Cal .22LR

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
milo.verner
Příspěvky: 22
Registrován: 06 říj 2007 22:35

Cal .22LR

Příspěvek od milo.verner » 17 lis 2007 00:42

Tak jsem pročetl spoustu různých názorů na různých portálech o vhodnosti střeliva ráže .22LR na osobní obranu. Je mi z toho jasné, že jsou dva rozdílné tábory příznivců různých ráží pro obranu. Ti příznivci vyšších calibrů, od 9 Br. a výš, mi připadá že jsou odhodláni bojovat proti lvům, tygrům, slonům, snad i obrům a mimozemšťanům, tudíž preferují různé kanony. U té druhé party, ke které se přikláním i já a které stačí střelivo na obranu do cal. 7,65 mi je sympatické reálné uvažování, že když už, tak se bráníme proti člověku, který je lehce zranitelný a hlavně zbraně jsou v menších rážích podstatně menší, tudíž i lehčí a pro denní nošení tím pádem pohodlnější. Rád bych na toto tema rozumně podiskutoval. Co dokáže .22LR se svou ranivostí dobře vím, tudíž ji já osobně z malých calibrů upřednostňuji nejvíc.


epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 17 lis 2007 02:28

:shock: To co jste napsal, snad ani nemůžete myslet vážně. :shock:
9mm Luger na slony, lvy a medvědy?
.22ka na obranu proti naštvaný smažce??

No to si asi děláte srandu.

Navíc toto téma tady už existuje: http://forum.gunshop.cz/viewtopic.php?t ... ran%ECn%ED

A určitě by jste si mohl přečíst toto:
http://www.bezpecnost.estranky.cz/clank ... iho-ucinku
golfkiller
Příspěvky: 2737
Registrován: 05 bře 2006 18:31
Bydliště: Žatec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od golfkiller » 17 lis 2007 09:06

no 22lr bude možná stačit na rozzuřenou kočku nebo psa :D ale na člověka nevim nevim.Jeden známý předminulý rok v sebeobraně zhasl chlapa,pistolí IŽ75 5,45*18 ale na celej zásobník až poslední ranou si uvědomil že je mrtvej :wink: takže bych zvážil rozhodně 22lr na obranu .Když už tak 7,65mm ta se používala dlouho a úspěšně.Takový walther ppk nebo sauer a sohn 38 jsou rozhodně favority na skryté nošení .Nebo se také dodne dělají "moderní" pistole na 7,65 mm třeba Tanfoglio FT7
Naposledy upravil(a) golfkiller dne 17 lis 2007 11:53, celkem upraveno 1 x.
Na světě připadá jedna zbraň na každého dvanáctého člověka, otázkou je... Jak ozbrojit těch jedenáct ostatních?

[img]http://www.my-smileys.de/smileys3/axis-li-kill.gif[/img]
Uživatelský avatar
jspalek
Příspěvky: 1073
Registrován: 03 říj 2006 15:53
Bydliště: Rakovnicko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jspalek » 17 lis 2007 09:38

.22 LR na obranu? Jí říkám ANO, na obranu před rozlícenym zajícem, kterému někdo vošustil samici :D :D
Ne že by 22 LR nedovedla zranit a v některých případech i zabít /při zásahu do oka/, ale rozhodně je to sportovní ráže.
Na toto téma již zde bylo jistě diskutováno, každý má samozřejmě jiné měřítko. Já tvrdím že i devítka nemusí být plně dostačující a proto jako odraz tvrdím ráži 45 ACP /pro svůj výborný zastavovací účinek/. Někdo snad může říci, že i ráže .40 SW má svoje opodstatnění, neboť vyplňuje mezeru mezi 9mm L a 45 Auto z hlediska průraznosti a stop efektu, ale nemohu osobně posoudit.
Co se týče zbraně na nošení a obranu, zřejmě si pořídím SW 629 v 4" 44 magnum. /Teď už se mnou spousta nebude souhlasit :D / Je těžší, ale dělka ideální, ráže určitě předimenzovaná. Ale 44 mag mám rád :D
CZ 550 Predator .308 Win, CZ 858 Tactical 7.62x39, Smith&Wesson 629 .44 Magnum, CZ 75 SP-01 Shadow Orange 2012 9mm Luger, Glock 21 .45 ACP, Uberti Colt Burges 1883 44-40Win, Smith&Wesson 66 .357 Magnum.
Harquebusier
Příspěvky: 346
Registrován: 05 zář 2006 14:21

