TT-33 Tokarev na obranu? (pistole)

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
dotaz

TT-33 Tokarev na obranu? (pistole)

Příspěvek od dotaz » 12 srp 2005 12:32

Dá se použít starý dobrý Tokarev jako obranná zbraň? Velmi mě totiž zaujala jeho nízká cena.


jasně

jasně

Příspěvek od jasně » 12 srp 2005 13:03

jasně že jo, na obranu lze použít i jiný věci, třeba kyj nebo vidle.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 12 srp 2005 20:13

Tokarev je na obranu výborný,protože je plochý a dobře se s ním utíká.Můj děda s ním doběhnul z Buzuluku až do Prahy.
Dědek Plesnivák

Příspěvek od Dědek Plesnivák » 13 srp 2005 11:04

:lol: :D :lol: Co k tomu dodat... Snad jen že na denní nošení je to moc velká a těžká hračka, střelivo má relativně velkou průbojnost a malou účinnost, není nijak extra spolehlivá a přesná.... Je to zkrátka hezká zbraň do sbírky, ale to je asi tak všechno.
Uživatelský avatar
edelweiss
Administrator
Příspěvky: 4299
Registrován: 30 črc 2005 17:55
Bydliště: bez nálady :-)

TT

Příspěvek od edelweiss » 13 srp 2005 16:04

TT33 v dobrém stavu splňuje veškerá krtéria kladená na služební zbraň přesnost i spolehlivost je dostatečná skušenosti z 2sv.to potvrzují jesliže se někomu zdá nedostatečný její stop efekt ať líp míří i 22lr zabíjí když se trefí jinak cíl za překážkou nemá šanci běžné překážky jako dveře,auta,lehké zdivo či neprůstřelná vesta střední kategorie jí nedělají problém za překážkou kterou prostřelí třeba zeď je silně nezdravé postávat úlomky cihel a jiných materiálů taky dokážou své sloužil sem s pi.52 a tento náboj nemá z praxe chybu.Jinak se domnívám že je otázka času kdy se náboj 7,62 znovu stane populárním na západě se už dnes zaobírají obdobnou municí úrčenou pro policii a spec.oddíly má ničit teroristy ve vestách.
Dědek Plesnivák

Re: TT

Příspěvek od Dědek Plesnivák » 13 srp 2005 18:00

edelweiss píše:TT33 v dobrém stavu splňuje veškerá krtéria kladená na služební zbraň...
Původně jsem to nechtěl komentovat, ale nakonec jsem to nevydržel. Kritéria kladené na služební zbraň TT33 splňoval tak možná v roce 1933, ale dnes už to není pravda. Tahle zbraň v současnosti nesplňuje vlastně vůbec nic. Má malou kapacitu zásobníku, jednočinnou spoušť bez pojistky, nulovou pádovou bezpečnost, mířidla nevyhovující dnešnímu standardu, nevhodné střelivo... Jelikož pro civilní využití odpadá možnost využívat vojenské střelivo, jediná byť v praxi zbytečná výhoda a to velká průbojnost tím odpadá a zůstávají jen negativní faktory. Dost pochybuji o tom že při obrané střelbě budu pálit skrz zdi nebo že útočník bude vykřikovat „naval prachy“ skryt za dva automobily... Zatím tu snad nejsou poměry na to, aby si domnělý lupič chvějící se touhou přivlastnit si mojí peněženku oblékal neprůstřelnou vestu. Potřebuji zastavit protivníka pokud možno i při dosti nepovedeném zásahu a tuto vlastnost střelivo v ráži 7,62x25 postrádá. Klasický celoplášť bez ocelového jádra navíc nemá o mnoho větší průbojnost než 9mm Luger a o dost horší zastavovací schopnost. Ani v zemi jeho původu ho už v 60. letech minulého století nepovažovali za ideální. Mimochodem, argumentovat 2. světovou válkou v roce 2005? Proč se dodnes vlastně nepoužívá masově v armádě opakovací puška, vždyť se tak dobře osvědčila? O kvalitách pistole vzor 52 mimo jiné (o problémech při zkouškách v roce 1951 se taktně zmiňovat nebudu) svědčí i to že jí z větší části nahradila v 80. letech pistole vzor 82… V té době byla dvaapadesátka považována za beznadějně zastaralou. Shrnutí – 7,62x25 je k sebeobraně naprosto nevhodná ráže, která může ohrozit při použití nezúčastněné osoby zvýšeným nebezpečím průstřelu cíle a má malou schopnost vyřadit útočníka z boje. Použití proti balistické ochraně je v dnešní době problematické a zbraně vyvíjené pro tento účel mají ráži ještě mnohem menší. Prosím neber tenhle příspěvek jako nějaký útok, jen jsem nesouhlasil s tím co jsi napsal a pokud k tomu máš výhrady použij prosím argumenty a ne nadávky, jak tomu zde bývá dobrým zvykem.
Návštěvník

