Prukaz kat. B - otazky

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Mr. DaVca

Prukaz kat. B - otazky

Příspěvek od Mr. DaVca » 06 říj 2007 00:40

Dobry den,
Mel bych zajem o zakoupeni strelne zbrane, neb k nim od utleho detstvi projevuji naklonnost. Jiz dele vlastnim plynovou zbran, ale to neni ono. K sebeobrane radeji vyuzivam nohy a zdravy rozum, ale o obranu ted nejde. Preci jen "plynovka" je nic moc... Vypada to jako zbran, letaji z toho prazdne nabojnice a sleha plaminek, ale i kdyz tim mohu nekoho oklamat, pak sebe urcite ne. Pred par dny jsem se rozhodl, ze do toho konecne "prastim", skutecnou palnou zbran si sezenu a tak jsem zacal patrat detailneji, vyhledavat informace o urednim postupu k ziskani zbrane. Byrokratickou cast, tak typickou pro nasi vlast jsem schopen zvladnout, ale i pres dost hodin venovanych studiu materialu na internetu jsem nenalezl odpoved na nektere otazky, ktere suzuji mou mysl.

Obracim se na vas s nasledujicimi dotazy:

1.) Jeste mi neni 21 (az pristim rokem v teto dobe), a tak na mne pripada prukaz kat. B - ke sportovnim ucelum. Jaka jsou pro nej omezeni v porovnani s kategorii E - k ochrane zdravi, zivota nebo majetku? Nejde mi o likvidaci bandy gangsteru davkou v podzemnich garazich, ci demolici maleho paneloveho domu, chci mit zbran, kterou muzu vzit na strelnici, soutez, kde mohu poznat nove lidi (ne, ze bych chtel socializovat zrovna pres strelne zbrane, to neni zamer, spise prijemny bonus), proste uzit si vysneneho konicka. Je nejake omezeni v konstrukci, razi, ci dalsich aspektech? - muj sen je Colt 1911 v nejakem peknem provedeni, ci malorazka s dlouhou hlavni. Pristi rok bych si pak podle moznosti dodelal i kategorii E.

2.) Pokud je nosny bod otazky jedna splnen, mohu pak pozadat o nejake doporuceni na zbrane (presne, pekne, spolehlive) - do cca 30 000,- Kc vc. DPH?

3.) Jsou jeste nejake dalsi veci, ktere by clovek v me situaci mel vedet?

Mnohokrate dekuji za vsechny vase odpovedi,
S pozdravem
Mr. DaVca


SINCITYMAN
Příspěvky: 527
Registrován: 21 srp 2005 09:02

Příspěvek od SINCITYMAN » 06 říj 2007 07:22

a)Na skupinu"B" nejsou omezení co se týče ráže či konstrukce zbraně jiná než na "E",spíš naopak,ale nesmíš nosit.
b)Tak tady je co člověk to názor,pokud chceš klasickou 1911 zauvažoval bych o STI SPARTAN.
c)Tak se tím nikdy neskončíš,jak to řekl soudruh Lenin:Mučit je,mučit,je....pardon ono to bylo učit se..... :twisted:
Blbec nikdy nepochopí, že je blbcem skutečně, pravdu o tom, že je blbcem, blbci říkáš zbytečně.
Mr. DaVca

Příspěvek od Mr. DaVca » 06 říj 2007 23:29

Takze ve zbrani neni problem, otazka pak zni:
Kam mohu zbran nosit a za jakych podminek a kde mohu strilet? (jaka jsou omezeni)

EDITACE- 0:18
Zakon udava:
(2) Držitel zbrojního průkazu skupiny B nebo C je oprávněn
a) podle účelu užívání nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit sportovní nebo loveckou zbraň kategorie B, na kterou mu bylo vydáno povolení, nebo sportovní nebo loveckou zbraň kategorie C; tuto zbraň může nosit pouze na střelnici nebo v místech, kde je k tomu oprávněn podle zvláštního právního předpisu
1.) Takze mohu zakoupit kazdou zbran z B a C, nebo jen takovou, ktera ma "cejch" sportovni/lovecka zbran?

2.) Co se mysli "mistech k tomu opravnenych"?

