O vzduchovkach Gamo

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
LuckyHit
Příspěvky: 792
Registrován: 09 bře 2008 17:57

O vzduchovkách Gamo

Příspěvek od LuckyHit » 17 bře 2008 18:19

Po vzoru témat o vzduchovkách Hatsan, QB 78, CZ200S, Diana, Weihrauch a jiných jsem založil toto téma i o vzduchovkách Gamo.

Chci se přiznat, že nejsem žádný odborník, jen nadšenec který se k většině znalostí progoogloval a velmi rád se nechám přiučit opravdovými odborníky :D

Doufám že nováčkové ale i kolemjdoucí, kteří o těchto Španělských vzduchovkách uvažují zde naleznou vše co je zajímá a nebudou zakládat nová téma kvůli konkrétním modelům, nebo konkrétním otázkám, tak jak jsem k nelibosti zdejších moderátorů udělal před nedávnem i já. A budou VŠE KE A O VZDUCHOVKÁCH GAMO SMĚŘOVAT SEM. A taktéž doufám že bude tolerováno skalními vzduchovkáři a větrovkáři, kteří zde v drtivé většině nemaji o vzduchovkách této značky dobré mínění.


Předem nějaké informace o vzduchovkách

zde jsou součastná produkce přímo na stránkách Gamo http://www.gamo.com/?ID=53&CategoryID=2

pažby vzduchovek Gamo jsou buď dřevěné (bukové) a nebo plastové (spíše gumoplast). V ruce jsem držel plastové vzduchovky Viper Max a CFX a můžu říci že plast je velmi příjemný a v porovnání s plastem na vzduchovkách Hatsan působý jako když porovnáváte materiál přístrojové desky na Škodě 120 a nové Octavii ve prospěch Gamo. Záleží tedy jen na osobních preferencích a taky na peněžence každého, pro co se rozhodne. Já jako střelec-levák jsem možná pochybil, protože moje CFX Royal s bukovou pažbou má vybrání v pažbě pro tvář jen na levé straně, kdežto plast je oboustraný.

Dále by někoho mohlo zmáct udávaný výkon, nebo také úsťová rychlost kolem 1000 f/s tedy kolem 300 m/s. Tohoto výkonu vzduchovky pro český a slovenský trh nedosahují. Jsme limitováni legislativou, která dovoluje maximálně 16J výkon bez potřeby zbrojního průkazu. Takže zakoupená vzduchovka má na hlavni vyraženo 16J a v cal. 4.5mm vám bude létat kolem 230 - 240 m/s. Je to stále více jak naše Slavie 630/631 kterých dosahují úsťových rychlostí kolem 170 m/s.

A jsme už u prodávaného kalibru. A to 4.5mm , 5.5mm a 6.35mm
4.5mm bude nejlepší pro střelbu do terče a to i na delší vzdálenosti třeba 30m
5.5mm bude zase vhodnější větší likvidaci cíle ale na kratší vzdálenost
6.35mm asi těžko někomu doporučit, díky velké váze diabolky spolu s nižší ústovou rychlostí jde trochu o exota.

Neméně důležité je i to, že s dostupností náhradních dílů v ČR není problém.

Tak a teď o mé Gamo CFX Royal
Mám ji asi týden. Prvním poznatkem při střelbě byly hodně hrubá mířidla. Naneštěstí jsem při manipulaci zachytil muškou, která není vůbec krytá a prasklo mi červené vlákno v mušce. Tak jsem vzal nůž a odřezal to co zbylo. Muška sice postrádá červený bod, který mi moc nevyhovoval pro svoji velikost, ale střílet se s tím dá. Alespoň do doby než dorazí puškohled Delta 4x32 AO. Jinak muška jde bezproblémů sundat.

Dalším poznatkem oproti má Slavii 631 je větší váha předku, které jsem se obával, je to samozřejmě díky páce pro natahování, protože CFX má pevnou hlaveň. Při střelbě na stojku jsem byl moc mile překvapenej, ta váha působý zklidněním míření a já získal oproti Slavii pocit stabilizátoru v rukou. Tady to máme jako bonus, bez potřeby vyrábět na hlaveň závažíčko.