RE

Příspěvek od Návštěvník » 13 srp 2005 18:34

každý má svůj názor a proto si dovolím komentovat dědka. Požadavky na pistole a další zbraně se vyvíjí během let a taky proto jeho zminoaná 82 je nahazována bud kolny Cz 85,75 nebo Glockem. Pro TT a CZ vz. 52 kterou vlastním hovoří jako kald právě to střelivo jako voenská zbran ataktobyla zavedena. Já mám i pro levnější a účinnější sřelbu a nekryté osoby hlaen r. 9mm a doporučuji. Jinak kapacita zásobníku je diksutabilní protože 8 ran stačí a pokud ne mám další zásobník. Jediná nevýhoda je váha a délka zbraně, jejím kladem je šířka vůči Glocku či CZ. A pokud se dnes podíváš tak hodně lidí kupuje HK USP a to není malá pistolka. jinak v dnešní době i lupiči mají neprůsřelnou vestu především ti kterří pujdou po transportu peněz a tam je docela výkonnost a učinnost přes krytí u této ráže vítaná.

Znovu opakuji každý má svůj názor já osobně nosím pro případ nouze 2palcový revolver na 5 ran,ale pokud se zúčastnuji převozu penez beru sebou CZ75 D Compact v kombinaci s CZ 52.
Dědek Plesnivák

Příspěvek od Dědek Plesnivák » 13 srp 2005 19:23

Aby se předešlo omylu, já nikdy nepovažoval vzor 82 za dobrou volbu, jen jsem psal že nahradila pistoli vzor 52. Věřím že 8 nábojů bude tobě zajisté vyhovovat, ale pro služební zbraň je to málo. V autě za balíkem pětikorun možná přebiješ snadno (pokud ještě budeš náhodou naživu) ale někde v poli když dojdou náboje do samopalu je každá rána navíc dobrá. Já nepřevážím peníze a tak mě doufám nikdo ve vestě přepadávat nebude (tady upřímně doufám že mě nepřepadne vůbec nikdo) a původní zadavatel dotazu je na tom asi podobně… Osobně jsem si vyzkoušel že průbojnost Lugeru a Tokareva je bez ocelového jádra skoro stejná, takže pokud nepoužíváš vojenskou munici, můžeš nechat to těžítko doma a střílet je z té ČZ 75. V tomhle případě bych si spíš jako zálohu pořídil IŽ 75. Samozřejmě že si lidé kupují velké pistole, ale otázkou je jestli je také nosí… Teď v létě bych se nechtěl tahat s nějakým velkým krámem. Spíš by mě zajímalo jestli bys opravdu doporučil někomu kdo ještě zbraň nemá TT33 jako vyhovující obranou zbraň? Já bych mu poradil ať si došetří na něco univerzálnějšího… :wink:
Radílek

souhlas

Příspěvek od Radílek » 13 srp 2005 21:03

Plně souhlasím s Dědkem plesnivákem. Mimoto, moc pěkně si se rozepsal.
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 14 srp 2005 10:07

Dovolil bych si doplnit jen jednu věc. Tokarev má bohužel ještě plochou bicí pružinu. Jakmile pružina praskne je její výměna velmi obtížná (například z důvodu nedostatku náhradních dílů) a je v polních podmínkách proveditelná dost špatně.

Já osobně si myslím, že toto železo je pro osobní ochranu nevhodné už jen z titulu terminálně balistických vlastností.

Nebudu komentovat důvod, proč je jaká zbraň s jakým zásobníkem vhodná pro jaký účel ani důvod pro přechod k vz. 82, 75 a pod. Jenom bych rád připomenul, že je rok 2005 a veškeré původní předpoklady, které byly pravdou v 30. letech minulého století už neplatí.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Návštěvník

Re: RE

Příspěvek od Návštěvník » 14 srp 2005 11:01

Anonymous píše:...,ale pokud se zúčastnuji převozu penez beru sebou CZ75 D Compact v kombinaci s CZ 52.
A jak to máš pro tu situaci vykoumaný? Co tasíš jako první? Není potom takováhle kombinace zbraní na úkor obranných reflexů?
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 14 srp 2005 13:40

