Vnitrni balistika

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
kpt.stone

Vnitřní balistika

Příspěvek od kpt.stone » 10 črc 2007 17:22

V balistice nejsem až tak kován a začínám s přebíjením, ale různé manuály a doporučení (berme to teď obecně i když mě zajímá 45-70 Gov.) uvádějí pro těžké střely, magnumové ráže a olověné střely pomalu hořící prachy (záleží samozřejmě na ráži, stoupání...). Tomu bych snad rozuměl, akcelerace není taková a nedochází tedy ke stržení střely, nebo k velkému nárůstu tlaku. Sám jsem vyzkoušel v 45-70 Vectan TU 7000, tedy poměrně pomalu hořící prach. Přesnost výborná, zpětný ráz příjemný, řekl bych takový "pozvolný" i ze střelou 500gr (40 gr prachu). Čili zpokojenost. Zajímavé ovšem je, že výrobce tento prach pro tuto ráži nedoporučuje (proč..??) a konkrétně Vectan doporučuje TU 2000, tedy nejrychlejší z puškových. I další výrobci doporučují vcelku rychle hořící prachy, které jsou zhruba na úrovni TU 2000, např. Acc 5744, Acc 2015, H4198, IMR 4198, IMR 3031, Vihtavuori N120, N130. Proč.....tak rychlé..??? Chápu, že rychlých prachů se dává nižší navážka, ale.....jsem v koncích (spíše mám nedostatek informací o vnitřní balistice) a budu vděčen za každý názor....


Odpovědět