Za odpovedi dekuji
SINCITYMAN
Příspěvky: 527
Registrován: 21 srp 2005 09:02

Příspěvek od SINCITYMAN » 07 říj 2007 07:11

Koupit každou zbrań, neboť každou lze použít pro nějakou disciplínu :lol: nějaký seznam který by říkal co je a co není sportovní zbraň neexistuje...Kromně střelnice nenosit zbraň nabitou,to ovšem neplatí pokud jsi na soukromém pozemnku nebo objektu se souhlasem majitele,nebo nájemce... :wink:
Blbec nikdy nepochopí, že je blbcem skutečně, pravdu o tom, že je blbcem, blbci říkáš zbytečně.
andrewl
Příspěvky: 104
Registrován: 18 zář 2006 21:10

Příspěvek od andrewl » 07 říj 2007 16:55

"V místech, kde je k tomu oprávněn podle zvláštního právního předpisu." To nevim přesně co by mohlo znamenat nebo nevim žádnej konkrétní příklad, prostě jde zřejmě o nějakou výjimečnou situaci kde podle nějakýho předpisu jsi oprávněn ji nosti, myslim, že by to mohly být třeba nějaký závody, který se třeba zrovna nekonaj na střelnici a je tam povoleno třeba dočasně nosit zbraně. Nebo nějakej výcvik, kterej taky zrovan neprobíhá na střelnici, ale myslim, že to nemusíš řešit. Prostě ty smíš zbraň nosit pouze na střelnici.

Jinak skupina B je skutečně odlišná pouze tím, že zbraň nesmíš nosit na veřejnosti. Tedy nesmíš jí mít za pasem nabitou. Žádná omezení na to jaké zbraně mít neexistují. Rovněž neexistuje žádný "cejch sportovní zbraně", alespoň zákon o zbraních nic takového nezná. Sportovní střelbu lze provozovat s každou zbraní. Spíš ti co maj jenom E (třeba já) potvrdí rozpačité pohledy policejních úředníků, když podávám žádost o nákupní povolení z důvodu ochrany života zdraví a majetku na dlouhou zbraň. Typicky třeba 858tactical nebo nějaký brokovnice. Ale v podstatě to taky vydávaj, ale na tebe nebudou ani špatně koukat. Zbraně se rozlišují pouze podle kategorií A - na výjimku B - na povolení C - na ohlášení D - bez zbrojáku. Jde pouze o důvod proč ji chceš "na sport" a nabývat můžeš jakoukoliv skupinu z výše zmíněných i s Béčkem.

Jinak bych ještě podotkl, že nějaká sebeobrana je čistě věcí trestního práva a zákon o zbraních ji neřeší, tedy nepovoluje ani nezakazuje se s tou či onou zbraní bránit jenom ti říká, kde jí můžeš a nemůžeš s tou určitou skupinou zbrojního průkazu mít a v jakym stavu. Samozřejmě obrana zbraní, kterou vlastníš pro sportovní účely je stejně oprávněná jako obrana se zbraní pro sebeobranu. Třeba když tě někdo napadne u tebe doma je v pořádku vytáhnout vlastní zbraň z šuplíku a bránit se v mezích §13 "nutná obrana". V podstatě i když jí máš u sebe nabitou venku tak se s ní v rámci zákona můžeš bránit, nicméně budeš mít co vysvětlovat ohledně toho jak je možné, že jsi zbraň nosil. Ale teoreticky by to nemělo mít vliv na to jak jsi se bránil. Nicméně rozhodně nedoporučuji porušovat zákon a nosit zbraň když nesmíš! Jenom ilustrativně ukazuju jak je nutné chápat vztah práva držet zbraň a práva bránit se....
Mr. DaVca

Příspěvek od Mr. DaVca » 07 říj 2007 17:08

Mnohokrate dekuji za odpovedi.
Jeste bych mel jednu otazku - kdyz jsem si zkousel na strelnici ruzne typy zbrani dosel jsem k nasledujicimu - nejlepe se mi strili z CZ 75 a 1911, podle toho co jsem procital je to s tema CZ tak trosku na stiru s kvalitou. K 1911 mam osobni sympatie (velice se mi libi vzhledove). Zajima mne proto nasledujici:

1.) Je 1911 vhodna zbran pro zacatecnika?
2.) V tom prehrsle nabizenych modelu a typu se mi asi nejvice libi prave STI SPARTAN (cena je sice trosku vyssi, ale co jsem cetl, tak odpovida kvalite). Jsou jeste nejake jine alternativy? (rad bych, aby zbran vydrzela, byla spolehliva a snadno udrzovatelna a tez, aby se dala ve vetsi mire doladit podle prani).
3.) Kde se u nas da STI SPARTAN nejlepe sehnat (pokud mozno okoli Prahy do 100km) a opravdu za to stoji?