A teď nějaké fotky

V celé své kráse -----------klikněte na obrázek pro zvětšení :wink:
Obrázek

zde je vidět označení 16J verze
Obrázek

mnou poškozená a alespoń tochu zachráněná muška
Obrázek

Teď jak střílí
nejprve na 10 metrů těžší diabolo POWER
Obrázek

na 20 metrů téže střelivo
Obrázek

na 10 metrů lehčí terčové diabolo LUX
Obrázek

téže na 20m
Obrázek

Chci dodat, že zatím nic moc výsledek. Ale chvílema foukal vánek, což je hlavně vidět na lehčích LUX. A hlavně jsou mířidla i po odstranění červeného bodu, nebo právě kvůli tomu hodně hrubá a muška mi v nich plave a na 20 metrů pokrývají celý černý prostor na terči. Zítra snad dorazí očekávaná Delta, tak v průběhu týdne snad otestuji a nafotím přesněji. Myslím že zatím byl největší problém mezi zemí a spouští :wink:


energizer

Příspěvek od energizer » 17 bře 2008 18:53

Mám už asi druhý týždeň Gamo CF 30. V nasledujúcich dňoch čakám puškohľad Delta optikal 4x32 AO. Potom ako to nastrieľam pridám aj ja nejaké foto. Prvé pocity zo vzduchovky sú veľmi dobré, aj čo sa týka sily , aj čo do presnosti....viac uvidím po pár tisíc vystrelených diabolkách a potom sa s vami objektívne podelím o moje dojmy.

To: LuckyHit: Veľmi pekne naštartovaná téma...
Uživatelský avatar
Alexxxus
Odborník na vzduchovky
Příspěvky: 10824
Registrován: 29 črc 2006 20:05
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alexxxus » 17 bře 2008 19:02

A co prostě nechat vlakna typu Gamo hunter , gamo viper , gamo ja uz nevim co rovnou smazat ? To je fakt mega nápad založit thread od vzduchovkach Gamo.... Otas smazni to cele.
Daystate Griffin - special edition 007/150 .177 + Deon March 1-10x24
AirArms ProSport .177 + Sightron SIII 10 x 42 MMD
Anschutz HP 9015 + Deon March
Mojí češtinu prosím omluvte.

http://www.alexxxus.cz recenze vzduchovek optik a doplňků
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 17 bře 2008 19:12

Z pár gamovek jsem střílel a musím říct, že to nejsou zas tak špatné zbraně. I když první liga vypadá dost jinak. :wink: Ale taky stojí jiné peníze.

Nedávno jsem střílel z Vipermax a to je hrozný skokan, málem mi to vyletělo z ruky, přitom výkon byl asi 13 joulů. Ta vzduchovka je prostě moc lehká a ten píst zřejmě letí moc dlouho.
A taky mě štve, a není to jen problém Gama, jak všude cpou ta světelná mířidla. Přitom je to nanic, protože potmě nikdo nestřílí. A jediný výsledek je ten, že je kvůli tomu kulatá muška, což je na přesnou střelbu naprosto nevhodné.

Jo a ještě, nebojte se zakládat vlákna ke konkrétním modelům. Je to lepší než ty megathready. Ty větší vlákna by měly být spíš na obecnější věci. I když nechci do toho nikomu kecat, nikdo dopředu nemůže vědět, jestli bude vlákno úspěšné, no a jestli do něj budou lidi psát, tak proč ne.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
energizer

Příspěvek od energizer » 17 bře 2008 19:12

Zmazať treba tie predchádzajúce vlákna...toto je nádejné,pretože je o všetkých Gamovkách. Nepíše sa dobre niečo napríklad o CFX do Huntera 440...
Naposledy upravil(a) energizer dne 17 bře 2008 19:26, celkem upraveno 1 x.
Kubo 630
Příspěvky: 400
Registrován: 09 bře 2006 21:57
Bydliště: Slovensko-Bardejov

