale ja se pokusim.

Strilis rekneme na 25 metru a mas puskohled s fixni paralaxou na 100m nebo mas sice puskohled s nastavtelnou paralaxou, ale omylem ji zapomnes seridit tak ti vznikne problem.
Pokud se podivas do puskohledu pod jinym nez idealnim uhlem tak ti viditelne zamerny kriz uhne z cile. Hezky je to poznat kdyz puskou miris na terc a aniz by ses ji dotknul nebo s ni nejak pohnul se do puskohledu podivas pod jinym uhlem a nebo proste pohybujes hlavou nahoru nebo do stran- krasne uvidis jak ti zamerny kriz cestuje po terci. Snad to pro pochopeni bude stacit
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 20 kvě 2008 19:21

Nebud liny a dej hledat bud zde nebo na strelectvi jsem o tom napsal uz skoro brozuru.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Odpovědět