Jeste jednou diky
andrewl
Příspěvky: 104
Registrován: 18 zář 2006 21:10

.

Příspěvek od andrewl » 07 říj 2007 17:52

Myslim, že nic jako "vhodná zbraň pro začátečníka" asi úplně neexistuje. Nevidím v zásadě důvod proč by 1911 nemohla bejt pro začátečníka. Je to větší a těžší zbraň, ale toho jsi si patrně všiml. Co se týče STI je to dnes považováno samozřejmě za špičku. Ovšem v 1911 ti asi moc neporadim, protože zase tak se v nich nevyznám. Další velmi kvalitní firmy vyrábějící 1911 jsou Springfield, ParaOrdnance, DanWesson apod.. ale ať ti spíš poradí někdo, kdo se vyloženě vyzná v tomto typu.
Na tomhle fóru je toho napsáno spoustu o tom jakou první zbraň a podobně, takže se trochu podívej i dost informací o 1911 tady i jinde určitě najdeš.
Co se týče CZ75 samozřejmě se tu vedou bouřlivé diskuse, ale netvrdil bych že jsou na čtýru. Tahle konstrukce je jedna z nejlepších a nejvíce kopírovaných na světě, takže konstrukce je špičková a rozhodně ve své podstatě o šmejd nejde. Ovšem řada lidí tvrdí, že současná produkce od UB záleží kus od kusu. Těžko říct jestli je to skutečně pravda, existuje obrovský počet lidí, kteří jsou s tím spokojeni a ta pistole má mraky fanoušku i v zámoří. Taky je nutno mít na paměti, že je to nejběžnější pistole u nás a samozřejmě ti co s tím mají problémy to řádně rozmáznou a jsou slyšet a ti co jsou spokojeni mlčí. Osobně si myslím, že jde o jednu z nejzdařilejších konstrukcí na světě a vůbec bych se nějaké mizerné kvality nebál. Možná pro začátek bych investoval do levnější zbraně tedy CZ75, když ses tedy ptal na to co pro začátečníka.
Ono to má totiž jistý důvody. Když si koupíš první zbraň, v podstatě zjistíš co od tý zbraně opravdu chceš a vyžaduješ, takže někdo by mohl považovat za nemoudré, když si koupíš hned jako první zbraň pistoli za 40 000. Leckdo razí názor, že první zbraň, kterou si koupíš se ti stejně nakonec nebude líbit a jenom díky tomu zjistíš co opravdu chceš. Člověk totiž má tendenci když se mu něco třeba vzhledově líbí i lecos jinýho u tý zbraně nevidět nebo přehlížet. S tim v zásadě souhlasim a snažil bych se spíše koupit pro začátek něco levnějšího, třbea tu CZ nebo něco obdobnýho abys zjistil co od pistole vlastně chceš a dost pochybuju, že to budeš chtít po roce vyhodit. Naopak si myslim, že budeš spíš mile překvapen a možná se s tebe stane jeden z mnoha zapřísáhlých čezeťáků! Zkrátka CZ bych rozhodně jako volbu nezatracoval.. To je muj názor..
Uživatelský avatar
J.Laser
Příspěvky: 477
Registrován: 20 bře 2007 00:51
Bydliště: Podřipsko

Příspěvek od J.Laser » 09 říj 2007 23:15

"V místech, kde je k tomu oprávněn podle zvláštního právního předpisu."