Příspěvek od Harquebusier » 17 lis 2007 09:45

jspalek píše:Někdo snad může říci, že i ráže .40 SW má svoje opodstatnění, neboť vyplňuje mezeru mezi 9mm L a 45 Auto z hlediska průraznosti a stop efektu, ale nemohu osobně posoudit.
Já bych se Tě rád zeptal: Ty ostatní ráže můžeš osobně posoudit? Na kolika živých tvorech velikosti člověka (nebo přímo na něm?) jsi vyzkoušel jejich stop efekt? :?:
Uživatelský avatar
jspalek
Příspěvky: 1073
Registrován: 03 říj 2006 15:53
Bydliště: Rakovnicko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jspalek » 17 lis 2007 10:00

Podivej moje posuzování je čistě neprofesionální, ale něco si přečtu a tak o tom něco vím. Po lidech nestřílí z nás asi nikdo ...kromě policistů...a ti si vybírat ráži nemůžou, pokud vim, mají devítky. Vím do čeho rejpáš, ale zkus si jednotlivé ráže i na jiných cílech, než do papíru a uvidíš, že devítkou auto neprostřelíš
CZ 550 Predator .308 Win, CZ 858 Tactical 7.62x39, Smith&Wesson 629 .44 Magnum, CZ 75 SP-01 Shadow Orange 2012 9mm Luger, Glock 21 .45 ACP, Uberti Colt Burges 1883 44-40Win, Smith&Wesson 66 .357 Magnum.
Harquebusier
Příspěvky: 346
Registrován: 05 zář 2006 14:21

Příspěvek od Harquebusier » 17 lis 2007 10:34

jspalek píše:Vím do čeho rejpáš, ale zkus si jednotlivé ráže i na jiných cílech, než do papíru a uvidíš, že devítkou auto neprostřelíš
Evidentně to nevíš, protože jinak bys neargumentoval prostřelením auta. O prostřelení ovšem v sebeobranné situaci vůbec nejde - ráže .45 ACP prostřelí ještě méně než zmíněná devítka, ale má větší zastavovací účinek a o ten jde v sebeobraně především.
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 17 lis 2007 10:40

2 Harquebusier -- jspalek má obvykle velmi rozumné názory. Možná bys mohl říct jaké máš zkušenosti. Doufám že né jen Airsoft a jeden perkusní Colt Navy 1851?

A 9mm Luger dveře auta vážně neprostřelí.
Zkoušeli jsme 9mm Luger a kuš, kuš prošla skrz, Luger se zasekl v polstrování za plechem.

Ad zastavovací účinek, jsem ve skupině lidi co věří, že je to pouze mýtus asi jako bod G :lol: :lol: :lol: Jediný okamžitý zastavovací účinek je vyřazení z boje zásahem do srdce nebo hlavy a na to může být .22 málo. Neprojde hrudní kostí nebo lebkou a případně tam neudělá dost velkou paseku. 7.65 je myslím minimum.
Naposledy upravil(a) epetr2008 dne 17 lis 2007 11:02, celkem upraveno 3 x.
duffioso
Příspěvky: 2978
Registrován: 02 zář 2006 20:18
Bydliště: Plzen

Příspěvek od duffioso » 17 lis 2007 10:46

Hmmm je zajimavy,ze do jspalka rejpes a pritom mas na obrannou razi stejnej nazor.Tys uz nekoho zhasl?Asi ne,vid?Proto budes vedet,ze nikdo,nebo vetsina nemuze tyhle veci osobne posoudit :-)
RZKP 54 .22 Flobert
Drulov 70 .22 Flobert
qwer
Příspěvky: 373
Registrován: 07 říj 2006 15:38

