Obrana strelnou zbrani a pravni problematika

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

predator
Příspěvky: 1041
Registrován: 07 říj 2007 13:14

Obrana střelnou zbraní a právní problematika

Příspěvek od predator » 13 led 2008 17:49

Pořídil jsem si CZ 75 D COMPACT P01 na E zbroják, tak počítám i s nošením a nedejbože použitím zbraně pro obranu.
Chybí mi tu ale právně relevantní informace, za jakých podmínek můžu bztrestně zbraň použít, modelové situace a tak podobně...

Pište sem prosím reálné poznatky, popřípadě odkazy na právní normy toto upravující, hlavně ne žádné irelevantní spekulace...

Zkrátka, aď mám nejenom já při nošení zbraně za účelem obrany nějakou právní jistotu, za jakých podmínek už riskuji trestní stíhání a kdy naopak použití zbraně je v souladu se zákonem.
Naposledy upravil(a) predator dne 14 led 2008 19:24, celkem upraveno 1 x.


"Dokud žiju, ani jedna fašistická kurva přes nás neprojde."
V.I.Čujkov
Kurt
Příspěvky: 172
Registrován: 25 pro 2007 21:37
Bydliště: CR

Příspěvek od Kurt » 13 led 2008 17:52

Uživatelský avatar
predator
Příspěvky: 1041
Registrován: 07 říj 2007 13:14

Příspěvek od predator » 13 led 2008 18:01

Výborně, Kurte, něco takovýho sem myslel, ze 119 ky se toho člověk moc nedoví...

Klidně pište i svoje osobní zkušenosti...
Hlavně prosím ať se nám diskuse nezvrhne k debaťe o nevhodnosti toho kterého kalibru pro nošení... :wink:

Za další informace děkuji nejen já, ale snad i všichni uživatelé fóra, kteří v tomhle chtějí mít "jasno"...
"Dokud žiju, ani jedna fašistická kurva přes nás neprojde."
V.I.Čujkov
Uživatelský avatar
FRENKY
Příspěvky: 182
Registrován: 29 led 2007 16:31
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od FRENKY » 14 led 2008 17:42

"Jasno" ti v tomhle udělá jedině soudce, který tě bude soudit. Nikdo jiný. I kdyby se odehrály dva případy podle naprosto stejného scénáře, tak výsledek u soudu je velmi velmi vratký.
Takže tak.
Jsem jednoznačně pro zavedení povinného psychologického vyšetření ... humanistů.
all
Příspěvky: 301
Registrován: 24 kvě 2006 10:27
Bydliště: sever jihu Čech

Příspěvek od all » 14 led 2008 18:28

S nickem "Predátor" Ti nutnou obranu nikdo neuvěří. :lol: Né, teď vážně, Franky má pravdu. Sebefundovanější názory Ti nezaručí, že právě ve Tvém případě soudce rozhodne ve Tvůj prospěch. Každý případ je jiný a každý soudce má svou hlavu se svým názorem na věc. Některý situace se můžou zdát v jednom okamžiku jasný a za půl roku u soudu bude po vyslechnutí svědků vypadat všechno jinak. Pokud se budeš cítit v přímém ohrožení života, střílej. Jak tu bylo mnohokrát psáno, je lepší být špatně odsouzený než dobře mrtvý. Obecný návod "jak použít zbraň a nestat se odsouzeným" neexistuje. Přeji Ti a i nám všem, ať zbraně slouží jen ke sportu a ku zábavě.
Uživatelský avatar
predator
Příspěvky: 1041
Registrován: 07 říj 2007 13:14

Příspěvek od predator » 14 led 2008 19:24

Jasně, vím že při posuzování TČ hrajou roli i nepředvídatelné faktory, jako třeba jestli se soudce dobře najedl a vyspal a nebo že mu stará nedala a navíc se mu zrovna během procesu ozvou hemeroidy...

Ten článek co sem hodil Kurt od těch glokařů mi fakt pomoh, vlastně mi to stačí jako odpověď na to, co sem se vás ptal. Tímto děkuji Kurtovi. :wink:

Ještě ale jedna drobnost mi vrtá hlavou, když nosíte u sebe zbraň pro případ NO, máte v zásobníku nějaký normální celopláště, nebo "náboje se střelou šokovou nebo střelou konstruovanou speciálně pro zvýšení ranivého účinku" ? Co si vůbec mám představit pod tou formulací v úvozovkách?

Když už budu mít zbraň u sebe, chci v ní mít něco s dostatečnou zastavovací schopností, ne aby to útočníkem prolítlo a ještě to přizabilo nezúčastněnou osobu.

Můžu si za účelem obrany koupit( a nedejbože použít) třeba takový Magtech First Defence nebo Guardian Gold, nebo něco podobnýho s JHP kulkou? Nebude to přitěžující okolnost a nebo nějaký jiný zbytečný právní problémy?

Nebo jinak, co nosíte na obranu za střelivo vy?

Předem děkuji za odpovědi.

