Vada zraku pri strelbe.

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Vada zraku při střelbě.

Příspěvek od Jim » 01 kvě 2007 21:46

Dobrý den, rád bych se zeptal stejně postižených, jak to řeší při střelbě, když normálně nosí brýle. Já mám na čtení 4 dioptrie a na dálku 1,75. Problém, buď vidím ostře terč, nebo miřidla. Obojí už bohužel ne. Poradí někdo jak na to? Ale ne puškohled.


Arnie

Příspěvek od Arnie » 01 kvě 2007 22:16

To snad nejde ani se zdravym zrakem videt ostre jak terc tak miridla, ne? :shock:
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 01 kvě 2007 22:19

AHoj,

bejvávalo kdy jsem viděl ostře hledí, mušku i terč a to pak bylo střílení jedna báseň.

Protože jsi nenapsal proč chceš střílet a z čeho chceš střílet(puška, pistole), tak to vezmu na pistoli a na ,,jako nácvik obrané střelby".

Tvrdí se, že při střelbě když nejde vidět ostatní ostře, tak alespoň mušku.

Na druhou stranu s pistolí můžeš docela dobře střílet na 20 m od pasu když to umíš. (Něco malinko na těch kovbojkách je.)

Tím ti nechci radit ať střílíš od pasu, ale naučit se dobře střílet byť terč neuvidíš nejostřeji. Prostě to pořádně dostat do ruky a spíš ránu střelit tam kam chceš, než tam kam míříš. No a pak změnit typ brýlí dle chuti.

Přijde mi lepší špatně trefit útočníka, než dobře trefit rozmazanou siluetu člena rodiny .)

A mezi náma, když to umíš a nechceš to poslat jednou dírou, tak na střelbu na 15-20 metrů vážně nepotřebuješ moc mířit :wink:
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 01 kvě 2007 22:24

2 Arnie:

To by jsi se divil jak je možný vidět zdravým okem mířidla i terč .)
Nevím jak ostatní, ale ještě tak ve dvaceti jsem to viděl jak u pušky tak u pistole.

Teď při míření s puškou na 25metrů vidím jen tmavý kolečko ve světlým kolečku a dál jen čmouhu.
Uživatelský avatar
FRENKY
Příspěvky: 182
Registrován: 29 led 2007 16:31
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od FRENKY » 02 kvě 2007 06:55

Epetr: fyziku a optiku neochčiješ. Na 25 metrů rozhodně nebudes vidět ostře terč, pokud poctivě zaostříš na mušku.
Jsem jednoznačně pro zavedení povinného psychologického vyšetření ... humanistů.
all
Příspěvky: 301
Registrován: 24 kvě 2006 10:27
Bydliště: sever jihu Čech

Příspěvek od all » 02 kvě 2007 07:01

to Jim:

Nic si z toho nedělej. Ani člověk se zdravým okem nevidí obojí přesně. To prostě nejde. Ostře musíš vidět mířidla, ještě lépe mušku. Ale o dioptriích se tu už psalo, když se podíváš do "Hledat", jistě něco vyběhne.

to epetr:

Buď si to namlouváš nebo nepamatuješ. Na to nemá vliv věk. Vidět předmět vzdálený 50 cm od oka stejně ostře jako předmět vzdálený 25m od oka v jednu chvíli prostě nejde.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 02 kvě 2007 07:37

Na paralelním fóru www.strelectvi.cz v odstavci "Obecně o zbraních" píše o korekci zraku velmi dobře p. Pohludka - je to oční optik a řekl bych s bohatými zlušenostmi ze střelectví. Každopádně z vlastní zkušenosti vím, že střelba potřebuje speciální brýle, zvlášť mířenka - tam jsou nutné brýle se stavitelným sklem. Ostření lze do určité míry zdokonalit irisovou clonou. Nicméně jsem v oboru pouze poučený laik.
Uživatelský avatar
jspalek
Příspěvky: 1073
Registrován: 03 říj 2006 15:53
Bydliště: Rakovnicko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jspalek » 02 kvě 2007 09:45

