TAU (5,6,7)

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Arny
Příspěvky: 44
Registrován: 03 bře 2006 16:36

Re: TAU (5,6,7)

Příspěvek od Arny » 17 bře 2007 19:34

Zlepšení přesnosti pistele TAU 7 lze dosáhnout namontováním kompenzátoru. Lze koupit v TAU za cca 850,- Kč. Dále je dobré, zastrčit diabolky cca 2-3 mm do nábojové komory (např. zahnutým špendlíkem), díky čemuž se zkalibrují diabolky a mají potom podobnější rychlost. Optika a podobné ptákoviny jsou pro pistoli na olympijskou disciplínu vzduchová pistole dost k ničemu (a použití této pistole k jiným účelům si taky moc dobře neumím představit).


pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Příspěvek od pbrejsa » 10 dub 2007 22:33

Dlouhodobá přesnost pistolí TAU 6 a 7:
Až na vyjímky pistolí osazené kovanými hlavněmi (táhlý kužel po celé délce hlavně), tyto pistole po cca 60 až 90 tisících výstřelů ztrácejí přesnost, neboť dojde k vystřílení na konci zahrdlené hlavně a soustřel (sekupení ran) se zhorší. Většina TAU má nejlepší seskupení mezi 125 až 135 m/s s diabolkou 0,52 g. Větší rychlosti nejenom mohou sekupení zhoršit, ale zejména se na výsledné nepřesnosti projevuje zvýšený odskok při výstřelu. Ve svěráku se vám neprojeví. Ten jde řešit vhodným kompenzátorem, pozor, kompenzátor prodlužuje vedení střely, které se u současných pistolí spíše zkracuje, max 250 - 260 mm. Kompenzátor u kvalitního střeliva na rozptyl nemá téměř vliv. Např. u již zmiňovaných příbramských LUXů zmenší 10 ranný rozptyl z cca 18 - 22 mm na 12 až 14 mm, tj o cca 30 %. Optimální účinek kompenzátoru je závislý na úsťové rychlosti, tvaru (výrobci) střely a vzdálenosti od konce hlavně. Originální kompenzátor TAU7 je příliš komplikovaný, stejně nebo i lépe fungují mnohem jednodušší a snázeji vyrobitelné, viz např. výrobek AERONU. A nezapomeňte, že největší účinek kompenzátotu by měl směřovat ke zmenšení odskoku a omezením turbulence kolem vylétající střely.
Uživatelský avatar
baretta@pobox.sk
Příspěvky: 255
Registrován: 12 úno 2006 14:33

kom

Příspěvek od baretta@pobox.sk » 15 dub 2007 22:13

Dakujem za odpoved.

Ustovu neviem. Udernikova pružina je zrejme povodna, + 2 valčeky dotlačajuce.
Znova zo zveraku a rozptyl JSB... ale aj s Master (prib) na 10m cca 18-20mm.

Nemam prave fotky, ale rad by som ostal na chvilu pri Masteroch. čosi tu bolo o nich pisane, tak som ich skusil. Na prvy pohlad ma sklamali - pritomnost šupiniek olova na každej diabolke. Ale ked som ich už kupil, a mal som Tau ku vo zveraku skusil som ich. Vysledok je uplne rovnaky ako s JSB.
Najskôr si ju ešte necham kym spracujem jej vnutornu balistiku a predam ju.

Napadla ma možnosť poškodenia vyvrtu na usti - nič nieje vidno.
Dalej som rozmyšlal nad kmytanim hlavne...? asi blbost.
Vyzera zachovalo. Musim odmerat vo
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Příspěvek od pbrejsa » 16 dub 2007 04:11

