Vzduchovky Hatsan

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 01 lis 2005 14:33

jozsp111 píše:Si sa zbláznil Andy, s takou nádherou je škoda strieľať! :lol: :lol: :lol:
Podľa toho, čo kubajzz napísal, to môže byť celkom dobrá alternatíva k slávke, lenže to celé zrejme dojeb... jedným dosť podstatným detailom...
...mieridlami --- a či je dosť presná, aby sa oplatilo dať na ňu nejaké
nikko 4x32, to nie je isté. :?
8) Ale pri 2. pokračovaní románu pana kubajzza a jeho verného hatsana sa to určite dozvieme. :wink: :P
Ja bych to nezesmesnoval, napsal to velmi pekne a na urovni. Strileni bude asi az v druhem dile... ;-)


Uživatelský avatar
jozsp111
Příspěvky: 390
Registrován: 08 zář 2005 14:50

Příspěvek od jozsp111 » 01 lis 2005 14:51

Sranda musí byť, neber si to tak k srdcu, ja som sa vyjadroval len
k tomu hatsanu, odceňujem samozrejme kubajzzov talent,
no podľa toho, ako opísal tie mieridlá, svetlovodné
vlákna síce vyzerajú lákavo, ale ten tvar, muška je bez tienidla
a to celé je z plastu! :shock:
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 01 lis 2005 15:11

Srandičky srandičky. :D
Počkejte až začnu psát o jistém trefování sirek na 60m, čistém prostřelování sloupků na plot a o destruktivním účinku diabolky při zásahu veverky. :idea: :lol: :lol:

Těšte se na druhý díl! :!: :D
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 01 lis 2005 15:20

Kubajzz píše:Srandičky srandičky. :D
Počkejte až začnu psát o jistém trefování sirek na 60m, čistém prostřelování sloupků na plot a o destruktivním účinku diabolky při zásahu veverky. :idea: :lol: :lol:

Těšte se na druhý díl! :!: :D
To uz budu mit asi tres v ruce... a kursor mysi bude mirit na ikonku "smazat prizpevek" :-D ... tak nechme se prekvapit.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 01 lis 2005 15:55

Neboj, snažím se psát objektivně a s odstupem. :wink:

Ještě jsem zapomněl dodat, že ke vzduchovce dostanete podobně jako v teleshopingu od Horsta Fuchse zcela zdarma dárek v podobě dvojnožky.
Ta je samozřejmě plastová (jak jinak, že) a připomíná takové ty obrácené kleště. Čím víc se delší ramena roztáhnou, tím víc se ten kratší konec sevře. Samozřejmě na nabíjecí páce, která má ale jiný průměr. :wink: Delší ramena jsou od sebe tlačeny pružinou a jsou na nich dva zobáčky které se do sebe dají zaklesnout a zajistit tak dvojnožku do přepravní polohy. Kupodivu to však drží na pušce docela dobře. Akorát vždy před nabitím se musí dvojnožka sundat a pak zase nandat...

Použití je tedy docela diskutabilní. Ale opět jak pro koho. Já vleže nestřílím, takže i kdyby to byla superhypermagnum ostřelovačská dvojnožka tak ji nevyužiju.
Chci si na zahradě vklidu zastřílet a ne se válet po zemi. :P :D (nic proti střelbě v leže)
Na druhou stranu - dvojnožka je lehká, jednoduchá, skladná a univerzální na všechny typy zbraní. Takže pokud někoho baví sřílet s její pomocí, nemůžu proti ní říct ani popel.
compman

...

Příspěvek od compman » 02 lis 2005 15:28

Kubajzz
Možná v druhém díle toto sice přidáš, protože já si toho všiml hned při prvním výstřelu...moje 105ka má totiž poměrně dosti malý zpětný ráz...resp. náraz na rameno oproti jiným hatsanům (mod90, 80, 55s jsem testoval)..zřejmě díky gumě na konci pažby...dcela užitečná vychytávka :wink:. Taky jsem zvědav, jak bude střílet v 5,5 .. ja mám 4,5mm ..:arrow:
Lada
Příspěvky: 295
Registrován: 06 říj 2005 13:10
Bydliště: Near Brno

Re: ...

