Nabojnice z CZ Pi vz. 52

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 20 čer 2005 19:56

Já bych typoval, že vojenská munice silnější opravdu je. Měl jsem asi 1500 Lugerů ještě z doby po válce, když se používala tato ráže v armádě (než nám Rusi vnutili 7.62T) a při porovnání se současnými S&B to je rána jak z děla. Ano, mrazy v zimě udělaly určitě svoje, ale tak moc snad ne.

Mimochodem - já měl problém se zápalkami u těchto nábojů. Měly tvrdý kalíšek a blbě se odpalovaly.


hutla

náboje pro CZ 52

Příspěvek od hutla » 20 čer 2005 21:01

Byly to vojenské patrony na vojenských závodech. Před 20ti lety se v civilu nic podobného jako teď provozovat nedalo.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 20 čer 2005 22:14

Ak to boli fasované vojenské patróny tak je možné že nastali nejaké tie defekty.
Dôvodom je projektovaná životnosť zbrane 5000rán. Väčšina používaných zbraní isto nebola nová a mali už čo to za sebou. Takže ak jeden kus dal ročne na sérii závodov povinných 420 rán + pripočítame pravidelný tréning s aspoň 840 ranami = za rok je to 1260 rán. S pripočítaným predchádzajúcim používaním alebo s častejším cvičením + horší technický stav zapríčinení ako výrobnou materiálovou vadou tak i lajdáckou údržbou tak ten počet defektov ročne pri vojenskej munícii je bezdebaty možný :-(

CZ 52-ka je naozaj náchylná na okolnosti používania a dobrý techn. stav kľúčových uzamykacích prvkov zbrane.
Uživatelský avatar
G41M
Příspěvky: 78
Registrován: 18 čer 2005 20:42
Bydliště: slezsko

Příspěvek od G41M » 20 čer 2005 23:05

Byla dělaná zvlašť naboje pro pistole a samopaly. 9 para byly jen pro samopaly tak byla větší prachová náplň, tudíž vetší rana.
[b][i][color=#008000]Für Gott Kaiser und Vaterland
Botenwald kreis Wagstadt[/color][/i][/b]
SINCITYMAN
Příspěvky: 527
Registrován: 21 srp 2005 09:02

Příspěvek od SINCITYMAN » 21 srp 2005 13:02

Jestliže byla ta zbraň černěná a nikoliv fosfátovaná-koukněte zdali není vlevo u rukojeti vyraženo VOZ-pak není nová ale "zdegenerálkovaná"dost nešťastným způsobem.
eerr

Příspěvek od eerr » 21 srp 2005 18:44

Měl jsem ČZ 52 7,62 a také 2 známí.Všechny tyhle zbraně deformovaly (více či méně) krčky nábojnic.Prý je to tím jak narážejí do závěru, tak to nikdo z nás neřešil. Ta moje byla sice spolehlivá (nikdy žádná zádržka,nepodaný náboj nebo skřípnutá nábojnice), ale nepřesná-na 50 m byl problém udržet se v terči 50/20. S novými náboji to bylo o něco lepší(jen o málo).
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 21 srp 2005 21:33

Během své služby v armádě jsem pistolí vz. 52 léta střílel vojenské soutěže. Zbraně jsme vybírali vždy ze všech pistolí u útvaru, podle továrních nástřelek nebo zkušební střelby. Pak se u vybraných kusů doladila spoušť a vůle v uložení hlavně v závěru. Samozřejmostí byl výběr vhodné série nábojů. Potom se s ní dalo nastřílet na terči 52/20 na 25m z 15 ran i přes 140 bodů. Pistole ovšem většinou vydržela jen několik stovek výstřelů, takže jsme výběr museli opakovat cca po dvou letech. Kdo to zvládal, snižoval prachovou náplň, pistoli i střelbě to prospělo. Jako soukromou zbraň bych si ji nekoupil, snad jen v 9 Para, to je o dost lepší. Pokud bych z nějakého důvodu chtěl střílet nábojem 7,62 Tokarev v továrním provedení, je rozhodně lepší TT, střelbu vydrží. Vz. 52 byl dobrý nápad, který špatně dopad, málo kdo ví, že prototypy v 9 Para (ČZ 482) svého času málem vyhrály soutěž o služební pistoli švýcarské armády a v přesnosti střelby porazily později zavedenou slavnou pistoli SIG 210. Podobný systém uzamčení válečky používá Heckler Koch u svých samopalů a pistole P9, kterým se nedá rozhodně vytknout spolehlivost, dlouhá životnost a vysoká přesnost. Zkrátka - chtělo to dvaapadesátku dotáhnout a mohli jsme mít světovou zbraň a ne křáp.
VX

Příspěvek od VX » 06 zář 2005 11:36

Jo, působí kapku nedotaženě, to je přesně správný termín. Navíc u zbraní, keré jsou teď použité z armády v civilním sektoru, hodně udělaly korozivní zápalkové slože v armádní munici (já bych si takovou sračku do pistole necpal, ani kdyby mi za to platili). Jednou jsem viděl hlaveň, kterou nějaké čuně po použití nevyčistilo, takže ji to vyžralo prakticky k smrti (a utahat lauf k smrti, to už je výkon). Netýká se ovšem zbraní z NZ (a těch je taky dost), takže se snad dají ještě sehnat dobré laufy, které při slušné údržbě nějaký čas vydrží. Mimochodem, s tím TT by mě zajímalo, o kolik víc vydrží? (Ve srovnání s vz. 52 je totiž zase nepatrně dražší, tak jestli se to vůbec vyplatí?)
P.S. Co na vz. 52 nejvíc odchází? Hlavně, závěry, rámy nebo uzamykací prvky?
Náhodný kolemjdoucí

Nábojnice z vz.52

Příspěvek od Náhodný kolemjdoucí » 08 zář 2005 21:27

Dvaapadesátku jsem měl,zaujala mě svým výkonem,tak jsem si toho našeho "českého orla" taky koupil.Nebyla drahá,2200,ale už měli poslední kus a ten měl řádně vyžranou hlaveň.Protože to ale"bylo silnější,než já" a před nákupem jsem si ji mohl vyzkoušet na místní střelnici,vzal jsem ji.Kupodivu střílela dost přesně,na 25 m nejhůř 8ičky.Taky jsem na těch 25 testoval vojenskou helmu(ČSLA) a ta byla bez šance.9mm Luger z pětasedmy sklouzávaly a plech helmy jen trochu prohnuly.Ty tokarevy byly celopláště bez jádra(ocelového).Všechny nábojnice měly naražený okraj,ale to dělal i Desert Eagle,kterým jsem střílel(357 Magnum).Ten vyžadoval taky kšiltovku a brýle, protože hilzny lítaly rovně dozadu a rády rozbíjely čelo.Zkrátka s dvaapadesátkou jsem si užil fůru zábavy,ale když jsem koupil čínské TT,šla do světa.Ale aby bylo jasno,tohle všechno jsou vychutnávky na střelnici.Pro obranu se absolutně nehodí,na to jsou úplně jiné ráže!
Náhodný kolemjdoucí

To nejdůležitější

Příspěvek od Náhodný kolemjdoucí » 08 zář 2005 21:34

Omlouvám se,neodpověděl jsem na dotaz.Nejčastěji praská závěr na pravé straně pod výhozním okénkem.Tam je zevnitř vybrání na jeden z těch uzamykacích válečků.Dívejte se proti světlu podél té strany závěru a jak se objeví vyboulení,je čas pistoli prodat.
Odpovědět