Sluchatka, sluchadla, spunty - ochrana sluchu

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
epetr2008

Sluchátka, sluchadla, špunty - ochrana sluchu

Příspěvek od epetr2008 » 09 lis 2007 20:55

K založení tohoto vlákna mě přivedla souhra náhod, kamarád mě požádal o radu s nákupem sluchátek, já sám vlastním kvalitní sluchátka, ale té problematice moc nerozumím, tak jsem ho poslal do ,,lověny".

V lověně mu řekli, že je nemají, že si to může půjčit na střelnici.
Jenže on je chtěl koupit. Proto šel do prodejny pracovních pomůcek, drapnul první solidní sluchátka a šel platit, tentokrát měl štěstí na personál a paní pokladní ho zastavila.

Tlumočím, jak mi to řekl:
,,Pane, tyto sluchátka nejsou určená pro střelce a na střelnici. Tlumí jiné frekvenční rozsahy a na střelbu nejsou uzpůsobené, Váš sluch neochrání a můžete si ho vážně poškodit. Kupte si na teď raději špunty a sežeňte si speciální sluchátka."

Následně jsem volal dovozci a ten mi to potvrdil.
Na střelbu jsou speciálně stavené sluchátka.

A teď pár informací od paní doktorky:
,,Jsou potřeba dobře větraná sluchátka, pokud jsou uši zakryté a neodvětrává se to, počet baterií v uších dramaticky roste. Týká se to mušlí - včetně těch u compu. Z těch bakterií může vzniknout zánět. Špunty do uší jsou na tom obdobně. Některé špunty do uší jsou nevhodné, po srolování moc dlouhé. Nastává tak problém s tlakem v uších a opět u všech i problém bakteriální." Proto je potřeba pokud možno minimalizovat dobu nošení špuntů i sluchátek.

Střelba nebo i dělobuchy, mohou vážně poškodit sluch.
Od nározového poškození, přes zrychlené degradování sluchu.

Lidi, dávejte si pozor na sluch. Chraňte si ho, já o 30% sluchu na levé ucho už přišel a už vůbec neslyším plný frekvenční rozsah. Takže pak často lidem nerozumím. A stačila k tomu jedna poněkud větší detonace.
Pískalo mi po ní ještě hodinu v uších a od té doby to je mizerné.
Věřte mi, není to úplně ideální. V hromadě běžných věcí mi to schází. I ve sportu - když pak vždy neslyšíte co vám kdo říká.

Bylo by fajn, kdyby ti co tomu opravdu rozumí, sem napsali víc a případně to uvedli na pravou míru.


Vik

Příspěvek od Vik » 09 lis 2007 21:08

Václav Martínek ma o tom nějaké drobné povídaní u sebe na webu. Odkaz:

http://shop.vmcustom.cz/data/sluchatka/HLUK.pdf

Já používám zatím Peltor Optime II, ale žadná slava to taky neni.
Peltor ma na strankach k Optima II udaje o tlumeni na frekvencich v decibelech, a ve stejne kategorie strednich sluchatek ma i specialni strelecky Bulls eye II, a jejich hodonoty tlumeni se prilis nelisi od tech normalních, spis tak o chybu mereni mi prijde.
Uživatelský avatar
Erix
Příspěvky: 1141
Registrován: 02 zář 2007 13:13

Příspěvek od Erix » 09 lis 2007 21:12

Pro ostatní píšu, že sluchátka se dělí na dvě skupiny a to:
1.) pro krátké zbraně
2.) pro dlouhé zbraně
Erix
Ať žije vzduchovka, vždyť také patří mezi zbraně!!!
Pistole Tex cal. .177, Slávia 620 cal. .177
Uživatelský avatar
jspalek
Příspěvky: 1073
Registrován: 03 říj 2006 15:53
Bydliště: Rakovnicko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jspalek » 09 lis 2007 21:27

Já používám od Peltora Bulls Eye - Shotguner. Jsou skládací, určeny pro střelce. Při užití brokárny, nebo ráže 357,44 magnum jsou ještě dostačující, ale na pětikilo už jsou málo. Zkoušel jsem je zkombinovat proto se špunty do uší a bylo to ok :wink:

