Dotaz k vypousteni kohoutu

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Rafael

Dotaz k vypouštění kohoutu

Příspěvek od Rafael » 09 lis 2005 12:30

Ahoj, vlastním pistoli Sig 228, kde je v návodu uvedeno: Kvůli maximální bezpečnosti vypouštět kohout pouze páčkou na vypouštění kohoutu. Určitě víte o co jde. A právě ohledně tohoto se chci zeptat. Jak hodně se tomuto mechanismu dá věřit. Sám jsem viděl při zkoušce na ZP, jak ČZ 82 nebo 83 už si nepamatuji, při tomto vypouštění vystřelila. Jak vypouštíte vy?

Dotaz druhý. Ten kohout má dost silnou pružinu, takže když vypouštím palcem, mám docela strach, aby mi to nevyklouzlo. Stalo se to už někomu? To pak jste bez palce, co?


mark

Re: Dotaz k vypouštění kohoutu

Příspěvek od mark » 09 lis 2005 12:33

Rafael píše:Ahoj, vlastním pistoli Sig 228, kde je v návodu uvedeno: Kvůli maximální bezpečnosti vypouštět kohout pouze páčkou na vypouštění kohoutu. Určitě víte o co jde. A právě ohledně tohoto se chci zeptat. Jak hodně se tomuto mechanismu dá věřit. Sám jsem viděl při zkoušce na ZP, jak ČZ 82 nebo 83 už si nepamatuji, při tomto vypouštění vystřelila. Jak vypouštíte vy?

Dotaz druhý. Ten kohout má dost silnou pružinu, takže když vypouštím palcem, mám docela strach, aby mi to nevyklouzlo. Stalo se to už někomu? To pak jste bez palce, co?
ale veď na SIGu je normálna vypúštacia páčka - len zaklapneš. CZ 82/83 nič tak prepracované nemajú.
joot

Re: Dotaz k vypouštění kohoutu

Příspěvek od joot » 09 lis 2005 12:45

Rafael píše:Ahoj, vlastním pistoli Sig 228, kde je v návodu uvedeno: Kvůli maximální bezpečnosti vypouštět kohout pouze páčkou na vypouštění kohoutu. Určitě víte o co jde. A právě ohledně tohoto se chci zeptat. Jak hodně se tomuto mechanismu dá věřit. Sám jsem viděl při zkoušce na ZP, jak ČZ 82 nebo 83 už si nepamatuji, při tomto vypouštění vystřelila. Jak vypouštíte vy?

Dotaz druhý. Ten kohout má dost silnou pružinu, takže když vypouštím palcem, mám docela strach, aby mi to nevyklouzlo. Stalo se to už někomu? To pak jste bez palce, co?
Na výcviku, kterým už delší dobu procházím, instruktoři vždycky tvrdili ať se na páčky obecně vysejříme a naučíme se to pořádně palcem . Páč ale já operuju s glockem, tak jsem nějak vypustil druhým uchem proč. Dneska se na to zeptám, když si vzpomenu.
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 09 lis 2005 13:21

Já osobně jsem delší dobu používal jen jednu zbraň, která tento mechanismus má zabudován, a to byla nechvalně známá Pi vz. 52. Pravda je, že to fungovalo spolehlivě (za několik set vypuštění ani jeden problém), ale stejně jsem vypouštěl převážně "přes palec". Sice to bylo velmi nepohodlné (protože ta pistole má bicí pružinu jak stehno, takže to vyžaduje docela překvapivou sílu v prstech), ale vypouštění přes pojistku bylo ještě horší (protože při doběhu kohoutu mně rameno pojistky vždycky dalo do prstu docela nepříjemnou tupou ránu). Vyklouzlo mi to jen párkrát (naštěstí vždycky bez náboje v komoře) a přitom mi to vždycky trochu odřelo palec, ale nic hrozného (zažil jsem se zbraní mnohem strašnější úrazy). Obecně je pravda, že mechanismu zbraně můžeš ve všech směrech věřit víc než svým rukám (havárie zbraně je mnohem méně častá, než selhání lidského faktrou), ale zrovna vypouštění kohoutu přes palec je něco, co se dá bez obtíží naučit, je to otázka cviku (třeba u té 52 to fakt chce praxi). Taky jsem o tom měl jisté pochybnosti, a dneska už jinak prakticky nevypouštím (už jen proto, že většina zbraní tohle nemá takže se to musíš naučit tak či tak :wink: ).
P.S. vzhledem k tomu, že CZ 82 nebo 83 nic takového skutečně nemají, připadají podle mě v úvahu jen dvě situace:
1) Šlo o nějakou jinou zbraň, nejspíš nějakou totálně rozesranou CZ 50 nebo 70 (ty tohle umí),
ale mohem pravděpodobnější je
2) Šlo skutečně o CZ 82 nebo 83 a někomu to prostě vyklouzlo (to se stane a začátečníka kvůli tomu peskovat je nesmysl)
No a závěrem: návodům všeho druhu je lepší preventivně poněkud nevěřit...
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 09 lis 2005 13:52