Příspěvek od Lada » 02 lis 2005 23:18

compman píše:Kubajzz
Možná v druhém díle toto sice přidáš, protože já si toho všiml hned při prvním výstřelu...moje 105ka má totiž poměrně dosti malý zpětný ráz...resp. náraz na rameno oproti jiným hatsanům (mod90, 80, 55s jsem testoval)..zřejmě díky gumě na konci pažby...dcela užitečná vychytávka :wink:. Taky jsem zvědav, jak bude střílet v 5,5 .. ja mám 4,5mm ..:arrow:
od modu 70 mají všechny hatsany gumovou botku na konci pažby :wink:
já jsem tedy u žádné vzduchovky nikdy žádný zpětný náraz nevnímal, ale asi není takový abych si ho uvědomoval :)
compman

Re: ...

Příspěvek od compman » 03 lis 2005 16:14

Lada píše:
compman píše:Kubajzz
Možná v druhém díle toto sice přidáš, protože já si toho všiml hned při prvním výstřelu...moje 105ka má totiž poměrně dosti malý zpětný ráz...resp. náraz na rameno oproti jiným hatsanům (mod90, 80, 55s jsem testoval)..zřejmě díky gumě na konci pažby...dcela užitečná vychytávka :wink:. Taky jsem zvědav, jak bude střílet v 5,5 .. ja mám 4,5mm ..:arrow:
od modu 70 mají všechny hatsany gumovou botku na konci pažby :wink:
já jsem tedy u žádné vzduchovky nikdy žádný zpětný náraz nevnímal, ale asi není takový abych si ho uvědomoval :)
Na testovaných modelech nebyla vidět na první pohled..asi tak...a co se týče zpětného rázu...máš pravdu..já mínil to "polechtání" na rameni :lol:
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 21 lis 2005 17:12

Takže mám to nafoceno, zítra ještě oscanuji terče a něco k tomu napíšu.
Možná budou někteří členové fóra překvapeni...
Přílohy
PB170004.JPG
Tohle jsem se snažil srovnat
Rakab
Příspěvky: 23
Registrován: 12 lis 2005 18:14

Příspěvek od Rakab » 21 lis 2005 19:37

Zdravím Kubajzze!!!
Nemám přečtené úplně celé toto téma a nevím tudíž jestli jsi už o tom nemluvil, ale chtěl bych se tě zeptat, co je to na tvé fotce za zbraň?Myslím tu úplně navrchu s tou optikou.
Díky Rakab.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 22 lis 2005 10:54