PS: Frenky, ta pistol co máš na obrázku pod jménem, je mi nějaká povědomá? Máš taky CZ 75 D COMP P01, nebo mě klame zrak?
"Dokud žiju, ani jedna fašistická kurva přes nás neprojde."
V.I.Čujkov
Kurt
Příspěvky: 172
Registrován: 25 pro 2007 21:37
Bydliště: CR

Příspěvek od Kurt » 14 led 2008 19:33

Za málo. :wink:
Ještě jsem na Gunlex.cz nalezl odkaz na další článek s touto tematikou: http://trestni.juristic.cz/481644/clanek/trest3
Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ares » 14 led 2008 19:52

Predator přečti si tu část zákona o kategorizaci střeliva a bude ti jasné, co se nosí v zásobníku
Uživatelský avatar
predator
Příspěvky: 1041
Registrován: 07 říj 2007 13:14

Příspěvek od predator » 14 led 2008 21:29

Kterého zákona? Jako 119 ku?

Z toho mi právě vychází, že nosit můžu akorát celoplášť. Tak proto se ptám, páč nechápu, proč by měli lidi na obranu nosit sportovní munici, a ne obrannou...
"Dokud žiju, ani jedna fašistická kurva přes nás neprojde."
V.I.Čujkov
Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ares » 14 led 2008 23:00

Nosit můžeš povolené výrobní provedení a to je pokud se nepletu celoplášť, poloplášť a olovo + povolené typy které najdeš na stránkách CUZZS (tedy ve zkratce, aby mi někdo nenadával, že jsem něco opomněl nebo špatně definoval)
JirkaS
Příspěvky: 435
Registrován: 20 zář 2006 12:28
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JirkaS » 14 led 2008 23:32

predator: najdi si něco o nábojích Lapua CEPP.
Uživatelský avatar
FRENKY
Příspěvky: 182
Registrován: 29 led 2007 16:31
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od FRENKY » 15 led 2008 06:08

predador: Ano je to moje P01. Tady je ve větším:

http://forum.gunshop.cz/viewtopic.php?t ... D&start=45
Jsem jednoznačně pro zavedení povinného psychologického vyšetření ... humanistů.
Uživatelský avatar
predator
Příspěvky: 1041
Registrován: 07 říj 2007 13:14

Příspěvek od predator » 30 led 2008 13:42

Tak pro informaci, problém munice pro nutnou obranu jsem konzultoval s odborníkem na zbraňě od policie, a s klidem můžu prohlásit, že všechna munice co se běžně v krámech prodává (dovolené výrobní provedení) je pro potřeby NO použitelná. Tzn. noste klidně JHP i polopláště i olovo i hromadnou střelu.
Já si asi pořídím JHP od SB. No, tímto tento thread můžeme uzavřít.

Děkuji všem za odpovědi.
"Dokud žiju, ani jedna fašistická kurva přes nás neprojde."
V.I.Čujkov
Lada
Příspěvky: 295
Registrován: 06 říj 2005 13:10
Bydliště: Near Brno

Příspěvek od Lada » 30 led 2008 16:25

Jenže JHP ti nikdo ofic neprodá nebo neměl by bez vyjímky bo je to kategorie A :wink:

Nevím co to bylo za odborník, ale jestli ti řekl že můžeš nosit JHP tak je to pěkný.....viz:
• 9 mm Luger se střelou JHP, Sellier&Bellot a.s., ČR 91-01574-03 17.10.2003 zakázané střelivo A
-----------------------
celopláště, polopláště i ceppy super se nosit můžou normálně je to furt kat B, C
• 9 mm Luger se střelou SP (MH), Sellier&Bellot a.s., ČR 91-01573-03 2.9.2003 pro zbraně B a C
• 9 mm Luger se střelou CEPP SUPER, LAPUA Finsko 92-01476-03 25.6.2003 pro zbraně B a C
cmk
Odborník na zbraně
Příspěvky: 624
Registrován: 17 srp 2005 09:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cmk » 31 led 2008 16:45

Se strelivem se to ma asi takhle:

Cokoli, co koupis bez vyjimky od PCR, smis nosit.
Protoze cokoli co koupis be zvyjimky se prodava jako strelivo kat. B a C, tudiz to neni kat. A a tudiz to JE POVOLENE VYROBNI PROVEDENI.

Ale...

Zname nase soudy.
Nedavno byl na CT porad o masinfirovi, co se branil nejakymu klukovi, kterej ho napadl nejakym malym nozikem, kterej pouzival na namazani pastiky na chleba.
A soud resil, proc u sebe mel vubec nozik. Nakonec mu bylo pripsano k dobru, ze se opravdu jednalo o obyc. nozik. Nevim, jak by to dopadlo, kdyby mel u sebe nejakej lepsi, bytelnejsi s pojistkou... A to presto, ze i kdyby mel u sebe treba macetu, nemelo by to podle me mit na vyrok soudu vliv.
A podobne to bude bohuzel s nabojema. Cokoli co koupis ofikl v krame (u EFMJ a podobnych je lepe si schovat doklad) bys mel mit pravo nosit a v ramci NO pouzit, ale je treba pocitat s tim, ze u pripadnyho soudu, pokud budes mit EFMJ se z tebe bude prokurator snazit udelat vrazdici bestii, ktera mela u sebe to nejhorsi strelivo.
Odpovědět