Příspěvek od qwer » 17 lis 2007 10:50

Milo.Verner: Jak už zde napsali ostatní. Ošklivé zranění můžeš způsobit čímkoli, třeba i motykou. Střela 22LR je hodně nestabilní, proto dochází ve tkáni k destrukci. Vlastní energie běžné střely 22LR je někde okolo 100J u HV-čka tipuji až ke 150J z krátké zbraně. Takže mluvit o stop-efektu je nesmysl. Ještě něco k těm vhodným zbraním pro nošení ve 22LR. Vynechám revolvery, pistolí které Ti dovolí bezpečně nosit s nábojem v komoře je opravdu jako šafránu. I když takovou pistoli budeš vlastnit, nikdy nebude spolehlivá na 100%. 22LR má okraj (rantl), náboje v zásobníku se rovnají přes sebe, při podávání může dojít ke vzpříčení a končíš. Ještě si o tom něco přečti, na fórech je dost informací, určitě najdeš odpověď.
milo.verner
Příspěvky: 22
Registrován: 06 říj 2007 22:35

Příspěvek od milo.verner » 17 lis 2007 10:53

Tak vidím, že se mi tak jako jiným jinde, i mě podařilo rozpoutat vášnivou debatu. Bez těch vášní by mi to bylo milejší, ale z vašich příspěvků mám dojem, že téměř všichni máte osobní zkušenost s obranou "naostro" a že jste už i snad účinky svých "kanónů" na někom vyzkoušeli. Účastníka "epetr2008" bych rád ujistil, že si srandu nedělám a kdyby dobře četl můj příspěvek, tak zjistí, že přirovnání "jít na lvy, slony a medvědy" je jen obrazné. A dále všichni vy, příznivci velkých calibrů na obranu, kdo z vás by se srdnatě postavil třeba jen s nožem, nebo klackem v ruce proti dvaadvacítce, nabo 7,65tce? A dále, vždyť většina útoků je provedena nečekaně a zákeřně, kdy ve většině případů nemáte ani čas po zbrani sáhnout a pak je jedno jakou ráží v danný okamžik disponujete.
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 17 lis 2007 10:55

2 milo.verner

Ale to přece zase není pravda.
A proč, když už ti na to odpověděli jinde, chceš odpoveď ještě tady ?
Kor když už tady na to téma jedno dlouhé vlákno je?
milo.verner
Příspěvky: 22
Registrován: 06 říj 2007 22:35

Příspěvek od milo.verner » 17 lis 2007 11:03

Asi máš pravdu. Rozpoutávat debatu o něčem, o čem už se nesčetněkrát vedla je asi zbytečné. Vidím že skoro co člověk, to jiný názor. To jsem zjistil i jinde, ale prostě jsem měl potřebu si na toto téma podiskutovat osobně a musím říct že tato krátká debata nebyla pro mne nijak bezpředmětná.
Harquebusier
Příspěvky: 346
Registrován: 05 zář 2006 14:21

Příspěvek od Harquebusier » 17 lis 2007 11:05

duffioso píše:Hmmm je zajimavy,ze do jspalka rejpes a pritom mas na obrannou razi stejnej nazor.Tys uz nekoho zhasl?Asi ne,vid?Proto budes vedet,ze nikdo,nebo vetsina nemuze tyhle veci osobne posoudit :-)
Byl-li tento příspěvek určen mě, tak konstatuji, že jspalek napsal, že průraznost a zastavovací účinek ráže .40 SW nemůže osobně posoudit. Moje reakce směřovala k tomu, že u ostatních to tedy osobně posoudit může? Navíc, schopnost prostřelit auto se zastavovacím efektem prakticky vůbec nesouvisí...
duffioso
Příspěvky: 2978
Registrován: 02 zář 2006 20:18
Bydliště: Plzen

Příspěvek od duffioso » 17 lis 2007 11:05

to Milo.Verner:.22 je vhodna tak na krutou popravu,kdy je obet svazana a muzes si rozmyslet kam nejlip strelit,aby to bylo ok.Predstav si situaci,kdy na tebe zautoci stokilovej frajer s nozem a ty vystrelis .22 on vykrikne bolesti,ale ta kulicka nema zadnej zastavovaci ucinek a on te stejne bodne.7,65 uz je o necem jinem,ale stejne to nebude mit ten zadanej efekt.Ale je to na tobe,nos u sebe co chces a i to jak chces pouzij,kdyz bude treba
RZKP 54 .22 Flobert
Drulov 70 .22 Flobert
Odpovědět