Tak jsem zde se slíbenými terči. Předem upozorňuji, že nejsem žádný závodní střelec, žádných soutěží se neúčastním. Střílím od dětství čistě pro radost a svoji osobní zábavu.
Takže jak a z čeho se střílelo?
Hatsan mod.100, ráže 5,5mm, fungl nová, popis je na předešlé straně.
Slavia 630, ráže 4,5mm, stará asi 20 let, česká klasika ke které není co dodat, střílím z ní nepravidelně od dětství, vystřeleno řádově stotisíc ran včetně sirek, konců jitrocele a všelijakých bobulí. Víc jsem snad vystřelil jen z pistole TEX. Vždy však byla poměrně dobře udržována a promazávána. Jednou byla vyměněna pružina a párkrát těsnění. Kdysi stála 420,-Kčs, což bylo tehdy dost peněz, rozbil jsem prasátko s pětikorunami od babičky a s otcem jsme se na ni složili napůl.
Čína, ráže 5,5mm, stará asi 8 let, napínání boční pákou, dárek od taty k vánocům (vůbec se vzájemně hezky obdarováváme, půlka mých zbraní je jeho dárek a naopak :wink: ). Tehdy jediná možnost mít vzduchovku v této ráži. Když jsem ji vybalil, tak mě málem omývali když jsem viděl co je to za heblo. Pažba byla hrozné kopyto, něco jako kus přitesaného trámku. Mířit se s tím nedalo, protože hledí bylo asi 10 cm od oka, takže zaostřit mohl leda Superman svým laserovým zrakem. Naštěstí, ale spíš bohužel k tomu dodávali plastový puškohled 4x18, který s každou ranou měnil bod zásahu mě neznámým náhodným způsobem v řádu desítek centimetrů. Takže vzduchovka záhy putovala do dílny, kde jsem postupně obrousil pažbu do člověkem uchopitelného tvaru, prodloužil pažbu aby se dala zapřít do ramene, namořil a nalakoval (vždy 2-3 vrstvy, pak zbrousit a znovu lakovat, celkem asi 10 vrstev, poslední hodně zředěná). Hledí jsem odstranil a dal místo něj puškohled (teď je tam Fomei 4x20), muška mu vadila, tak jsem ji sundal (byla v menší objímce a přinýtovaná třemi nýty, držela tam jak sviňa) a na vzniklé místo jsem dočasně dal kus pružiny ze známého "siliče svalů", padla tam jak prdel na hrnec. A jelikož my češi víme, že jednotkou dočasnosti je 20 let, tak je tam dodnes. Ještě jsem zkrátil a změnil tvar lučíku, který byl předtím zřejmě zamýšlen pro mačkání spouště obouruč. A taky jsem upravil pojistku tak aby šla zbraň i zajistit.

Ke střelbě:
Střílel jsem v sedě za stolem s opřenými lokty, jinak bez opory. Nevím jestli se tenhle způsob nějak jmenuje, já střílím ve stoje nebo takto.
Pro znalce a rýpaly snipery - vzdálenost 10m (opravdu změřeno pásmem), teplota kolem 0°, nadmořská výška cca 450m n.m., mírný protivítr, chvílemi slabě sněžilo, hlaveň pod úhlem asi 5° nahoru, vlhkost kolem 80%, cíl na západě, tedy proti směru rotace zeměkoule, tlak a rosný bod nevím. Stačilo? :D :D
Střelivo bylo použito SB standard a nejobyčejnější Straton z Bohumína, krabička za 73,- korun.
Terče jsou normální vzduchovkové na 10m, prostě klasika.

Prvně jsem samozřejmě střílel z Hatsanu. Vypálil jsem tři rány a šel se podívat, kam to šlo. Po různých "zaručených" zprávách o nemožné přesnosti vzduchovek Gamo, Hatsan a jiných, jsem měl fakt obavu o výsledek.
No musím říct, že co jsem viděl mě docela šoklo. Koukněte na první terč.

Tak jsem se vrátil ke stolu, na jednom terči trochu pošteloval hledí (ale ne moc, abych tatovi nezkazil celou radost :wink: ) a pak dal sérii deseti ran na 10m. Výsledek vidíte na druhém terči.

Pro srovnání jsem potom střílel 10 ran ze Slávie 630 stejným způsobem. Výsledek je na třetím terči.

Pak jsem šel na 20m, jak to dopadlo se dozvíte, až příjdu z oběda. :lol:
Přílohy
slavia10na10.JPG
Slavia 10 ran na 10m
hatsan10na10.JPG
Hatsan 10 ran na 10m
hatsan3na10.JPG
První tři výstřely, Hatsan
Fanda

Příspěvek od Fanda » 22 lis 2005 18:02

Docela pěkná stránka pro HATSANisty. Sice v polštině, ale číst to jde dobře. Konstrukce, úpravy, zlepšováky atd.