Příspěvek od Kubo 630 » 17 bře 2008 19:13

Mna zas zaujalo oznacenie na hlavni:
Cal. 4,5 (.22) :D
Antonio Zoli 1900 Pro S Battue 9,3x62 + Bushnell 4200 Elite 2,5-10x50 RD + Weaver
Hemmerli 16/16x70
Hatsan 55 S + Nikko Stirling Gold Crown 6x42
Slavia 630
Poľovníctvo nieje koníček, je to spôsob života.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 17 bře 2008 19:15

Alexxxus píše:A co prostě nechat vlakna typu Gamo hunter , gamo viper , gamo ja uz nevim co rovnou smazat ? To je fakt mega nápad založit thread od vzduchovkach Gamo.... Otas smazni to cele.
Nemazat, nikdo nemůže rozhodovat o čem se lidi budou bavit. Nech to na nich, ať si sami rozhodnou, co je zajímá.
Kromě toho by bylo škoda tak kvalitního příspěvku, jako je tady ten první.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
pechi
Příspěvky: 381
Registrován: 30 čer 2007 12:28
Bydliště: Brno

Příspěvek od pechi » 17 bře 2008 19:21

Přesně tak, kdo tohle vlákno nechce čist, ať to nedělá, protože i když je první příspěvek kvalitní, tímhle blbým kecáním odsuzujeme tohle vlákno k záhubě :roll:

Já sám toho o vzduchovkách Gamo moc nevím, ale rád se dozvím něco nového nebo zajímavého.

Jinak to označení kalibru je přinejmenším kuriozita, ta puška je sběratelský kousek :wink:
PajaHradec
Příspěvky: 411
Registrován: 03 zář 2007 12:57
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od PajaHradec » 17 bře 2008 19:26

Kubo 630: taky na to koukam jestli to neni nejaka chyba :lol:
Raději s pravdou padnout, než-li se lží zvítězit.
energizer

Příspěvek od energizer » 17 bře 2008 19:33

Tam kde je označenie 16J, mám na svojej CF 30 písmeno "F"...neviete čo to znamená....? dúfam, že "fuul power" :D
Uživatelský avatar
Canadair
Příspěvky: 200
Registrován: 10 kvě 2007 19:19
Bydliště: KE