Zajímalo by mne, jak jsou na tom ty elektronické, zda tlumí víc a zda nemůže dojít k tomu, že ztlumení selže...
CZ 550 Predator .308 Win, CZ 858 Tactical 7.62x39, Smith&Wesson 629 .44 Magnum, CZ 75 SP-01 Shadow Orange 2012 9mm Luger, Glock 21 .45 ACP, Uberti Colt Burges 1883 44-40Win, Smith&Wesson 66 .357 Magnum.
Vik

Příspěvek od Vik » 09 lis 2007 21:35

spalek: Cos myslel presne tim selze? Pochybuji že by to bylo opravdu aktivní tlumení. Vlastní tlumení bude stejne jako u neelektronických dáno materialem mušle a vycpavky, elektronika se postara jen o přenos slova dovnitr.
A i kdyby se podelal filtr tak ze by vubec nic neodfiltrovall, tak pochybuju ze by ten reproduktorek mohl i pri plnem preneseni zvuku dovnitr v rozsahu a hlasitosti jake je schopen, vubec konkurovat zlomku ucinku vystrelu bez sluchatek.
Uživatelský avatar
jspalek
Příspěvky: 1073
Registrován: 03 říj 2006 15:53
Bydliště: Rakovnicko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jspalek » 09 lis 2007 21:59

O to mi šlo, aby to ztlumení fakt fungovalo spolehlivě, aby ta elektronika skutečně vypínala jak má...asi ano, nemám s nimi zkušenosti.
CZ 550 Predator .308 Win, CZ 858 Tactical 7.62x39, Smith&Wesson 629 .44 Magnum, CZ 75 SP-01 Shadow Orange 2012 9mm Luger, Glock 21 .45 ACP, Uberti Colt Burges 1883 44-40Win, Smith&Wesson 66 .357 Magnum.
Uživatelský avatar
pan_Y
Příspěvky: 218
Registrován: 06 zář 2007 22:50

Příspěvek od pan_Y » 09 lis 2007 22:14

Ono hodne obecne = obycejny "traktor" musle nebrat, ale klasicky napr. 3M spunty fungujou na jakykoliv zvuk, proste ucpou zvukovod.

Mam tyhle a spokojenost.
Obrázek
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 09 lis 2007 23:38

Já používám sluchátka za stovku z Bauhausu a nic špatného nepozoruju.
Nám co jsme odkojení decibelama heavy metalu se nemůže nic stát... :lol:
S bakteriema nevím, ale uši si normálně myju, tak z nich taky strach nemám. :wink:
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Vik

Příspěvek od Vik » 09 lis 2007 23:42

Na venkovní střelnici asi, ale na uzavřenou bych už se bál si brát jenom špunty. Na vedení zvuku se nepodili jen zvukovod, ale i přilehle kosti, ktere spunty vubec necharani. Ono za to, aby se to za par (desitek) let projevilo nestojim. Špunty bych si vzal spíš ještě pod sluchatka pro strelbu z pušky.

spalek: No vypinani je pomerne jednoducha vec, na tom by se nemelo dat moc pokazit. Doufam. Nejjednodussi by byla predstava zesilovace za mikrofonem, pak dolni propusti v podobe rc clenu, ktera by zlikvidovala vysoke frekvence, nasledovane nejakym saturacnim clenem, treba tranzistorem ktery by dokazal dolezt na urcitou uroven a pak by se nasytil a dal nesel, cimz by vytvoril hlasitostni omezeni. Ale pak by mohl vyvstat problem s tim ze by to zkreslovalo kdyby na tebe nekdo kricel.
Ovsem seriova sluchatka obsahuji nepochybne daleko sofistikovanejsi system, nejspis nejakej mikroprocesorek, takze by asi zalezelo na kvalite mikrofonu, repracku, a vlastnich sluchtek.
Zajimalo by me treba o kolik sou ty peltory za 5000 tisic (lepsi nez treba ty Optime II za pet stovek co se tyce vlastniho tlumeni, nebereouc v potaz tu elektroniku. Protoze ta nemuze byt "zas az tak" draha.