http://www.hatsan.iweb.pl/
troj

Příspěvek od troj » 22 lis 2005 18:50

nastrely docela pekny,to se musi uznat!
jen bych chtel reagovat na jeden starsi komentar- o 100procentni uspesnosti pri strelbe 10ran na 50metru na krabicku od sirek bez pouziti puskohledu..schvalne jsem vzal svoji slavku a zkusil se podivat na 50 metru pres miridla na krabku od sirek a..no myslim ze je vam jasny co sem videl-uplny ho_no!!
ale na nastrely z hatsanu se moc tesim!!uz je davno po obede a nastrely nikde..no? :D

jenom mam takovej strach ze s moji vetrovkou co mi dneska prisla postou budu proti hatsanu propadajici :cry:
bane delam si srandu :lol: ale muzu vam rict-vzduchovek uz sem vystridal hodne ale ta prava radost prisla az ted!!!je proste dokonala!!!jenze zatim nemam bombu takze si s ni cvakam jenom tak naprazdno..no :roll:
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 23 lis 2005 10:17

Tak jako další přišla na řadu střelba na 20m. Musím podotknout, že vzduchovky obecně jsou konstruovány pro střelbu na vzdálenost 10 metrů. To však samozřejmě neznamená, že na větší dálku se nedá nic trefit. Je to ale podobné jako když například pistole jsou určeny ke střelbě na 25m a já s nimi chtěl střílet na 50 nebo na 100 metrů. Jde to, ale dře to. Párkrát jsem to zkoušel z PAV 70 s mikrometrickými mířidly na 100m, trefit terč se dá, a to je tak všechno, o nějakém dobrém pocitu ze zasahování středu nemůže být řeč. Mě osobně střelba ze vzduchovky na vzdálenost větší než řekněme 15-20 metrů příliš neláká, od toho mám malorážku.
Ještě musím zdůraznit, že jsem celou dobu z Hatsana střílel přes pevná otevřená mířidla. A ty se ukázaly na 20 metrů kamenem úrazu.
Muška je příliš hrubá, takže když jsem na tuto vzdálenost zamířil překrývala mi na terči plochu velkou asi jako kružnice opsaná šestkou. A navíc je kulatá, což mi dost vadí. Navíc už je to dost daleko a já nemám oči jako orel skalní, na 10m jsem to viděl OK, na 20m už nic moc. Proto ty stranové výkyvy. Všechno by to eliminovala optika, ale na chatě jsem měl jenom jeden puškohled na tom číňanovi a ten se mi nechtělo sundávat a taky tu vzduchovku jsem koupil jako dárek, takže jsem nechtěl aby na liště byly nějaké rýhy nebo otěry, ze stejného důvodu jsem ji ani nerozebíral. Což ale určitě udělá v nejbližší době otec, ještě podám zprávu jak to vypadá uvnitř.
No, jak to dopadlo vidíte na prvním terči.
Přes vše výše uvedené považuji rozptyl za dobrý. Krabička sirek by padla asi každou ranou.
Za největší překvapení považuji, že jsem vůbec neměnil záměrný bod (mířím na střed), přesto jsou zásahy ve stejném místě jako při střelbě na poloviční vzdálenost (srovnej s terčem na 10m). Alespoň já s mými střeleckými schopnostmi jsem mezi 10 a 20-ti metry nezaznamenal propad střely. Naproti tomu při střelbě z čínské vzduchovky došlo k zásadnímu poklesu. To je však vzduchovka zcela jiné cenové a kvalitativní kategorie.
Viz. další terč.
Přesto by to na krabičku cigaret v pohodě stačilo. Nezapomeňte taky, že jsem z číny narozdíl od Hatsana, střílel s pomocí puškohledu.

Tolik k terčům. V příštím příspěvku napíšu něco o průbojnosti a nějaké další detaily.
Přílohy
na10na20m.JPG
Čína 10 ran na 20m
hatsan10na20m.JPG
Hatsan 10 ran na 20m
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 23 lis 2005 11:48

Je to proste pistova vzduchovka... co dodat. Tak nejak jsem si to predstavoval.
Odpovědět