Britva

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Korben

Příspěvek od Korben » 25 led 2008 00:44

dik, skusim sa opytat.


Uživatelský avatar
Artifex
Moderátor
Příspěvky: 1848
Registrován: 21 lis 2006 00:47
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Artifex » 01 úno 2008 20:59

Tak, mám další do sbírky(ta dole)
Značka N.H.Glauberg
Obrázek
Bohužel zatím foceno jen mobilem.
Glock 43, HK USP, CZ 27, 45, 50, 52, 75B, 44/81, 82, Derringer GG .45+9mm,
SVD 63, AKS74u, Brno mod. 4, Optima B12, M870
Sa vz. 26, 58, 61, UK 59, UZI, CQ-A1
Slavia 631, Slavia 634+Nikko Stirling 6x40AO, Crossman 1377
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Příspěvek od Jim » 01 úno 2008 22:37

Ty břitvy sbíráš? Nemáš zájem o tu moji na předcházející straně?
Uživatelský avatar
Artifex
Moderátor
Příspěvky: 1848
Registrován: 21 lis 2006 00:47
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Artifex » 02 úno 2008 19:36

Máš SZ, zalezi na cene, rozhodne mam zajem, vypada nadherne...
Jinak k tématu: Rád bych si poridil jeste jeden pás/prkýnko na obtahování, bydlím teď zároveň na dvou místech tak ho musim prevazet, raději bych měl dva. Jde ale o to, kde tu mršku sehnat, ten prvni jsem dostal kdysi ale ted na netu nikde nemůžu sehnat. Popřípadě by stačil pruh kůže, z toho už bych si udělal i jednoduché prkýnko

Jinak jsem byl nedavno pohoršen když jsem půjčil komusi břitvu tak ji drapsnul jako mongol takze jsem ho nakonec ani obtáhnout nenechal takze pro vsechny tady máte ukázku jak se obtahuje:
Obrázek

Ještě k tomu obtahování, já to dělám ještě trochu jinak, ostří mám kolmo k pásku jako na obrázku ale obtahuju "úhlopříčně" tzn. začínám tak že cca 1/4 čepele kouká za páskem a tah končím když je zase 1/4 před páskem takže cca takhle:
...I.....XXXXX................................... XXXXX...I
...I.....XXXXX.....................................XXXXX..I
...I....XXXXX.......................................XXXXX.I
...I...XXXXX........................................IXXXXXI
...I..XXXXX.........................................I.XXXXX
...I.XXXXX..........................................I..XXXXX
...IXXXXXI..........................................I...XXXXX
...XXXXX.I..........................................I....XXXXX
..XXXXX..I..........................................I.....XXXXX
.XXXXX...I..........................................I.....XXXXX

1.tah(X=břitva, I=pasek).....................druhý tah
(1.tah na schematu směrem dolu, druhý nahoru)


Jinak to prkýnko vypadá takhle:

Obrázek

Problém u toho prkýnka je že se kůže postupně povoluje a musí se stále natahovat protože obtahovat na nenatažené kůži je ZLO(TM)
Jinak pokud je už tupá natolik že se s ní holit kloudně nedá ale ne natolik že by se s ní nedalo vůbec, doporučuju na jednu stranu pásku namatlat zelenou leštící pastu a tuhle stranu aplikovat jen v těchto případech ale je to zase o tom: Pouze když bude hodně tupá protože kdyby to bylo moc často tak se bude ostří ničit. Já mám pastu v provedení v takovém válečku z hobbyshopu, je to myslím nějaké mikrokrystalky zalité ve vosku či něčem podobném tuhém, dělá se ale i tekutá v tubě, zatím s tou voskovou nemám problémy na to abych sháněl tu patlavou, ono to ani není potřeba, vydrží to dlouho, opět platí pravidlo: nenakydat toho na pásek jako neandertálec, spíš jen tak lehce zabarvit ale rovnoměrně, míň je někdy víc.
U holiče jsem nedávno viděl učnice co obtahují mezi jednotlivými zákazníky. Je to pěkné že dbají o ostrost ale opět: Po holení je ostří lehce zvlněné, budou se na ní dělat mikrozoubky což také břitvě neprospěje. Holičkám je to asi jedno, prostě až už to nepůjde tak to dají noříři který ji zarovná ale na rozdíl od nich my, pánové máme břitvu nadlouho a každých pár let nekupujeme novou takže toto bych raději nedělal (navíc, dnešní holičské břitvy (nemyslím seřezávače, ty mají před břitem něco jak mřížku) jsou na spešl technické žiletky takže se maximálně párkrát obtáhnou a pak čepel letí do koše)
Glock 43, HK USP, CZ 27, 45, 50, 52, 75B, 44/81, 82, Derringer GG .45+9mm,
SVD 63, AKS74u, Brno mod. 4, Optima B12, M870
Sa vz. 26, 58, 61, UK 59, UZI, CQ-A1
Slavia 631, Slavia 634+Nikko Stirling 6x40AO, Crossman 1377
Uživatelský avatar
Smékal Petr
Příspěvky: 294
Registrován: 28 led 2007 17:52
Bydliště: Česká Lípa
Kontaktovat uživatele:

Povolující se kůže na prkýnku.

Příspěvek od Smékal Petr » 03 úno 2008 00:51

Stačí kůži uvolnit z prkýnka a nechat ji alespoň do druhéhé dne namočenou ve vlažné vodě. Kůže se krásně zvláční a krásně se prodlouží mírným tahem. Není potřeba žádné velké násilí při napínání. Upevnit zpět a na radiátoru nechat vysušit. Ztvrdne a při poklepu bude znít jak ladička. Takové napnutí je na roky obtahování.
Co se týká ostří které se už špatně obtahuje, tak na to existuje břidlicový brousek. Originál vyráběla firma Goldfisch-Wetzstein. Jedná se o tmavě růžový břidlicový brousek rozměrů 110x30x15 mm, v dřevěné kazetě. Doporučené použití se strojním olejem. jak je uvedeno v návodu. Jen jeden detail je trochu náročný - brousící kámen pochází z doby údajně nekdy okolo roku 1898 koupený zároveň se steně starou břitvou, která má toto datum na sobě vyryté (je to rodinná břitva se jménem prvního majitele). Jinak šedý břidlicový brousek poslouží stejně, jen musí být opravdu jemný.
Zdravím Petr S.
357-Magnum - velmi dobrý argument pro uzavření příměří.
Uživatelský avatar
Artifex
Moderátor
Příspěvky: 1848
Registrován: 21 lis 2006 00:47
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Artifex » 03 úno 2008 01:49

Díky za radu, tohle prkýnko není moje,našel jsem ho jen na webu jako ukázku, osobně jsem se k němu dostal jen párkrát a kůže nebyla dokonale napnutá proto to zde píšu (když už je tu tolik příznivců břitev tak jsem si výše uvedený odstavec dovolil koncipovat jako něco jako návod pro začátek, jak obtahovat, na čem obtahovat). Obtahuji na jakémsi pásku ale kdybych získal pruh kůže tak si vyrobím prkýnko a při natahování kůže budu dbát Tvých rad, díky Ti.

Břidlicový brousek už je krajní varianta když je ostří tupé jak poleno, Zatím jsem ho použil jen párkrát (značka prastarý NoName :D ) a to většinou u nově získaných břitev které dobu někde ležely a jak je známo, i čas otupuje takže jsem to lehce přetáhl na břidlici. Při používání mi doteď stačilo nahonit to na zelené, dotáhnout na čistém pásku a jak to pěkně holí jedna báseň. :twisted:

Jinak ta Masterácká břitva byla takové kopyto že ani brousek nepomohl, čepel měla v průřezu tvar nože, prostě se chvíli rozšiřovala a pak zůstala stejně široká, naprd práce, tak jsem ji musel hodit k Tupému který ji dosti nevybíravě ale dokonale opracoval do tvaru jaký má břitva mít za směšnou cenu. Dovedu si představit jak u toho musel klet jak dlažič protože to bylo fakt kopyto. Ted uz má tvar jaký má mít a je perfektní, ostrá a brousitelná ač dosti těžká. Jak se rika, darovanemu koni na zuby nekoukej, žeáno
Glock 43, HK USP, CZ 27, 45, 50, 52, 75B, 44/81, 82, Derringer GG .45+9mm,
SVD 63, AKS74u, Brno mod. 4, Optima B12, M870
Sa vz. 26, 58, 61, UK 59, UZI, CQ-A1
Slavia 631, Slavia 634+Nikko Stirling 6x40AO, Crossman 1377
Uživatelský avatar
Smékal Petr
Příspěvky: 294
Registrován: 28 led 2007 17:52
Bydliště: Česká Lípa
Kontaktovat uživatele:

Kůže na obtahování.

Příspěvek od Smékal Petr » 03 úno 2008 02:06

Já jsem brousil na volně zavěšeným řemenu cca 50 cm dlouhém a spokojenost veliká. To prkýnko jsem si dělal kdysi dávno sám podle vzoru a používám ho jen na skalpely(napnuto cca pře 20 lety a pořád pevné). Jinak ten brousek dokáže s olejem tak dokonalý ostří, že pod zvětšním okolo 50x nejsou znatelné rýhy v kovu, které jsou jinak vidět při obtahování na kůži. Jinak jsem poprvé viděl správný grafický návod na obtahování břitvy. Už jsem viděl tolik "mongolů" co si pletou břitvu s hřebíkem a šmrdlaj to přes ostří a ještě tvrdí, že to je ten správný "grif" pro broušení. Ono totiž někomu vysvětlit, že se břitva obtahuje naruby je někdy nadlidský výkon.
Zkus si na ten řemen tu brusnou pastu rozpustit v oleji na šicí stroje, nechat to hrubé usadit a štětečkem nanést jen to jemné s olejem, a pak skleněnou flaškou rozleštit. Možná budeš příjemně překvapen jak jemné ostří dosáhneš.
Zdravím Petr S.
357-Magnum - velmi dobrý argument pro uzavření příměří.
Uživatelský avatar
Artifex
Moderátor
Příspěvky: 1848
Registrován: 21 lis 2006 00:47
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Artifex » 03 úno 2008 03:01

Díky za další rady, super plodná diskuse, takhle jsem se o tématu břitvovém dobre uz dlouho nepobavil. Ten tip s rozpuštěním v oleji na stroje vyzkousim, svoje mam v bezvadnem stavu, pokud se dohodneme nejak s JIMem tak to zkusim na nejake jeho Solingence, pokud bude spokojenost, udelam pak vsechny, ted musim prvne sehnat nejake pasky, ten co mam tady je jeste pouzitelny ale je potreba jeden do druheho bydleni a jeden na to cos psal ted s olejem, nebudu to davat na to co ted mam, pokud to bude suprjemné tak by to na nem nemělo efekt.

Jestli po kameni nejsou znatelné rýhy v kovu tak je to nádherně jemná zrnitost, to jsem jeste nevidel, to asi v dnesni dobe nepujde sehnat, je to škoda :(
Glock 43, HK USP, CZ 27, 45, 50, 52, 75B, 44/81, 82, Derringer GG .45+9mm,
SVD 63, AKS74u, Brno mod. 4, Optima B12, M870
Sa vz. 26, 58, 61, UK 59, UZI, CQ-A1
Slavia 631, Slavia 634+Nikko Stirling 6x40AO, Crossman 1377
Uživatelský avatar
Smékal Petr
Příspěvky: 294
Registrován: 28 led 2007 17:52
Bydliště: Česká Lípa
Kontaktovat uživatele:

Brousek

Příspěvek od Smékal Petr » 03 úno 2008 10:13

Posílám brousek i s kousky prstů :lol: aby bylo vidět poměr velikosti, obě moje holky fousošmikný. :lol:
Přílohy
Břitva-Brousek-a.jpg
Když brousím s olejem tak se kámen leskne a není to lesk oleje.
Břitva-Břitvy-a.jpg
Červená je mladší Ámerika a černá rok 1898.
Zdravím Petr S.
357-Magnum - velmi dobrý argument pro uzavření příměří.
Uživatelský avatar
Artifex
Moderátor
Příspěvky: 1848
Registrován: 21 lis 2006 00:47
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Artifex » 03 úno 2008 11:43

Krása! Není co dodat, kámen jako pohlazení, takové jemné už nikde nemají :shock:

Jinak, asi nemáš pro porovnání nerez a uhlíkatou břitvu, že? Zatím testuju a neshledávám v použití a vlastnostech žádný rozdíl, pokud se pravidelně obtahuje tak i s nerezkou se dá pěkně oholit ale zajímalo by mne to z hlediska dlouhodobějšího použití a opotřebení materiálu jestli nebude ostří moc rychle "couvat", přeci jen, uhlíkovka je tvrdší a bude se obrušovat pomaleji...
Glock 43, HK USP, CZ 27, 45, 50, 52, 75B, 44/81, 82, Derringer GG .45+9mm,
SVD 63, AKS74u, Brno mod. 4, Optima B12, M870
Sa vz. 26, 58, 61, UK 59, UZI, CQ-A1
Slavia 631, Slavia 634+Nikko Stirling 6x40AO, Crossman 1377
Uživatelský avatar
Smékal Petr
Příspěvky: 294
Registrován: 28 led 2007 17:52
Bydliště: Česká Lípa
Kontaktovat uživatele:

Brousek

Příspěvek od Smékal Petr » 03 úno 2008 11:52

Červená je nerez a černá je černá. Obojí holí stejně, obojí se brousí steně, obojí neubývají a drží ostří. Přesnou specifikaci ocelí neznám, ale více než nerez nebo černá, má vliv šířka čepele. Vycházelo mi, že krátká byla lepší na dlouhé vousy, a široká na krátké. Proti srsti braly obě stejně.

Je to už pár let, ale dostal jsem tehdy telefonní číslo (pámbu ví kam se ztratilo) na skanzen v Rožnově pod Radhoštěm. Tehdejší správce tam měl řemeslníka, který se zabýval rukodělnou výrobou pravých břidlicových brousků. Nechal jsem si tehdy vyrobit větší speciály na řezbářská dláta. Poslal mi dobírkou tři různé typy podle mé zakázky - prostě něco bájo. Barva je modrá, ale jemnost skoro stejná. Kdo ví, možná to tam ještě někdo dělá, nevím ale za zkoušku by to stálo. Když jim zadáš rozměry, tak není co řešit.
Zdravím Petr S.
357-Magnum - velmi dobrý argument pro uzavření příměří.
Uživatelský avatar
Artifex
Moderátor
Příspěvky: 1848
Registrován: 21 lis 2006 00:47
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Artifex » 04 úno 2008 21:22

Tak, teď jsem dodělal tu směs pasty s olejem, rozetřel jsem to s olejem v třecí misce a vylil na petriho misku a šup do šuplete aby se to trochu usadilo, stale jsem jeste nesehnal vhodny novy remen takze to tam nejaky casek polezi, VRRR, blby kus kůže a všude mají jen značkové pásky z jedné strany lakované.
Koukal jsem na tu břidlici, našel jsem toto. Vypadá to rozměrově zajímavě jen tam nikde nepíšou hrubost.
Glock 43, HK USP, CZ 27, 45, 50, 52, 75B, 44/81, 82, Derringer GG .45+9mm,
SVD 63, AKS74u, Brno mod. 4, Optima B12, M870
Sa vz. 26, 58, 61, UK 59, UZI, CQ-A1
Slavia 631, Slavia 634+Nikko Stirling 6x40AO, Crossman 1377
Uživatelský avatar
Smékal Petr
Příspěvky: 294
Registrován: 28 led 2007 17:52
Bydliště: Česká Lípa
Kontaktovat uživatele:

Brousek a řemen

Příspěvek od Smékal Petr » 04 úno 2008 21:40

Ta břidlice vypadá dobře, jen je potřeba aby byla maximálně jednolitá, bez puklin nebo dokonce žilek křemene či pyritu. V okrajích puklin je totiž hustota zrn vyšší, a dochází k nerovnoměrnému obrušování a pak už se to blbě rovná a břitvu to mrší. Navíc je to široké 50 mm a to je docela dost. břitva bývá časem mírně prohnutá a mohlo by to vadit. Snad by se to dalo pod vodou uříznout pilkou na železo a pak na brusu srovnat, nebo jim napsat a objednat konkrétní rozměr.

Ten lakovaný řemen můžeš klidně koupit, protože je lakovaný jen na hladký straně, a Ty potřebuješ tu drsnou stranu, natáhneš ji obyčejným sádlem s popelem z dřevěného uhlí a křídou, sádla jen málo a když není ten popel tak stačí křída, vyleštíš flaškou, naneseš tu ředěnou brusnou, opět vyleštíš flaškou do lesku a je to.
Zdravím Petr S.
357-Magnum - velmi dobrý argument pro uzavření příměří.
Uživatelský avatar
Artifex
Moderátor
Příspěvky: 1848
Registrován: 21 lis 2006 00:47
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Artifex » 04 úno 2008 22:26

Co s řemenem vim, diky za pripomenuti, popel tam asi nedam, myslim ze neni ani na tom co mam ted, drcena krida snad bude stacit. Asi koupim tenhle klasický vojenský, rozměry nevím ale kdyžtak oříznout šířku nebude problém. Je metr dlouhý takže to udělám jako pásek co mám: půlka čistá a půlka s pastou, budu muset vymyslet ještě nějak ty úchyty protože přezka stojí zaprd, asi na obě strany přišiju podlouhlá očka o šířce pásu a délcetam max. 2 cm, něco ve tvaru D, to se ještě uvidí. Ještě k té břidlici, na jataganu mají ještě kombo s pískovcem o rozměrech 20x30x105mm
tu k vidění ale ten povrch břidlice se mi vůbec ale vůbec nelíbí, zdá se mi že tam na povrchu vidím pukliny (tedy, místy je to kruhově pravidelné takže to může být zaschlý olej nebo jakákoli jiná zaschlá kapalina, kdoví)
Glock 43, HK USP, CZ 27, 45, 50, 52, 75B, 44/81, 82, Derringer GG .45+9mm,
SVD 63, AKS74u, Brno mod. 4, Optima B12, M870
Sa vz. 26, 58, 61, UK 59, UZI, CQ-A1
Slavia 631, Slavia 634+Nikko Stirling 6x40AO, Crossman 1377
Uživatelský avatar
Smékal Petr
Příspěvky: 294
Registrován: 28 led 2007 17:52
Bydliště: Česká Lípa
Kontaktovat uživatele:

Brousek a řemen

Příspěvek od Smékal Petr » 04 úno 2008 23:05

Ta břidla s pískem se mi taky nelíbí,
Já mám ten řemen dlouhý 40 cm x 5 cm a na dolním konci je mosaz obdélník a na horním mosaz trojůhelník. Je to původní originál, jen na horním konci jsem musel vyměnit kůži pro přehnutí která drží ten trojůhelník. Stářím praskla.
Zdravím Petr S.
357-Magnum - velmi dobrý argument pro uzavření příměří.
Odpovědět