To znamená např. myslivec ve svém loveckém revíru. :wink:
Aquila non captat muscas
Mr. DaVca

Příspěvek od Mr. DaVca » 09 říj 2007 23:31

Jeste jednou dekuji vsem za odpovedi,
Zitra pujdu zastrilet a zkusim se soustredit na tu CZ. Asi je pro mne opravdu nejvhodnejsi, navic za dosti slusnou cenu.
xXx111

Příspěvek od xXx111 » 27 říj 2007 17:18

Prosím Vás, ja by som chcel vedieť, či je možné nadobudnúť zbrojný preukaz, ak som mal podmienku na dva roky. Je tam niejaká premĺčacia doba, po ktorej by som si ho mohol spraviť, ak to ešte vôbec bude možné. Môže mi niekto poskytnúť odpoveď???
Uživatelský avatar
Panzer
Příspěvky: 33
Registrován: 16 črc 2007 21:12

Příspěvek od Panzer » 27 říj 2007 22:15

to xXx111

Podstatné je, za aký trestný čin ti bol podmienečný trest uložený. Ak si dostal "podmienku" za úmyselný trestný čin, musíš počkať päť rokov od právoplatnosti uznesenia súdu, ktorým bolo (alebo ešte len bude) vyslovené, že si sa v skúšobnej dobe osvedčil.

Ak to bol nedbanlivostný trestný čin (nie so zbraňou), napr. dopravná nehoda, tak budeš napriek podmienke považovaný za bezúhonného. A teda máš šancu dostať zbroják.
190/2003 Z.z. píše: § 19
Bezúhonnosť a spoľahlivosť

(1) Za bezúhonnú osobu sa na účely tohto zákona nepovažuje ten, kto bol

a) právoplatne odsúdený za obzvlášť závažný úmyselný trestný čin19) alebo úmyselný trestný čin spáchaný so zbraňou,
b) právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin na nepodmienečný trest odňatia slobody a od zahladenia odsúdenia neuplynulo desať rokov alebo
c) právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin, za ktorý mu nebol uložený nepodmienečný trest odňatia slobody, alebo bol právoplatne odsúdený za trestný čin spáchaný z nedbanlivosti so zbraňou a od zahladenia odsúdenia neuplynulo päť rokov.
IŽ-75 5,45x18
Makarov PM
mctosha

Mam prukaz v Rusku !!!

Příspěvek od mctosha » 01 lis 2007 11:31

Ahoj !!!
Jsem z Ruska !!!
V Rusku mam sbr.prukaz ... ale tady on plati nebo ne ???
Vice infy o Ak-47 ... AK-74 ... AKM-74 ... AKMN-74, AK-101 ... AKM-101 ... SVD ... a t.d. http://www.vsudebyl.cz
a este neco je tady : http://www.allpics.ru/photo/weapon/alls ... /middle/1/
na stranke dolu ...
Kernel

Příspěvek od Kernel » 03 říj 2008 19:12

Nechtěl jsem zakládat nové téma, tak dávám sem: jsem ve stejné situaci, jako autor tématu: nebylo mi 21, ale chystám se udělat si zbroják skupiny B v místním střeleckém kroužku, a mám dotaz: když si teď koupím např. CZ75 a budu s ní střílet na střelnici a až mi bude 21 a dodělám si skupinu E, popř. další, budu ji moci používat i pro sebeobranu, nebo bude třeba ji "přehlásit"? Nebo se to bere automaticky tak, že prostě už mám E tak můžu použít zbraň pro sebeobranu?
A jeden trochu extrémnější dotaz: když budu mít jen skupinu B a zbraň uloženou doma a někdo by se vloupal do domu, podle zákona ji nesmím použít k sebeobraně? I kdyby to bylo nevyhnutelné, bylo by to porušení zákona?
Díky
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Příspěvek od Alfonss » 03 říj 2008 19:40

doma ji samozřejmě k obraně použít můžeš, pokud ovšem akce bude splňovat podmínky nutné obrany.

Co se týče pozdější nošení zbraně vydané na sport, maximálně si zažádáš o nový povolení (důvod k ochraně osob a majetku), záleží z které části republiky jsi a jak se k tomu staví Tvoje okresní ředitelství policie. Je v tom trochu zmatek a v každym okrese si to dělají po svým....
Uživatelský avatar
Petin00
Příspěvky: 682
Registrován: 28 srp 2007 15:23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petin00 » 04 říj 2008 09:21

To jsem nevěděl,že jsi oprávněn použít pistoli doma,když máš jen B..
Odpovědět