Docela mě mrazí při čtení některých příspěvků, diskusi o obranných reflexech, vhodnosti toho či onoho krámu ke střelbě mimo střelnici (předpokládám, že do lidí), bych čekal od někoho, kdo alespoň dvakrát denně čelí reálné hrozbě útoku ozbrojených profesionálů. Protože jsem přesvědčen, že takto ohrožený člověk je buď mrtev, nebo tomu rozumí a nemá potřebu (ani čas) o tom tlachat na netu, klíčí ve mě podezření, že lidé zajímající se o tyto věci, jsou jedincí potřebující si kompenzovat nějaký svůj problém. Snadno se poznají právě podle toho, že sebou vláčejí "na obranu" podobně nevhodnou zbraň jako je TT nebo ČZ 52. Chraň nás všichni svatí, potkávat je na ulici!
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 14 srp 2005 14:06

Máš pravdu, já nemusím o tom tlachat na netu. Nikdy na svou osobní ochranu nenosím CZ 52,a le již zminovaný 2-pallcový 38 Sp. a to je dostatečný. Jen chci reagovat na to, že to není tak špatná zbran do sbírky jedonznačně a o jejím využití při mimořádných situacích (pokud budeš převážet 5 mil Kč tak můžeš počítat s tím že pokud o tom někdo bude vědet tak při případné loupeži předpokládá že máme zbraně a proto si pravděpodobně cemu neprůstřelnou vestu jakou máme i my tř. 2 a pokud na Tebe vytasí samopal (jakožto se už stalo při několika přepadeních např. spol. Čepro tak chci mít nástroj který mi může potencionálně pomoct i tím že dokáže prostřelit skrz auto. Jinak si nepotřebuji kompenzovat 7,62Tt ani 357 magnum nic, protože obvykle používám i rpo trénink jen 9mm Luger. Jen jsem osobně vyjádřil svůj názor a zatím a tak to doufám zůstane můžeš vlastnit jakoukoli ráži at už jako sportovní či loveckou. Mezi známými mám i kolegu který má jen tak jako jednorannou sportovní zbran LAR Grizzly v ráži 50 BMG a rohodně to není žádný fanatik...

P.S. Ještě k předchozí otáce obranných refexů, hodně kolegů nosí 2 zbraně tak jak povoluje zákon a reakce zda vytáhnout boční zbran či podpažní je otázka cviku a vyhodnocení situace, rozhodně běžně nenosíme natažené zbraně jak má kdekdo představu o SBS-kách.
joot

Příspěvek od joot » 14 srp 2005 14:51

Anonymous píše:Docela mě mrazí při čtení některých příspěvků, diskusi o obranných reflexech, vhodnosti toho či onoho krámu ke střelbě mimo střelnici (předpokládám, že do lidí), bych čekal od někoho, kdo alespoň dvakrát denně čelí reálné hrozbě útoku ozbrojených profesionálů. Protože jsem přesvědčen, že takto ohrožený člověk je buď mrtev, nebo tomu rozumí a nemá potřebu (ani čas) o tom tlachat na netu, klíčí ve mě podezření, že lidé zajímající se o tyto věci, jsou jedincí potřebující si kompenzovat nějaký svůj problém. Snadno se poznají právě podle toho, že sebou vláčejí "na obranu" podobně nevhodnou zbraň jako je TT nebo ČZ 52. Chraň nás všichni svatí, potkávat je na ulici!
Víš kdybys trošku zapřemýšlel, tak otázka obraného reflexu je právě ta, že když potřebuješ použít zbraň (a samozřejmě neberu chlápka s nožem jako ozbrojeného profesionála), tak ten kdo má nacvičeno, minimalizuje šanci, že zastřelí babku v pozadí, dokonce i, že než stiskne spoušť, tak pozná, že ten chlápek má skutečně v ruce nůž, ne pouzdro na brejle - samozřejmě to všechno v rámci lidských možností a dostatečného drilu - a dokonce se k tomu váže i výběr vhodné zbraně. Máš pocit, že před takovýma lidma tě bůh chraň, nebo před joudou, terej použije vytáhne zbraň jednou v životě a je z toho malér. Já nicméně beru trénink takovýchto situací jako sport a doufám, ba dokonce předpokládám, že to v životě potřebovat nebudu. Mě totiž mířenka nějak nebere, do zvířat nestřílím a přitom si rád picnu. Chápeš to aspoň trochu?
joot

Příspěvek od joot » 14 srp 2005 14:54

Koukám, že to mám samou chybu, ale snad nevzbudím podezření, že si svoji negramotnost kompenzuju střelbou do lidí :)
Odpovědět