pro baretta@pobox.sk

s takhle špatným rozptylem jsem se u TAU6 ještě nikdy nesetkal. Pokuste se prověřit tuhost a přesnost upnutí hlavně při zkoušce ve svěráku. Já používám cca 10 cm dlouhé dva špalíky z tvrdého dřeva s odvrtaným těsným žlábkem pro hlaveň. Svěrák musí být dobře ukotven a čelisti aspoň 100mm (tedy York). Mezi výstřely ponechte vždy stejnou dobu 45 až 60 vteřin. Pokud to nepomůže pokuste se vyčistit hlaveň, nastříkat konkor, protáhněte vlasec, jeho okem provlékněte bavlněný knot do petrolejové lampy(pletený bílý provázek vhodného průřezu a protáhněte několikrát směrem k ústí hlavně. Hlaveň si můžete zkontrolovat, jestli správně "táhne" diabolku jejím opatrným protlačením za pomoci mosazného drátu cca průměru 1 mm směrem od začátku (nabíjecí komory) k ústí hlavně, ne naopak! Diabolka nesmí nikde zadrhnout a ani výrazně propadnout a cca 30 mm před ústím musíte cítit mírné plynulé zvýšení odporu, tam je hlaveň zúžená. Hlavně na TAU6 byly velmi přesné, většina (nebo všechny?) byly vyrobeny ze vzduchovek vz.47. Rychlost nastavte tak, aby se výstřelem diabolka JSB (0,52g) smáčkla na hladké ocelové podložce na výšku maximálně cca 1,7 mm a nebo nastavte rychlost menší. V žádném případě ji nenastavujte více, jinak přesnost rapidně klesně. Doufám, že je to srozumitelné a že vám to pomůže.
TAU6 je podle mě lepší něž TAU7. Když se vyladí TAU6 spoušť a je dobrá konstelace, střílí z ruky jednou dírou bez starosti jaksi sama. Dle mých skromných zkušeností lze říct, jestli pistole padne dobře do ruky se pozná až po několika měsících i déle. Na začátku vždy působí efekt "nové pistole". Většinou pozitivně ale i negativně.
ChildKiller

Příspěvek od ChildKiller » 29 kvě 2007 15:34

na čo si treba dávať hlavne pozor pri kúpe TAU 7 prípadne Drulov du-10 COndor z druhej ruky?
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Příspěvek od pbrejsa » 30 kvě 2007 07:26

Co s týká TAU7
1) měla by těsnit při napustění plynu, proto zkusit napustit pistoli, která nebyla nejméně několik hodin předtím natlakována plynem!

2) některé nabíjecí klapky Tau7 špatně těsnily a jejich koužky podcházely. Zkusit fouknout do hlavně s klapkou zaklapnutou na mikroten. Tato závada jinak blbě hledá.
3) Co se týše přesnosti, pro běžného uživatele, si myslím zanedbatelné. Pokud se zásahy (10) z hlavně upnuté do svěráku na 10m vejdou do 9 mm (se spičkovým střelivem!) je to OK

4) Vše ostatní pravděpodobně budou prkotiny, včetně vyklajících se nebo ulomených hliníkových spouští. Pro někoho může být důležitý i vzhled? Seřízení spoušťového mechanismu a jeho doladění nedoporučuji tomu, který jeho funkci nerozumí.
Jestli to někdo ještě doplníte?
ChildKiller

Příspěvek od ChildKiller » 25 čer 2007 07:41

Kde dať na Slovensku skontrolovať (opraviť ) TAU 7? Som z BA, potreboval by som pomôcť s prepúšťacím ventilom + teflónové tesnenie. Vždy újde CO2:-(
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Příspěvek od pbrejsa » 25 čer 2007 09:49

: ChildKiller

Kde na Slovensku, to opravdu netuším. Jinak v soudobých pistolích TAU těsnění není teflon ani silon. Tuším - předpokládám, že používají vysoko-molekulární polyetylen. Teflon, který používali dříve, se časem vytloukl. Silon nebo polyamid časem rozpraskají a netěsní. Ten polyetylen je to nejlepší, ikdyž asi nejdražší, těsnění se stálými vlastnostmi. V tlaku CO2 nenabobtnává.
Možnosti pro vás:
1) přetěsnit v Tau Brno - nejsnazší, domluvit se telefonem
2) těsnění si nachat poslat a přetěsnit sám nebo někým, kdo to již úspěšně provedl - horší varianta, na poprvé se vám to povést nemusí a viděl jsem i neodborně demontovaná těsnění se značným poškozením zahloubení pod těsněním v pistoli
3) těsnění vyrobit - pro vás pravděpodobně ta nejhorší varianta, soudím, vzhledem k vašemu dotazu, že moc zkušeností asi nemáte.
Rozhodnutí je na vás. Mějte se fajn.
ChildKiller