Promiňte pánové, ale mám oči jako rys, ale rozhodně není v technických parametrech oka možnost vidět ostře současně věci blízké a vzdálené, oko si jednoduše musí přeostřit. Tedy když někdo vidí věci na blízko ostře a nerozostří oko do dálky...je problém, zrovna tak, když vidí dobře do dálky, nevidí na mířidla, je problém. Zrovna tak funguje optika. To znamená, mířim na cíl, ten vidím ostře, mířidla ale periferně ne tak ostře, jako když na ně přeostřím a tak se mi ihned mázne terč. To je jasné :D
CZ 550 Predator .308 Win, CZ 858 Tactical 7.62x39, Smith&Wesson 629 .44 Magnum, CZ 75 SP-01 Shadow Orange 2012 9mm Luger, Glock 21 .45 ACP, Uberti Colt Burges 1883 44-40Win, Smith&Wesson 66 .357 Magnum.
dodo
Příspěvky: 130
Registrován: 26 bře 2007 15:18
Bydliště: ostrava

Příspěvek od dodo » 02 kvě 2007 10:15

pro jim
mám zhruba tytéž dioptrie jako ty (trochu míň) a můžu ti říct, že bez optiky už to nepůjde. aspoň u pušky.
Lada
Příspěvky: 295
Registrován: 06 říj 2005 13:10
Bydliště: Near Brno

Příspěvek od Lada » 02 kvě 2007 11:30

On třeba epetr2008 zaostří jedním okem na blízku a druhým na dálku :D
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Příspěvek od Jim » 02 kvě 2007 14:36

No, jde mi především o pušku. Takže je to asi špatný. Tak mi asi nezbývá nic jinýho, než ta optika.
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 02 kvě 2007 20:18

Kdo ví jak to bylo, ale jsem přesvědčený že jsem viděl ostře a ten terč rozhodně nebyla beztvará nevýrazná šmouha. Na 25m jsem byl schopný nastřílet poměrně moc pěkný výsledek.

Dneska si bez optiky ani neškrtnu, protože to prostě dobře nevidím.
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 02 kvě 2007 20:57

Kdo tvrdí, že lze vidět perfektně ostře hledí, mušku a terč, je nenormální jedinec, protože to prostě nejde. I se zdravýma mladýma očima je možno perfektně zaostřit jen na jednu z těchto věcí.
Irisová clonka (díra v navštívence) může za dobrého osvětlení rozsah hloubky ostrosti poněkud rozšířit (u pistole mohou být ostrá obě miřidla, u pušky už samozřejmě s obtížemi), terč samozřejmě nebude ostrý nikdy.
Psát, že ostrá musí být muška, hledí méně, terč neostrý je nošením sov do Athén. Nicméně je to jediné, na čem záleží. Chyba v zamíření, způsobená přeostřením na terč a neostrou muškou je ohromná. (Za mlada jsem měl problémy - oko se mi samovolně přeostřovalo na terč. Vyřešil jsem to slabými + čočkami (+0,5D).
Jeden kdysi vynikající střelec mi řekl: "přišel jsem do Optiky, vzal do ruky místo pistole futrál na brejle, opřel ho nataženou rukou o tu jejich tabulku a řekl, aby mi na tuto vzdálenost udělali sklo.
To, co píše Harpplayer o těch speciálních brejlích, neplatí pro sklo, ale pro obroučky - ty by měly (díky stavitelné poloze držáku skla) zaručit ve střeleckém postoji pohled středem čočky.
Myslím, že v popisovaném případě budou potřebné brýle jen o něco málo silnější, než ty na dálku - typuji tak +2,0D na mířícím oku.
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
Ondísek
Příspěvky: 72
Registrován: 22 říj 2006 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondísek » 02 kvě 2007 21:33

Je mi dvacet a na 25 metrů vidím hov....
není možný vidět na oboje..:)
Uživatelský avatar
J.Laser
Příspěvky: 477
Registrován: 20 bře 2007 00:51
Bydliště: Podřipsko

Příspěvek od J.Laser » 02 kvě 2007 22:58

Jednou mi jeden sportovní střelec předváděl jak získává pevnou polohu...zalehl,zamířil a zavřel obě oči za deset sekund je otevřel a když neměl zamířeno stejně jako předtím,tak se trošku zavrtěl a celou akci opakoval do úplné spokojenosti.tak si myslím,že když zaostříš postupně na hledí mušku a cíl a pak ještě párkrát a budeš mít pořád zamířeno tam kam chceš tak dobrý nééé 8)
Odpovědět