CFX Royal

Příspěvek od Canadair » 17 bře 2008 19:54

No a to si asi tak vyčerpal všetko o týchto vzduchovkách ....... :D :D

Tak dobre len srandujem :P . Tiež som majiteľom tejto vzduchovky CFX v „dreve“ . Je to moja prvá vzduchovka, čo som si kúpil po rokoch, keď sa tu niečo na Slovensko dostalo okrem Slávií. Predtým ( v detstve) som mal Haenelku na broky 4,46 myslím , dokonca dve a občas mi prešli rukami nejaké TAU-ky CO2, už nepamätám aké to boli . Prvý krát som držal v ruke GAMO Viper max 5,5 a celkom sa mi páčila, hlavne nás s kamošom zaujal ten kaliber , doporučený v predajni predajcami, že na lov drobnej ....... :o Zabudli nám povedať že ju najprv musíš trafiť :P . Potom sa mi do rúk dostala už dva mesiace používaná CFX Royal. Veľmi sa mi páčila, fakt nevyzerala ako vzduchovka čo som doposiaľ poznal, o tomto fóre som ešte ani nepočul takže som žiadne referencie nemal. Čiže takto nenakazený negatívnou kritikou som si ju zaobstaral za polovičnú cenu ( na Slovensku stála cca 8tis. Sk). Zaobstaral som si puškohľad Tasco, ani neprezradím za akú cenu , iné nemali (ale dodnes šlape ako hodinky !!!! cca 10tis výstrelov) . Na môj vkus strieľala celkom presne, zhruba ako tu uvedené terče, alebo na vlákne o CFX-ke (Chestr, myslím, no nechce sa mi to hľadať) Samozrejme som po dvoch týždňoch vymenil perforovaný piest a nové tesnenie, pružina ostala staronová, kratšia ako je originál s nejakou plastovou predložkou.
Sila sa výrazne zlepšila aj dostrel, a čo ma potešilo aj hlučnosť pri výstrele išla pekne dole. Na terče ma strieľať nebaví ani nie som súťaživý typ, potešilo ma keď som pekne rozstrelil pivovú fľašu na 50 m. Vydržala asi 5000 výstrelov potom kľakla pružina a vymedzovacia podložka čo bola za ňou. Už som to niekde na vlákne CFX popisoval aj ofotil. Tentoraz som tam dal origoš pružinu, ale už bez predložiek aby to zase nebolo také rýchle, lebo potom presnosť ide do prdele.
To by som zhrnul ako pozitívum tejto asi od Gamo najlepšiej vzduchovky. To čo ma nenadchlo bolo jej spracovanie, to že je to jednoduchá konštrukčná mašinka ma ani tak nezaujalo (menej dielov čo sa môže pokaziť) ale to spracovanie a použitý materiál, my strojári to zvykneme nazývať „blato“ Nie som odborník na vzduchovky, ale do takého kalibru a veľmi vďačne uvádzanej úsťovej rýchlosti od predajcov 300m/s by som si predstavoval kvalitejšiu, vyššiu radu ocele, hlavne spúšťacieho mechanizmu. To poteším trošku nahnevaných majiteľov Hämmerli ( po diskusií na jednom z vlákien tohto fóra, ohľadom či je to čína alebo nie je...) môžete byť radi, spracovanie majú určite o radu väčšie ako v týchto Gamovkách. Na opracovaných dieloch chýba posledná operácia ako odihlenie, a „lapovanie“ materiálu resp. jeho doleštenie. Po rozobratí boli ostré stružlinky z kovu všade a všetky vyfrézované otvory mali ostré hrany. Tak som to „dokončil za nich“
Odhloučnil vnútro piestu fóliou v fľašky, namazal a zložil. Od vtedy šlape na moju spokojnosť OK. Presnosť ? No nastrieľam konečne nejaký terč a potom sa pochválim, alebo možno nie, lebo už lepšie strieľa moj 10 ročný syn. Ale na presnosť mám predsa QB 78 . Toto je ako na pochválenie sa pre kamarátov „akú mam peknú vzduchovku :D
zhrniem klady : pekný zjav, z vonku celkom solídne opracovaná, pekná pažba, rýchlosť strely(vyššia ako ponúkané vzduchajdy na Slovensku, ja mám samozrejme v medziach do 15J, viac netreba, jednoduchá konštrukcia, lišta na montáž s aretovaciou skrutkou proti posuvu montáže
zápory : materiál spúšťového mechanizmu, niektoré „silové diely z nekvalitného plastu“, plastové mieridlá, nedokončené opracovanie „vo vnútri vzduchovky“
Dúfam, že som aspoň trochu nezaujato prispel do tohto fóra, skôr ako ho niekto zruší 8)

Pekný Večer prajem z východu Slovenska, vzduchovke zdar !!!
Přílohy
cfx a qb.jpg
Uživatelský avatar
LuckyHit
Příspěvky: 792
Registrován: 09 bře 2008 17:57

Příspěvek od LuckyHit » 17 bře 2008 20:46

Kubajzz - z těch "světelnejch" mířidel jsem byl nadšenej v krámě. Říkal jsem si jaká je to bomba. Nadšení opadlo po prvním zamířeni na terč :cry: na 10m je ten červenej bod přez celé černé a navíc jak je to kulatý nejde se pořádně chytit středu mušky. Beru to jako marketingovej tah, kterej zaujme v obchodě na pultě

Kubo 630- moje Gamovka je totiž maskovaná malorážka .22 :lol:

Jinak jak říká Canadair že po výměně pístu za "neděravej" vzduchovka ztichla, tak tomu věřím. Mám pocit z té mé, jako když do Slavie nedám diabol a prásknul bych naprázdno. Nejspíš za to můžou ty 2mm chybějící v pístu. A na to lapování a dobroušení se taky chystám a těším. Vše musí krásně spasovat. Není nad ruční práci.