JJ u 52-ky dostaneš od pojistky do prstu docela pecku, to je pravda. :wink:
Na druhou stranu přes palec bych se bál. Kdyby ti to vyklouzlo s nábojem v komoře, tak o ten palec taky můžeš přijít.
Kdyby náhodou selhalo to vypuštění páčkou, tak se za předpokladu, že míříš do bezpečného prostoru, nic nestane.
trunjun

Příspěvek od trunjun » 09 lis 2005 18:25

Ja se naucil vypoustet pres palec, pokud to jde. Jedna moznost, jak minimalizovat riziko, je tahle - palec date do cesty mezi kladivo a udernik, takze vystrel nehorzi. Palec pak vytahavate a presouvate ho na kladivo. Chce to cvik.
sikula
Příspěvky: 39
Registrován: 09 črc 2005 22:27
Bydliště: policka

Re: Dotaz k vypouštění kohoutu

Příspěvek od sikula » 09 lis 2005 22:33

Pokud je zbraň vybavena funkcí vypouštění kohoutu tak je při této činnosti blokován pohyb úderníku, takže kohout sice udeří na úderník při vypuštění, ale ten se směrem k náboji nepohne. Pokud někdo spouští kohout přes palec, měl by k tomu pokud možno použít palec druhé ruky než ruky kterou střílí a měl by ho vložit pokud možno mezi závěr a kohout tedy na bicí stranu kohoutu a postupným spouštěníma vytahováním palce spustit kohout. Na střelnici bych zbraň s nábojem v komoře rozhodně neodložil. Pokud bych vzal k nošení zbraň a dal náboj do komory tak si vezmu raději revolver. Spolehlivost mechanismu je nejlépe vyzkoušet na střelnici, místo kohoutku pohni páčkou vypouštění a uvidíš, pokud je zbraˇn v pořádku nic se nestane
Návštěvník

Sig

Příspěvek od Návštěvník » 10 lis 2005 02:45

Sig rozhodně vypouštět dle návodu.
Je to švýcarsko-německý gewehr, naprosto jistě ti páni konstruktéři vědí, že riziko selhání jejich mechanismu je třeba 0,0001% a riziko že ti sklouzne palec je 0,01%. Je to jako s letadlem a autem - každý se bojí, že v letadle jsi v případě problémů rovnou ohořelá mrtvola, ale přitom v autě se může stát totéž a každopádně šance, že zemřeš v autě, je tisíckrát větší, než že v letadle (a není to tím, že by lidi málo lítali :-)).

Prostě to nepitvejte, spolehněte se na statistiky, lidí, co tasili a střelili se do nohy nebo odložili nabitou zbraň a ona "sama spustila" a zastřelila někoho u terčů, je prostě nějaký počet každý rok, v policejní statistice, ale lidí, co vypustili kohout dle návodu výrobce páčkou a došlo k výstřelu, asi tolik nebude, co říkáte, nebo už jste o nějakém slyšeli? Se SIGem? Já ne. Navíc když vypouštíte, tak byste zrovna neměli sedět v obyváku u televize, ale měli byste mířit k terčům na schválené střelnici a tam zjišťovat, jak spolehlivý ten mechanismus je.

Pokud musíte mermomocí vypouštět po odražení útoku bandy, která "po vás šla", tak snad dokážete před vypuštěním namířit do měkké hlíny nebo pokud jste na silnici, tak do kanálu, šikmo před sebe, a vypustit, nebo ne?
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 10 lis 2005 08:42

No, já osobně bych (coby majitel už asi čtvrtého, nebo pátého Siga) vypouštění přes palec vůůůbec nedoporučoval, protože to vlastně ani moc nejde.

Při vypouštění páčkou jsou totiž v účinnosti dvě pojistky (pojistný ozub na kohoutu, který nedovolí spuštění kohoutu až na úterník) a blokace úderníku (takže i kdyby došlo k přesmyknutí přes ozub, úderník se nevysune do zápalky).

Při vypouštění přes palec je nebezpečné, že obě tyto pojistky vyřadíte a pak nástřeluje mnohdy výstřel

Já sám jsem vyrůstal s ČZ 75 bez blokace úderníku a jenom s pojistkou a tam se dá vypouštět pouze přes palec, jenže 75ka má úderníkové zahloubení relativně mělká a palečník docela veliký. Sigy mají zahloubení hluboké (zvlášť plastové modely) a palečníček jak za groš kudla (malinkatý). A tady palce moc nefungují (hlavně, když je ruka mokrá, nebo zpocená).
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Odpovědět