Me by stacili opravdu kvalitni bez elektroniky.

Priklad tech obycejnych do kterych nekdo proste nacpal tu elektroniku by mohlo byt tohle, cena by tak odpovidala. Ale nevim, zatim sem od nikoho nic o nich neslysel.

http://www.grandpower.eu/infoSR_875.htm
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 09 lis 2007 23:48

Špunty jsou naprosto OK, ale někdo to nesnese.
Vynechme úplně špunty, pojďte řešit JEN SLUCHÁTKA.

3M sluchátka rozhodně nejsou univerzální.
3M dělá slušné věci, ale každá má svoje určení.

Je to jako koupit si jednorannou terčovou pistoli a divit se, že se s tím nedá kropit IPSC :lol: :lol:

Prostě sluchátka na střelbu jsou sluchátka na střelbu.

Ok, kde a jaký sluchátka si koupit?
Uživatelský avatar
jspalek
Příspěvky: 1073
Registrován: 03 říj 2006 15:53
Bydliště: Rakovnicko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jspalek » 10 lis 2007 07:44

No jábych taky klidně nějaké elektronické sluchátka pořídil, ale v první řadě by měly být alespoň průměrné kvalitou i cenou. Tak čekám, že se někdo ozve a dá dobrej typ, případně zkušenosti z používání...

Tak do toho.... :wink:
CZ 550 Predator .308 Win, CZ 858 Tactical 7.62x39, Smith&Wesson 629 .44 Magnum, CZ 75 SP-01 Shadow Orange 2012 9mm Luger, Glock 21 .45 ACP, Uberti Colt Burges 1883 44-40Win, Smith&Wesson 66 .357 Magnum.
glock69
Příspěvky: 386
Registrován: 07 dub 2006 22:05
Bydliště: UH

Příspěvek od glock69 » 10 lis 2007 07:57

Teď používám elektronické TARGETy za 4000 kč a tlumí pro mě dobře. Porovnával jsem je s Peltorama H64(klasické bez elektroniky) a targety jsou lepší(tlumí výstřely víc). Ovšem nemyslím si, že elektronika v nich je kvůli tlumení hluku ale spíš kvůli zesílení ostatních zvuků(mluvené slovo, timer, zásah kovu,...). Vystřídal jsem víc sluchátek a třeba radiansy se kterými je hodně lidí spokojeno mi nevyhovovaly, prostě na můj vkus tlumily málo.Chce to asi vyzkoušet.
Chtěl jsem koupit elektronické Peltory co se objevily v burze, ale pán se nějak neozval. Tak jsem koupil Target a zatím spokojenost.
Nikdo

Příspěvek od Nikdo » 10 lis 2007 09:01

Erix píše:Pro ostatní píšu, že sluchátka se dělí na dvě skupiny a to:
1.) pro krátké zbraně
2.) pro dlouhé zbraně
A čím se liší? Jen mírou útlumu nebo i něčím jiným?
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Příspěvek od Alfonss » 10 lis 2007 09:06

O tom že by se sluchátka rozdělovaly pro krátké a dlouhé zbraně slyším poprvé....

Jinak elektronický sluchátka jsoudobrá věc na závody, protože na sebe lidi nemusí hulákat, ale na trénink jsou dle mýho názoru lepší obyč. sluchadla. Jde o to, že když člověk trénuje sám, tak mu elektronika zesiluje i okolní šum (silnice, vlak atd...)
Uživatelský avatar
jspalek
Příspěvky: 1073
Registrován: 03 říj 2006 15:53
Bydliště: Rakovnicko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jspalek » 10 lis 2007 09:25

Já si nechám rád poradit, v životě sem neměl elektronické na uších...každopádně ny to 500 bych potřeboval nějaké kvalitnější, než standarty, nebo to holt budu kombinovat se špuntama :wink:
CZ 550 Predator .308 Win, CZ 858 Tactical 7.62x39, Smith&Wesson 629 .44 Magnum, CZ 75 SP-01 Shadow Orange 2012 9mm Luger, Glock 21 .45 ACP, Uberti Colt Burges 1883 44-40Win, Smith&Wesson 66 .357 Magnum.
Odpovědět