Jinak zatím jsem se nejal vzduchovku rozebírat, ale brzy se na to vrhnu. Omotat pružinu podle Kubajzzova odkazu, bych taky rád. Pokud by náhodou měl nafocenou rozborku, ať nesměle přihodí fota. Jinak se na to vrhnu pak sám, snad to nedokopu :lol:

Střílel jem v obchodě i z toho Vipera jen tak na 4 metry v chodbě do dřevěného hranolu a ten Viper kope víc jak to CFX. Je lehčí, jinak střeva jsou údajně stejná. Jo a moje má naměřeno jednou 234 a podruhé 237m/s.
Uživatelský avatar
Canadair
Příspěvky: 200
Registrován: 10 kvě 2007 19:19
Bydliště: KE

Příspěvek od Canadair » 17 bře 2008 21:32

To že ti to lieta tak rýchlo s perforovaným piestom sa mi moc nezdá, to moja po úprave asi može mať toľko. Ak máš deravý piest to zistíš úplne ľahko, po výstrele (keďže je za nova dosť premazaná) ti zo spodu vzduchovky kde je kohútik uniká dym z dieselingu, a hlavne z hlavne, ten pach mám celkom rád :) . Vzduchajzňu rozoberieš veľmi ľahko za 10 -15 min. Ja som si to celé pofotil aby som niečo nezabudol dať späť, ale fotky nebolo treba , je to celkom jednoduché 8) . A pružina čo tam bola mi ani nevyrazila zuby :D lebo bola kratšia, tu sa predávajú Gamovky z Nemeckého trhu 7J, to je síla čo ? A najviac ma serie, keď všade kde majú Gamovky tak ti vtĺkajú predajcovia, že aka je to bomba. Potom sa nečudujme že su niektorí majitelia nahnevaný keď si vystrelia a v puškohľade si uvidíš ako ti fičí diabolka rovno k zemi. Čiže u nás na Slovensku je chyba skôr v predajcoch. A s náhradnými dielmi to tiež nieje bohvie čo , pružina , piest , tesnenie ale inač nič. No verím tomu že len tu na Slovensku sa ich predalo stovky, tak rád by som si prečítal aj ich recenzie. Čo sa týka odihlenia doporučujem 1000 brúsny papier water, a premazať pohyblivé diely kvalitným plastickým mazivom, ja mám ešte firemný darček od firmy Fein, ktorý sa používa do kvalitného el.náradia 8) . Vnútro kde behá piest som vyčistil WD čkom a potom pár kvapiek oleja z Fábie :) . Na poľskom nete som čítal že najlepšie je použiť nejaký silikónový olej neničí tak tesnenie, no neviem skúsim na budúce ... A doporučujem vymeniť tesnenie na pieste je z nejakého silónu a stojí cca 40 Sk, starý bude po diselingu značne opálený to si píš. Moje tesnenie bolo po stranách aj dosť poškrabané. A samozrejme dať do piesta mezi pružinu nejakú fóliu, celkom dobré to tlmí tie kovové buchoty pri streľbe. Potom to už bude Gamo made in home :lol:
Uživatelský avatar
Canadair
Příspěvky: 200
Registrován: 10 kvě 2007 19:19
Bydliště: KE

Příspěvek od Canadair » 17 bře 2008 22:00

A skoro som zabudol na jednú podstatnú a nevyhnutnú úpravu ktorú doporučujem ! Napínací mechanizmus , tá páka ktorou sa napína pružina má také vodiace valčeky ktoré sa "odvaľujú" alebo točia , ako chcete, (aby nevypadla páka rovno z tela pušky :) ) vo vnútri v prednej časti pažby. Takže čím silnejšia pružina tak tým väčší tlak do drevených plošiek. Ťažko sa to popisuje treba to videiť . A tieto drevené plochy treba vylaminovať alebo aspoň natrieť epoxidovým lakom, ináč sa vám to bude stále hlbšie vtláčať do dreva, kde by sme tak došli :lol: .
foto však už nechce pripojiť, škoda , možem poslať mailom kto bude chcieť
Uživatelský avatar
LuckyHit
Příspěvky: 792
Registrován: 09 bře 2008 17:57

Příspěvek od LuckyHit » 17 bře 2008 22:23

Takže doplním Canadairovo myšlenku o obrázek. Doufám správný :wink:

Obrázek
Odpovědět