Příspěvek od ChildKiller » 25 čer 2007 10:39

skúsim to cez TAU Brno, ďakujem
Uživatelský avatar
Svaťa
Příspěvky: 311
Registrován: 23 srp 2005 18:35
Bydliště: Vsetín

Příspěvek od Svaťa » 26 čer 2007 21:34

Vzhledem k tomu, že se toto téma týká Tau 5,6,7, mám dotaz. Střílím (už pouze rekreačně) s TAU 5 ( jedna z prvních, v.č. pod 500). Lítá to "jednou dírou". Jaké kvalitativní rozdíly jsou u 6 a 7 ??
Vzd. pistole: FWB 65, LP 2, LP 53, CP 2, Webley, Anschütz..., zkrátka klasika a historie.
Dospělé krátké: PP / PPK, HSc, 2 x perkus
Přivítám kontakty na sběratele vzd. pistolí.
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Příspěvek od pbrejsa » 27 čer 2007 00:13

:Svaťa

TAU5 má hmotný a setrvačný spoušťový a bicí mechanismus, který lze jen s obtížemi seřizovat a který především podstatně prodlužuje dobu výstřelu, tedy přesněji mezi začátkem pohybu spouště a začátkem pohybu diabolky. To je u vzduchových a CO2 pistolí důležitý parametr. Spoušťový mechanismus má být co nejlehčí a tlak plynu by měl uvést diabolku co nejdříve do pohybu, má za diabolkou stoupnout co nejdříve! Délka chodu spouště by měla být optimálně max. 1 až 0,5 mm. O přesnosti výstřelu z jedné ruky bez opory z 99% procent rozhoduje časová fáze posledních 200 až 300 ms před odletem střely z (vlivu) pistole. Z těchto důvodů se dělají i lehčí diabolky pro pistole než pro pušky. Ne vždy tomu výsledky odpovídají, někteří střelci dávají přednost těžkým diabolkám i u střelby z pistole (0,535g). V praxi mohou být výsledky mezi lehkými a těžšími diabolkami jen velmi málo odlišné. Každý si to může vyzkoušet, snad jen začátečník to bude mít s lehčími diabolkami snazší. TAU5 je jen nejstarší z uvedených modelů pistolí, který byl vyroben a vyskytuje se v několika stech kusech. Z výše uvedených důvodů má menší předpoklady dosahovat vysokých výsledků ve srovnání s TAU6 a 7. Ale záleží i na způsobu střelby a schopnostech střelce udržet pistoli v klidu zamířenou i po výstřelu. Každý střelec tuto schopnost má jinou a u VzPi to lze dobře trénovat. Z toho důvodu trénink s TAU5 nepovažuji vůbec za špatný. Osobně trénuji VzPi (nikoli s TAU5, tu nemám) většinou s těžkými diabolkami, s lehkými trénink jen na výsledek ne na soustřel a především lehké používám při závodech.

No, snad jsem vás neunavil délkou textu a snad déla není na úkor jeho srozumitelnosti. A doufám, že odpověď v něm naleznete.
Uživatelský avatar
Svaťa
Příspěvky: 311
Registrován: 23 srp 2005 18:35
Bydliště: Vsetín

Příspěvek od Svaťa » 27 čer 2007 20:02

To pbrejsa
Díky za vysvětlení, bylo vyšerpávající ale nevyčerpalo mne to...
Vzd. pistole: FWB 65, LP 2, LP 53, CP 2, Webley, Anschütz..., zkrátka klasika a historie.
Dospělé krátké: PP / PPK, HSc, 2 x perkus
Přivítám kontakty na sběratele vzd. pistolí.
Uživatelský avatar
baretta@pobox.sk
Příspěvky: 255
Registrován: 12 úno 2006 14:33

nastrel

Příspěvek od baretta@pobox.sk » 28 črc 2007 17:27

Tak som neska s lavice skušal s lepšim strelivom, kde by mohla byť chyba velkeho rozptylu v TAU6.
NAjlepšie by bolo mať chrono, ale to sa nedari stavat...

Strielal som po 5. ran na 13 fiktivnych cielov - biely papier. + par orientačnych, čo je cca 70 ran na jednu co bombičku. Vysledky su lepšie ako minule, ale stale je to neuspokojive. Zrejme by to chcello pošttelovat ustovku. Teraz som skušal tie testove diabolky od JSB.

http://fotky.azet.sk/jsFotka.phtml?i9=d ... v=1&ftid=6
Přílohy
strelecka lavica.JPG
strelecka lavica
nastrely 28 jul.jpg
nastrel na cca 7,7m, tau 6
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Příspěvek od Alfonss » 28 črc 2007 17:51

Toto upnutí o ničem nevypovídá, protože je to upnutý za lauf, potlačuješ jeho kmity. Musel bys to upnout vzadu....
Arny
Příspěvky: 44
Registrován: 03 bře 2006 16:36

Příspěvek od Arny » 28 črc 2007 22:57

Tak jsem vyzkoušel svoje vzduchovky s následujícími rozptyly:

TAU 6 - první pokus - 5 ran - rozptyl 15,5 mm (jedna rána leťela trochu mimo), druhý pokus - 10 ran - 12,5 mm (všechny už byly v jednom houfu). S touto zbraní jsem střílel svou první sezónu a nakonci jsem měl na závodě osobák 549. Úsťovou rychlost mám nastavenou spíše vyšší. Zbraň má nastříleno opravdu hodně... odhaduji > 100.000 ran.

TAU 7 - první pokus - 5 ran - rozptyl 8,2 mm, druhý pokus - 10 ran - 10,5 mm. S touto zbraní střílí manželka. Koupili jsme ji z druhé ruky téměř nestřílenou., nicméně zbraň je rok výroby 1991. Nástřel od výrobce má rozptyl 9 mm - 5 ran (odpovídá mému pokusu). Podle mě vystříleno do 10 tis. Ran.

Morini 162M - první pokus - 5 ran - rozptyl = opravdu to šlo jednou dírou (čuměl jsem jako vejr), druhý pokus - 10 ran - 8 mm. Po dvou sezonách osobák na závodech 571. Úsťová rychlost je subjektivně docela vysoká, nechal jsem ji od výrobce - 155 m/s. Od výrobce je pětiranný rozptyl 4,49 mm ..... skoro odpovídá mému pokusu. Pistole je dva roky střílená, vystříleno cca 10 tis. ran.

Vše jsem střílel zelenými JSB Match. Všechny zbraně jsem měl tak nějak upnutý ve svěráku za předpažbí, ne hlaveň, Rozptyl by možná byl o nějakou desetinku mm až milimetřík možná lepší, kdybych měl lepší podmínky. Vše jsem střílel na vzdálenost 9,5 m.

Terče v nejbližší době naskenuji.

Osobně si myslím, že s TAU 5 a 6 se už těžko dají udělat zázraky - optřebení hlavně je i u vzduchovky a tyto zbraně mají většinou nastříleno hodně. Proto si myslím, že některé nástřely uživatele beretta jsou s některými diabolkami docela slušné (i když jsou jen na 7,7 metrů).

A na závěr, u TAU 6 a 7 jsem diabolky vždy trochu zatlačil do komory, aby byly podobné podmínky jako u Morini.

Těším se na pokusy dalších střelců.
Odpovědět